در حال بارگذاری ...
در نشست خبری مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مطرح شد

اجرای نمایش‌های آئینی اربعین به زبان‌های عربی، اردو و ترکی

نشست خبری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین و نمایش عاشورایی «غریبه شام» در تالار امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر نشست خبری نمایش آئینی «غریبه شام» و چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین با عنوان «روایت راهیان» با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، انوش معظمی و کاظم نظری از بازیگران نمایش «غریبه شام» دوشنبه یازدهم شهریورماه در تالار امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.
کوروش زارعی در این نشست که با رونمایی از پوستر نمایش «غریبه شام» نیز همراه بود گفت: چند ماه پیش شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی از من دعوت کرد نمایشی برای محرم تولید کنیم و شروع به تولید نمایش «غریبه شام» کردیم. درست است که شهرام کرمی نمایشی آیینی از ما خواست، اما پرداختن به موضوع عاشورا بدون پرداختن به مسائل امروزی کم‌لطفی بود بنابراین در این نمایش با قصه امروزی داستان را روایت می‌کنیم.
وی افزود: قصه با خانواده مدافع حرم شروع می‌شود که پدر خانواده به جنگ می‌رود و یک سال است که به دیدن خانواده نیامده است، هتلی در سوریه توسط بشار اسد ساخته‌شده بود و ایرانی‌ها آنجا را برای مدافعان حرمی که نمی‌توانند به خانواده سر بزنند، اختصاص می‌دهند.
زارعی بابیان اینکه این خانواده نگران رزمنده خود می‌شود، گفت: دختر خانواده که بیمار است به زیارت خانم رقیه می‌روند و خانمی را در مرقد می‌بینند که در حرم خانم رقیه با آن دختر به صحبت می‌نشیند و همین سبب می‌شود تا وقایع عاشورا را در نمایش ببینیم. درنهایت داستان متوجه می‌شویم که پدر شهید شده و دختر می‌فهمد که پدرش هم مانند سیدالشهدا سر از بدنش جداشده و...
ما خواستیم این نمایش حرف امروزی هم بزند و به سؤال مردم ما درباره جنگ سوریه هم پاسخ بدهیم و بگوییم چرا در سوریه می‌جنگیم و مقاومت می‌کنیم.
کوروش زارعی با اشاره به اینکه ما به سؤالات مردم در این نمایش پاسخ می‌دهیم، گفت: در فتنه سال ۸۸ نمی‌توانستیم در خیابان‌های شهر راه برویم. ما ناامنی را در آن ایام حس کردیم و حالا در مرزهای کشور با دشمنان کشور می‌جنگیم، ما در این نمایش سعی کردیم فقط واقعه کربلا را روایت نکنیم و به مسائل روز که دشمنان می‌خواهند عقاید جوانان ما را کم کنند نیز بپردازیم. دشمن با جنگ و تحریم نتوانست مملکت ما را نابود کند و حالا می‌خواهند با نابودی و گرفتن عقاید، نسل جوان کشور را نابود کنند. این وظیفه ما است که در عرصه فرهنگی کارکنیم مشکل فرهنگی ما خیلی بیشتر از مسائل اقتصادی است و باید کمک کنیم تا فرهنگ ایرانی و اسلامی را نابود نکنند. من از مسئولان می‌خواهم به مشکلات فرهنگی و هنری ما توجه بیشتری کنند.
وی ادامه داد: انشاء الله خدا و امام حسین (ع) به ما کمک ‌کنند تا از سختی‌ها عبور کنیم. نمایش «غریبه شام» یک حرف منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای می‌زند و امیدوارم تماشاگرانی که برای تماشا آمده از کار لذت ببرند. این نمایش می‌خواهد وقایع سال ۶۱ هجری را با حوادث سال ۲۰۱۹ تطبیق بدهد.
زارعی درباره بازیگران گفت: ۳۵ بازیگر در تئاتر ایفای نقش دارند و حدود ۷۵ دقیقه است. این نمایش یک نمایش زنانه محور است و از دختران نوجوان تا خانم‌های جوان بازیگران نمایش هستند. خانم‌ها ایفاگر نقش‌های اصلی هستند. همیشه کلیشه و شعار بد نیست و در کشورهای مختلف از این موضوع استفاده می‌کنند، اگر درست شعار اجرا شود اصلاً بد نیست اما ما در تعزیه سنبل و نمادی داریم و نمی‌توانیم از آن فاصله بگیریم زیرا در هنر آیینی موسیقی ما هست و نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.
در ادامه این نشست انوش معظمی بازیگر نمایش «غریبه شام» درباره نحوه همکاری و حضور در این پروژه گفت: در این دو دهه اخیر خیلی کم پیش‌آمده که کار فاطمی یا عاشورایی نداشته باشم ولی امسال مشکلی درباره اجرای نمایشنامه‌های کودکی که نوشتم پیش آمد و همین مرا ناراحت کرد تا اینکه کوروش زارعی پیشنهاد کار در این نمایش را به من داد و خدا را شاکرم که امسال نیز قدمی درراه عزیزکرده اهل‌بیت، امام حسین برمی‌دارم.
