در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • در پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد:

  جشنواره‌ نمایش های آیینی و سنتی ضرورت‌های این عصر را متذکر می‌شود

  معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید دارد: ‌ مأموریت تئاتر نه فقط بازآفرینی خط به خط آیین‌ها که نوآفرینی جستارهایی است که می‌تواند به جویایی و پویایی مخاطبان و مانایی آیین‌ها و پاسخگویی به پرسش‌های انسان معاصر ختم گردد و جشنواره‌ی بین‌المللی نمایش های آیینی وسنتی نه یک رویکرد تکلیفی که رویدادی زایاست که ضرورت‌های این عصر را با توشه‌ی آیین‌ها و سنن ایرانی متذکر می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، سید محمدمجتبی حسینی در آستانه برپایی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی پیامی را برای این رویداد منتشر کرد.

  متن پیام معاون امور هنری به این شرح است: 

  «آیین‌ها، چراغِ چگونه زیستنِ گذشتگان و نمایه‌ی نمایانی برای امروزیان است که سزاوارتر زندگی کنند و نظم و نظام اجتماعی خود را مبتنی بر آموزه‌های روزگار کهن و مُلهم از مواریث ماندگاری بنا نهند که در خیرخواهی و خلاقیت‌ورزی آن‌ها خللی وارد نیست. مردمان روزگار ما قد برافراخته‌اند که در چیستی و هستی خویش مستغرق باشند و از مواهب گنجینه‌های علمی و عملی پیشینیان برخوردار گردند. هنر با معنابخشی به آیین‌ها و آداب و باورها، تبلور این اراده و پیوند دهنده‌ی انسان دیروز و امروز و از میان هنرها، «تئاتر»، به جستجوی خلق کارکردی روزآمد از آیین‌ها در برابر ابتلائات روزگاری است. 

  مأموریت تئاتر نه فقط بازآفرینی خط به خط آیین‌ها که نوآفرینی جستارهایی است که می‌تواند به جویایی و پویایی مخاطبان و مانایی آیین‌ها و پاسخگویی به پرسش‌های انسان معاصر ختم گردد. هر چند گونه‌های متمایز نمایشی هم چون پرده‌خوانی، خیمه شب بازی، نقالی و تخته حوضی، می‌توانند زادگاه این نوزایی و نونَواری در شمار آیند اما عبور از کارکرد کلیشه‌ای و قالب‌های اجرایی این گونه‌های نمایشی جز به هم‌افزایی علمی و کارآمدتر کردن مولفه‌ها بر اساس الگوهای آکادمیک و آموزه‌های پژوهشی میسر نخواهد بود. آرمانی که مشفقانه باید از دو سوی این صحنه پیش چشم قرار گیرد و به یگانگی، تبلور اصالت و هویت ایرانیان محسوب گردد و در آمیختگی جان عالمان و عاملان، جهانِ هنر، آوردگاه آگاهی و رستگاری باشد. 

  به اعتقاد مجریان، جشنواره‌ی بین‌المللی نمایش های آیینی سنتی نه یک رویکرد تکلیفی که رویدادی زایاست که ضرورت‌های این عصر را با توشه‌ی آیین‌ها و سنن ایرانی متذکر می‌شود و چهره به چهره با عوارض و آلام عصر «نو»، نوشدارو از آلاء «سنت» می‌طلبد. برای تعمیق تئاتر در چهار ضلع زمانه‌ی خویش، ثبت و ضبط آیین‌ها و آداب و روزآمدی آن فریضه‌ای است که این تدارک عظیم بدان آرمان و آرزوست.  

  به فروتنی و با سپاس از همه‌ی همکارانم که در برگزاری این دوره از جشنواره، اندک دریغی نداشتند، نیایش‌خوان این اقبال و این نعمت خواهم بود که هر چه هست از آن اوست و بس. » 

  نوزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از 19 تا 26 مردادماه به دبیری داود فتحعلی‌بیگی در کاشان و تهران برگزار می‌شود.
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر