در حال بارگذاری ...
 • معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه جشنواره آئینی و سنتی:

  زادگاه نمایش، آیین هاست

  آیین افتتاح نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در خانه طباطبایی ها در کاشان برگزار شد. سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت : زادگاه نمایش، آیین هاست. آیین ها از گذشته های دور به عنوان عنصری معرفت آفرین و شکلی از ثبت و ضبط باورها، آداب، تاریخ و مناسک به شمار می‌آمده است.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، شامگاه یکشنبه ۲۰ مرداد ماه و همزمان با شب عید سعید قربان جشنواره نوزدهم نمایش های آیینی و سنتی در خانه طباطبایی ها در کاشان با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ،جمعی از مدیران هنری‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ مدیران کاشان و اصفهان، مردم و هنرمندان شهر کاشان افتتاح شد.

  در این مراسم که در بخش‌هایی از آن با بحر طویل خوانی بخشی حسین والی نژاد و سیاه بازی داود داداشی و علی فتحعلی همراه بود، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره، ابریشمی راد شهردار کاشان، حجت الاسلام انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اصفهان و مرتضایی فرماندار کاشان به ایراد سخنرانی پرداختند و از دو هنرمند قدیمی هنرهای نمایشی کاشان هم تقدیر کردند.

  داود فتحعلی بیگی در این مراسم به ارائه‌ گزارشی کوتاه پرداخت و اینکه تفاوت نگاه بعد از انقلاب به این نوع از هنرهای نمایشی چقدر با تغییر مثبت همراه بوده است.

  ابریشمی راد شهردار کاشان هم در سخنانی با ابراز خوشنودی از برگزاری جشنواره به طور همزمان در کاشان گفت:جشنواره نمایش های آیینی متعلق به جامعه و یک اتفاق مردمی است. وقتی صحبت از یک جشنواره است فقط هدف برگزاری یک رویداد نیست چون در‌ گذر زمان یکی از مسائلی که به وجود می‌آید گسست فرهنگی است و امیدواریم این نوع گسست ها از طریق جشنواره برطرف و کمک شود تا نسل جدید با هنرهای قدیمی این سرزمین بیشتر آشنا شوند.‌

  همچنین حجت الاسلام انصاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیان کرد: ما در کشور عزیزمان دو سرمایه بزرگ داریم؛ یکی سرمایه فرهنگ باستانی کشورمان و یکی‌ هم فرهنگ اسلام عزیز. آیین های سنتی را چه از زاویه ایران باستان و چه ایران اسلامی نگاه کنیم می بینیم دارای سرمایه‌های زیادی است و کشورهایی که قدمت عمرشان به سیصد سال هم نمی‌رسد قطعا در مقابل کشوری مثل ایران، قابل مقایسه نیستند.

  او افزود:  یکی از زبان هایی که این فرهنگ را میتواند معرفی و به نسل های آینده منتقل کند هنر نمایش یا همان تئاتر است. نظام جمهوری اسلامی با درک صحیح هنر و بخصوص هنر نمایش در تثبیت و انتقال فرهنگ چنان نقشی داشته که ۳۰ سال است این جشنواره را تدارک دیده و باید به اهالی هنر و هنرهای نمایشی تبریک گفت که آیین های ملی ، خانوادگی و نیز مذهبی مثل تعزیه را در قالب هنر به مردم و دنیا منتقل میکنند.

  در ادامه سید مجتبی حسینی معاون هنری متنی را قرائت کرد که در بخشی از آن نوشته بود: زادگاه نمایش، آیین هاست. آیین ها از گذشته های دور به عنوان عنصری معرفت آفرین و شکلی از ثبت و ضبط باورها، آداب، تاریخ و مناسک به شمار می‌آمده و تطابق خاستگاه این دو پدیده ، منجر به شباهت هایی در بازتاب بیرونی و کارکرد اجتماعی آن شده است. سرزمین دیرین ایران زادگاه آیین های یگانه ای است که همواره به اصل توحید ،اصالت و همبستگی اجتماعی تاکید داشتند. آمیختگی جان و جهان ایرانی به اداب و آیین های برآمده از باورها در لایه های زندگی این ملت متبلور است و در این میان تئاتر به مثابه رویکردی فرهنگی هنری پیوند دهنده انسان دیروز و امروز است.

