در حال بارگذاری ...
 • گزارش ایران تئاتر از اتفاق‌های نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی

  برنامه کامل آثار حاضر در بخش خیمه شب‌بازی و پاتوق کودک

  ایران تئاتر: در یک گزارش مستقل به معرفی آثار بخش خیمه شب‌بازی و پاتوق کودک حاضر در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که از ۲۱ مرداد ماه ۹۸ آغاز به‌کار می‌کند؛ می‌پردازیم.

  فرهنگ و هنر هرکشور تجربیات تاریخی و اجتماعی و آمال و آرزوهای هر سرزمین را روشن می­ سازد. تجلی ذوق و استعداد هر قوم را می توان در دستاوردهای هنری و فرهنگی جستجو کرد. نمایش‌های آئینی و سنتی ریشه در اساطیر، اعتقادات و باورهای مردمی دارند. توجه به این حوزه برای دستیابی به شناختی دقیق و عمیق از روحیات و عملکردهای مردمان یک فرصت ویژه است. در روزگار تنگ شدن عرصه  بر فرهنگ ملی و قومی و در دوران «جهانی‌سازی» و کشاکش «تهاجمات فرهنگی» پرداختن به آنها به آیین و سنت یک ضرورت برای حفظ «هویت‌ملی» خواهد بود. نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، به دبیری داوود فتحعلی بیگی از 19 مرداد 98 شروع شده و آثار بخش خیمه شب‌بازی و پاتوق کودک آن که متشکل از 36 نمایش  در بخش‌های شبیه‌خوانی، نمایش ایرانی و نقالی کودک است؛ در محوطه مجموعه تئاتر شهر از 21 مرداد آغاز به‌کار می‌کند. در این گزارش به معرفی آثار بخش خیمه شب‌بازی و پاتوق کودک نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی می‌پردازیم.

   

  مقصر کیه؟

  «مقصر کیه؟» به نویسندگی و کارگردانی شراره یوسفی از کرج دوشنبه 21 مرداد ساعت 18:30 و جمعه 25 مرداد ساعت 19 در بخش نقالی کودک به مدت 40 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  سعدی‌نامه

  «سعدی‌نامه» به نویسندگی و کارگردانی افشین قاسمی از تهران دوشنبه 21 مرداد ساعت 19 و جمعه 25 مرداد ساعت 18:30 در بخش نقالی کودک به مدت 40 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  بارگاه سلیم‌خان

  «بارگاه سلیم‌خان» به نویسندگی و کارگردانی گروه خمسه‌ای از تهران دوشنبه 21 مرداد ساعت 19:30 و پنج‌شنبه 24 مرداد ساعت 18:30 در بخش نقالی کودک به مدت 30 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  لحاف ننه سرما

  «لحاف ننه سرما» به نویسندگی و کارگردانی علی جباری از تهران سه‌شنبه 22 مرداد ساعت 18:30 و جمعه 25 مرداد ساعت 19:30 در بخش نقالی کودک به مدت 25 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  نمایش ممنوع

  «نمایش ممنوع» نوشته سوسن هاشمی  و کارگردانی ساسان مهرپویان از کرج سه‌شنبه 22 مرداد ساعت 19 و چهارشنبه 23 مرداد ساعت 19:30 در بخش نقالی کودک به مدت 35 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  پهلوان کچل 18 عیاری

  «پهلوان کچل 18 عیاری» نوشته سجاد طهماسبی به کارگردانی علی محمدی از تهران سه‌شنبه 22 مرداد ساعت 19:30 و پنج‌شنبه 24 مرداد ساعت 19:30 در بخش نقالی کودک به مدت 40 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  پهلوان کچل

  «پهلوان کچل»  به نویسندگی و کارگردانی عباس نجاری از جزیره کیش چهارشنبه 23 مرداد ساعت 18:30 و پنج‌شنبه 24 مرداد ساعت 19 در بخش نقالی کودک به مدت 30 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  بارگاه سلیم‌خان

  «بارگاه سلیم‌خان» به نویسندگی و کارگردانی حسین ربیعی از شهر ری چهارشنبه 23 مرداد ساعت 19 در بخش نقالی کودک به مدت 30 دقیقه در محوطه مجموعه تئاتر شهر در خیمه شب‌بازی اجرا خواهد شد.