وی افزود: در دورخوانی های این نمایش که گروهی حرفه‌ای حضور در آن حضور دارند نمایشنامه آقای فدایی حسین خوانده شد اگر چیزی مدنظر آقای زارعی به‌عنوان کارگردان بود به کار وارد می‌کردیم. من در این نمایش دو نقش دارم، ابتدا شبیه‌خوان حضرت عباس (ع) هستم و بعد نقش شمر ابن ذی‌الجوشن را بازی می‌کنم.
کاظم نظری از دیگر بازیگران این نمایش که سال‌ها با گروه در تولید آثار نمایشی همکاری داشته گفت: نزدیک به سی سال است که با گروه تئاتر آیین همکاری دارم و در «غریبه شام» و در نقش خولی ایفای نقش می‌کنم.
نظری درخصوص اهمیت پرداختن به مسائل فرهنگی گفت: اگر ژاپن کشوری توسعه‌یافته است به این دلیل است که اول فرهنگ را توسعه می‌دهند و سپس به مسائل اقتصادی می‌پردازند. ما در حوزه سینما و تئاتر مشکلات زیادی داریم و امیدواریم مسئولان توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند.
در بخش دیگری از این نشست زارعی درباره همایش بین‌المللی تئاتر اربعین گفت: از سال ۹۵ که مسئول مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری شدم، دغدغه اصلی من این بود که در کنار پیاده‌روی اربعین کار فرهنگی و آیینی انجام بدهیم. در سال ۹۵ با بازیگران به پیاده‌روی اربعین رفتیم و در موکب‌های ایرانی و عراقی به اجرا پرداختیم و مورد تشویق زائران قرار گرفتیم.
وی افزود: از سال گذشته آن را گسترش دادیم و تئاتر موکبی، تئاتر خیابانی، نقالی، پرده‌خوانی، مقتل خوانی و... نیز استفاده کردیم کار را گسترش دادیم. در برخی از اجراها حتی دو هزار تماشاگرهم داشتیم، ما هدفی داریم و می‌خواهیم کشورهای دیگر را دخیل کنیم، ما نمایش‌ها را با زبان فارسی و عربی اجرا می‌کردیم. سال گذشته زبان ترکی و انگلیسی را اضافه کردیم و امسال زبان اردو را هم اضافه خواهیم کرد. در دوره‌های گذشته از کشورهای عربی هم درخواست اجرا داشتیم و داریم و قرار است این همکاری بیشتر شود. این کار یک نذر فرهنگی است و کمک‌هزینه و دستمزدی به گروه‌ها نمی‌دهیم و فقط ایاب و ذهاب در عراق بر عهده مرکز هنرهای نمایشی است.
زارعی بابیان اینکه این همایش با مشارکت کمیته فرهنگی ستاد اربعین برگزار می‌شود، گفت: تا دوم مهرماه آثار ارسال می‌شود و از 18صفر و در داخل مرزهای خودمان اجراها را آغاز می‌کنیم و این همایش از 18صفر آغاز و تا روز اربعین ادامه خواهد داشت. در روز اربعین و در کربلا کار به اتمام می‌رسد؛ زمان آثار کمتر از 25 دقیقه است و سعی می‌کنیم به دلیل گستردگی مخاطبان عرب‌زبان تعداد آثار با زبان عربی بیشتر باشد.
وی افزود: امیدوارم این مشارکت‌ها به حدی برسد که میزبانی از کشورهای دیگر هم بیشتر شود. امیدوارم در این تمدن اسلامی که دیدگاه مقام معظم رهبری است پیشرفت کنیم و باید در جبهه فرهنگ و هنر پیشرفت و با کشورهای مسلمان در یک جبهه قرار بگیریم تا قدمی کوچک برای ظهور امام زمان عج برداریم. با توجه به اینکه ما می‌خواهیم مرکز زدایی کنیم امسال دبیر هنری همایش اربعین بر عهده سید شهاب‌الدین طباطبایی و آرش ساربان دبیر اجرایی از حوزه هنری مرکز خوزستان است. ستاد همایش هم در خوزستان متمرکز است و مرکز هنرهای نمایشی حوزه فقط بخش نظارت را دارد.
زارعی خاطرنشان کرد: فراخوان این همایش از دیروز از سامانه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در موضوعات مختلف بارگذاری شده است. در این راستا هزینه ایاب و ذهاب گروه‌ها به عهده ماست اما می‌توان گفت این کار یک نذر فرهنگی است که ما در این زمینه کمک‌هزینه‌ای را به دوستان شرکت‌کننده نمی‌دهیم.
زارعی درباره ستاد اجرایی همایش گفت: از ده روز قبل کارها و رایزنی‌ها با کشورهای عربی آغازشده و سعی داریم با زبان‌های کشورهای مختلف به اجرا برویم، سال گذشته دو اجرا به زبان انگلیسی داشتیم.
گروه حرفه‌ای در نمایش «غریبه شام» حضور دارند
در انتهای این نشست با حضور کورش زارعی، انوش معظمی و کاظم نظری از پوستر نمایش «غریبه شام» رونمایی شد.
مطالب مرتبط

