در حال بارگذاری ...
 • سید عباس صالحی در اختتامیه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

  نمایش آیینی هنر گفتگوی مردم با مردم است

  آیین اختتامیه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شامگاه شنبه ۲۶ مرداد ۹۸ در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر، آیین اختتامیه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شامگاه شنبه 26 مرداد 98 با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی نصیریان رییس افتخاری جشنواره،  سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، حجت الاسلام محمدمهدی بهداروند مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی ،داود فتحعلی‌بیگی دبیر این رویداد، محمدحسین ناصربخت قائم مقام جشنواره  و علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 تهران در تماشاخانه سنگلج برگزار شد. اردشیر صالح پور، داریوش مودبیان، اسماعیل خلج ، پیمان شریعتی و تعدادی دیگر از هنرمندان و مدیران تئاتر از دیگر حاضرین در این مراسم بودند.

  در ابتدای این مراسم که افشین هاشمی اجرای آن را برعهده داشت با حضور داود فتحعلی‌بیگی، داریوش مودبیان، اردشیر صالح‌پور، علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ و حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی از شهناز روستایی برای نگارش کتاب «مبانی اصول نمایشنامه‌نویسی»، مهدی دریایی برای کتاب «همای رحمت»، هوشنگ جاوید برای نگارش کتاب «سیری بر تاریخ داستان پردازی  موسیقایی در ایران»، محمدحسین ناصربخت برای نگارش کتاب «کنکاشی در احوال مجالس مضحکه»، همچنین بنگاه ترجمه و نشر چاپ پارسه و سعید ابریشمی راد شهردار کاشان تجلیل به عمل آمد.

  در ادامه و بعد از پخش کلیپی درباره هنرمندانی که در این مراسم  مورد تجلیل قرار گرفتند افشین هاشمی از داود فتحعلی‌بیگی دبیر جشنواره، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، اسماعیل خلج و حجت الاسلام محمد مهدی بهداروند مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی به منظور تقدیر از پیشکسوتان هنرهای آیینی و سنتی دعوت کرد تا روی صحنه حضور یابند. 

  غلامعلی ایوبی شبیه‌خوان برجسته کشور، محمدرضا (نادر) شهسواری فرد از شیراز که به عنوان یکی از پیشکسوتان نمایش‌های تخت حوضی شناخته می‌شود، ابوالفضل کبابیان شبیه گردان، شبیه خوان و نمایشنامه نویس متولد قم و پرویز سنگ سهیل از هنرمندان شناخته شده نمایش‌های آیینی و سنتی که سابقه بازی در نمایش‌های سنتی تخت حوضی و سیاه بازی را دارد ۴ هنرمندی بودند که در این مراسم مورد تجلیل قرار گفتند.

  سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش بعدی این مراسم در سخنانی گفت: اگر تئاتر هنر گفتگو است، نمایش آیینی هم هنر گفتگوی مردم با مردم است، هم هنر گفتگوی مردم از فضای فرازمینی و فرامادی از اسطوره ها و آیین ها. ما خوشبختیم که در ایران زندگی می کنیم؛ کشوری که تمدن دیرینی دارد و این تمدن دیرین و کهن بوم فرصت را ایجاد کرده برای خیلی از اتفاقات خوب از جمله نمایش های آیینی که در گونه های مختلف داشته و داریم. تمدن تاریخی ایرانی و پارینه های کهنی که در این سرزمین و مرز و بوم داشته ایم فرصتی را ایجاد کرده برای اینکه نمایش های آیینی ما هم از لحاظ غنا و هم از لحاظ سبک و شیوه بسیار بسیار پربار و متنوع باشد.

