در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • رویدادهای هفته به رویداد ایران تئاتر

  از تعطیلی زودهنگام مولن روژ تا مرد بالشی علی سرابی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: پایان زود هنگام و بی دلیل نمایش مولن روژ نوشته آرش عباسی و کار حسین پارسایی می رفت خبرساز بشود که روابط عمومی این کار اعلام کرد بعد از ماه محرم و صفر اجرایشان از سر گرفته می شود.

  در هفته گذشته همچنین رونمایی از نشان ادنا زینلیان، و خبرهایی از غزل اسکندرنژاد، معصومه رحمانی، پریزاد سیف، شهاب آگاهی، اصغر نوری، ایوب آقاخانی نیز جلب توجه می کرد و علی سرابی هم اعلام کرد که می خواهد دوباره نمایش مرد بالشی را اجرا کند و یا اینکه یک متن خارجی دیگر را تا آخر سال به صحنه می برد. 

   

  رویدادها

  تعطیلی مولن روژ: روابط عمومی گروه نمایش «مولن روژ» در اطلاعیه‌ای از پایان اجرای این نمایش خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این اثر بتواند بعد از ماه محرم و صفر مجدد به صحنه برود.

  به گزارش روابط عمومی نمایش «مولن روژ»، این نمایش به نویسندگی آرش عباسی و کارگردانی حسین پارسایی که از تیرماه اجرای عمومی خود را در پردیس سینمایی باغ کتاب آغاز کرده است به اجرای خود پایان داد.

  هفته گذشته این نمایش به دلایل درون گروهی و شهادت امام محمد تقی(ع) به صحنه نرفت و در سایت ایران نمایش که سایت فروش بلیت این اثر نمایشی بود دلیل این اتفاق، اکران فیلم سینمایی «قسم» به کارگردانی محسن تنابنده بازیگر نمایش و لزوم حضور وی در اکران‌های خصوصی این فیلم عنوان شده بود که با هماهنگی با گروه نمایش قرار بر لغو شدن اجراهای هفته گذشته شد. قرار بر این بود که زمان اجرای مجدد نمایش توسط گروه اعلام شود که در همین راستا روابط عمومی این اثر نمایشی اطلاعیه‌ای منتشر کرده و خبر از پایان اجرای نمایش در تاریخ ۶ مرداد داده است.

  در این اطلاعیه آمده استبه اطلاع می‌رساند؛ پیش‌بینی اجرای نمایش «مولن روژ» در پردیس سینمایی باغ کتاب تا پایان مردادماه بوده که در کمال احترام و رفتار حرفه‌ای از سوی مدیریت محترم پردیس سینمایی و همکارانشان تا تاریخ ۶ مرداد بدون هیچگونه خللی و با استقبال فراوان مخاطبان ادامه یافت. بنابراین تغییر در زمان اجرا صرفا با درخواست گروه و به دلیل برنامه‌ریزی درون گروهی بوده و ادامه اجرای نمایش «مولن روژ» از تاریخ ۶ مردادماه با لطف و مساعدت مدیریت پردیس سینمایی به تاریخ دیگری موکول شده است.

  گروه نمایش ضمن تشکر از مدیریت پردیس بابت فراهم آوردن امکانات حرفه ای برای اجرای مولن روژ امیدوار است بعد از ایام محرم وصفر مجدد امکان ادامه اجرای نمایش فراهم گردد

  تخفیف برای دانشجویان: دانشجویان رشته‌های هنر برای خرید بلیت آثار جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تخفیف ۵۰ دریافت می‌کنند.

  طبق اعلام حسن جودکی مدیر فروش بلیت‌های جشنواره، برای دانشجویان رشته‌های هنر، تخفیف ۵۰ درصدی درنظر گرفته شده و براین اساس دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند با داشتن کارت دانشجویی معتبر، فردا، چهارشنبه ۱۶ مردادماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵ به گیشه تئاتر شهر مراجعه کنند و پس از ثبت نام، کد تخفیف ۵۰ درصد را برای خرید بلیت‌های جشنواره دریافت کنند.

   

  یادمان ها

  نشان ادنا زینلیان: نشان هنری «ادنا زینلیان»، هنرمند پیشگام طراحی لباس تئاتر و اپرا در ایران روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه همزمان با آیین نکوداشت این هنرمند با حضور هنرمندان عرصه‌های مختلف در تالار وحدت تهران رونمایی می‌شود.

