در حال بارگذاری ...
شهرام کرمی پس از تماشای «زنان بیشه‌گل» بیان کرد:

حضور گروه‌های نمایشی فعال در 400 شهر

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته دوشنبه ۲۴ تیرماه با حضور در تماشاخانه مهر حوزه هنری پای اجرای نمایش«زنان بیشه‌گل» نشست و گفت: هم‌اکنون در ۴۰۰ شهر شاهد حضور گروه‌های نمایشی فعال هستیم.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از صحنه، تئاتر استانی در بسیاری از عرصه‌های بروز، خود را شایسته نشان داده است و قابلیت خود را به اثبات رسانده و سرشار از خلاقیت و نوآوری است و این موضوع که نسل تئاتری جوان فعال در مراکز استانی به شرط فراهم آمدن مقدمات، ملزومات و ابزار قادر است تا در عرصه اجرایی و خلق آثار تئاتری بتواند با بسیاری از فعالان حرفه‌ای هنرهای نمایشی هماوردی کند، بر کسی پوشیده نیست.
اینکه تئاتر در شهرستان‌ها همواره از نظر سخت‌افزاری و فراهم آمدن ابزار و ملزومات اجرا در مضیقه است واقعیتی تلخ است که موجب می‌شود کارگردانان و فعالان تئاتری آنگونه که شایسته و بایسته است نتوانند خلاقیت و هنر خود را به بروز و ثبوت برسانند؛ به هر حال خلاقیت چه ذاتی و چه اکتسابی نیازمند مجال و شرایط مناسبی برای عرض اندام است که شاید در نگاه اول و در مواجهه با تئاتر شهرستانی در قیاس با امکاناتی که در پایتخت شاهد آن هستیم، کمبود و نواقص فاحشی داشته باشد.
اجرای نمایش «زنان بیشه‌گل» به نویسندگی و کارگردانی مهیار هزارجریبی که از استان مازندران میهمان حوزه هنری است و در تماشاخانه مهر به روی صحنه می‌رود گواه این مدعاست که اگر امکاناتی درخور در اختیار فعالان تئاتر شهرستانی قرار گیرد، می‌توان آینده‌ای درخشانی در تئاتر را متصور بود.
شب گذشته، دوشنبه 24 تیرماه، شهرام کرمی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میهمان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بود و به تماشای نمایش«زنان بیشه‌گل» نشست، وی با تمجید از حضور یک گروه شهرستانی برای اجرای عمومی به دعوت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: اینکه ما مشکلاتی به لحاظ سازه و ابنیه تئاتری در اغلب استان‌های کشور داریم واقعیتی غیرقابل کتمان است که البته در برخی از شهرها و به ویژه مراکز استانی طی سال‌های اخیر عزمی مبنی بر تجهیز امکانات و ابزار فنی به منظور پویایی و فعالیت مستمر تئاتر استانی صورت گرفته اما کافی نیست.
وی ادامه داد: هم‌اکنون در 400 شهر شاهد حضور گروه‌های نمایشی فعال هستیم که با توجه به این حجم کاری، قطعاً امکانات هم از نظر مکان نمایشی و هم از نظر امکانات فنی و ابزاری ضعیف است اما اینکه توقع داشته باشیم که مثلاً ارشاد از محل بودجه عمومی و تولید در حوزه تئاتر و هنرهای نمایشی باید نسبت به تجهیز امکانات و افزودن سرانه فضاهای نمایشی اقدام نماید، انتظاری به دور از انصاف است.
مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد تصریح کرد: رونق تئاتر ارتباط مستقیم با تجهیز و ازدیاد ابزار و امکانات فنی تئاتر دارد، تحقق این امر به مشارکت بسیاری از متولیان در دستگاه‌های اجرایی بستگی دارد و انتظار می‌رود که درصدی از اعتبارات استانی و بودجه شهرداری‌ها  مصروف ایجاد ابنیه تئاتری جدید و تجهیز امکانات اجرای اثر نمایشی شود  و البته ورود بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار و مجری را نیز نباید در این راستا از قلم انداخت به ویژه که در سال‌های اخیر در تهران شاهد بودیم که ورود بخش خصوصی به عرصه تئاتر موجب ازدیاد سالن های نمایشی و رونق تولید در این عرصه هنری شد.
لازم به ذکر است، در اجرای شب گذشته نمایش «زنان بیشه‌گل» هنرمندان پیشکسوتی همچون گلاب آدینه، جمشید شاه‌محمدی نیز حضور داشتند.
یادآور می‌شود، اجرای نمایش«زنان بیشه‌گل» تا فردا چهارشنبه 26 تیرماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری ادامه دارد.
مطالب مرتبط

