در حال بارگذاری ...
با حضور سامان خلیلیان در بوشهر

کتاب «تئاتر بیرونی» رونمایی شد

کتاب «تئاتر بیرونی» نوشته محمد مظفری با حضور معاون استاندار بوشهر و مدیر دفتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بوشهر رونمایی شد.

به گزارش ایران تئاتر از بوشهر، در این آیین، معاون سیاسی، امنیتی اجتماعی استاندار بوشهر با بیان این که بوشهر مهد استعدادهای بی‌شماری در حوزه‌های فرهنگی و هنری است، گفت: سابقه چند صد ساله بوشهر در این حوزه گواه این مدعاست.

خورشیدی در ادامه افزود: استعداد‌های بی‌شماری در گوشه گوشه استان بوشهر حضور دارند باید با برنامه‌ریزی برای رشدشان تلاش کرد و برای عرضه در صحنه‌های بین‌المللی برنامه‌ریزی نمود.

وی با بیان اینکه هنرمندان برای معرفی آثار برجسته خود باید درراس همه فعالیت‌ها قرار داشته باشند افزود: خوشحالم در برنامه‌ای حضور دارم که در آن یک اثر فرهنگی از یکی از فرزندان هنرمند این سرزمین عرضه می‌شود.

دکتر سامان خلیلیان مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این آیین با اشاره به ظرفیت‌های بسیار مهم استان‌های جنوبی به خصوص استان بوشهر برای توسعه تئاتر و جشنواره‌های تئاتری، نمایش‌های بیرونی را یکی از شیوه‌های مهم در توسعه اجتماعی و فرهنگی در جامعه دانست.

وی با اشاره به اینکه تئاتر خیابانی نیاز به پژوهش‌های بیشتری برای مطالعه علاقمندان در کشور دارد کتاب تئاتر بیرونی را از آثار خوب و قابل‌توجه در حوزه تئاتر خیابانی کشور دانست.

وی گفت: این کتاب سعی کرده است تا شیوه و رویکرد تولید تئاتر بیرونی را ارائه دهد و برای همه علاقمندان به خصوص کسانی که می‌خواهند از ابتدا تئاتر خیابانی را دنبال کنند مناسب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این آیین گفت: فرهنگ مؤلفه مهم در پیشرفت جوامع است که کتاب خواندن و مطالعه نقش ویژه‌ای در این راستا ایفا می‌کند.

وی افزود: هنرمندان مهم‌ترین سرمایه‌های جامعه هستند که با حمایت جدی این قشر می‌توان بهترین شیوه‌های زندگی را در قالب هنر به مردم گسترش داد.

کرم پور با اشاره ظرفیت‌های فرهنگی و هنری استان بوشهر اظهار داشت: هنرمندان استان بوشهر در تمامی رشته‌ها و در تمام دوره‌ها ثابت کرده‌اند که با پشتکار و تلاش خود در کشور سرآمد هستند.

وی به حضور هنرمندان رشته‌های مختلف هنری در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی اشاره کرد و عنوان داشت: هنرمندان رشته‌های مختلف هنری جهت حضور فعال در جشنواره‌ها و رویدادهای هنری ملی و بین‌المللی نیاز به حمایت دارند و این نیازمند همت دستگاه‌های اجرایی در کنار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

جهانشیر یاراحمدی رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر نیز در این آیین با اشاره به توسعه تئاتر در استان بوشهر در چند سال اخیر هنرمندان استان بوشهر را لایق امکانات بیشتر و بهتر در حوزه تئاتر دانست.

یاراحمدی افزود: امکانات سخت‌افزاری و مالی در حال حاضر پاسخگوی نیازهای فعلی جامعه تئاتری استان بوشهر نیست، خواستار توجه بیشتر به تئاتر استان بوشهر شد.

وی کتاب تئاتر بیرونی را اثر مهم در حوزه پژوهش تئاتر دانست و افزود: تجربیات نویسنده کتاب در حوزه اجرای تئاتر خیابانی در خلق اثر به ایشان کمک زیادی نموده است

نویسنده کتاب تئاتر بیرونی گفت: تئاتر هنری زیبا و تأثیرگذار در جامعه است که بدون مطالعه و اطلاعات کافی، فرد را جهت فعالیت در این حوزه هنر دچار مشکل می‌کند.

محمد مظفری بیان کرد: تئاتر بیرونی نسخه مناسبی برای ارتباط با مخاطبین این هنر است که در این اثر ارتباط صمیمی و بدون هیچ قراردادی برقرار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کتاب تئاتر بیرونی در ١٩٤ صفحه منتشر شده است، افزود: تاریخچه تئاتر بیرونی (فضای باز)، نظرات صاحب‌نظران و هنرمندان در خصوص توسعه تئاتر بیرونی، پیشینه تئاتر بیرونی، عناصر تشکیل‌دهنده یک تئاتر بیرونی، نحوه استفاده از موسیقی در تئاتر بیرونی، ویژگی‌های تئاتر بیرونی و تئاتر بیرونی قرون وسطی و عصر رنسانس از موضوعات این کتاب است.

مظفری در پایان خاطرنشان کرد: در این مجموعه سعی شده اطلاعات مفیدی از تئاتر بیرونی در بین جامعه و علاقمندان قرار داده شود امیدوارم که با انتشار این کتاب قدم کوچکی در توسعه‌ی هنر این سرزمین برداشته باشیم.

امضای تمبر کتاب تئاتر بیرونی، اجرای موسیقی سنتی و جشن امضاء و اهداء کتاب به حاضرین از دیگر بخش‌های این آیین بود.
مطالب مرتبط

مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی

گروه‌های تئاتر خیابانی ثبت رسمی می‌شوند
مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی

گروه‌های تئاتر خیابانی ثبت رسمی می‌شوند

سامان خلیلیان، مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی گفت: دو کار مهمی که این روزها در دست داریم نخست مشخص کردن ردیف بودجه برای تئاتر خیابانی کشور و دوم ثبت گروه های تئاتر خیابانی است که هر دو به نفع هنرمندان تئاتر خیابانی خواهد شد.

|

یادداشت جهانشیر یاراحمدی

«نمایشخانه» و چند نکته برای تاریخ
یادداشت جهانشیر یاراحمدی

«نمایشخانه» و چند نکته برای تاریخ

ایران تئاتر-جهانشیر یاراحمدی:کرونا، در آغاز ظهورش‌، خیلی زود درها را به روی انسان‌ها بست. برای مردمی که سخت‌ترین کار دنیا برایشان «در خانه ماندن» است، باید کاری می‌کردیم. «ایده ای» از بندری در مرکز جهان شکل گرفت و خیلی زود فراخوان شد برای ایران زمین؛ و شگفت که ایده به سرعت ...

|

بررسی زیبایی شناسی  اجراهای بیرونی به بهانه آغاز طرح  «من، تو، ما؛ تئاتر، زندگی، کرونا»

گونه ای پدید آمده از دل بحران 
رجوع به اصالت هنر نمایش برای مردم
بررسی زیبایی شناسی اجراهای بیرونی به بهانه آغاز طرح «من، تو، ما؛ تئاتر، زندگی، کرونا»

گونه ای پدید آمده از دل بحران
رجوع به اصالت هنر نمایش برای مردم

ایران تئاتر: آغاز اجراهای تئاتر خیابانی با شعار «من، تو، ما/ تئاتر، زندگی، کرونا» در تهران و استان های دیگر، پایانی بر تعطیلی تئاتر به دلیل شیوع ویروس کرونا است. به همین بهانه مقاله ای ابراهیم ابراهیمی، امید خاک پور درباب مختصات و مشخصات اجراهای بیرونی که نمایش خیابانی را به ...

|

سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی  است
سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی است

تئاتر ایران پس از تعطیلی طولانی متاثر از شیوع بیماری کوید 19 با اجراهای خیابانی در تهارن و شهرستان ها جان تازه ای می گیرد . "من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا" طرحی است که از امروز تا 31 خردادماه با مدیریت دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی به اجرا در می آید.

|

نظرات کاربران