  به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش»، نشان هنری طراحی لباس و صحنه ایران با عنوان «نشان استاد ادنا زینلیان» هنرمند پیشگام  عرصه طراحی لباس اپرا و تئاتر همزمان با برگزاری آیین نکوداشت این هنرمند  ساعت ۲۱:۳۰ روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۸ توسط این موسسه فرهنگی هنری با مشارکت انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در تالار وحدت تهران رونمایی خواهد شد.

  در این برنامه علاوه بر رونمایی از «نشان ادنا زینلیان»، ارکستر سازهای زهی به رهبری لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر صاحب‌نام موسیقی کشورمان با همراهی پیانو بردیا صدرنوری به اجرای برنامه می‌پردازد.

  «نشان ادنا زینلیان» جایزه هنری است که در قالب همکاری مشترک «انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر» و «موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش» بر اساس ضوابطی از سال آینده به صورت دوره‌ای به فعالان برتر حوزه طراحی لباس صحنه اهدا خواهد شد.

  ادنا زینلیان از جمله هنرمندان پیشگام عرصه طراحی لباس اپرا و تئاتر است که او را به عنوان یکی از اولین هنرمندان دانش‌آموخته حوزه طراحی لباس در ایران می‌شناسند. او از سال ۱۳۶۳ تا کنون به تدریس در دانشگاه مشغول بوده و طی این سال‌ها با دانشگاه‌های الزهرا، تهران، تربیت مدرس، آزاد اسلامی، سوره و هنر همکاری داشته است که تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران همچنان ادامه دارد. زینلیان در سال ۱۳۷۶ مدرک درجه یک هنری (معادل دکتری) را در رشته طراحی لباس از شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

   

  چهره ها

  ایوب آقاخانی: بازیگران نمایش «رگ» به کارگردانی ایوب آقاخانی مشخص شدند.

  بازیگران نمایش «رگ» مشخص شدند و بر این اساس تا کنون وحید آقاپور، محسن بهرامی، عرفان ابراهیمی، بهناز بستان‌دوست، الهه شه‌پرست و هلن بهرامی گروه بازیگران جدیدترین نمایش گروه تئاتر پوشه را تشکیل داده اند. پیوستن یک بازیگر دیگر به این گروه، تیم بازیگران «رگ» را کامل خواهد کرد.

  نمایش «رگ» که نگاهی به یک واقعه مهم تاریخی و ملی در دهه بیست دارد و جدیدترین تولید موسسه «پوشه هنر پارس» است، داستان سه مرزبان ایرانی را روایت می‌کند که در زمان جنگ جهانی دوم در برابر هجوم نیروهای روسی به ایران مقاومت کرده و به مدت ۲ روز ارتش تا بن دندان مسلح روس را در آستانه ی ورود به حریم کشور زمین‌گیر کردند.

  این نمایش که توسط ایوب آقاخانی، فرهاد امینی و ویدا دانشمند و بر اساس طرحی از آقاخانی نوشته شده، همزمان با هفتاد و هفتمین سالگرد شهادت این سه مرزبان در شهریور امسال در مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه خواهد رفت.

  «رگ» به مانند دیگر آثار گروه تئاتر «پوشه» رویکردی اجتماعی و معاصر دارد و از چهارم شهریور روی صحنه خواهد رفت.

  غزل اسکندرنژاد: غزل اسکندرنژاد کارگردان و مدرس تئاتر با اشاره به ترجمه کتاب «دانشنامه جهانی نمایش عروسکی» ابراز امیدواری کرد این کتاب بتواند به دیده شدن نمایش عروسکی کمک کند.

  غزل اسکندرنژاد نویسنده و کارگردان تئاتر، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران درباره فعالیت‌های تازه‌اش به خبرنگار مهر گفت: حدود ۲ ماه است که کار ترجمه کتاب «دانشنامه جهانی نمایش عروسکی» را با نام اختصاری وپا آغاز کرده‌ایم. این کتاب که توسط یونیما منتشر شده، ابتدا به زبان فرانسه به چاپ رسیده و سپس به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی نیز ترجمه شده است.