کوروش زارعی در اختتامیه همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین:

کار برای اهل بیت سخت اما بسیار شیرین است
کوروش زارعی در اختتامیه همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین:

کار برای اهل بیت سخت اما بسیار شیرین است

با تجلیل از برگزیدگان و پیشکسوتان؛ آیین اختتامیه چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین برپا شد و در جریان آن از علیرضا حیدر پور پیشکسوت تعزیه استان فارس؛ تجلیل شد و این هنرمند شیرازی موفق به کسب دیپلم افتخار، لوح تقدیر و تندیس جشنواره گردید.

|

نگاهی به چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین

«روایت راهیان» چگونه گذشت؟
نگاهی به چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین

«روایت راهیان» چگونه گذشت؟

همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» برای چهارمین سال متوالی با حضور گسترده هنرمندان و با برنامه‌های مستحکم‌تر از دوره‌های گذشته، اربعین امسال بار دیگر میزبان زائران کربلای حسینی شد.

|

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از اولویت های جدید خبرداد

تئاتر در خدمت ترویج فرهنگ مهدوی
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از اولویت های جدید خبرداد

تئاتر در خدمت ترویج فرهنگ مهدوی

کوروش زارعی گفت: اوقاتی در طول هفته منتسب به وجود نازنین امام زمان (عج) است، درنتیجه تصمیم داریم که با تدوین متون نمایشی و تولید تئاتر براساس آن‌ها مناسب با فضای مساجد، آثاری مروج فرهنگ مهدوی را برای نمازگزاران علاقه‌مند اجرا کنیم.

|

کوروش زارعی خبرداد

شرح چگونگی «همدلی تئاتری‌ها» در مناطق سیل‌زده خوزستان
کوروش زارعی خبرداد

شرح چگونگی «همدلی تئاتری‌ها» در مناطق سیل‌زده خوزستان

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، با حضور در مناطق سیل‌زده استان خوزستان گفت: هنرمندان تئاتر سراسر کشور به همراه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای همدلی با مردم مناطق سیل‌زده دست به کار شده‌ و حرکتی جمعی را آغاز کرده‌اند.

|

برنامه‌های چهل‌سالگی انقلاب حوزه هنری تشریح شد

اجرای بیش از ۷۰ نمایش انقلابی در چهل‌سالگی انقلاب
برنامه‌های چهل‌سالگی انقلاب حوزه هنری تشریح شد

اجرای بیش از ۷۰ نمایش انقلابی در چهل‌سالگی انقلاب

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در تشریح برنامه‌های ویژه این مرکز در چهلمین سال پیروزی انقلاب گفت: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران با فعالیت‌های متنوع خود، حضور چشمگیر و موثری در امور گوناگون هنرهای نمایشی کشور داشته ...

|

همزمان با رونمایی از پوستر چهل مسجد، چهل نمایش

تفاهم‌نامه همکاری میان کانون مساجد و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری امضا شد
همزمان با رونمایی از پوستر چهل مسجد، چهل نمایش

تفاهم‌نامه همکاری میان کانون مساجد و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری بین کانون مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری طی نشستی با حضور محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و حجت‌الاسلام حبیب‌الله ارزانی مشاور وزیر و دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری ...

|

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خبرداد:

تفاهم‌نامه آموزشی تئاتر با وزارت بهداشت منعقد شد
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خبرداد:

تفاهم‌نامه آموزشی تئاتر با وزارت بهداشت منعقد شد

کورش زارعی در حاشیه انعقاد تفام‌نامه برگزاری دوره‌های آموزش تئاتر میان اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: فردی که در حوزه علم پزشکی تحصیل کرده است و با هنر نیز آشنا است، می‌تواند در درمان و نتیجه علم پزشکی خود موفق‌تر ظاهر شود.

|

با حضور کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

دستاوردهای همایش بین‌المللی تئاتر مردمی اربعین بررسی شد
با حضور کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

دستاوردهای همایش بین‌المللی تئاتر مردمی اربعین بررسی شد

نشست علمی «هنر و آیین‌های دینی؛ همایش بین‌المللی تئاتر مردمی اربعین، اهداف و دستاوردها» با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور بررسی و انگیزه‌ها، اهداف و محورهای سیاستگذار و نیز چشم‌اندازهای آن در سال‌های آتی معرفی شد.

|

نظرات کاربران