در حال بارگذاری ...
معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش روسای دفاتر انجمن‌ هنرهای نمایشی ایران عنوان کرد

تئاتر ایران می‌تواند مرزهای فرهنگی ایران را وسعت بخشد

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تئاتر ایران می‌تواند مرزهای فرهنگی و هنری ما را وسعت بخشد و ضرورت دارد که توسعه تئاتر هم در جغرافیا و هم در تاریخ فرهنگی این سرزمین مورد توجه باشد.

به گزارش ایران تئاتر، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش روسای دفاتر انجمن‌ هنرهای نمایشی ایرانکه در شهر مشهد برگزار شد با بیان اینکه متولی جامعه، شهروندان و متولی تئاتر، هنرمندان تئاتر هستند، گفت: تئاتر ایران می‌تواند مرزهای فرهنگی و هنری ما را وسعت بخشد و ضرورت دارد که توسعه تئاتر هم در جغرافیا و هم در تاریخ فرهنگی این سرزمین مورد توجه باشد.

معاون امور هنری افزود: یکی از مسائل محوری در فرهنگ و هنر توسعه نامتوازن است که چالش‌های متعددی به دنبال داشته است اگر پهنه‌هایی در هنر مانند پهنه انسانی را مرور کنیم می‌بینیم بیش از 150 هزار فارغ‌التحصیل تئاتر داریم، آموزشگاه‌های بسیاری تئاتر آموزش می‌دهند، تعداد هنرمندان و گروه‌های تئاتری افزایش قابل‌توجهی داشته است و تعداد تئاترها و اجراهای امروز در تهران و استان‌ها با 10 سال پیش قابل‌مقایسه نیست.اگرچه هنرهای نمایشی در پهنه اقتصادی هم رشد قابل‌توجهی داشته اما دوشادوش و همراه با دیگر پهنه‌ها مانند حوزه انسانی تئاتر نبوده است.این موضوع در سایر هنرهای نیز وجود دارد.بنابراین اگر قدری با آرامش  و جامع‌نگر نگاه کنیم بجاست که این پهنه‌ها را هم‌راستا کنیم و نگاه واقع‌نگری به ماجرا داشته باشیم.

حسینی در ادامه اضافه کرد: بر اساس قانون تکالیف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت تئاتر است که بر عهده اداره کل هنرهای نمایشی است و انجمن‌های هنرهای نمایشی فعالیت‌های اجرایی تئاتر را انجام می‌دهند.اگر یک مؤسسه یا نهاد خصوصی مانند انجمن نمایش را در انحصار قرار دهیم برخلاف منش و روش هنرمندان است و باید بر تعدد و تکثر آن افزود، شکل‌گیری صنف‌های تخصصی، چندصدایی را در عین وحدت پیگیری می‌کند.پیش‌نویس تشکیل نظام صنفی هنر در وزارت ارشاد از اوایل دولت یازدهم مدنظر بوده است و همچنان دنبال می‌شود.تشکیل صنف یک ضرورت است و به شناخت کارکردها کمک می‌کند. نباید به نهادهای قراردادی محدود و منحصر شد و حمایت‌ها و فعالیت‌های تئاتر می‌تواند در قالب‌های مختلف انجمن، صنف و ...انجام شود.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اظهار کرد: بیش از 40 جشنواره با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود و جشنواره‌های بسیاری نیز برگزار می‌شود که حمایت معاونت هنری را ندارد، اما آیا این جشنواره‌ها که منابع  و نیروی فکری و اجرایی ما را صرف می‌کند، به‌درستی پیش می‌رود یا به رویکردهای دیگر و جدیدی نیاز داریم و به نظر می‌رسد یک آسیب‌شناسی جامع با در نظر گرفتن همه جوانب نیاز است.

حسینی افزود: تمرکززدایی از تهران در هنر و از جمله تئاتر نسبت به سه دهه پیش خیلی متفاوت شده و هنرمندان بزرگ و صاحب‌نظر در همه جای ایران حضور دارند.و پروژه‌های مختلفی نیز برای پویایی هنر در سراسر ایران در حال اجراست. طرح شبکه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر که چند روز پیش فراخوان آن اعلام شد از همین موارد که بستر مناسبی برای توسعه هنرهای نمایشی  و سایر هنرهاست تا شهرها بر اساس این طرح برای توسعه هنر خود مشارکت کنند.

در این همایش شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این همایش و در سخنانی با تاکید بر اهمیت پویایی دفاتر انجمن هنرهای نمایشی در استان‌ها  با بررسی نتایج همایش روسای دفاتر انجمن هنرهای نمایشی گفت: عدم رشد و توسعه و توزیع امکانات به نسبت نیازهای هنرهای نمایشی کشور مهمترین معضل تئاتر کشور است و باید در این راستا گامهای اساسی برداشته شود.

گفتنی است، همایش روسای دفاتر انجمن‌ هنرهای نمایشی ایران با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور، جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سعید اسدی مدیر تئاترشهر، حسین مسافر آستانه عضو هیات موسس انجمن هنرهای نمایشی کشور، جواد مستخدمی عضو هیات مدیره و خزانه‌دار انجمن هنرهای نمایشی و علی‌اکبر عبدالعی‌زاده مدیر پورتال و سردبیر ایران تئاتر و روسای انجمن‌های نمایش سراسر کشور در شهر مشهد برگزار شد.
مطالب مرتبط

پیام تسلیت معاون امور هنری برای درگذشت محمدعلی کشاورز 

استاد کشاورز سرمایه فرهنگ و هنر ایران است
پیام تسلیت معاون امور هنری برای درگذشت محمدعلی کشاورز 

استاد کشاورز سرمایه فرهنگ و هنر ایران است

سید مجتبی حسینی معاون اموری هنری برای درگذشت زنده یاد محمدعلی کشاورز در پیامی نوشت: محمدعلی کشاورز بازیگر و هنرمند ارزشمند کشورمان از نسل هنرمندانی است که با حمیت و جدیت چراغ تئاتر و صحنه و هنر را روشن نگه داشتند، نقش های به یادماندنی بازی کردند و در هموار شدن راه دشوار هنر ...

|

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

پیگیر حمایت‌های دولتی هستیم
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

پیگیر حمایت‌های دولتی هستیم

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پیگیری‌هایی برای حمایت از هنرمندان در ایام کرونایی خبر داد و افزود: هنرمندان و گروه‌های هنری در این شرایط که فعالیت‌های فرهنگی و هنری تعطیل است، حمایت می‌شوند.

|

نظرات کاربران