در حال بارگذاری ...
 • گلچهر دامغانی از کارگردانی «آرش» در سالن چهارسو می‌گوید

  روایتی متفاوت از «آرش»

  نویسنده و کارگردان نمایش «آرش» که این روزها در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفته از انگیزه‌ها و دغدغه‌های خود برای به صحنه بردن یک نمایش بدون ستاره‌های درآمد ساز سخن گفت.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، گلچهردامغانی نویسنده و کارگردان نمایش «آرش» که این روزها در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است با اشاره به ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیح داد: قبل از هر نکته باید اشاره کنم که این نمایشنامه به هیچ عنوان ارتباطی با نمایشنامه «آرش» استاد بهرام بیضایی ندارد چرا که برخی از مخاطبان از بدو ورود به تالار تصور می‌کنند که این نمایش اجرایی برگرفته از متن این استاد مسلم حوزه تئاتر است. در حالیکه باید بگویم نمایشنامه «آرش» بنده با آنچه استاد بیضایی نوشته‌اند تفاوت‌هایی دارد که می‌تواند از جهات بسیاری مورد توجه قرار گیرد.
  وی درباره بازخورد حسی مخاطبان پس از تماشای نمایش گفت: خوشبختانه تا به امروز بازخوردی که از مخاطبان دریافت کردیم اغلب مثبت بوده که برایم بسیار جالب توجه و ارزشمند است. کما اینکه در همین چند روز تعدادی از هنرمندان و صاحب نظرانی که از نمایش دیدن کردند به این نکته اشاره می کردند که با وجود زبان ساختگی نمایش و عمده اجراهایی که از این گونه آثار نمایشی پیش روی مخاطب قرار داده می شود و او را با خستگی هایی هم مواجه می کند، اما خوشبختانه ما شاهد یک فضای بسیار انرژی بخش و مثبتی از سوی اغلب مخاطبان بودیم که برایم جالب توجه است. کما اینکه هماهنگی میان موسیقی و بازی بازیگران روی صحنه نیز از دیگر نکاتی بوده که تاکنون از واکنش تماشاگران نسبت به اجرای این نمایش دریافت کرده‌ام.
  این نویسنده و کارگردان تئاتر تصریح کرد: من در نگارش نمایشنامه نهایت تلاش خود را انجام دادم تا این بار نگاه متفاوتی به دو شخصیت «هومان» و «افراسیاب» داشته باشم و فکر می کنم آنچه پیش روی تماشاگر قرار گرفته معرفی دو شخصیت بسیار متفاوت با تاکید بر یک روایت تازه از پدیده هایی چون «دشمن» و «دشمنی کردن» است. موضوعاتی که برای من دستمایه‌های بسیار مهمی شدند که بتوانم در قالب نمایش «آرش» آن را به مخاطبان روی صحنه تئاتر نشان دهم.
  دامغانی درپاسخ به این پرسش که چرا برای به صحنه بردن نمایش «آرش» از بازیگران شناخته شده و مشهورتر کمک نگرفتید، گفت: من فکر می کنم اکنون در شرایطی هستیم که باید کمی از نسل خودمان فاصله گرفته و با هنرمندانی کار کنیم که با نسل من تفاوت سنی دارند. خیلی از عزیزان با سابقه ای که بنده برای تک تک آنها احترام قائلم ممکن است در اجرای یک نمایش با شما به عنوان کارگردان برخورد دشواری داشته باشند. همین موضوع باعث می شود که از دعوت بازیگران حرفه ای پرهیز کنی و با هنرمندان کاری کنی که همکاری با آنها قطعا دربرگیرنده تجربه های ارزشمند و لذت بخشی است.
  نمایش «آرش» به نویسنده و کارگردانی گلچهردامغانی و بازی امیر محمدی، منصور نصیری، اروین گالستیان، حامد فعال، میرحسین نونچی، بیاینا محمودی، عرفان رحیمی، پریسا خواجه دهی، مجید عراقی، شیدا مقصودلو راد، امیر ستاری هر روز ساعت 17:30 با مدت زمان 75 دقیقه در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود.
  مطالب مرتبط

  گفت وگو با گلچهر دامغانی کارگردان نمایش «آرش»

پرداختن به اساطیر یعنی پراکندن تخم زبان و فرهنگ
  گفت وگو با گلچهر دامغانی کارگردان نمایش «آرش»

  پرداختن به اساطیر یعنی پراکندن تخم زبان و فرهنگ

  اسطوره‌ ها در کشورهای دارای تمدن کهن و غنی مثل ایران، یونان و روم، جایگاهی ویژه در فرهنگ عام و باورهای مردم دارند؛ هر چند در کشور ما به ویژه در سال های اخیر نسبت به اسطوره‌ ها کم لطفی های زیادی شده است .

  |

  حضورچشمگیر بانوان درجشنواره فجر

بیست‌وشش کارگردان زن در سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر
  حضورچشمگیر بانوان درجشنواره فجر

  بیست‌وشش کارگردان زن در سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر

  در بخش‌های مسابقه‌ی ایران -یک، ایران- دو، مهمان، چهل‌سالگی، رادیویی، خیابانی، بین‌الملل و دیگرگونه‌های اجرایی درمجموع بیست‌وشش کارگردان زن حضور دارند. این حضور زنان در بخش کارگردانی، منهای حضور آنان به‌عنوان نویسنده و بازیگر در دیگر آثار است.

  |

  اصغر فرهادی با حضور در آخرین روز تمرین گفت:

مخاطبان و علاقمندان تئاتر دیدن «آرش» را از دست ندهند
  اصغر فرهادی با حضور در آخرین روز تمرین گفت:

  مخاطبان و علاقمندان تئاتر دیدن «آرش» را از دست ندهند

  اجراخوانی آرش در آخرین روز تمرین میزبان اصغر فرهادی نویسنده و کارگردان سینما بود. اصغر فرهادی در پایان اجرا با تشکر از گروه اجرایی گفت: امیدوارم نمایش «آرش» به مدت طولانی روی صحنه برود، دیالوگ های زیبایش به درستی و در این عصر شنیده شود و امیدوارم مخاطبان و علاقمندان تئاتر ...

  |

  پیام دهکردی کارگردان نمایش «مرگ و پنگوئن» در گفت‌وگو با ایران تئاتر

بفروش بودن یا نبودن مسئله نیست، کار تئاتر تولید اندیشه است
  پیام دهکردی کارگردان نمایش «مرگ و پنگوئن» در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  بفروش بودن یا نبودن مسئله نیست، کار تئاتر تولید اندیشه است

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: پیام دهکردی کارگردان نمایش «مرگ و پنگوئن» می‌گوید: نگاه و رویکرد ابزاری به سلبرتی‌ها اساساً رویکرد بسیار توهین‌آمیزی است و من اگر در چنین موقعیتی باشم که تا این حد ابزاری به من نگاه کنند احساس می‌کنم که یک توهین بزرگی به من شده است.

  |

  نمایش های جدید تئاتر شهر معرفی شدند

  نمایش های جدید تئاتر شهر معرفی شدند

  با پایان یافتن اجرای چند نمایش در تالارهای مختلف تئاتر شهر، اسامی تازه ترین آثار نمایشی این مجموعه به تفکیک تالارهای مختلف اجرا معرفی شدند.

  |

  نظرات کاربران