در حال بارگذاری ...
 • نقال بوشهری حاضر در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی :

  جشنواره آیینی در احیای نمایش‌های اصیل ایرانی نقش به‌سزایی داشته است

  ایران تئاتر:طوبی شیرکانی، بانوی نقال بوشهری که با نقل «رییس‌علی دلواری» در نوزدهمین جشنواره تئاتر آیینی و سنتی شرکت خواهد کرد، درباره تاثیر جشنواره‌های آیینی بر توسعه این نوع از نمایش به تئاتر بوشهر گفت: جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از گستردگی در بخش‌های مختلف برخوردار است و این گستردگی باعث شده در هر دوره شاهد تولیدات بسیاری در بخش‌های مختلف باشیم که تاثیر به‌سزایی در گسترش و حفظ و احیای نمایش‌های اصیل ایرانی توسط هنرمندان ما دارد.

  به گزارش ایران تئاتر از بوشهر، طوبی شیرکانی  در پاسخ به این سوال که چه استاندارد و چهارچوب خاصی برای تولیدات نمایشی آیینی وجود دارد و آیا هنرمند می‌تواند و آزاد است، در تولید آن، اعمال سلیقه کند‌، عنوان کرد: از آن جایی که جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی سعی در احیا و حفظ نمایش‌های اصیل ایرانی دارد، نمایش‌ها باید آن چار‌چوب‌ها و قراردادهای نمایش‌ها و آیین‌های ایرانی را داشته باشد. اما هنرمند می‌تواند تا آن‌جا که به اصل این نمایش‌ها لطمه‌ای وارد نشود از خلاقیت در اجراهایش استفاده کند.

  این بانوی نقال بوشهری به چالش‌های پیش روی تئاتر آیینی در استان بوشهر اشاره کرده و یادآور شد: از چالش‌های بزرگی که می‌توان در تئاتر آیینی استان از آن نام برد یکی عدم آموزش صحیح برخی مربیان به هنرجوهای خود است و دیگری عدم مطالعه و تحقیق هنرمندان  در جهت استفاده صحیح آیین‌ها در اثر خود و همچنین عدم اهمیت‌ هنرمندان ما نسبت به حفظ و احیای آیین‌ها و نمایش‌های اصیلی که جزو هویت و فرهنگ و تارخ ما محسوب می‌شوند.

  او درباره اثر نقالی پذیرفته‌شده‌اش در نوزدهمین جشنواره آیینی و سنتی گفت: کار من در بخش نقالی یادوآر مرشد ولی‌الله ترابی پذیرفته شده است‌. در این بخش از بین نقالان شرکت‌کننده از کل کشور ۱۵ نفر پدیرفته شدند. نویسنده و نقال این نقل خودم هستم.

  شیرکانی گفت: نقالی از اصیل‌ترین نمایش‌های ایرانی محسوب می‌شود که در گذشته نقالان از داستان‌های حماسی شاهنامه، داستان‌های مربوط به امام حسین و ... نقل می‌گفتند و من با تحقیق و مطالعه گوشه‌ای از دلاوری‌های رئیس علی دلواری را نوشته و آن را نقالی خواهم کرد و در این اثر از نوعی خلاقیت استفاده کردم به گونه‌ای که به هنر نقالی خدشه‌ای وارد نشود.
  مطالب مرتبط

  دبیر جشنواره خبر داد:

اسامی راه‌یافتگان به شانزدهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر اعلام شد
  دبیر جشنواره خبر داد:

  اسامی راه‌یافتگان به شانزدهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر اعلام شد

  دبیر شانزدهمین جشنواره استانیخبر داد که در پایان وقت بازخوانی پس از بحث و تبادل نظر هیات انتخاب، لیست راه‌یافتگان به مرحله بازبینی این جشنواره به اتفاق آرا مشخص و اعلام گردید.

  |

  در آیین اختتامیه سی‌و‌یکمین جشنواره استانی تئاتر بوشهر

«در دهانم حرف بزن» و «بانوی دریایی» به‌عنوان آثار برگزیده معرفی شدند
  در آیین اختتامیه سی‌و‌یکمین جشنواره استانی تئاتر بوشهر

  «در دهانم حرف بزن» و «بانوی دریایی» به‌عنوان آثار برگزیده معرفی شدند

  شامگاه جمعه یکم آذرماه ۹۸ در آیینی برگزیدگان سی‌ و یکمین جشنواره تئاتر استانی بوشهر معرفی و دو نمایش «در دهانم حرف بزن» به کارگردانی عبدالزهراء محمودی و «بانوی دریایی» اثر رضا مختارزاده به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

  |

  فراخوان شانزدهمین جشنواره تئاترمعلولین استان بوشهر منتشر شد

  فراخوان شانزدهمین جشنواره تئاترمعلولین استان بوشهر منتشر شد

  معاونت امور توانبخشی بهزیستی استان بوشهر در راستای فعالیت‌های خود در زمینه فرهنگی‌، اجتماعی‌ و هنری به معلولان و تلاش در جهت ارتقای سطح کیفی زندگی این افراد در جامعه، شانزدهمین جشنواره تئاترمعلولین استان بوشهر را اسفند ماه ۹۸ برگزار می‌کند.

  |

  نظرات کاربران