در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • ایرج راد در نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری:

  امید است هیئت دولت هم این تفاهم‌نامه را تصویب کنند

  نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری صبح امروز یکشنبه سوم شهریورماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تالار رودکی برگزار شد. در این نشست از جامعه تئاتری‌ها ایرج راد رئیس هیئت‌مدیره خانه تئاتر، بهزاد فراهانی عضو هیئت‌مدیره مرکزی خانه تئاتر و شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر حضور داشتند.

  در ابتدای این نشست علی اصغر سیدآبادی مشاور وزیر ارشاد در امور برنامه‌ریزی با اشاره به اینکه از یک سال گذشته به‌منظور تدوین پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزارشده است، اظهار داشت: این جلسات به‌منظور تدوین آئین‌نامه‌های ماده ٩٢ برنامه ششم توسعه که یکی از بندهای ذیل این ماده به بحث نظام صنفی مرتبط بود با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شد‪.

  سیدآبادی ادامه داد: پیش‌نویس این تصویب‌نامه، حاصل همفکری و مشورت نمایندگان ١٤ تشکل و انجمن فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است که طی بیش از یکسال و در خلال برگزاری ده‌ها جلسه عمومی و تخصصی تهیه‌شده و با تائید و امضای دو وزیر کابینه دولت تدبیر و امید (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، جهت طرح و تصویب تقدیم هیئت وزیران شده است.

  سیدآبادی تاکید کرد: پس از تصویب این پیشنهاد، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند در بستر تشکل‌های رسمی و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفت‌وگوهای سه جانبه ملی دنبال کرده و امنیت شغلی پایدار را محقق سازند‪.

  وی افزود: تنظیم و تصویب «دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه» از دیگر مواردی است که در این تصویب‌نامه پیش‌بینی شده و تشکل‌های ١٤ گانه فوق به‌منظور پیشبرد هرچه سریع‌تر اهداف تصویب‌نامه، مبادرت به تهیه و ارائه پیش‌نویس دستورالعمل و ارائه آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده‌اند.

  در ادامه این نشست هوشمند رضوی نماینده انجمن صنفی روزنامه نگاران با بیان اینکه هدف از شکل گیری انجمن های صنفی، فرهنگی و هنری استقرار توسعه و نهادینه سازی مفهوم کار شایسته است گفت: کار شایسته به مفهوم بین المللی امروز کاری است که مولد کرامت انسانی، آزادی و برابری انسان ها باشد، در کار شایسته تفاوتی بین زن و مرد و دستمزدها وجود ندارد و به دنبال ایجاد فرصت شغلی برای همگان است.

  روزنامه نگار و نماینده انجمن صنفی روزنامه نگاران ادامه داد: این ا‌ولین جلسه تاریخی و مهمی است که در رابطه با تشکل ها داریم و در تشکل ها به دنبال حذف خانه ها نیستیم و این تشکل ها در تناقض با خانه ها نیست این تشکل ها نمی تواند تمام مشکلات را حل کند اما در گام دوم نیازمند حمایت دولت و تصمیم در این رابطه هستیم.

  فیاض زاهد مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه وقتی ما برای فرهنگیان و معلمان خود احترام قائل نباشیم زیست خوبی ایجاد نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در هر حکومتی برای نمونه اگر یک نویسنده احساس کند از سوی دولت مورد احترام است امید اجتماعی را به جامعه بر می گرداند.

  مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز تاسف از فرار مغزها تصریح کرد: امروز در دانشگاه های ما میل فراوان برای خروج از کشور وجود دارد و این کار با امثال چنین تفاهم‌نامه هایی شکل می گیرد، زیرا احساس می کنند که به کار آنها احترام گذاشته می شود.

  در ادامه این مراسم ایرج راد رئیس هیئت‌مدیره خانه تئاتر با اشاره به تلاش های سالیان دراز خانه تئاتر برای امنیت شغلی این قشر و پیگری مطالبات شان از شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در برنامه چهارم توسعه که امنیت شغلی هنرمندان مطرح شد با پیگیری به جایی نرسید و همین‌ روند در برنامه پنجم توسعه هم رخ داد و نهایتا در برنامه ششم توسعه راه کارهایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد اما پیگیری صورت نگرفت و خانه تئاتر در این موضوع ورود پیدا کرد و پیگیری خود را انجام داد.