   

  تولد زال

  «تولد زال» نوشته مرجان صادقی نایینی با اجرای روشا ثابت از تهران سه‌شنبه 22 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  یاقوت صندل‌باز

  قسمت اول «یاقوت صندل‌باز» نوشته ترانه رحیمی به کارگردانی سیدپیمان یاقوتی  از تهران سه‌شنبه 22 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نمایش ایرانی به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد. قسمت دوم آن چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نمایش ایرانی به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  رستم و سهراب

  «رستم و سهراب» برگفته از شاهنامه با اجرای المیرا موری از شوشتر سه‌شنبه 22 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  خاتم دزدی از حضرت سلیمان

  «خاتم دزدی از حضرت سلیمان» نوشته میر عزا با شبیه گردانی امین عسکری مهرآبادی از اراک سه‌شنبه 22 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش شبیه‌خوانی به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  داستان پادشاهی هوشنگ

  «داستان پادشاهی هوشنگ» به سرپرستی بیژن حیدری و فرید غلامی با اجرای آندیا حیدری از کرمانشاه سه‌شنبه 22 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  قصه‌گویی دشت خورشید

  «قصه‌گویی دشت خورشید» به نویسندگی، کارگردانی و اجرای  مهدی ملکی از تهران سه‌شنبه 22 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  بانو گشسب

  «بانو گشسب» برگرفته از طومار نقالان با اجرای نیوشا تنگسیری از بوشهر چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  بیژن و گرگین

  «بیژن و گرگین» برگرفته از شاهنامه با اجرای  نیایش تنگسیری از بوشهر چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  علی (ع) در احد

  «علی (ع) در احد» نوشته میرعزا با شبیه گردانی مجید خسروآبادی از تهران چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش شبیه‌‌خوانی به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نبرد سهراب و بانو گشسب

  «نبرد سهراب و بانو گشسب» از طومار مرشد ترابی با اجرای آوا فیاضی از تهران چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 12 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  رزم رستم و اسفندیار

  «رزم رستم و اسفندیار» از طومار مرشد ترابی با اجرای  محمد حسین پاسیار از  کاشان چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  مهرنامه

  «مهرنامه» نوشته حسین حق‌پرست و با اجرای آیدان ریاحی از مشهد چهارشنبه 23 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  پادشاهی ایرج

  «پادشاهی ایرج» برگرفته از شاهنامه با اجرای مارال برین از فیروز کوه پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  دختر قهرمان و میر نوروزی

  «دختر قهرمان و میر نوروزی» به نویسندگی و کارگردانی هرش آرمند از تهران پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نمایش ایرانی به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  دستان و سیمرغ

  «دستان و سیمرغ» برگرفته از شاهنامه با اجرای آرش ملکی وند از بوشهر پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نمایش ایرانی به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  سلیمان و فرمانروایی بر حیوانات

  «سلیمان و فرمانروایی بر حیوانات» نوشته میر عزا با شبیه گردانی امیر سلیمانی مقدم از تهران پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش شبیه‌خوانی به مدت 20 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نقل کیومرث

  «نقل کیومرث» به سرپرستی سارا عباسپور با اجرای ملینا کامرانی از تهران پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 12 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نقل زال و رودابه

  «نقل زال و رودابه» برگرفته از شاهنامه و با اجرای رزا زندی صدر از اهواز پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نقل رستم و پولاد

  «نقل رستم و پولاد» برگرفته از شاهنامه با اجرای علیرضا متشفع از اهواز پنج‌شنبه 24 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نقل ماه در چاه

  «نقل ماه در چاه» نوشته رضا عیسی آبادی با اجرای آرمین عیسی آبادی از تهران جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  آیینی آق قویون

  «آیینی آق قویون» پژوهش استاد عموزاده و اجرای مائده حسن زاده از تبریز جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نمایش ایرانی به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  رستم و اکوان دیو

  «رستم و اکوان دیو» بر اساس طومار نقالان و با اجرای کیمیا یعقوبی از تهران جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 12 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  قصه بخت

  «قصه بخت» نوشته داوود فتحعلی بیگی به کارگردانی سپیده معصومی نسب از تهران جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نمایش ایرانی به مدت 25 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  رستم و اشکبوس کشانی

  «رستم و اشکبوس کشانی» برگرفته از شاهنامه و  با اجرای ساینا لشنی از اهواز جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 12 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نقل سهراب‌کشی

  «نقل سهراب‌کشی» نوشته ولی‌اله ترابی و با اجرای آیناز فکروندلیل آبادی از برازجان جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 10 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  نبرد گرشاسب با اژدها

  «نبرد گرشاسب با اژدها» برگرفته از شاهنامه و با اجرای  بهار فهرستی از تهران جمعه 25 مرداد بین ساعت 18 تا 20 در بخش نقالی کودک به مدت 15 دقیقه در محوطه پارک دانشجو در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.