  وی افزود: جشنواره ای که امروز در اختتامیه آن در حضور شما هستیم، برای این استمرار تاریخی فرصت سازی کرده است و بخش قابل توجهی از بار نمایش های آیینی و سنتی را در این 30 سال گذشته بر دوش داشته است. سپاسگزارم از همه آنانی که به عنوان یک شهروند ایرانی به سهم خود از همه بزرگانی که در طول قرن های متمادی این مزیت تاریخی ایران را حفظ کرده اند و در دهه های اخیر با این جشنواره این بار را بر دوش کشیده اند. جشنواره ای که گام به گام به پیش آمده و بخش های متنوعش غنی تر و غنی تر شده است. خوشبختانه ما با این فرصت هایی که از گذشته داریم، همچنین فرصت هایی که امروز جوانان ما می سازند، میتوانیم به آینده ایران در همه اجزا و ابعادش امیدوارتر باشیم و یکی از امیدهای جدی ما هنرهای نمایشی به ویژه نمایش هایی است که ریشه در کهن بوم ایران دارند. ممنون و سپاس از همه کسانی که این اتفاق خوب را رقم زدند و این پرچم را همچنان بر دوش دارند.

  علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و برجسته سینما و تئاتر نیز در ادامه این مراسم در سخنانی بیان کرد: این تالار نماد نمایش ایرانی است و آن زمان که می خواستیم این تالار را راه اندازی کنیم تمام گروه هایی که در سازمان اداره تئاتر بودیم مشترکاَ تصمیم گرفتیم اینجا نمایش های ایرانی را اجرا کنیم. به دلیل اینکه تئاتر یک ملت اجراها نیست، تئاتر یک ملت ادبیات دراماتیک و ادبیات نمایشی است. ما تئاتر و سینما را در واقع از غرب اقتباس کردیم، ولی خودمان علاوه بر گونه هایی از نمایش ایرانی چون تعزیه و تخت حوضی خرده نمایش ها و روایت هایی که به صورت نمایش درآمده از جمله نقالی و معرکه گیری داشته ایم که گونه هایی دیگر از نمایش ایرانی را شکل داده است. این عنایت و توجه ما در دوره جوانی مان نسبت به این نمایش ها که درواقع متشکل ازسبک و شیوه و شگردها بود که با خلق و خوی ایرانی انس و الفت داشت، موجب توجه نسل های بعدی به این نمایش ها شد.

  وی افزود: جشنواره آیینی سنتی که نوزدهمین دوره اش را امروز پشت سر می گذارد خیلی به توسعه این هنرها کمک می کند. شعار امسال یعنی « نمایش سنتی فرصتی است برای تئاتر معاصر ایران» شعار درستی است. ما نمی خواهیم تا ابد نمایش سیاه بازی با همان سبک و شیوه گذشته اجرا کنیم. آن مقوله دیگری است ولی استفاده کنیم از فنون، شگردها، شکل ها و ساختارهای نمایش ایرانی در حرف و صحبت و نمایش امروز که تلفیق شود با دیدگاه ها  و نگاه ها و شکل های خود ما و با جوشش ها و خلاقیت های خود ما.  این شعار خیلی هوشمندانه است.  

  این بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما در بخش پایانی سخنانش نیز بیان کرد: بسیاری از اساتید نمایش‌های ایرانی به علت بیماری از بین رفته‌اند و آقای فتحعلی‌بیگی بود که نمایش ایرانی را پس از انقلاب  حفظ کرد. درخواست من این است که شهرداری تهران حالا که به فضای شهری توجه کرده و ساختارهای فرهنگی مانند فرهنگسراها را هم ایجاد کرده و نشان می‌دهد که تنها به فیزیک شهر اهمیت نمی‌دهد و به زندگی انسانی‌تر هم توجه دارد . تمام فرهنگ و هنر برای این است که به سمت و سوی انسانی‌تر برویم پس درخواست دارم که جاهایی مخصوص تابستان‌ها و زمستان‌ها تاسیس کنند تا نمایش‌های ایرانی به صورت مستمر در آنجا اجرا شوند. سابق بر این کافه‌ای بود به اسم کافه شهرداری که نمایش‌های مختلف ایرانی مانند خیمه‌شب‌بازی در آن اجرا می‌شد و الآن هم ما می‌توانیم جایی را درست کنیم که مردم در آنجا غذا بخورند و نمایش‌های ایرانی را هم به صورت مستمر تماشا کنند. در گذشته چنین مکان‌هایی در ایران بود. من فکر می‌کنم نمایش‌های ایرانی با برگزاری دو سال یک‌بار جشنواره راه به جایی نخواهد برد این روزها نمایش‌هایی داریم که فقط کمدی های بی ربطی هستند پس باید در زمینه نمایش‌های کمدی کار فرهنگی کنیم.

