در حال بارگذاری ...
 • مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان:

  جانمایه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان صلح است

  جلال قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان همزمان با برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان پیام داد.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ستادخبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، در پیام جلال قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مریوان آمده است:
  چشم‌انداز و افقِ دید تئاتر با ذاتِ این هنر، پیوندی لاینفک و ناگسستنی دارد. تئاتر به دنبال چیستی، چرایی و چگونگی درک جهان است؛ تا بتواند یک منبع جامع زیبایی‌شناسی را پدید آورد. آنچه در تئاتر اتفاق می‌افتد، جوهر فعالیت‌های انسانی، فرهنگی و اجتماعی است که در کمال گوهر هنر تبلور می‌یابد.
  هنرمند تئاتر، با چشمی تیزبین به این مضامین می‌نگرد و هرآینه، درصدد خلق اثری هنری، متناسب بااخلاق و ارزش‌هاست. هنرمند مردمی می‌کوشد؛ با طراحی، داستان‌پردازی، روایات فاخر و شکوهمند و درعین‌حال، مخاطب محور با تماشاگرش دست دوستی دهد. محصول هنری این هنرمند، گاه همچون معادله‌ای از کشف و شهود، برای قرائتی نوتر از جهان است. گاهی هم رویکردی آموزشی- اخلاقی دارد. تئاتر خیابانی همچون سبکی آموزنده، رویکرد دوم را محوریت رسالت هنری خود قرار می‌دهد؛ و دستِ ارادت و دوستی خود را صادقانه به‌سوی تماشاگر مردمی دراز می‌کند.
  با این تفاسیر، رویداد بزرگ مردمی مریوان که با محتوای تئاتری‌اش شهرتی بین‌المللی دارد، همواره در مسیر گسترش هنر، فرهنگ، اخلاق و دانش گام برداشته است.
  جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان باهمت و تلاش خانواده تئاتر کردستان امروز به‌عنوان مادر رویدادهای تئاتر خیابانی کشور و منطقه غرب آسیا توانسته است پیامی انسانی را در جانمایه خویش به جامعه معرفی نماید و آن در واژه‌ای انسانی به نام «صلح و دوری از خشونت» نهفته است.
  افق جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، اجراهای مستمر عمومی آثار فاخر هنرمندان سطح کشور در این وادی است و این مطالبه را یک حق اجتماعی برای تقویت چرخه اقتصاد پویای منطقه به‌ویژه مریوان در حوزه گردشگری هنری می‌دانیم و با ترسیم نقشه راه این رویداد کلان هنری دستیابی به چنین هدفی دور از ذهن نخواهد بود؛ چرا که مردم شریف مریوان این معنا را به اثبات رسانده‌اند.
  این جشنواره به امید خداوند منان و با یاری مردم و مسئولان، سال‌به‌سال قدم‌های بلند و رفیع تری را بر خواهد داشت و جا دارد از تلاش گرانسنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به جهت پشتیبانی‌های مستمر از این رویداد هنری کمال تشکر و قدردانی را نموده و همت مضاعف مسئولان ارجمند شهرستان مریوان را در بسیج امکانات و فراخوان آحاد مردم شریف این دیار را شور حاصل از این برنامه با نشاط فرهنگی – اجتماعی بدانم که پایه‌های توسعه فرهنگی را در شهر خلاق تئاتر خیابانی کشور به زیبایی به نمایش گذاشته و می‌گذارند.
  مطالب مرتبط

  معاون هنری در اختتامیه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان:

مریوان به «صلح و صَلاحی» که تئاتر در دل‌وجان دارد، مستحکم است
  معاون هنری در اختتامیه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان:

  مریوان به «صلح و صَلاحی» که تئاتر در دل‌وجان دارد، مستحکم است

  چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با معرفی برگزیدگان و تقدیر از دو چهره‌ فعال تئاتر خیابانی، شامگاه سه‌شنبه پنجم شهریورماه به کار خود پایان داد.سید مجتبی حسینی در این مراسم گفت: اکنون می‌توانیم با افتخار بگوییم که مرزِ مریوان نه به دیوار و قلعه و بارو که به ...

  |

  در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد

جشنواره تئاتر خیابانی مریوان؛ سوغات مهر، باور و ایمان است
  در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد

  جشنواره تئاتر خیابانی مریوان؛ سوغات مهر، باور و ایمان است

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، در پیامی که به مناسبت برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر کرد این جشنواره را محفل مردمی سوغات مهر و باور و ایمان عنوان کرد.

  |

  در سمینار تئاتر ملل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان؛

تماشاگران، هنرمندان خارجی‌ را غافلگیر کردند
  در سمینار تئاتر ملل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان؛

  تماشاگران، هنرمندان خارجی‌ را غافلگیر کردند

  هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، با حضور در سمینار تئاتر ملل تماشاگران ایرانی را ستودند و ارتباط‌گیری آنان با نمایش‌های خیابانی را فراتر از انتظار خود دانستند.

  |

  نظرات کاربران