شهرام کرمی پس از اعلام کناره گیری از مسئولیت گفت :

به دلیل محدودیت در مدیریت تئاتر استعفا دادم
پی گیر تمام مطالبات تئاتری‌ها هستم
شهرام کرمی پس از اعلام کناره گیری از مسئولیت گفت :

به دلیل محدودیت در مدیریت تئاتر استعفا دادم
پی گیر تمام مطالبات تئاتری‌ها هستم

مدیرکل هنرهای نمایشی در اقدامی غیرقابل انتظار اعلام کرد که به دلیل محدودیت مالی و ساختاری برای مدیریت تئاتر، از سمت خود استعفا داد.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی:

برپایی جشن های روز هنرهای نمایشی برنامه ریزی شده است
مدیرکل هنرهای نمایشی:

برپایی جشن های روز هنرهای نمایشی برنامه ریزی شده است

شهرام کرمی،مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: برنامه ریزی ها برای جشن های روز هنرهای نمایشی (هفتم فروردین ماه) انجام شده که برپایی آنها بستگی به شرایط کرونا در کشور دارد، البته برخی از برنامه ها را به تناسب شرایط موجود خواهیم داشت.

|

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

برگزاری جشنواره «مبارک» با نام گلزار محمدی
در گفتگو با مهر مطرح شد؛

برگزاری جشنواره «مبارک» با نام گلزار محمدی

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه شورای سیاستگذاری جشنواره تهران-مبارک درباره دبیری جشنواره هجدهم تصمیم می‌گیرد، پیشنهاد کرد این رویداد با نام زنده‌یاد گلزار محمدی به‌عنوان دبیر برگزار شود.

|

شهرام کرمی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:

از گروه‌های نمایشی خسارت‌دیده حمایت خواهیم کرد
شهرام کرمی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:

از گروه‌های نمایشی خسارت‌دیده حمایت خواهیم کرد

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: قطعاً تا اعتماد عمومی برای ورود مردم به سالن‌ها جلب شود از گروه‌ها به اشکال مختلف حمایت خواهیم کرد؛ اولویتمان امکان اجرای مجدد نمایش گروه‌های متضرر اسفند 98 برای سال آتی است.

|

مدیر کل هنرهای نمایشی بعد از جلسه با سالن‌داران اعلام کرد:

حمایت‌ مالی و دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار است
مدیر کل هنرهای نمایشی بعد از جلسه با سالن‌داران اعلام کرد:

حمایت‌ مالی و دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار است

شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی که سه‌شنبه، ۶ اسفندماه با مدیران تمام سالن‌های دولتی و غیردولتی جلسه‌ای درباره وضعیت این سالن‌ها در پی شیوع ویروس کرونا داشته است، تاکید کرد: حمایت‌های مالی لازم از تمام تماشاخانه‌ها انجام می‌شود تا هنرمندان و سالن‌دارها دچار زیان ...

|

مدیرکل هنرهای نمایشی با مهر مطرح کرد

تلاش برای کاهش ضرر «کرونا» به تئاتری‌ها
مدیرکل هنرهای نمایشی با مهر مطرح کرد

تلاش برای کاهش ضرر «کرونا» به تئاتری‌ها

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعطیلی پیش آمده برای فعالیت‌های هنری به دلیل شیوع ویروس کرونا اعلام کرد تلاش می‌شود تا گروه‌های تئاتری متضرر نشوند.

|

نظرات کاربران