در حال بارگذاری ...
 • حسن باستانی کارگردان تئاتر

  «زنان بیشه‌گل» سعی در بیان مفهومی ارزشی در فضای فولکلور دارد

  حسن باستانی کارگردان تئاتر گفت: نمایش «زنان بیشه‌گل» در فضایی فولکلور در تلاش برای  بیان یک مفهوم ارزشی است، مفهومی که ممکن است در میان بسیاری از مردم جهان نگرشی واحد در مورد آن وجود داشته باشد اما مهم این است که این مفهوم در فضای چنین نمایشی، بومی‌سازی شود.

  به گزارش ایران تئاتر، حسن باستانی؛ نویسنده و کارگردان باتجربه تئاتر، شب گذشته و در هفتمین شب از اجرای نمایش«زنان بیشه‌گل» که در تماشاخانه مهر حوزه هنری به روی صحنه است، به تماشای آن نشست.

  باستانی در اظهار نظری پیرامون این نمایش گفت: ابتدا خوشحال هستم که در کوران اجراهای نمایشی به ویژه در پایتخت که غالباً به سمت تولید برمبنای نمایشنامه‌های خارجی که چندان ارتباطی با فضای فرهنگی ما ندارند، اثر نمایشی را مشاهده کردم که فارغ از بیان هر نقطه ضعف و قوتی، در تلاش برای بیان فرهنگ حاکم بر اقوام خطه‌ای از کشورمان بود.

  وی گفت: «زنان بیشه‌گل» فارغ از هر ادا و اصولی که ممکن است آن را به نمایش وارداتی متصل کند و به این واسطه دست‌اندرکاران آن پُز روشنفکری و دگراندیشی بدهند، در فضایی فولکلور در تلاش برای  بیان یک مفهوم ارزشی بود، مفهومی که ممکن است در میان بسیاری از مردم جهان نگرشی واحد در مورد آن وجود داشته باشد اما در اینجا آن چیزی که از همه مهتر است فضا و ساختار نمایشی بود که این مفهوم در جریان آن، این‌گونه تبلور یافته و به رخ مخاطب کشیده می‌شود.

  کارگردان نمایش عاشورایی«بی‌سرزمین‌تر از باد» تصریح کرد: روایت این نمایش شاید ذهن مخاطب را به سمت یک روایت بومی از خطه مازندران سوق می‌داد اما نویسنده و کارگردان آن خود را محدود و محصور در بیان صرف آن روایت نکرده بود و ما در عین حالی‌که مواجه با یک نمایش با ساختار و محتوای بومی و محلی بودیم، در حال دریافت یک مفهوم انسانی و ارزشی نیز بودیم و این مسئله است که این نمایش را قادر به دریافت جوایز جشنواره مقاومت می‌کند.

  باستانی در پایان با اشاره به اینکه به ویژه در تهران در میان انبوه اجراهای نمایشی که تنها عوامل آن ایرانی هستند و  حال و هوا و مناسبات و روابط بازیگران و فضای حاکم بر آن غیرایرانی است، نیاز  به اجرای آثاری صد در صد ایرانی داریم، گفت: شاید گفته شود که اصطلاحاً نباید کیفیت آثار اجرا شده در سالن‌های نمایشی تهران را از یک حدی پایین آورد و مثلاً اجرای آثار شهرستانی ابتدا به ساکن چنین ذهنیتی را ایجاد می‌کنند در حالیکه در مورد «زنان بیشه‌گل» به هیچ عنوان شخصاٌ با چنین پیش‌فرضی به سالن نمایش نرفتم و خوشحال هستم که این نمایش توانست نظر من را تأمین کند مضافاً بر اینکه اگر چنین ضعف و کاهلی نیز در این آثار به چشم بخورد قابل رفع و رجوع است و می‌توان با  برگزاری کارگاه‌ و راهنمایی، آثار فعالان جویای نام تئاتر استان‌ها را اصلاح کرده و آنها را به حدی قابل قبول و استاندارد ارتقا داد.

  یادآور می‌شود، نمایش«زنان بیشه‌گل» به نویسندگی و کارگردانی مهیار هزارجریبی تا 26 تیرماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری روی صحنه است.

   

   
  مطالب مرتبط

  درگفت وگو ایران تئاتر با حسن باستانی نویسنده و کارگردان تئاتر مطرح شد

داش آکل را روی صحنه می برم
  درگفت وگو ایران تئاتر با حسن باستانی نویسنده و کارگردان تئاتر مطرح شد

  داش آکل را روی صحنه می برم

  حسن باستانی پژوهشگر نویسنده و طراح جزو کارگردان موفق و پر کار تئاتر است که سال قبل در مجموعه تئاتر شهر با نمایش صبح یک روز لعنتی حضور موفقی داشت . کارگردانی که در اغلب کارهایش به تم اسطور شناسی و جنگ و تبعات آن در زندگی مردم می پردازد .

  |

  نظرات کاربران