در حال بارگذاری ...
 • مدیرکل هنرهای نمایشی در رونمایی از پوستر جشنواره گفت:

  نمایش‌های آئینی و سنتی زاییده فرهنگ و هویت ایران‌زمین است

  شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: افتخار ما این است که نمایش آئینی و سنتی ایرانی زاییده فرهنگ و هویت ایران‌زمین است از همین رو باافتخار از گونه‌های نمایش ایرانی نام می‌بریم.

  به گزارش ایران تئاتر مراسم رونمایی از پوستر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، عصر سه‌شنبه، هشتم مردادماه در خانه - موزه خیمه‌شب‌بازی با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی،مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، هنرمندان و طیبه سیاوشی نماینده مجلس برگزار شد.
  در این مراسم شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: هر جشنواره‌ای که در ایران‌زمین برگزار می‌شود هویت و مضمونی دارد اما جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ویژگی‌های منحصربه‌فردی در معرفی آیین‌های ایرانی دارد. افتخار ما این است که نمایش ایرانی زاییده فرهنگ و هویت ایران‌زمین است از همین رو باافتخار از گونه‌های نمایش ایرانی نام می‌بریم و‌ خوشبختانه این جشنواره در طول این سال‌ها رویدادی اثربخش بوده است که باهدف حمایت از شیوه‌های نمایش ایرانی و قدمت و‌ هنر ایرانی شکل‌گرفته و در تمام این ۱۹ دوره نقش خود را که تأثیرگذاری‌اش غیرقابل‌انکار است، به‌درستی ایفا کرده است.
  وی با قدردانی از زحمت و تلاش داود فتحعلی‌بیگی که همه زندگی‌اش صرف نمایش ایرانی شده است، افزود: ما با مردی روبرو هستیم که عاشقانه از فرهنگ ایرانی صحبت می‌کند و همه تلاشش را کرده که از نمایش ایرانی و شیوه‌های نوین این هنر حمایت کند.
  کرمی همچنین در پایان صحبت‌هایش گفت: ما حسرتی داریم و آن‌هم هنرمندانی هستند که در طول یک سال گذشته از دست دادیم، اما بااین‌حال آرزوی سلامتی برای مرشد سعیدی که در بستر بیماری است، داریم و برای آن‌ها که از میان ما رفته‌اند، مخصوصاً استاد مرتضی خمسه‌ای که مدت‌زمان زیادی نیست درگذشته است، طلب مغفرت داریم. امیدوارم این مراسم و رویداد گام مثبت و رو به جلویی در جهت اعتلای هنر ایرانی باشد.
  در بخش دیگری از این مراسم داود فتحعلی بیگی، دبیر جشنواره در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از هنرمندان نمایش‌های آیینی و سنتی که برای بالا نگه‌داشتن پرچم این هنر قدیمی تلاش می‌کنند، بیان کرد: نمی‌دانم دوره بعدی هستم یا نه اما امیدوارم این پرچم همچنان در دستان شما به اهتزاز درآید. ما این جشنواره را سال ۶۸ و درست ۳۰ سال قبل راه انداختیم و در آن دوره توانستیم با توجه به بضاعتمان ۱۱ نمایش را بپذیریم درحالی‌که این دوره بیش از ۵۰۰ تقاضا داشتیم و توانستیم قریب به ۱۵۰ اثر را بپذیریم و این یعنی بعدازاین همه‌سال، این هنر توانسته مجدداً احیا شود تا هنرمندان و جوانان فعال این حوزه بتوانند میراث پیشینیان را تحویل بگیرند و این هنر را اعتلا دهند.
  در ادامه‌ مهدی دوایی، طراح پوسترهای این دوره از جشنواره عنوان کرد: چیزی که ما را دورهم جمع کرده علاقه و پیوندی فرهنگی به نام «ایران» است که عشق‌بازی با این واژه را برای هرکدام از ما که در کار هنر هستیم به نحوی فراهم می‌کند.

