در حال بارگذاری ...
 • زارعی در نشست تخصصی مسئولان استانی حوزه هنری گفت:

  تئاتر بچه‌های مسجد، نسل جوان و متعهد تئاتر را تربیت می‌کند

  کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: بحث تئاتر بچه‌های مسجد، بحث تربیت نسل جوان و متعهدی است که باید آن را با جدیت به پیش ببریم و اینجا نیاز به تربیت نیروی متعهد و اخلاق‌گرا بیش از پیش احساس می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از حوزه هنری، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در نشست تخصصی سالانه مسئولان نمایشی مراکز استانی حوزه هنری به ایراد سخن پرداخت و گفت: ابتدا باید تقدیر و تشکری داشته باشم از 20 استانی که در اجرای نمایش «روزهای بی‌قوام» ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ما را همراهی کردند هر چند که همچنان در زمینه تحقق تعهدات مالی این اتفاق نتوانستیم قدردان زحمات دوستان باشیم اما قول مساعد گرفتیم که این مهم به زودی به انجام برسد.
  وی ادامه داد: سال مالی سختی را پیش رو داریم و همگی ما باید با روحیه جهادی  فعالیت کنیم و جلب مشارکت از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در این مسیر مساعدت لازم را به ما داشته باشد؛ به ویژه اینکه امسال نیز برگزاری جشنواره سراسری «تئاتر سوره» را نیز در دستور کار داریم و باید این اتفاق مهم با جذب سرمایه میسر شود.
  زارعی با اشاره به اینکه در سالی که گذشت تفاهمنامه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور را به انجام رساندیم تصریح کرد: مفاد این تفاهمنامه به همه استان‌ها ابلاغ شده است، به ویژه در مورد دو وزارتخانه ای که اشاره شد آنها از ما درخواست کردند که از آنجا که حوزه هنری یک نهاد انقلابی، مذهبی است و کارشناسان و نیروی‌های متعهد را در اختیار دارد با اعزام اساتید و کارشناسان و آموزش‌های لازم جشنواره‌های دانشجویی آنها را که متأسفانه وضعیت وخیمی دارند را سامان ببخشیم.
  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری  با اشاره به اینکه در سال پیش رو امضای چند تفاهمنامه دیگر با نهادها و دستگاه‌های دیگر را نیز در  برنامه داریم ادامه داد: تفاهمنامه ما با ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد از جمله تفاهمنامه‌های مطلوبی بود چرا که در آن به ویژه در برگزاری جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد عنوان شده است که  این ستاد 50 درصد مشارکت در رویدادهای ما داشته باشد و البته کارهای اجرایی آن به ما سپرده شده است.
  وی با پراهمیت خواندن تئاتر بچه‌های مسجد، تأکید کرد: بحث تئاتر بچه‌های مسجد، بحث تربیت نسل جوان و متعهدی است که باید آن را با جدیت به پیش ببریم چرا که همانگونه که اشاره شد وضعیت تئاتر ما و جریان جاری در آن چندان به لحاظ ارزشی و قائل شدن به برخی مناسبات اعتقادی و باورهای دینی مناسب نیست و اینجا نیاز به تربیت نیروی متعهد و اخلاق‌گرا بیش از پیش احساس می‌شود.
  زارعی از مسئولان نمایش مراکز استانی حوزه هنری درخواست کرد که کار در سامانه این مرکز را با جدیت دنبال کنند و گفت: ثبت رویداد و برنامه‌های جاری  در این سامانه به منزله مستندسازی تمامی فعالیت‌هایی است که در هر یک از واحدها در حال انجام است پس توقع می‌رود که در مسیر ثبت این موارد در سامانه کوشا بوده و جدیت به خرج دهید چرا که همچنان مسئولان امور استان‌های حوزه هنری از کوتاهی و کم لطفی برخی از مراکز در این امر گلایه‌مند هستند.
  وی گفت: ما به دلیل مشکلات عدیده مالی و اعتباری، انتشار فصلنامه را نیز فعلاً از برنامه خارج کرده‌ایم اما همچنان بر برگزاری هرچه پرانرژی پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» در راستای تقویت بنیه ادبیات نمایشی و تولید متون قابل اعتنا و فاخر نمایشی تأکید داریم و درصدد هستیم که در سال جاری کاری 3 ورک شاپ را به شکل منطقه‌ای برپا کنیم که یکی از آنها ورک شاپ کارگردانی تئاتر معاصر ایرانی به مدرسی مهرداد رایانی مخصوص است و دیگری کارگاه استندآپ کمدی و سومی نیز کارگاه طراحی صحنه خواهد بود.
  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: همچنین ما در سال آینده از هر استان یک اثر درجه یک را بین 10 تا 15 میلیون تومان به منظور تولید حمایت خواهیم کرد که از این میان 3 اثر منتخب و برگزیده برای اجرا در تهران و شرکت در جشنواره‌های معتبر تئاتری نیز معرفی خواهند شد.
  زارعی اظهار داشت: بحث تبادل نمایشنامه میان مراکز استانی  و استفاده از امکانات هر یک از مراکز استانی به منظور تولید متون نمایشی و اینکه ممکن است در مرکز استانی شرایط سخت‌افزاری به منظور تولید نمایش مهیا نباشد و لذا استانی دیگر برای تولید آن اعلام آمادگی کند در دسوتر کار ما قرار گرفته است که در این راستا فرم‌هایی طراحی و در اختیار دوستان در مراکز استانی قرار خواهد گرفت تا در آن امکانات نمایشی هر یک از مراکز استانی احصاء شده و سایر مراکز نیز برای تصمیم گیری‌های آتی اجرایی خود روی امکانات برخی از مراکز استانی حساب ویژه‌ای باز کنند.
  وی در پایان سخنان خود افزود: برپایی کارگاه مدیریت تولید و اقتصاد تئاتر و کارگاه آموزشی سه روز برای مسئولان تئاتری مراکز استانی از جمله دیگر برنامه‌ریزی‌های ما در سال پیش رو است چرا که معتقدیم دوستان مسئول ممکن است در جریان روال روزمره کاری دچار نوعی تکرار شده باشند و نیاز است دانش و آگاهی‌های خود در حوزه‌های تخصصی‌شان را به روز کنند.
  مطالب مرتبط