  وی ادامه داد: پیشنهاد چاپ این کتاب را ابتدا در خانه عروسک با خانم مرضیه برومند مطرح کردم که بعد از آن، این طرح را به اداره کل هنرهای نمایشی ارایه دادیم و با همراهی آقایان شهرام کرمی و مهرداد رایانی مخصوص قرار بر این شد که انتشارات «نمایش» این کتاب را منتشر کند. در این مجموعه من به عنوان سرویراستار و یکی از مترجمان حضور دارم که تا امروز غیر از من ۸ مترجم دیگر نیز در این پروژه همکاری دارند که ممکن است به تعدادشان نیز افزوده شود. در بین این مترجمان هم افرادی هستند که زبان انگلیسی خوانده‌اند و ادبیات فارسی‌شان نیز خوب است و هم کسانی که کار ترجمه می‌کنند اما مشخصاً فعالیتشان در حوزه تئاتر عروسکی است. در حال حاضر نیز جلسات گروه دانشنامه ۲ هفته‌ یک‌بار در خانه عروسک برگزار می‌شود و موضوعات مورد نظر را با اعضای گروه ترجمه به‌ اشتراک می‌گذاریم.

  اصغر نوری: اصغر نوری از روی صحنه بردن نمایش «ستاره شناس» از اواخر مردادماه در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر خبر داد.

  اصغر نوری نویسنده، مترجم و کارگردان تئاتر درباره تازه ترین فعالیتش به خبرنگار مهر گفت: قرار است از اواخر مردادماه نمایش «ستاره شناس» را که نوشته دیدیه ون کولارت است و خودم ترجمه آن را برعهده داشته ام در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه ببرم. البته این نمایشنامه را سال گذشته در تالار قشقایی تئاترشهر نمایشنامه خوانی کرده بودم و امسال فرصت اجرایش برای ما فراهم شد.

  نوری درباره بازیگران و داستان نمایش توضیح داد: این اثر نمایشی ۴ پرسوناژ دارد که احمد ساعتچیان، سهیلا صالحی، غزاله رشیدی و سروناز نانکلی بازیگران آن هستند. داستان نمایش نیز در مطب یک روانکاو اتفاق می‌افتد. ۲ زن به مطب آمده اند تا توسط پزشک روانکاوی شوند اما متوجه می‌شوند که به هر ۲ آن‌ها دقیقاً در یک ساعت وقت مشاوره داده شده است و بعد متوجه می‌شوند که اصلا روانشناسی درکار نیست و قرار است «خودروانکاوی» کنند و با یکدیگر حرف بزنند. این ۲ درباره زندگی‌شان با هم صحبت می‌کنند و متوجه می‌شوند که یک مرد در زندگی هردوشان مشترک است.

  وی درباره انتخاب این متن برای ترجمه بیان کرد: معمولا زمانی که متنی را برای ترجمه انتخاب می‌کنم به این مساله دقت دارم که این اثر مناسب اجرا در ایران باشد و از لحاظ امکانات نیز قابلیت روی صحنه رفتن داشته باشد و دیگر اینکه مضمون نمایشنامه نیز از جامعه ما دور نباشد و مخاطب بتواند برخی از مسایل خودش را نیز در اثر پیدا کند.

  این کارگردان تئاتر یادآور شد: ایده اصلی نمایش «ستاره شناس» نیز درباره تنهایی آدم‌هاست و اینکه نمی‌دانند در یک رابطه یا زندگی اجتماعی چه می‌خواهند. در جامعه ما افرادی زیادی و مخصوصا جوانانی را می‌بینیم که مشکلانی دارند و یا دچار افسردگی هستند اما دقیقاً نمی‌دانند از چه ناراحت هستند یا دلیل افسردگی‌شان چیست با وجود این مشکلات، درمان نیز برای چنین افرادی سخت خواهد شد. این نمایش در عین اینکه معضلات اجتماعی را به تصویر می‌کشد، اثری شوخ و شنگ است و در واقع با زبانی طنز از یک تراژدی حرف می‌زند که ما نیز تلاش کردیم در تمرین‌ها این فضا به درستی شکل بگیرد.

  معصومه رحمانی: معصومه رحمانی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون به نمایش «شب بخیر مادر» به نویسندگی مارشا نورمن و کارگردانی فرید سلیمانی پیوست.

  معصومه رحمانی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون پس از مریم بوبانی به «نمایش شب بخیر مادر» پیوست و فهرست بازیگران این اثر را تکمیل کرد.

  «شب بخیر مادر» به نویسندگی مارشا نورمن، کارگردانی فرید سلیمانی و تهیه کنندگی امیر لقمان در حال تمرین است که ۲ بازیگر در آن به ایفای نقش می پردازند.

  این اثر نمایشی روایت بحث و جدال یک مادر و دختر بر سر شرایط بد زندگی و تصمیمات تکان دهنده دختر برای خود است.

  شهاب آگاهی: نمایش «برداشتن» با طراحی و کارگردانی شهاب آگاهی از ۲۷ مرداد در تماشاخانه سپند روی صحنه می‌رود.

