در حال بارگذاری ...
 • محمدحسین ناصر بخت خبرداد

  دو نمایش از سعدی افشار در جشنواره آیینی و سنتی منتشر می شود

  محمد حسین ناصربخت قائم مقام جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با ابراز امیدواری از اینکه در صورت مهیا شدن شرایط، کتاب‌های این حوزه در طول سال هم منتشر خواهد شد اعلام کرد: ۶ کتاب در نوزدهمین دوره از این جشنواره چاپ شده که دو نمایش سعدی افشار نیز در میان آن‌هاست.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، محمد حسین ناصربخت، قائم مقام جشنواره درباره محتویات ۶ کتابی که در این دوره از جشنواره به چاپ رسیده است، توضیح داد: اولین کتاب، مجموعه مقالات ششمین سمینار بین‌المللی جشنواره است. مقالات حاضر طبق روال گذشته توسط نویسندگان تکمیل شده و حین برگزاری سمینارنیز در اختیار علاقه‌مندان  قرار گرفت.
  ناصربخت ادامه داد: کتاب «دفتر پژوهش ۴» مجموعه مقالاتی است که توسط پژوهشگران جوان نگاشته شده  و از نظریات جدید در زمینه بررسی نمایش‌های آیینی و سنتی استفاده شده است. جالب است که قشر جوان و فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری و پژوهشگران با سابقه‌ای چون خانم عظیم‌پور، خانم اسکندرنژاد، خانم روستایی، سجاد یاری، آقای دریایی و... نقش بسیار پررنگی در این دوره داشتند.
  این پژوهشگر و کارگردان نمایش‌های ایرانی ادامه داد: کتاب «دفتر تعزیه ۱۶» نیز چاپ شده که مربوط به مجموعه مجالسی از آغاز دوران قاجار و از اسناد قدیمی می‌شود.. زحمت این مجموعه را آقایان فتحعلی‌بیگی و دریایی کشیدند.
  وی ادامه داد: کتاب «دفتر تقلید ۴» نیز به دو نمایش زنده‌یاد سعدی افشار می‌پردازد. یکی از این نمایش‌ها توسط آقای جهانشاهی و بر اساس نسخه موجود تئاتر شهر تنظیم شد. نمایش دیگر هم توسط مرحوم رضا رضامندی و بر اساس یک نوار کاست پیاده شد که زنده‌یاد افشار در آن نمایش حضور داشت. این دفتر هم به همت آقایان مهدی صفاری‌نژاد، رضامندی و کورش جهانشاهی به سرانجام رسید که در واقع دو نمایش به نام‌های «بخشش» و «پریزاد» است.
  ناصربخت با تاکید بر اینکه امیدواریم هر چه زودتر دوره جدید مسابقه بازی‌نامه‌نویسی برگزار شود، گفت:  مجموعه «بازی‌نامه ۵» هم منتشر شده که در آن دو بازی به نویسندگی عسل عصری ملکی و حسین تفنگ‌دار موجود است. این دو نمایشنامه در نخستین دوره بازی‌نامه نویسی برگزیده شده بودند. امتیاز ویژه این بازی‌نامه‌های چاپ شده این است که می‌توانند بدون حضور در مرحله تصویب متن وارد بخش بازبینی جشنواره بشوند.
  این پژوهشگر نمایش‌های ملی گفت: کتاب «لیلی و لیلی‌بازی» هم چاپ شده که درباره یکی از مهم‌ترین نمایش‌های عروسکی استان لرستان است و این پژوهش حاصل پایان‌نامه دانشگاهی خانم فریبا گرجیان است.»
  ناصربخت در پایان تاکید کرد: کتاب‌های دیگری هم به همت دوستان پر تلاش  آماده چاپ شده که به علت عدم تامین  منابع مالی در نوبت چاپ قرار گرفته و آرزو داریم هر چه زودتر چاپ شوند. اگر شرایط مهیا شود دیگر در انتظار جشنواره دو سال بعد نمی‌مانیم و آن‌ها را در طول سال جاری به دست علاقه‌مندان می‌رسانیم.
   وی خاطرنشان کرد: انتشارات نمایش قرار است کتاب‌ها را به صورت «PDF» نیز در خدمت علاقه‌مندان قرار بدهد.
  نوزدهمین جشنواره نمایش‌هایی آئینی و سنتی به دبیری داود فتحعلی‌بیگی از ۱۹ مرداد آغاز شده است و شنبه 26 مرداد اختتامیه آن برگزار می‌شود.
  مطالب مرتبط

  به بهانه برگزاری جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

استفاده از تقلیدهای روستایی برای طرح موضوعات قدیم و جدید
  به بهانه برگزاری جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

  استفاده از تقلیدهای روستایی برای طرح موضوعات قدیم و جدید

  ایران تئاتر: متن حاضر معرفی و بررسی دو قطعه نمایشی ضبط‌شده برصفحات صوتی مربوط به اوایل دوره پهلوی است که به قلم محمدحسین ناصربخت در دفتر پژوهش 2 از سوی انتشارات نمایش در هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی منتشر شده است.

  |

  از سوی هیئت انتخاب نوزدهمین دوره جشنواره

اسامی متون پذیرفته شده در بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اعلام شد
  از سوی هیئت انتخاب نوزدهمین دوره جشنواره

  اسامی متون پذیرفته شده در بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اعلام شد

  هیئت انتخاب متون نمایش‌های صحنه‌ای «بخش ویژه استاد علی نصیریانِ» نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اسامی ۷۱ متن پذیرفته شده و مشروط راه یافته به این بخش را اعلام کرد.

  |

  یادداشت داوود فتحعلی بیگی به بهانه زادروز یک استاد

سعدی افشار گرمی‌بخش جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بود
  یادداشت داوود فتحعلی بیگی به بهانه زادروز یک استاد

  سعدی افشار گرمی‌بخش جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بود

  داوود فتحعلی بیگی دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی همزمان با سالروز تولد زنده‌یاد سعدی افشار ـ هنرمند باسابقه نقش سیاه، یادداشتی را به یاد این هنرمند نوشت.

  |

  ایران تئاتربه بهانه برگزاری جشنواره آیینی سنتی بررسی کرد

سمت و سوی پژوهش‌ها و مطالعات حوزه نمایش ایرانی
  ایران تئاتربه بهانه برگزاری جشنواره آیینی سنتی بررسی کرد

  سمت و سوی پژوهش‌ها و مطالعات حوزه نمایش ایرانی

  ایران تئاتر به بهانه برگزاری نوزدهمین جشنواره آیینی و سنتی که متمرکز بر نمایش‌های ایرانی است، با هدف کندوکاوی در کم و کیف فعالیت‌های پژوهشی در ارتباط با نمایش ایرانی این پرسش‌ها را با تعدادی از پژوهشگران و فعالان این عرصه به اشتراک گذاشته است.

  |

  نظرات کاربران