در حال بارگذاری ...
با حضور شهرام کرمی صورت گرفت

اجرای مجلس شبیه‌خوانی جوانمرد قصاب در «شب تعزیه سنگلج»

شب گذشته با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی مجلس شبیه‌خوانی جوانمرد قصاب در «شب تعزیه سنگلج» اجرا شد.

به گزارش ایران تئاتر، شب گذشته دوشنبه ۶ خرداد مصادف با ۲۱ رمضان و شهادت حضرت علی (ع)، دومین مجلس از ویژه برنامه «شب تعزیه سنگلج» با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج در محوطه مقابل تماشاخانه سنگلج اجرا شد.

مجلس «جوانمرد قصاب» عنوان این مجلس بود که توسط گروه تعزیه حضرت سیدالشهداء (ع) به کارگردانی علاءالدین قاسمی اجرا شد.

مهدی قاسمی یکی از بازیگران این مجلس پیش از آغاز اجرا ضمن خوشآمدگویی به حاضرین در این برنامه گفت: مجالس تعزیه ای که با عنوان «شب تعزیه سنگلج» شاهد آن هستید، در یکی از محله های قدیمی و سنتی هنر شبیه خوانی برگزار می شود. در گذشته در این تماشاخانه کارهای بسیار باارزشی از پیشکسوتان اجرا شده که حتماً افراد مسن تری که در میان شما هستند آن ها را به خاطر دارند. همکاران تماشاخانه سنگلج و در راس آن ها خانم مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج بسیار زحمت کشیدند تا این مجالس به مرحله اجرا برسد.

او افزود: این مجالس به سرپرستی استاد علاء الدین قاسمی یکی از برجسته ترین هنرمندان عرصه تعزیه برگزار می شود. مطمئناً بسیاری از شما با استاد آشنایی دارید ولی برای افرادی که کمتر با ایشان آشنا هستند مختصری از سوابق این هنرمند پیشکسوت را عرض می کنم. کسانی که مجالس شب دهم را دیده اند با چهره استاد  قاسمی آشنا هستند. ایشان در فستیوال های بزرگ تعزیه در سراسر جهان از آلمان، ایتالیا، سوئیس، آمریکا و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس حضور داشته اند و ما هم افتخار این را داریم که در این برنامه در خدمت این دوست بزرگوار هستیم.

این بازیگر تعزیه در پایان سخنانش نیز بیان کرد: مجلس بعدی از مجموعه «شب تعزیه سنگلج» 23 ماه رمضان برگزار خواهد شد و از شما عزیزان می خواهیم که به دیگر علاقه مندان هنر تعزیه اطلاع دهید تا بتوانند در مجلس بعدی حضور پیدا کنند. هر چقدر این مجالس پرشورتر باشد، بانیان و برگزار کنندگان این برنامه یعنی تماشاخانه سنگلج و شهرداری منطقه 12 ترغیب می شوند تا در آینده نیز از برگزاری نمایش های آیینی و سنتی در این مکان بیش از پیش حمایت کنند.

در ادامه این مراسم بازیگران گروه تعزیه حضرت سیدالشهداء (ع) به اجرای این مجلس پرداختند. همزمان با اجرای این مجلس نیز بسته های افطاری از سوی تماشاخانه سنگلج میان حاضرین توزیع شد.

مجلس شبیه خوانی جوانمرد قصاب از نسخ شبیه خوانی مناسب با بزرگواری های حضرت علی (ع) و در خور ماه رمضان به شمار می آید.

خلاصه ای از این مجلس که توسط گروه تعزیه حضرت سیدالشهداء (ع) در این ویژه برنامه اجرا شد به شرح زیر است:

«خاتونی کنیزک را فرستاد تا گوشت بخرد. کنیزک از قصابی گوشت خرید و به خانه برد.خاتون نپسندید و خواست عوض کند قصاب عوض کرد. باز خاتون نپسندید و قصاب عوض کرد. این موضوع سه بار تکرار یافت. بار سوم قصاب در برابر کنیزک سوگند یاد کرد که اگر گوشت را باز آورد، وی را خواهد کشت. کنیز چون به خانه رفت دیگر بار خاتون گوشت را نپسندید و سوگند خورد که اگر باز گوشت بد بیاورد، او را بکشد. کنیزک سرگردان در کوچه می گریست. مولا علی (ع) به طی الارض به ری آمد و از قصاب درخواست تا گوشت را عوض کند. قصاب نپذیرفت و به آن حضرت گفت که اگر دیگر بار به شفاعت بیایی، آزارت کنم. حضرت به نزد خاتون به شفاعت رفت. وی نیز نپذیرفت و تهدید به قتل کرد. حضرت باز به نزد قصاب رفت و قصاب مشتی بر سینه‌اش زد. حضرت ناراحت بازگشت. یکی قصاب را گفت: تو ندانستی این مرد چه کسی بود؟ وی امیر مؤمنان و سرور خاک نشینان بود. گفت: تو از کجا دانسته ای؟ گفت: من فرشته‌ام و از آسمان برای آگاهی تو آمده‌ام. قصاب نادم دست راست برید. اما حضرت با لعاب دهان آن را به اذن حضرت خداوند چسباند. قصاب اموال خویش به راه خدا بخشید و از آن پس به جوانمرد شهرت یافت و کمر بسته مولا علی (ع) گردید.» 
قصاب گوید:

ای دست کنم چه خاک بر سرقطعت بنمایم ای ستمگر باید که جدا شود ز پیکر ای دست، ز دست تو چه سازمای دست زدی به سینه حقدستی که به سینه علی خورد 
حضرت امیر (ع) (به شیوه گریز زدن):

دست عباس علی یاد آوریدپاره گردد جسمش از راه جفاغم مخور با چشم پر آب آمدم شیعیان برسینه و بر سر زنیدمیشود در کربلا دستش جداآمدم ای مرد قصاب آمدم 
قصاب:

داد دستم را در این ساعت شفا شکر للّه حضرت شیر خدا 
گفتنی است؛ هنرمندانی که در این سه شب به اجرای تعزیه می‌پردازند عبارتند از علاالدین قاسمی، مهدی قاسمی، حسین عقیقی، حسن عقیقی، قهرمان یوسفی، امیر حسن‌نژاد، جلال علیخانی و حسین صاحبدل. اجرای موسیقی این تعزیه بر عهده مهدی قنبری، امیر بیات و مجید قنبری و جامه‌داری آن بر عهده سیدمهیار میرنقی است.

 
مطالب مرتبط

با حضور بهترین تعزیه خوان‌های ایران

تلویزیون شب‌های محرم تعزیه نمایش می‌دهد
با حضور بهترین تعزیه خوان‌های ایران

تلویزیون شب‌های محرم تعزیه نمایش می‌دهد

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از آغاز ضبط تعزیه های ماه محرم برای پخش در تلویزیون خبر داد و گفت: این مجالس تعزیه از شب گذشته در حوزه کلید خورده و به زودی نیز برای 10 شب محرم آماده خواهد شد.

|

در گفت و گو با عرفان پورمحمدی عنوان شد

امسال در میدان ولیعصر تعزیه اجرا نمی‌شود
در گفت و گو با عرفان پورمحمدی عنوان شد

امسال در میدان ولیعصر تعزیه اجرا نمی‌شود

عرفان پورمحمدی که پنج سال است تعزیه حضرت اباعبدالله حسین و حضرت ابوالفضل عباس(ع) را در ایام محرم در میدان ولیعصر تهران اجرا می‌کند، گفت: به دلیل شیوع کرونا و تعداد بالای تماشاگران تعزیه و عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، محرم امسال این تعزیه را برگزار نمی‌کنم.

|

خاطره بازی با تئاتر - 1

کجا، کدام صحنه، کی می‌رسم به نقش
خاطره بازی با تئاتر - 1

کجا، کدام صحنه، کی می‌رسم به نقش

ایران تئاتر- حسین سینجلی: «خاطره بازی با تئاتر‌» همانطور که از عنوانش می‌توان فهمید ترکیبی‌ست از حرف‌ها و نوشته‌هایی از هنرمندان قدیمی و جدید تئاتر که به هزار دلیل باید خواند. نقبی‌ست به لحظات و خاطراتی که روی هم رفته و به مرور زمان شده تاریخ تئاتر ایران. چند سطری‌ست بابِ ...

|

در گفت و گو با مدیر تماشاخانه سنگلج مطرح شد

اعلام آمادگی اکثر گروه‌های نمایشی برای اجرا در سنگلج
در گفت و گو با مدیر تماشاخانه سنگلج مطرح شد

اعلام آمادگی اکثر گروه‌های نمایشی برای اجرا در سنگلج

پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج گفت: ما و کارگردان‌های تئاتر و مخاطبان نمی توانیم این شرایط را به طور کامل برنامه ریزی کنیم، پس تصمیم داریم همزمان با موقعیت‌ها پیش برویم ، با این حال افقی هم از آینده در ذهنمان داریم.

|

خیز تماشاخانه سنگلج برای بازگشایی

آغاز اجرای کابوسهای مرد مشکوک  از سوم تیر ماه
خیز تماشاخانه سنگلج برای بازگشایی

آغاز اجرای کابوسهای مرد مشکوک از سوم تیر ماه

نمایش« کابوسهای مرد مشکوک» به کارگردانی ملیکا رضی که اجراهای خود را در ماه اسفند سال گذشته و پیش از شیوع ویروس کرونا در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده بود، از سوم تیرماه مجددا به روی صحنه می‌رود.

|

بررسی فعالیت تماشاخانه‌های دولتی تهران در شش ماه نخست سال 98 شماره 5

تماشاخانه سنگلج؛ میزبان 6 نمایش
بررسی فعالیت تماشاخانه‌های دولتی تهران در شش ماه نخست سال 98 شماره 5

تماشاخانه سنگلج؛ میزبان 6 نمایش

ایران‌تئاتر: طی سلسله گزارش هایی از فعالیت مجموعه های نمایشی و تماشاخانه های دولتی تهران در شش ماه نخست سال؛ قصد داریم عملکرد این مراکز را در زمینه هایی مرور کنیم. در پنجمین گزارش از این مجموعه به مرور فعالیت های تماشاخانه سنگلج می پردازیم.

|

نظرات کاربران