  رئیس هیئت‌مدیره خانه تئاتر ادامه داد: خوشبختانه وزیر فرهنگ و‌ارشاد اسلامی نسبت به این موضوع رغبت نشان دادند و از تمام انجمن های صنفی مربوط به این موضوع دعوت کردند و به همین منظور جلسات یک ساله ای در این راستا برگزار شد و تمام زوایای این موضوع بررسی شد که نهایتا به تفاهم‌نامه امروز رسید و امید است هیئت دولت هم این تفاهم‌نامه را تصویب کنند.

  راد تاکید کرد: این تفاهم‌نامه برای اولین بار است که هنرمندان را به مطالبات خودشان می رساند و از تمام کسانی که در این زمینه برای گسترش فرهنگی و خدمتی که می تواند در روند کلی جامعه تاثیرگذار باشد تلاش می کنند تشکر دارم و امیدوارم هنرمندان با پیگیری این مسائل و اجرایی شدن این قوانین در جهت گسترش فرهنگ کشور خدمتگذار باشند.

  منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه همه هنرمندان یک پیکره واحد هستند افزود: به لحاظ تولید محتوا هنری همه هنرمندان در یک خط هستند و از این رو نیازمند حمایت و وحدت هستیم، کسانی که مخالف فعالیت صنفی و تشکل ها هستند با هویت معلوم می خواهند از فضای ابهام آلود بهره خود را ببرند، درواقع این افراد فرهنگ و تمدن یک کشور را غارت می کنند، اگر می خواهیم برای آیندگان چیزی باقی بگذاریم تشکل های صنفی را پیگیری کنیم.

  مدیرعامل خانه سینما خاطرنشان کرد: آنچه امروز اقتدار ما در جهان را نشان می دهد اقتدار فرهنگی است، اقتدار فرهنگی هم با تولید فرهنگی رخ می دهد و این تولید نیازمند مدیر فرهنگی است، البته یک‌ مدیر فرهنگی هم نیازمند تشکل های صنفی برای مذاکره و پیشبرد اهداف خود است.

  شاهسواری اضافه کرد: خواستارم اجازه ندهید تصویبنامه در چرخه اداری دولت به تاخیر بیافتد زیرا فراموشی به وجود می آید و این فراموشی دل مردگی ایجاد می کند، نظام بازنشستگی اهل فرهنگ و هنر در شرایط اسفناکی است، در حال حاضر تمام هنرمندان با کف حقوق بازنشستکی گذران زندگی می کنند، بنابراین یک تصمیم انقلابی برای این موضوع نیاز است تا دل مشغولی بازنشستگان هنرمند برطرف شود.

  در بخش دیگری از این مراسم فریدون عموزاده خلیلی رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: ارزش این جمع و اتفاق امروز بسیار زیاد است. این تصویب نامه تکلیفی است که قانون، انسانیت و اخلاق به دوش وزرای قبلی حیطه فرهنگ و هنر و کار و تعاون گذاشته بود و ما باید از آنها گلایه کنیم که چرا اینقدر دیر به امروز رسیدیم. چرا باید به اینجا می رسیدیم که برخی از هنرمندان پیشکسوت ما هنوز درگیر حقوق های حداقلی، بیمار و از پا افتاده باشند.

  در ادامه نگار نادری نماینده انجمن هنرهای تجسمی گفت: از تمام دوستانی که بر خلاف رویه معمول عمل کردند تشکر می کنیم، رویه ای که به غلط تلاش می کرد تا لباس دوخته شده ای را با تلاش بی حاصل بر تن هنرمندان کند. اما این بار همه دست اندرکاران از ما خواستند خودمان به شکل فعالانه در طراحی و تبیین این تصویب نامه مشارکت و تلاش کنیم.
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر