در حال بارگذاری ...
 • در گفت و گو با عضو شورای شهر تهران مطرح شد

  اختصاص مکانی ثابت برای نمایش‌های آیینی و سنتی

  محمد جواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم وجود یک محل ثابت برای نمایش‌های آیینی و سنتی از پیگیری این موضوع در شورای شهر تهران خبر داد.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، محمد جواد حق‌شناس در نخستین شب برپایی نمایش‌های قهوه‌خانه‌ای این دوره از  جشنواره که برای اولین بار در عمارت قدیمی کاظمی در منطقه اودلاجان برگزار می‌شود حضور یافت و به تماشای چند برنامه نمایشی و نقالی از شهرهای مختلف نشست.

  او در حاشیه این برنامه‌ها درباره انتظار هنرمندان نمایش‌های آیینی و سنتی برای امکان اجرای دائمی این نوع نمایش‌ها در طول سال که لازمه آن داشتن یک  محل اجرای ثابت است، گفت: این اتفاق یعنی برپایی «قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی» در سرای کاظمی که تا آخر هفته هم ادامه دارد، فضایی را در شهر فراهم می‌کند تا با سرمایه‌های بزرگی که داریم و متاسفانه امروزه در خطر انقراض و نابودی و فراموشی هستند، بتوانیم کاری برای حفظ این سنت‌ها انجام دهیم.

  حق‌شناس با تشکر از دست‌اندرکاران جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی افزود: چنین برنامه‌هایی قبلا بیشتر در مکان‌های رسمی و شناخته شده‌‌ی نمایشی مثل محوطه تالار وحدت یا تئاتر شهر  اجرا می‌شدند اما این توفیق را با همت شهرداری منطقه ۱۲ داریم که در یک فضایی متفاوت این نوع نمایش‌ها را ببینیم چرا که اساساً این منطقه با توجه به موقعیت تاریخی خود می‌تواند فضای مناسبی را برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری فراهم کند و این اتفاق خوب خوشبختانه رخ  داده است.

  وی با اشاره به ظرفیت سرای کاظمی ادامه داد: این منطقه فقط محدود به چنین فضایی نیست و شاید ۱۰ موقعیت دیگر داریم که می‌توانند مرکزی برای نمایش‌های آیینی و سنتی باشند و حتماً این خواسته که از سوی هنرمندان مطرح می‌شود به حق و درست است. انشاالله برای نمایش‌های آیینی و سنتی فضا را به گونه‌ای فراهم کنیم که بتوانیم برای این عزیزان هنرمند یک جای مناسب و ثابت در فضای شهری پیش‌بینی کنیم.

  حق‌شناس در پاسخ به اینکه با توجه به مصوبات متنوع فرهنگی و هنری شورای شهر تهران آیا این امکان وجود دارد که برای این موضوع هم به طور ویژه تمهیدی در شورا اندیشیده شود؟ گفت :رویکردی که امروز در شهر شاهدش هستیم این است که باید بین موقعیت‌هایی که وجود دارد تناسب‌هایی برقرارشود. ما باید از تمام ظرفیت‌های موجود در شهر استفاده کنیم و در این بخش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر مثل سازمان میراث فرهنگی یا نهادهایی که خانه‌های تاریخی را به صورت مصادره یا تملک در اختیار دارند، باید همراهی داشته باشند. این بناها سرمایه‌های شهر هستند و انتظار داریم زمینه بازگشت خانه‌های تاریخی فراهم شود تا در اختیار مردم قرار گیرد.

  او ادامه داد: از طرف دیگر برای حفظ این ساختمان‌های ارزشمند باید از امکانات و توانمندی‌های سایر بخش‌ها غفلت نکنیم چون می‌توان با اندکی دقت و تغییر رویکرد فرصتی برای فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی در این مناطق ایجاد کرد. این مسئله از این منطر اهمیت دارد که اگر زندگی به بافت تاریخی و قدیمی شهر برگردد موجبات ماندگاری خانه‌ها نیز فراهم می‌شود. بر این اساس بخشی از فعالیت‌هایی که می‌تواند در این مناطق انجام شود فرهنگی و هنری مثل همین اجرای نمایش‌های آیینی و سنتی است که قطعاً در شورای شهر تهران پیگیری خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  ایران تئاتربه بهانه برگزاری جشنواره آیینی سنتی بررسی کرد

سمت و سوی پژوهش‌ها و مطالعات حوزه نمایش ایرانی
  ایران تئاتربه بهانه برگزاری جشنواره آیینی سنتی بررسی کرد

  سمت و سوی پژوهش‌ها و مطالعات حوزه نمایش ایرانی

  ایران تئاتر به بهانه برگزاری نوزدهمین جشنواره آیینی و سنتی که متمرکز بر نمایش‌های ایرانی است، با هدف کندوکاوی در کم و کیف فعالیت‌های پژوهشی در ارتباط با نمایش ایرانی این پرسش‌ها را با تعدادی از پژوهشگران و فعالان این عرصه به اشتراک گذاشته است.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با سارا نکومنش به بهانه جشنواره آیینی و سنتی

ظرفیت تجربه‌های تازه در نقاشی پرده‌های نقالی وجود دارد
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با سارا نکومنش به بهانه جشنواره آیینی و سنتی

  ظرفیت تجربه‌های تازه در نقاشی پرده‌های نقالی وجود دارد

  سارا نکومنش طراح و تصویرگر معتقد است؛ می توان عناصر و اله‌مان های متعددی از فرهنگ بصری ایران را می شود در نقاشی پرده های نقالی وارد کرد.

  |

  در گفتگوی فارس با مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد:

ضرورت ایجاد پایگاهی برای نمایش‌های ایرانی
  در گفتگوی فارس با مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد:

  ضرورت ایجاد پایگاهی برای نمایش‌های ایرانی

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: یکی از مشکلات امروز ما در عرصه نمایش‌های آیینی سنتی نبود پایگاهی برای ژانرهای مختلف نمایشی از خیمه شب‌بازی تا نقالی، تعزیه و پرده‌خوانی است.

  |

  در آخرین شب پاتوق جشنواره آیینی سنتی چه گذشت:

نقالی، سیاه بازی، پرده خوانی و شرح رسوم کهن ایرانی
  در آخرین شب پاتوق جشنواره آیینی سنتی چه گذشت:

  نقالی، سیاه بازی، پرده خوانی و شرح رسوم کهن ایرانی

  ایران تئاتر: آخرین شامگاه نوزدهمین جشنواره آیینی و سنتی، عمارت کاظمی میزبان آخرین اجرای آثار قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی بود که با حضور جمعی از هنرمندان، علاقه‌مندان و گروه‌های نمایشی از ساعت 21 الی 23 در شب گذشته، جمعه 25 مردادماه برگزار شد.

  |

  نظرات کاربران