  وی با اشاره به المان‌های به کار گرفته‌شده در طراحی پوسترهای جشنواره گفت: مرغ عَلَم که در «علامت» و تعزیه استفاده می‌شود و تصویر یک مرغ عصر مفرغی اصلی‌ترین نمادهایی بودند که برای طراحی بکار رفتند. ضمن اینکه جام اَرجان به‌عنوان اثری کهن که زندگی و آیین در آن وجود دارد، آن‌قدر بکر بود که می‌شد برای این طرح از آن استفاده کرد.
  دوایی همچنین خطوط استفاده‌شده در طراحی پوستر را متعلق به میرزا غلامرضا اصفهانی از خوشنویسان مشهور دوره قاجار معرفی کرد.
  پخش کلیپی از دوره‌های هفدهم و هجدهم جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و اجرای سیاه‌بازی با حضور داوود داداشی و علی فتحعلی از بخش‌های دیگر این برنامه بود و درنهایت دو پوستر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با حضور طیبه سیاوشی نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، شهرام کرمی، داود فتحعلی بیگی، علاًالدین قاسمی، مریم معترف و اسماعیل ورمزیار رونمایی شد و هنرمندان حاضر در مراسم پوستر جشنواره را امضا کردند.
  همچنین در پایان فرزند زنده‌یاد مرتضی خمسه‌ای در سخنانی کوتاه علاوه بر آرزوی هرچه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره آیینی و سنتی از هنرمندانی که در مراسم وداع با پدرش حضور داشتند، سپاسگزاری کرد.
  در این مراسم که با اجرای، نقالی و روایتگری مرشد میرزاعلی برگزار شد؛ شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نماشی،حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، داوود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره، طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی، بیژن شکرریز استاد دانشگاه و مستندساز، محمد حسین ناصربخت، ستاره اسکندری، علی یداللهی، اتابک نادری، مهدی حاجیان،پیمان شریعتی، محسن حسن زاده، میثم یوسفی، محسن میرزاعلی نقال، مرشد ورمرزیار،  هادی حوری، میلاد مولوی، مرشد علاالدین قاسمی، احمد عزیزی تعزیه خوان، امیرسلیمانی مقدم نوازنده تعزیه، سامان خلیلیان، غلام بابوته، حسین طاهربخش طراح صدا، سمانه شعبانی، بهزاد امیری، نسیم یاقوتی عروسک ساز، رضا علوی، پریسا سیمین مهر نقال، مجید گیاهچی، ابوالفضل حاجعلی خانی، صفرعلی محمدزاده خمیه شب باز، شاهد پیوند، مریم معترف، هما جدیکار، خانواده زنده یاد مرتضی خمسه ای خیمه شب باز، مرشد احدی، داوود داداشی، علی فتحعلی و ... حضور داشتند.
  مطالب مرتبط

  در متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد:

تاریخ ما با هنر آئینی و سنتی عیان خواهد شد
  در متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد:

  تاریخ ما با هنر آئینی و سنتی عیان خواهد شد

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی پیامی را منتشر و یادآور شد: «تاریخ کهن و فرهنگ شایسته ما در پس تاریخ پرفراز و فرود، تبلور رفتار و ایمان و اخلاق و باور مردمان این دیار است که با هنر آئینی و سنتی عیان خواهد شد.»

  |

  در گفتگوی فارس با مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد:

ضرورت ایجاد پایگاهی برای نمایش‌های ایرانی
  در گفتگوی فارس با مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد:

  ضرورت ایجاد پایگاهی برای نمایش‌های ایرانی

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: یکی از مشکلات امروز ما در عرصه نمایش‌های آیینی سنتی نبود پایگاهی برای ژانرهای مختلف نمایشی از خیمه شب‌بازی تا نقالی، تعزیه و پرده‌خوانی است.

  |

  در پیام دبیر جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی به مناسبت آغاز این رویدادآمده است :

کوشش در حفظ دست آوردهای پیشینیان امری است لازم و حتمی
  در پیام دبیر جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی به مناسبت آغاز این رویدادآمده است :

  کوشش در حفظ دست آوردهای پیشینیان امری است لازم و حتمی

  داوود فتحعلی بیگی دبیر نوزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی در پیامی که به مناسبت این رویداد فرهنگی منتشر شد آورده است: «یادگیری و کوشش در حفظ دست آوردهای پیشینیان و پرهیز از سهل‌انگاری و خام‌دستی امری است لازم و حتمی»

  |

  از سوی هیئت انتخاب هفتمین سمینار بین‌المللی

فهرست مقالات پذیرفته شده جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اعلام شد
  از سوی هیئت انتخاب هفتمین سمینار بین‌المللی

  فهرست مقالات پذیرفته شده جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اعلام شد

  دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اسامی چکیده مقالات پذیرفته شده و مشروط در هفتمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی را اعلام کرد.

  |

  نظرات کاربران