   حسن ختام مراسم اختتامیه به اجرای گروه آیلان و حرکات موزون آذری اختصاص داشت.

   
  مطالب مرتبط

  ایران تئاتربه بهانه برگزاری جشنواره آیینی سنتی بررسی کرد

سمت و سوی پژوهش‌ها و مطالعات حوزه نمایش ایرانی
  ایران تئاتربه بهانه برگزاری جشنواره آیینی سنتی بررسی کرد

  سمت و سوی پژوهش‌ها و مطالعات حوزه نمایش ایرانی

  ایران تئاتر به بهانه برگزاری نوزدهمین جشنواره آیینی و سنتی که متمرکز بر نمایش‌های ایرانی است، با هدف کندوکاوی در کم و کیف فعالیت‌های پژوهشی در ارتباط با نمایش ایرانی این پرسش‌ها را با تعدادی از پژوهشگران و فعالان این عرصه به اشتراک گذاشته است.

  |

  در پاتوق ایران تئاتر با یدالله آقا عباسی به بهانه جشنواره آیینی وسنتی

پژوهش‌های حوزه نمایش ایرانی حاصل دغدغه‌‌های فردی است
  در پاتوق ایران تئاتر با یدالله آقا عباسی به بهانه جشنواره آیینی وسنتی

  پژوهش‌های حوزه نمایش ایرانی حاصل دغدغه‌‌های فردی است

  ایران تئاتر در حین برگزاری نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی نقطه نظرات تعدادی از پژوهشگران و فعالان این عرصه را در ارتباط با وضعیت فعالیت های پژوهشی در حوزه نمایش های آیینی و سنتی جویا شده است. پیش از این نظرات لاله تقیان و مهدی لطفی از این مجموعه منتشر شد و در گفت‌وگوی ...

  |

  داود فتحعلی بیگی در آیین افتتاح نمایش در تماشاخانه سنگلج

مضحکۀ باد سوار تجربه‌ای قابل توجه در نمایش عروسکی و سیاه بازی است
  داود فتحعلی بیگی در آیین افتتاح نمایش در تماشاخانه سنگلج

  مضحکۀ باد سوار تجربه‌ای قابل توجه در نمایش عروسکی و سیاه بازی است

  داود فتحعلی بیگی در آیین افتتاح نمایش مضحکه باد سوار گفت: به عقیده من این نمایش هم در عرصه نمایش عروسکی و هم سیاه بازی تجربه قابل توجهی است.

  |

  یادداشت ارمغان بهداروند برای 54 سالگی تماشاخانه سنگلج

تولد سنگلج‌ از طهران تا تهران
  یادداشت ارمغان بهداروند برای 54 سالگی تماشاخانه سنگلج

  تولد سنگلج‌ از طهران تا تهران

  ایران تئاتر- ارمغان بهداروند: امروز تولد تئاتر سنگلج است. پنجاه‌وچهارساله شدن تماشاخانه‌ای که هم «طهران» را زیسته است و هم «تهران» را به چشم دیده است. تولد تئاتر، تولد دانستن و تولد توانستن است.

  |

  بعداز ظهر پنجشنبه با حضور شهرام کرمی

اولین نشان تماشاخانه سنگلج به عنایت بخشی و اکبر زنجانپور اهدا شد
  بعداز ظهر پنجشنبه با حضور شهرام کرمی

  اولین نشان تماشاخانه سنگلج به عنایت بخشی و اکبر زنجانپور اهدا شد

  نخستین دوره اهدای نشان تماشاخانه سنگلج در پنجاه و چهارمین سالروز تاسیس این تماشاخانه بعد از ظهر پنجشنبه 18 مهر ماه 1398 با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در قالب سلسله نشست های شب بخارا در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

  |

  نظرات کاربران