  به گزارش مهر، نمایش «برداشتن» از ۲۷ مرداد، هر شب، ساعت ۲۲:۳۰، در تماشاخانه سپند میزبان مخاطبان خواهد بود.

  «برداشتن» اجرایی مستند و تجربه ای متفاوت خواهد بود که با همراهی شهاب آگاهی و راهله تعبدی کارگردانی شده است. این نمایش که تمرین‌های آن پروسه‌ای کارگاهی و یک ساله را پشت سر گذاشته است، با حضور آبان جهاندار پور و راهله تعبدی، که نویسندگان و اجراگران این نمایش خواهند بود، روی صحنه خواهد رفت.

  پریزاد سیف: نمایش «آواز قو» به کارگردانی پریزاد سیف از نیمه اول شهریور در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود.

  «آواز قو» اثر آنتوان چخوف با کارگردانی پریزاد سیف، اجرای عمومی خود را از نیمه اول شهریور در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

  نمایشنامه «آواز قو» توسط مرتضا کرامتی و محمود بهروزیان ترجمه شده و نورالدین حیدری ماهر مجری طرح این اثر نمایشی است.

  علی سرابی: علی سرابی کارگردان و بازیگر تئاتر اعلام کرد که احتمال اجرای نمایش «مرد بالشی» در نیمه دوم سال و همچنین کار روی یک نمایشنامه خارجی جدید، از جمله برنامه‌های پیش روی او در سال جاری است.

  علی سرابی کارگردان و بازیگر تئاتر که چندی پیش نمایش «مرد بالشی» نوشته مارتین مک دونا را با بازی نوید محمدزاده، بهرام افشاری، حمیدرضا آذرنگ و خودش در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه برد، درباره اینکه آیا این اثر نمایشی را بار دیگر به صحنه خواهد برد یا نه، به خبرنگار مهر گفت: به دلیل اینکه بازیگران نمایش متعهد حضور در پروژه‌های دیگری هم بودند، «مرد بالشی» را طی ۱۹ روز به صحنه بردیم که البته به دلیل استقبال مخاطبان روزی ۲ و حتی ۳ اجرا نیز داشتیم. از این رو تمایل دارم بار دیگر این نمایش را اجرا کنم.

  وی ادامه داد: احتمال دارد در نیمه دوم سال جاری و در سالنی خصوصی، بار دیگر نمایش «مرد بالشی» را با همان گروه بازیگری روی صحنه ببریم.

   

  تیترها

  1. خیام وقار کاشانی، دبیر جشنواره تئاتر مهر کاشان شد

  2. برپایی نشست تعامل یا تقابل کارگردان با نمایشنامه‌نویس در اجرا

  3. کوروش نریمانی «شپش» را به عمارت نوفل‌لوشاتو می‌برد

  4. آغاز به کار دومین پروژه چهار فصل تئاتر ایران از ۱۷ مرداد

  5. معرفی نمایش‌های راه‌یافته به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان
  مطالب مرتبط

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

خانه تئاتر اکو، تقدیر از نابینایان و بزرگداشت منوچهر انور
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  خانه تئاتر اکو، تقدیر از نابینایان و بزرگداشت منوچهر انور

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته، راه اندازی خانه تئاتر اکو، تقدیر از نابینایان نمایش کبوتری ناگهان، و بزرگداشت منوچهر انور که از مترجمان – با ترجمه بی نظیر عروسکخانه اثر هنریک ایبسن- و فعالان تئاتر در دهه 40 و 50 بوده است، از جمله اخبار قابل تامل بود

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از نشان سمندریان و درجه یک هنری تا تبریک زاد روز اکبر رادی
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از نشان سمندریان و درجه یک هنری تا تبریک زاد روز اکبر رادی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته انتشار اخبار و رویدادهایی چون اهدای نشان آکادمی سمندریان به حسین کیانی، محمودرضا رحیمی و اکبر زنجانپور و نشان درجه یک هنری وزارت ارشاد به محمدرضا خاکی، رضا بابک، داریوش مودبیان، آتش تقی پور و صادق عاشورپور از جمله اخبار دل انگیز برای توجه ...

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از جمعه کشی اسماعیل خلج تا بزرگداشت فریما فرجامی
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از جمعه کشی اسماعیل خلج تا بزرگداشت فریما فرجامی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته مهمترین اخبار اختصاص داشت به نشست مطبوعاتی نمایش جمعه کشی اسماعیل خلج و بزرگداشت فریما فرجامی که از بازیگران به نام تئاتر و سینماست و همچنین اخباری چون بازگشایی مجدد تالار اصلی تئاتر شهر و رونمایی از طنزآوران جهان با ترجمۀ داریوش مودبیان ...