  او گفت: براین باورم کشف، حفظ و جایگاه آیین ها و سنت هایی که در جلوه گاه نیایش و مناسک دینی، جشن ها، سوگواره ها، آداب اجتماعی و مسئولیت های فرد نمود داشتند می‌توانند در اصلاح الگو های اجتماعی امروز و نشاط آفرینی لازم، موثر باشد.

  حسین حداد و رضا کریمی دو هنرمندی بودند که در این مراسم تقدیر شدند. همچنین محمدرضا اصلانی، سودابه فضائلی، بهزاد فراهانی و مجید قناد‌ از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

  پایان بخش این برنامه یک اجرای سیاه بازی بود و بعد مهمانان جشنواره به تپه های سیلک رفتند تا نمایشی از عروسک های غول پیکر را که همین هفته در تهران نیز اجرا می‌شود تماشا کنند.

  اجرای نمایش های بخش های مختلف جشنواره از ۲۱ مرداد در تهران آغاز می‌شود.‌
  مطالب مرتبط

  معاون امور هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی:

احترام شهید سردار سلیمانی به انسان در زندگی اش روشن بود
  معاون امور هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  احترام شهید سردار سلیمانی به انسان در زندگی اش روشن بود

  سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در متنی که به مناسبت شهادت سردار سلیمانی منتشر کرد آورده است: احترام او به "انسان" در هزار صحنه دیده و نادیده زندگی اش روشن بود.

  |

  در پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد:

جشنواره‌ نمایش های آیینی و سنتی ضرورت‌های این عصر را متذکر می‌شود
  در پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد:

  جشنواره‌ نمایش های آیینی و سنتی ضرورت‌های این عصر را متذکر می‌شود

  معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید دارد: ‌ مأموریت تئاتر نه فقط بازآفرینی خط به خط آیین‌ها که نوآفرینی جستارهایی است که می‌تواند به جویایی و پویایی مخاطبان و مانایی آیین‌ها و پاسخگویی به پرسش‌های انسان معاصر ختم گردد و جشنواره‌ی بین‌المللی نمایش های آیینی ...

  |

  سید مجتبی حسینی در دیدار با ستاد اجرایی جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی:

ملتی که با فرهنگ خود آشناتر باشد مقاوم‌تر است
  سید مجتبی حسینی در دیدار با ستاد اجرایی جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی:

  ملتی که با فرهنگ خود آشناتر باشد مقاوم‌تر است

  سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره‌هایی مثل جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی سرمایه‌گذاری برای فردای این سرزمین هستند، گفت: ملتی که با فرهنگ خود آشناتر باشد مقاوم‌تر خواهد بود.

  |

  در دیدار نوروی با معاون هنری مطرح شد

هنرمندان پیشکسوت پشتوانه راه جوانان در فرهنگ و هنر
  در دیدار نوروی با معاون هنری مطرح شد

  هنرمندان پیشکسوت پشتوانه راه جوانان در فرهنگ و هنر

  دیدار نوروزی هنرمندان پیشکسوت با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه هنرمندان پیشکسوت برگزار شد. در این دیدار سید مجتبی حسینی گفت: هنرمندان پیشکسوت گنجینه ارزشمندی هستند که می تواند پشتوانه راه جوانان در فرهنگ و هنر باشد.

  |

  پیام معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی

روز ستایش تئاتر و نکوداشت دسترنج هنرمندان
  پیام معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی

  روز ستایش تئاتر و نکوداشت دسترنج هنرمندان

  سیدمحمدمجتبی حسینی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن «روز ملی هنرهای نمایشی» تاکید کرد این روز، زمان سزاواری است که به ستایش رنج‌های هنر تئاتر و نکوداشت دسترنج هنرمندان آن برخیزیم.

  |

  نظرات کاربران