   

  بارگاه سلیم‌خان

  نمایش خیمه شب‌بازی «بارگاه سلیم‌خان» با نگارش و تنظیم شهرزاد مبرهن و کارگردانی سیاوش ستاری دوشنبه 21 و چهارشنبه 23 مرداد ساعت 19:30 در خانه موزه خیمه شب‌بازی ایران اجرا خواهد شد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
  مطالب مرتبط

  گزارش ایران تئاتر از اتفاق‌های نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی:

با آثار حاضر در بخش صحنه‌ای جشنواره آشنا شوید
  گزارش ایران تئاتر از اتفاق‌های نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی:

  با آثار حاضر در بخش صحنه‌ای جشنواره آشنا شوید

  ایران تئاتر: در یک گزارش مستقل به معرفی آثار صحنه‌ای متفاوت حاضر در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که از 21 مرداد ماه 98 آغاز به‌کار می‌کند؛ می‌پردازیم.

  |

  بانوی نقال یزدی حاضر در جشنواره آیینی و سنتی:

بانوان نقال شهرستانی نیازمند حمایت هستند
  بانوی نقال یزدی حاضر در جشنواره آیینی و سنتی:

  بانوان نقال شهرستانی نیازمند حمایت هستند

  مریم نیک آیین بانوی نقال یزدی که با نقل «رستم و اشکبوس» به نوزدهمین جشنواره بین المللی آیین سنتی راه یافته است، از کم توجهی مسئولین نسبت به حضور وی در این جشنواره معتبر گلایه کرد و گفت: نقالی تخصص من است ولی نقالی کردن برای بانوان در شهرستان همواره امری دشوار بوده و به قدر کافی ...

  |

  گزارش ایران تئاتر از اتفاق‌های این دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی

معرفی آیین‌ها، بازی‌های نمایشی و مجالس شبیه‌خوانی در پله نوزدهم
  گزارش ایران تئاتر از اتفاق‌های این دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی

  معرفی آیین‌ها، بازی‌های نمایشی و مجالس شبیه‌خوانی در پله نوزدهم

  ایران تئاتر: در یک گزارش مستقل به معرفی آیین‌ها، بازی‌های نمایشی و مجالس شبیه‌خوانی متفاوت حاضر در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که از ۲۱ مرداد ماه ۹۸ آغاز به‌کار می‌کند؛ می‌پردازیم.

  |

  سید مجتبی حسینی در دیدار با ستاد اجرایی جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی:

ملتی که با فرهنگ خود آشناتر باشد مقاوم‌تر است
  سید مجتبی حسینی در دیدار با ستاد اجرایی جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی:

  ملتی که با فرهنگ خود آشناتر باشد مقاوم‌تر است

  سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره‌هایی مثل جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی سرمایه‌گذاری برای فردای این سرزمین هستند، گفت: ملتی که با فرهنگ خود آشناتر باشد مقاوم‌تر خواهد بود.

  |

  همراه با دیدار صمیمانه مدیرکل هنرهای نمایشی اتفاق افتاد

ارزیابی مقالات سمینار جشنواره آیینی و سنتی در دیدار با جلال ستاری
  همراه با دیدار صمیمانه مدیرکل هنرهای نمایشی اتفاق افتاد

  ارزیابی مقالات سمینار جشنواره آیینی و سنتی در دیدار با جلال ستاری

  داوری و ارزیابی مقالات ارسالی به بخش سمینار نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ؛جایزه جلال ستاری در حضور این پژوهشگر‌ شناخته‌شده همراه با دیدار صمیمانه مدیرکل هنرهای نمایشی از این هنرمند برگزار شد.

  |

  در نشست دبیر جشنواره نمایش هاى آیینى و سنتى با شهردار کاشان مطرح شد

تاثیر میزبانی شهر کاشان در انگیزه و شور هنرمندان
  در نشست دبیر جشنواره نمایش هاى آیینى و سنتى با شهردار کاشان مطرح شد

  تاثیر میزبانی شهر کاشان در انگیزه و شور هنرمندان

  دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ابراز امیدواری کرد، میزبانی شهر کاشان از این رویداد هنری تاثیر مفیدی در ارتقاء انگیزه و شور هنرمندان برای تولید نمایش های ایرانی داشته باشد.

  |

  از سوی هیئت انتخاب هفتمین سمینار بین‌المللی

فهرست مقالات پذیرفته شده جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اعلام شد
  از سوی هیئت انتخاب هفتمین سمینار بین‌المللی

  فهرست مقالات پذیرفته شده جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اعلام شد

  دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اسامی چکیده مقالات پذیرفته شده و مشروط در هفتمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی را اعلام کرد.

  |

  نظرات کاربران