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از بازدید وزیر از روایت نسخه خوانان تا تعزیۀ حر ناصر تقوایی
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از بازدید وزیر از روایت نسخه خوانان تا تعزیۀ حر ناصر تقوایی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه «به روایت نسخه­خوانان» از حیث توجه به مقوله هنر ملی و پرداختن به اصالت های نمایشی بسیار با اهمیت بود.

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از درخواست کارگردانان تا گلایه های حسین پارسایی
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از درخواست کارگردانان تا گلایه های حسین پارسایی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: کانون کارگردانان خانه تئاتر با ارائه بیانیه ای از دولت در زمینه بودجه درخواست شفافیت کرد که این حرکت می تواند ضرورت حضور اصناف را برای بهبود و پیشرفت اوضاع اثبات گرداند که این رویداد در هفته گذشته بسیار مهم بود و علاوه بر آن توسعه تالار سنگلج از سوی رییس ...

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از موزه مجازی تئاتر شهر تا بازیگری کوروش نریمانی
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از موزه مجازی تئاتر شهر تا بازیگری کوروش نریمانی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: راه اندازی موزه تئاتر شهر یک رویداد بی بدیل است که می تواند همه تالارهای دولتی و دارای پیشینه و همچنین تالارهای بخش خصوصی را نسبت به چنین قضیه مهمی تحریک کند که فضای مجازی را می توان برای ماندگاری اطلاعات و تحلیل های مرتبط با اجراهای تئاتر فعال کرد، و ...

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از تفاهم نامه اداره کل هنرهای نمایشی و شهرداری تا حضور پستچی پابلونرودا در آلمان
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از تفاهم نامه اداره کل هنرهای نمایشی و شهرداری تا حضور پستچی پابلونرودا در آلمان

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته تفاهم نامۀ اداره کل هنرهای نمایشی و شهرداری منطقه 11 برای تعیین تکلیف در پهنه رودکی یک اتفاق مهم است چون این فضای فرهنگی باید با نشانگان ویژه ای بیانگر یک مکان دائمی و ضروری در پایتخت ایران باشد.

  |

  رویدادهای هفتگی به روایت ایران تئاتر

از نشان یونسکو به بیضایی تا بازگشت دوباره سعید پورصمیمی
  رویدادهای هفتگی به روایت ایران تئاتر

  از نشان یونسکو به بیضایی تا بازگشت دوباره سعید پورصمیمی

  ایران تئاتر-رضا آشفته: در هفته گذشته نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو- ایران به بهرام بیضایی اهدا شد که البته جایزه جلال ستاری هم برای تلاش های این نویسنده و پژوهشگر کشورمان در غیابش به او اهدا شد که هر دو خبر بسیار دل انگیز بود و همچنین در خبرها آمد که سعید پورصمیمی می خواهد پس از 17 ...

  |

  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

از سفر شنیدن کوهستانی به ژاپن تا لاموزیکای سوم تهرانی
  رویدادهای هفته به روایت ایران تئاتر

  از سفر شنیدن کوهستانی به ژاپن تا لاموزیکای سوم تهرانی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته خبر اجرای نمایش شنیدن کار امیررضا کوهستانی در ژاپن که از نمایش های موفق ما در سطح بین المللی است و همچنین نمایش دکتر نون از کارهای هادی مرزبان که نزدیک به 12 سال در پی اجرایش بوده که در زمستان 98 در تالار وحدت اجرا می شود، می توانست علاقه ...

  |

  رویدادهای تئاتر به روایت ایران تئاتر

نمایشنامه خوانی برای سیل زدگان معمولان تا اجرای گالیله به یاد حمید سمندریان
  رویدادهای تئاتر به روایت ایران تئاتر

  نمایشنامه خوانی برای سیل زدگان معمولان تا اجرای گالیله به یاد حمید سمندریان

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته گذشته روح الله جعفری، کارگردان در حمایت از مردم سیل زده شهر معمولان صد هنرمند را به نمایشنامه خوانی در تالار سنگلج دعوت کرد که این حرکت بزرگ پویایی و همدلی هنرمندان تئاتر را در قبال آسیب های غیرمترقبه نشان می دهد و همچنین فعالسازی تالار عباس ...

  |

  نظرات کاربران