در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • پیشنهاد هفته 17

  تالاب هشیلان، اثر پرتوهای گاما و بانو آئویی

  ایران تئاتر- رضا آشفته: این هفته سه نمایش متفاوت و در عین حال با پیچش های روحی و روانی و چالش های واقعی را پیش رویتان قرار می دهم که در ضمن از منظر سه بانو از نسل های مختلف فعالان تئاتری ما به اجرا رسیده اند؛ باشد گزینش و دیدن این کارها ضمن لذت بخشی بتواند به لحاظ تحلیل و کارآمدی در زندگی تان همواره راهنمایتان باشد.

  نمایش تالاب هشیلان کار نوشین تبریزی، نمایش اثر پرتوهای گاما بر گلهای همیشه بهار کار مهتاب نصیرپور و بانو آئویی کار فاطمه بختیاری از جمله مواردی است که در این هقته به عنوان پیشنهاد هفته هفدهم مد نظر قرار گرفته اند.

   

  تالاب هشیلان

  اگر به نمایش های مرتبط با جنگ، اگر به روایت های عاشقانه، اگر به فضاهای ملودرام با چاشنی واقعیت های تلخ زندگی علاقه مندید حتما نمایش تالاب هشیلان نوشته و کار نوشین تبریزی را در برنامه تئاتر دیدن تان قرار دهید. این نمایش درواقع به آسیب های ناشی از جنگ هشت ساله تحمیلی می پردازد که هنوز هم دردهایش در میان مردم کوچه و بازار پراکنده است و این روایت دردناک هنوز هم تمامی ندارد.

  این نمایش، داستان یک خانواده ایرانی است که هرکدام از کاراکترهای این نمایش داستان مجزا از زندگی خود را روایت می‌کند و در نهایت نیز تمامی این داستان‌ها به یک داستان ختم می‌شود. دختری به نام سالومه عاشق پسر خاله جبهه رفته اش به نام حمید است اما این پسرخاله نمی خواهد بین آنها وصلتی باشد و دختر به ناچار زن یوسف برق کش می شود و قصه در پیچ و خم وصل ناچاری و ناسازگاری این زوج به جدایی و قطع نخاعی شدن دختر می انجامد و...

  نمایش «تالاب هشیلان» به نویسندگی و کارگردانی نوشین تبریزی بعد از گذشت ۱۰ سال جهت اجرای عموم، از ۱۸ مهر در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفته است. نمایشی که در ده سال پیش در نمایشنامه خوانی تالار مولوی برنده شد اما به اقتضائات زمان اجرایش هر سال به تعویق افتاد و امسال با یک گروه با حوصله و تدبیر به سرانجام رسیده است. نمایش در سبک و سیاق رئالیستی دارد اجرا می شود و در آن واقعیت هایی منطبق با همین روزهای ما که در آن روابط خانوادگی، بروز سنت ها و اخلاقیات،  دانشگاه رفتن و ازدواج و بسیاری از باورها پرداخته می شود، به اجرا درآمده است.

  این نمایش یک درام خانوادگی است که در سال ۸۸ نوشته شده است و جمعی از بازیگران نام آشنای تئاتر در آن به ایفای نقش می‌پردازند. نمایش «تالاب هشیلان» را محمدعلی محمدی تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد و نوشین تبریزی، افشین سلیمان پور، مسعود شاه کرمی، یعقوب صباحی، محمد صدیقی مهر و آیه کیانپور از جمله بازیگران این نمایش هستند.

   

  اثر پرتو های گاما بر روی گل های همیشه بهار

  اگر به روایت های واقعی علاقه مندید و اگر از سبک و شیوه نوشتاری نویسندگان آمریکایی خوشتان می آید و در عین مسائل خانوادگی را با تحلل روان شناسانه مدنظر قرار می دهید حتما به دیدن نمایش «اثر پرتوهای گاما بر گل های همیشه بهار» به کارگردانی مهتاب نصیرپور بروید که روزهای پایانی اش را در تالار مهرگان سپری می  کند.

  «اثر پرتوهای گاما بر گل‌های همیشه بهار» نوشته پل زیندل و ترجمه شهرام زرگر است. مهتاب نصیرپور بازیگر باسابقه تئاتر و سینما که سال گذشته با نمایش «لیلا و چند مسافر دیگر» به کارگردانی محمد رحمانیان روی صحنه بود، این نمایش را کارگردانی می‌کند. محمد رحمانیان که از کارگردانان شیوه پرداز و ژانر شناس است، در این کار در مقام دراماتورژ بر آن بوده که آنچه را در صحنه می گذرد، برای مخاطب ایرانی و امروزی قابل فهم تر گرداند.

  «اثر پرتو های گاما بر روی گل های همیشه بهار»، نخستین و معروف‌ترین نمایشنامه پل زیندل (۲۰۰۳-۱۹۳۶)، نمایشنامه‌نویس آمریکایی که او را در سال 1970 برندۀ جایزه پولیتزر کرد.

  داستان نمایش درباره یک خانواده فقیر در محله برانکس در دهه پنجاه میلادی است. زیندل در این اثر با طرح مضمونی علمی به ترسیم لایه های روانی و روابط عاطفی شخصیت ها می پردازد. این نمایش نامه در دو پرده اجرا می شود و روایت «تیلی»، دختری نوجوان است که با مادری آشفته حال به نام «بئاتریس» و خواهری مدعی زندگی می کند و تنها نقطه امیدواری و لحظه های خوب او بررسی تاثیری است که پرتوهای گاما بر گل های همیشه بهار دارد، که به عنوان پروژه های علمی روی آن تمرکز کرده است.

  مغازه ی سبزی فروشی ای که تیلی در آن زندگی می کند بیشتر شبیه به دیوانه خانه است تا خانه. مادر او زنی تلخ و سنگدل است ولی با این وجود خواهان عشق دخترش است. خواهر او از صرع رنج می برد. گذشته از همۀ این ها تیلی سعی می کند در این آشوب آرزوهایش را زنده نگه دارد.

  با آنکه این متن گویای نویسنده ای خوش فکر است و می توان متن اش را برابر کرد با متون یوجین اونیل، تنسی ویلیامز، آتور میلر و ادوارد آلبی اما هنوز فقط یک متن از او در ایران ترجمه و اجرا شده است.

    پل زیندل در 15 مه 1936 در نیویورک متولد شد. زیندل دبیرستانی بود که اولین نمایشنامه‌اش را نوشت. او سراسر نوجوانی به نوشتن نمایشنامه ادامه داد، اما در دانشکده در رشتۀ شیمی تحصیل کرد. حین تحصیل یک دورۀ نویسندگی خلاق را زیر نظر ادوارد آلبی، نویسنده مشهور، گذراند. از آن پس آلبی تبدیل به حامی و معلم او شد. زیندل ده سال بعد را به عنوان معلم شیمی و فیزیک در یک دبیرستان گذراند.

  زیندل نمایشنامۀ اثر پرتوهای گاما بر روی گل‌‌های همیشه بهار ساکنان کرۀ ماه در 1964 نوشت. این نمایشنامه در 1971 در برادوی به روی صحنه رفت و موفقیت زیادی را برای زیندل همراه آورد؛ در 1971 جایزۀ بهترین نمایشنامۀ پولیتزر را برد، در 1972 پل نیومن بر اساس آن یک فیلم سینمایی ساخت و...

  زیندل در مجموع 53 کتاب منتشر کرد. او اغلب برای کودکان و نوجوانان می‌نوشت. زیندل در سال 2003 درگذشت.

   

  بانو آئویی

  اگر به تئاتر و فرهنگ ژاپنی علاقه مندید و اگر برایتان امر اقتباس و دراماتورژی بسیار مهم است، حتما اجرای بانو آئویی را که این روزها در تالار مولوی با تهیه کنندگی و کارگردانی فاطمه بختیار اجرا می شود، از دست ندهید.

  بانو آئویی که دراماتورژی آن بر عهده سهیلا نجم بوده است، برداشتی آزاد از نمایشنامه یوکیو میشیما است. این تئاتر به عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد و با تکیه بر پژوهش در تئاتر شرق تولید شده و به روی صحنه می‌رود.

  آئویی نو اوئه، که در زبان فارسی با نام بانو آئویی ترجمه و شناخته شده، نمایشنامه‌ای کوتاه از یوکیو میشیما، کارِ سال ۱۹۵۴ است.

  میشیما این نمایشنامه را بر اساس یک نوی دورهٔ موروماچی به همین نام نوشته است؛ و این نوی کهن خودْ سرگذشت آئویی نو اوئه از داستان گنجی را به نمایش می‌کشد و احتمالاً کارِ سه‌آمی موتوکیو است.

  بازگشت به سنت‌های نمایشی سرزمینشان و دمیدن روح تازه در کالبد سرد و ایستای آن سنت‌هاست که بانو آئویی را یک متن در خور تامل می سازد.

  آئویی شخصیتی است در داستان گنجی، از داستان‌های بسیار قدیمی ژاپنی. این داستان در سده ۱۱ به رشته تحریر در آمده. آئویی ۱۶ ساله در این داستان همسر گنجی ۱۲ ساله است. زنی مغرور و سرسخت که از روابط متعدد همسرش به تنگ آمده. بعد از مدتی آن‌ها صاحب فرزند می‌شوند و روابطشان رو به بهبود می‌گذارد اما در ادامه راه، آئویی از دنیا می‌رود. میشیما داستانی را از صدها سال پیش به قرن حاضر می‌کشاند. قصر و فضای امپراطوری را تبدیل به بیمارستان می‌کند و گنجی سلحشور را به پسری صرفاً خوش قیافه.

  به هر تقدیر می دانیم که پرداختن به نمایش هایی که در آن پیچش های درونی آدمها به چالش کشیده شده باشد، امری دشوار و ناممکن است اما در این اجرا تلاش شده است که به مرزهای باورمندی برسند چنانچه میشیما نیز در این اقتباس مدرن به دنبال سازگاری این محتوای روحی و روانی در زمانۀ اکنون بوده است و اتفاقا پرداختن به چنین نقطه نظراتی در دنیای نوین امری ضروری است برای هشیار نگه داشتن هر مخاطبی که می خواهد بر ابعاد پنهانی و سایه روشن های وجودش آگاهی بیابد.

   
  مطالب مرتبط

  پیشنهادهای هفته 16

هرآنچه دوست داری، خاطرات فیات و پشت دیوار عمارت
  پیشنهادهای هفته 16

  هرآنچه دوست داری، خاطرات فیات و پشت دیوار عمارت

  ایران تئاتر- رضا آشفته: این هفته از مخاطبان سایت می خواهیم به دیدن سه نمایشنامه عاشقانه بروند که البته موضوع و ساختار متفاوتی دارند اما به لحاظ تاریخی به مسائل نعاصر دامن زده اند و جهت گیری در آن نیز به گونه ای اجتماعی و سیاسی است و این که می شود این گونه هم تئاتر کار کرد، بیشتر ...

  |

  پیشنهاد هفته 13

غروب، حکم مرگ و امروز ...
  پیشنهاد هفته 13

  غروب، حکم مرگ و امروز ...

  ایران تئاتر- رضا آشفته: این هفته بر حسب تصادف سه نمایش را برای دیدن توصیه می کنم که فقط در داشتن نام بلند اشتراک دارند و این خود شاید انگیزه ای باشد که به دیدن کارهایی برویم که شباهت های این چنینی می توانند داشته باشند. بنابراین دیدن سه نمایش غروب روزهای آخر پاییز، حکم مرگ به سبک ...

  |

  پیشنهادهای هفته 10

تصعید، من عجیب و ستاره شناس
  پیشنهادهای هفته 10

  تصعید، من عجیب و ستاره شناس

  ایران تئاتر- رضا آشفته: این هفته مخاطب شناسی تئاتر را به عنوان یک ضرورت برای گروه های تولیدکننده در نظر گرفته ام که هر تئاتری می تواند برای یک گروه ویژه از مخاطبان ضرورت داشته باشد و البته در همۀ اینها مسائلی مطرح می شود که بر اهمیت دیده شدن شان خواهد افزود.

  |

  پیشنهادهای هفته 6

مضحکۀ بادسوار، مارلون براندو، و فرشتۀ تاریخ
  پیشنهادهای هفته 6

  مضحکۀ بادسوار، مارلون براندو، و فرشتۀ تاریخ

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در هفته ششم پیشنهادهای تئاتری دارم درباره سه کارگردان می گویم که خودشان به گونه ای توانسته اند این جدیت را در مخاطبانشان ایجاد کنند که بهتر است کارهایشان را دنبال کنیم چون با انگیزه های قوی و ساختارهای در خور تامل و حتی گاهی اجراهای چشمگیری مخاطبانشان ...

  |

  پیشنهاد هفته (5)

جشن سالگرد، مولن روژ و قلعه
  پیشنهاد هفته (5)

  جشن سالگرد، مولن روژ و قلعه

  ایران تئاتر- رضا آشفته: این هفته دو نمایش برایتان در نظر گرفته ام که به آدمهای در حاشیه جامعه می پردازند و در عین حال یکی در حال و هوای نسبتا کمدی و یکی در حال و هوای تراژدی شکل گرفته اند. نمایش مولن روژ کار حسین پارسایی نسبتا کمدی است و نمایش قلعۀ مهدی رضایی هم تراژدی است اما هر ...

  |

  پیشنهادهای هفته

نفرین قحطی زده گان، کلنگی قابل سکونت و چشم به راه میرغضب
  پیشنهادهای هفته

  نفرین قحطی زده گان، کلنگی قابل سکونت و چشم به راه میرغضب

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در این هفته نمایش هایی را دارم پیش رویتان قرار می دهم که هر کدام به گونه می تواند مورد رضایت واقع شود چون این اجراها در کل دیدنی و تامل برانگیز هستند و اگر ضعف هایی باشد که هست، خواه ناخواه در حدی نیست که به کلیت اثر ضربه وارد کرده باشد که در کل نشود آنها را ...

  |

  پیشنهادهای هفته

قصه ظهر جمعه، پروانه های الجزایری و جادوی پاهای من
  پیشنهادهای هفته

  قصه ظهر جمعه، پروانه های الجزایری و جادوی پاهای من

  ایران تئاتر- رضا آشفته: در این هفته سه نمایش «قصه ظهر جمعه» کار نسیم ادبی در تالار سپند، «پروانه های الجزایری» کار سعید حسنلو در تالار هامون و «جادوی پاهای من» کار زهرا شایانفر در تالار پرواز برای دیدن به مخاطبان تهرانی پیشنهاد داده می شود.

  |

  نظرات کاربران

 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر
 • جشنواره سراسری تئاتر رضوی