  با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشوری و استانی

تماشاخانه استاد «حسین نوری» افتتاح شد
  با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشوری و استانی

  تماشاخانه استاد «حسین نوری» افتتاح شد

  آیین افتتاحیه سالن نمایش حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی با نام تماشاخانه «استاد حسین نوری» با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشوری و استانی برگزار شد.

  |

  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از اولویت های جدید خبرداد

تئاتر در خدمت ترویج فرهنگ مهدوی
  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از اولویت های جدید خبرداد

  تئاتر در خدمت ترویج فرهنگ مهدوی

  کوروش زارعی گفت: اوقاتی در طول هفته منتسب به وجود نازنین امام زمان (عج) است، درنتیجه تصمیم داریم که با تدوین متون نمایشی و تولید تئاتر براساس آن‌ها مناسب با فضای مساجد، آثاری مروج فرهنگ مهدوی را برای نمازگزاران علاقه‌مند اجرا کنیم.

  |

  کوروش زارعی خبرداد

شرح چگونگی «همدلی تئاتری‌ها» در مناطق سیل‌زده خوزستان
  کوروش زارعی خبرداد

  شرح چگونگی «همدلی تئاتری‌ها» در مناطق سیل‌زده خوزستان

  کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، با حضور در مناطق سیل‌زده استان خوزستان گفت: هنرمندان تئاتر سراسر کشور به همراه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای همدلی با مردم مناطق سیل‌زده دست به کار شده‌ و حرکتی جمعی را آغاز کرده‌اند.

  |

  کوروش زارعی کارگردان نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند»:

این نمایش نخستین پروژه مشترک نمایشی میان کشور ایران و سوریه است
  کوروش زارعی کارگردان نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند»:

  این نمایش نخستین پروژه مشترک نمایشی میان کشور ایران و سوریه است

  ایران تئاتر: سازمان هنری رسانه ای اوج، نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند» را با نگاهی نو به واقعه راهب نصرانی با سر مبارک امام حسین(ع)، در بخش بین الملل جشنواره فجر به روی صحنه برده است.

  |

  برنامه‌های چهل‌سالگی انقلاب حوزه هنری تشریح شد

اجرای بیش از ۷۰ نمایش انقلابی در چهل‌سالگی انقلاب
  برنامه‌های چهل‌سالگی انقلاب حوزه هنری تشریح شد

  اجرای بیش از ۷۰ نمایش انقلابی در چهل‌سالگی انقلاب

  کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در تشریح برنامه‌های ویژه این مرکز در چهلمین سال پیروزی انقلاب گفت: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران با فعالیت‌های متنوع خود، حضور چشمگیر و موثری در امور گوناگون هنرهای نمایشی کشور داشته ...

  |

  نظرات کاربران