در حال بارگذاری ...
کاظم ارجمندنیا کارگردان حاضر در نهمین دوره تئاتر صاحبدلان

تلفیقی از رشادت‌های دفاع مقدس و  شهدای کربلا را ارائه کردیم

کاظم ارجمندنیا نویسنده و کارگردان نمایش «سوگنامه خورشید» به ایران تئاتر گفت: نمایش آئینی عاشورایی سوگنامه خورشید تلفیقی از  رشادت های شهدای دفاع مقدس و  شهدای کربلا  است.

کاظم ارجمندنیا نویسنده و کارگردان نمایش «سوگنامه خورشید» کاری از گروه نمایش صدف بوشهر که در نهمین دوره تئاتر صاحبدلان روی صحنه رفته، در گفت و گو با ایران تئاتر در توضیح مضمون و محتوای این اثر اظهار کرد: شهید رخت بهار است و  ملاک راه ما سرخی خون سیدالشهداست و پلاک این خانه را در وانفسای آخرالزمان باید درون تابوت های شهدا  جست و جو کنی. آن هایی که شب عملیات به خط زدند و حالا پس از سال ها اعتکاف در خاک جبهه، بوی کربلا گرفته اند؛ کربلایی شده اند و آمده اند تا کربلایی‌مان کنند. قمقمه شان شعبه ای بود از نهر علقمه و خیلی‌هایشان چون عباس ابن علی با لب تشنه به شهادت رسیدند. هزار و چهارصد سال گذشته است . مادر ما فاطمه هیجده ساله مادر همه شهداست و هنوز داستان کوچه، آتش بر دل می زند هنوز خون غیرت در میان رگ های شیعیان علی می‌جوشد و هنوز علی اصغر 6 ماهه است و هنوز علی اکبر شبیه ترین جوانان به پیغمبر است و حالا هنوز دارند برای رقیه از داستان گوشواره می خوانند. باز هم  شهیدان می آیند و بی صبرانه منتظر دیدارشان هستیم. در هر نقطه ای از کشور که باشیم عطرشان به سوی ما خواهد وزید.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در خصوص فعالیت های گروه نمایش صدف بوشهر گفت:  به لطف خدای عزیز در گروه نمایشی صدف بوشهر هر سال نمایش عاشورایی در ایام محرم و صفر روی صحنه می آوریم که  نمایش های قبلی گروه که در ایام محرم و صفر های گذشته به اجرا در آمدند  عبارتند از «فرات تشنه است» «کبوتران کربلا»، «اسیر کوچک کربلا»، « طوفان سرخ»، «اسیرگمشده»، .«مختک»، «عاشورا»، «مدافع حرم»، «عقیله بنی هاشم»، «ام مصائب»، «محمل» و «لالایی خرابه شام». اما امسال توفیق داشتم بر اساس اینکه هفته دفاع مقدس در محرم بود به خاطر  گرامی داشت یاد و خاطره شهدای عزیز هشت سال دفاع مقدس و شهدای کربلا نمایشنامه  آئینی  عاشورایی سوگنامه خورشید را نگاشتم که موضوع آن تلفیقی از  رشادت های شهدای دفاع مقدس و  شهدای کربلا  است و با حضور بازیگران ناشنوا به صورت روضه نمایشی (فقط بصورت مداحی روضه و حرکت ) تولید شده و همچنان تا پایان صفر در حال  اجرا هستیم.

 

این کارگردان تئاتر همچنین در توضیح شیوه اجرا و فضای نمایش«سوگنامه خورشید» بیان کرد:  از آنجایی که تمام بازیگران نمایش از بازیگران  ناشنوا بودند، شیوه اجرایی را بر پایه فرم و حرکت به وسیله  موسیقی و روضه از طریق پازل های تصویری که فرم نمایش ارائه می کرد تولید کردیم. سعی داشتیم که  در این روش با  مخاطب ارتباط خوبی با تصویری که ارائه می شود ایجاد کنیم. مطمئن بودم با فرم و حرکت، همچنین با حس و انتقال مفاهیم نمایش تاثیری بیشتری خواهد داشت و کاربرد بهتری در ایجاد ارتباط با مخاطب دارد. ما در نمایش تمام زیبایی های کربلا  و رشادت های شهدای دفاع مقدس و  شهدای کربلا را  به صورت تلفیقی و در قالب پازل های گوناگون بوسیله فرم با بازیگران ناشنوا اجرا کردیم. فضای نمایش را طوری  طراحی کردم که در هر مکانی می شود آن را اجرا کرد و  اصلاً متکی به مکان خاصی نیست.

 

این هنرمند در ادامه سخنانش در ارتباط با تجربه اجرا در نهمین دوره تئاتر صاحبدلان و ارزیابی اش از این رویداد نیز گفت: وقتی اسم تئاتر صاحبدلان به میان می آید  یعنی دلگرمی برای تولید آثار  دینی و فرصتی برای هنرمندانی که در حوزه تئاتر دینی فعالیت می کنند و از جای خاصی برای به اجرا آمدن آثارشان حمایتی نمی شوند . تئاتر صاحبدلان این  جای خالی را به خوبی پر کرده و  ای کاش  این قدر تنها نبود .جا دارد از تلاش ها و دلسوزی های  آقای محمود فرهنگ عزیز که با همت والای خود در راس کانون دینی  چراغ تئاتر دینی را با حمایت هایش روشن نگه داشته تشکر ویژه داشته باشم که انصافاً با حضورش و بودنش  حمایت های خوبی از هنرمندان حوزه تئاتر دینی انجام می دهند. باز هم خدا را شکر که کانون تئاتر دینی هست تا از نمایش های دینی حمایت کند. ولی باز تکرار و تاکید می کنم که کانون تئاتر دینی  و تئاتر صاحبدلان خیلی تنهاست و در تعجبم که چرا هیچ ارگانی از آثار دینی  حمایتی نمی کند.  

 

ارجمندنیا در پایان سخنانش در ارتباط با بازخوردهای اجرای نمایش «سوگنامه خورشید» در نهمین دوره تئاتر صاحبدلان بیان کرد: نمایش سوگنامه خورشید از آنجا که با زبان بدن و اشاره بازیگران ناشنوا اجرا می شد بازخورد خوبی حتی برای بازیگران خود نمایش داشت؛  چون اولین باری بود که  که در استان شاهد همچنین اتفاقی بودیم که ناشنوایانی یک روایت عاشورایی و دفاع مقدسی را اجرا می کردند. ما بعد از اجرا در سالن به میان مردم  رفتیم و نمایش را در فضای باز هم اجرا کردیم و استقبال خیلی خوبی از  این اثر شد. اجرای «سوگنامه خورشید» با حمایت کانون تئاتر دینی همچنان  تا پایان صفر سال جاری در شهرهای مختلف استان بوشهر اجرا خواهد داشت؛ همچنین در همایش سراسری اربعین خوزستان برای زائرین امام حسین در مرز  چذابه هم اجرا خواهد شد.

 
مطالب مرتبط

نگاهی به فعالیت های تئاتر کشور با موضوع دینی در  1398

یک سال اندیشه دینی در تئاتر ایران 
برگزاری 11 جشنواره و اجرای بیش از 25 نمایش ویژه
نگاهی به فعالیت های تئاتر کشور با موضوع دینی در 1398

یک سال اندیشه دینی در تئاتر ایران
برگزاری 11 جشنواره و اجرای بیش از 25 نمایش ویژه

ایران تئاتر: با برنامه ریزی مدون اداره کل هنرهای نمایشی، ‌توجه سازمانهای مرتبط با حوزه های دینی و مذهبی و حمایت هنرمندان تئاتر کشور،‌ مخاطبان 11 جشنواره و بیش از 20 نمایش دینی را در سال 98 نظاره گر شدند.

|

نظرات کاربران