در حال بارگذاری ...
 • کارگردان «کریم لوژی» از دغدغه‌های تئاتری‌اش می‌گوید

  تلاش برای اجرای یک نمایش ایرانی امروزی

  رضا بهرامی کارگردان نمایش کریم لوژی با اشاره به انگیزه‌ها و دغدغه‌های خود در به صحنه بردن این اثر نمایشی از واکنش مثبت تماشاگران پس از تماشای این نمایش سخن گفت.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش، رضا بهرامی کارگردان نمایش «کریم لوژی» که این روزها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفته و با استقبال خوب مخاطبان نیز مواجه شده، با اشاره به ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیح داد: نمایش «کریم لوژی» یک اثر کلاژگونه از سبک های مختلف نمایشی است که ما تلاش کردیم با خلق یک فضای جدید به مخاطبان تئاتر تلنگر بزنیم تا بدانند نمایش‌های ایرانی دارای قابلیت‌های بسیار فراوانی هستند که فقط محدود به شبیه‌خوانی، نقالی، خیمه‌شب‌بازی و پرده‌خوانی نمی‌شود و دارای ارزش‌های زیادی است که دربرگیرنده شیوه‌های ارزشمندی در حوزه بازیگری و نمایشنامه‌نویسی است.
  وی افزود: محمود استاد محمد، اکبررادی، عباس نعلبندیان، غلامحسین ساعدی برخی از نویسندگان ارزشمند حوزه نمایش‌های ایرانی هستند که در زمان حیات خود با آثاری که خلق کردند تاثیر بسیار زیادی در جریان نمایشنامه‌نویسی ایران گذاشتند، اما اکنون ما در شرایطی هستیم که به غیر از مواردی معدود این گونه نمایشی بسیار مهم در حیطه فراموشی قرار گرفته در حالیکه بنده معتقدم اگر از این زبان به درستی استفاده کنیم می توانیم شرایط جدیدی را برای تئاتر ایران ایجاد کنیم که قطعا می تواند چارچوب ارزشمند این گونه نمایشی را دوباره احیا کند.
  بهرامی با اشاره به دغدغه گروه اجرایی نمایش «کریم لوژی» برای به صحنه بردن این نمایش در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر گفت: مهران رنج به عنوان نویسنده و کهبد تاراج به عنوان طراح متن از جمله هنرمندانی هستند که زبان نمایش‌های ایرانی را با تسلط کامل بلدند و به سهم خود تلاش می کنند تا در این حوزه متونی را تولید کنند که بتواند فضای تازه ای را از نمایش ایرانی پیش روی مخاطب قرار دهند. من هم بر اساس این توانایی و تجربه های مختلفی که در عرصه نمایش‌های ایرانی کسب کرده ام، کوشیدم در جهت احیای نمایش‌های ایرانی و تطابق آن با دغدغه‌های امروز جامعه، نمایشی را روی صحنه ببرم که بتواند حرف هایی برای گفتن داشته باشد.
  این کارگردان تصریح کرد: متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای شده که بسیاری از هنرمندان تئاتر گرایش بسیار زیادی به اجرای متون غربی پیدا کرده اند در حالیکه من معتقدم اگر بتوانیم خودمان را با آنچه در جامعه مان رخ می دهد، به روز کنیم قطعا مخاطب پذیرای نمایشی خواهد بود که بوی ایرانی می دهد. ما نباید خودمان را در پوشش برخی واژه ها و سبک هایی که دائم تحت تاثیرمتون غربی است، پنهان کنیم. تئاتر امروز ایران به قدری دچار حاشیه شده که بسیاری از افراد تن به اجرای آثاری می دهند که واقعا ادا بازی است. به هر حال نمایش «کریم لوژی» تلاشی برای اجرای یک نمایش ایرانی با قواعد امروزی است که به طور حتم طرح ارزشمند کهبد تاراج، متن پراز چالش و تفکر مهران رنجبر و بازی کم نظیر مجید رحمتی برایم شرایط ویژه ای را در عرصه کارگردانی پدید آورد که قطعا لذت بخش بوده و امروز بسیار خوشحالم که تماشاگر نیز واکنش خیلی خوبی نسبت به آن داشته است.
   نمایش «کریم لوژی» نوشته مهران رنج بر، کارگردانی رضا بهرامی و بازی مجید رحمتی ساعت 20:30 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.
  مطالب مرتبط

  رضا بهرامی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

رسالت اصلی هنرمند بازتاب شرایط جامعه است
  رضا بهرامی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  رسالت اصلی هنرمند بازتاب شرایط جامعه است

  ایران‌تئاتر: یک فضای برزخ گونه و حضور شخصیتی به ظاهر لوده اما تلخ اندیش و ژرف نگر به نام کریم شیره ای که به زعم عده ای از تاثیرگذارترین افراد دربار ناصر شاهی بود؛ ساختار نمایش مونولوگ کریملوژی را شکل می دهد. فضای این اثر کلاژی از گونه‌های مختلف نمایش ایرانی است و به نظر میرسد ...

  |

  یادداشتی به بهانه ی اجرای نمایش «همین حوالی»

فردی از جنس خودمان و دردهایی از جنس دردهایمان
  یادداشتی به بهانه ی اجرای نمایش «همین حوالی»

  فردی از جنس خودمان و دردهایی از جنس دردهایمان

  ایران تئاتر- مسعود موسوی:«همین حوالی» نمایشی برگرفته از واقعیت‌های نهفته در زندگی اکثریتی خاموش، صمیمانه و بی شیله پیله  به اجرا درآمده است و ما از آن بی خبر مانده‌ایم.

  |

  رضا بهرامی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

بعد از گذشت این همه سال، باید تئاتر ملی و ایرانی داشته باشیم
  رضا بهرامی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

  بعد از گذشت این همه سال، باید تئاتر ملی و ایرانی داشته باشیم

  ایران‌تئاتر: نمایش های اجتماعی همواره به دلیل مسائلی که درباره مسائل روز اجتماعی مطرح می کنند مورد توجه منتقدان، مردم و اهالی تئاتر بوده است. رضا بهرامی به همراه کهبد تاراج موسس گروه تئاتری نزدیک هستند و در کارهایشان رویکرد اجتماعی به طرز درست و رئالیستی بیان می شود.

  |

  نمایش «سیم و سرمه» دو اجرایی شد

  نمایش «سیم و سرمه» دو اجرایی شد

  نمایش «سیم و سرمه» به کارگردانی روزبه حسینی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری طی دو نوبت میزبان مخاطبان تئاتر خواهد بود.

  |

  نظرات کاربران