در حال بارگذاری ...
 • در سمینار تئاتر ملل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان؛

  تماشاگران، هنرمندان خارجی‌ را غافلگیر کردند

  هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، با حضور در سمینار تئاتر ملل تماشاگران ایرانی را ستودند و ارتباط‌گیری آنان با نمایش‌های خیابانی را فراتر از انتظار خود دانستند.

  به گزارش ایران تئاتر ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، ظهر امروز ـ یکشنبه دوم شهریورماه ـ سمینار تئاتر ملل در مجتمع فرهنگی هنری وزارت ارشاد مریوان برگزار شد.
  این سمینار در دو بخش برپا شد که بخش نخست آن با مدیریت سامان خلیلیان، مدیر دفتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی برگزار شد و گروه‌های خارجی شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره، پیشینه و وضعیت تئاتر خیابانی در کشورشان را تشریح کردند.
  در بخش دوم نیز که با مدیریت فاتح بادپروا، دبیر جشنواره برگزار شد، دبیران و مدیران هنری چند جشنواره مدعو عربی، توضیحاتی درباره جشنواره‌های خود ارائه کردند.
  در بخش نخست، تیتیا بومیستر از کشور هلند که برای برپایی کارگاه آموزشی به جشنواره دعوت شده است، توضیح داد که تئاتر خیابانی در هلند توسط هنرمندانی
  پایه‌ریزی شده که دنبال شیوه‌های نوینی در تئاتر بودند و قصد داشتند تئاتر را در فضاهایی خارج از مکان‌های مرسوم اجرا کنند.
  به گفته او، تئاتر خیابانی هلند بر مبنای فرم تجربی مبتنی بر خلاقیت شکل‌گرفته است و در این کشور 5 جشنواره بین‌المللی برگزار می‌شود که تمرکزشان بر تئاترهایی است که در خارج از ساختمان اجرا می‌شوند.
  این هنرمند هلندی تأکید کرد که در کشور او تئاتر خیابانی با تمرکز بر جنبه‌های دیداری و کمدی اجرا می‌شود و بیشترین هدف آن شاد کردن مردم است.
  او با ابراز خرسندی از کارناوال نمایش خیابانی که روز شنبه در جشنواره برگزار شد، افزود: در این کارناوال تلفیق موسیقی کردی و نمایش برایم بسیار جذاب بود چراکه در هلند آمیزش موسیقی و تئاتر را به این شکل نداریم.
  جوردی بل ترامو از ایتالیا نیز تئاتر خیابانی را بهترین وسیله برای ارتباط میان هنرمند و تماشاگر دانست چراکه به گفته او، این شیوه اجرای تئاتر، کاملا مستقیم است.
  او با تقدیر از تماشاگران تئاتر در ایران ادامه داد: ایران، مخاطبان بسیار خوبی دارد. من هنر خود را به آنان ارائه کردم و آنان بیش از آن را به من بازگرداندند. تئاتر خیابانی ایران به دلیل مخاطبانش، تئاتری بسیار خوب است و اینها به دلیل فرهنگ کردی است.
  آناستازیا پارفنوا از روسیه نیز که برای نخستین بار به ایران سفر کرده است، حضور در جشنواره مریوان را تجربه‌ای بسیار گرانبها دانست و گفت: هرگز تصور نمی‌کردم تماشاگران ایرانی این اندازه خونگرم و صمیمانه با نمایش‌ها برخورد کنند.
  هنرمندانی ازکشورهای برزیل، اکراین و ارمنستان نیز از دیگر حاضران در این سمینار بودند.
  الکساندر سیبیا تاتوف از اکراین نیز اعلام کرد که در کشور او تئاتر خیابانی کاملا خصوصی است ولی قرار است دولت از این گونه تئاتری حمایت کند تا کیفیت آن ارتقا پیدا کند.
  پنل دوم این سمینار نیز با حضور فاتح بادپروا دبیر جشنواره و دیگر مدیران فستیوال‌ها برگزار شد.
  بادپروا با اشاره به اینکه رویکرد این دوره از جشنواره، گردشگری بوده است، گفت: امسال گردشگران بسیاری به شهر ما سفر کرده‌اند و اگر مشکلی بابت اسکان گروه‌ها به وجود آمده و محل های اسکان در خور آنان نیست، ما را ببخشایید.
  او ادامه داد: جشنواره تئاتر علاوه بر مباحث تخصصی خود، زمینه‌ای برای تبادل فرهنگ‌هاست و امیدواریم در کنار برگزاری این جشنواره، بیش از پیش با فرهنگ‌های یکدیگر آشنا شویم.
  او همچنین دیگر رویکرد این جشنواره را سرور و شادمانی و گفتمان دانست.
  سپس عبدالکریم سنجر از بغداد توضیحاتی درباره فستیوال تئاتر این کشور ارائه و تأکید کرد که بغداد امن و آرام است.
  همچنین محمد حمود سلیم از عمان نیز با ایراد توضیحاتی درباره جشنواره تئاتر کشور خودش افزود: از دیدن تماشاگران تئاتر در مریوان شوکه شدم چون هرگز تصور نمی‌کردم مردمی این اندازه مشتاق و دوستدار تئاتر باشند.
  حسن محمد صالح دبیر جشنواره دربندیخان کردستان عراق نیز این جشنواره را مولود و خواهرخوانده جشنواره تئاتر مریوان خواند و گفت: جشنواره ما تحت تاثیر و وامدار جشنواره شماست که با کمک هنرمندان ایرانی شکل‌گرفته و هر سال نمایندگانی از کشورهای اروپایی در کنار کشورهای همسایه در آن حضور دارند.
  نمایندگانی از کرکوک و عمان نیز در این سمینار حضور داشتند و ابراز امیدواری کردند چندین نمایش از مریوان در جشنواره‌های آنان اجرا شود.
  مطالب مرتبط

  معاون هنری در اختتامیه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان:

مریوان به «صلح و صَلاحی» که تئاتر در دل‌وجان دارد، مستحکم است
  معاون هنری در اختتامیه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان:

  مریوان به «صلح و صَلاحی» که تئاتر در دل‌وجان دارد، مستحکم است

  چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با معرفی برگزیدگان و تقدیر از دو چهره‌ فعال تئاتر خیابانی، شامگاه سه‌شنبه پنجم شهریورماه به کار خود پایان داد.سید مجتبی حسینی در این مراسم گفت: اکنون می‌توانیم با افتخار بگوییم که مرزِ مریوان نه به دیوار و قلعه و بارو که به ...

  |

  در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان عنوان شد

تئاتر،لایه‌های ذهنی بشر را در بستر زمان، توسعه می‌دهد
  در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان عنوان شد

  تئاتر،لایه‌های ذهنی بشر را در بستر زمان، توسعه می‌دهد

  سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، به این جشنواره پیام داد.

  |

  نظرات کاربران