در حال بارگذاری ...
با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر مرکز تولید تئاتر کانون

کانون و اداره کل هنرهای نمایشی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

مرکز تولید تئاتر کانون و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور گسترش همکاری در حوزه تولید و اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان با یک‌دیگر تفاهم‌نامه امضا کردند.

به‌گزارش ایران تئاتر، در این تفاهم‌نامه مقرر شده آثار نمایشی تولیدی کانون پرورش فکری که از سوی شورای کارشناسی مرکز تئاتر تایید شده‌ است، برای اجرا در مراکز فرهنگی‌هنری نیاز به مجوز و پروانه‌ی نمایش از سوی شورای نظارت و ارزش‌یابی اداره کل هنرهای نمایشی نداشته باشد.

هم‌چنین بر اساس این تفاهم‌نامه اداره کل هنرهای نمایشی متعهد شد تا نمایش‌های اجرا شده در مرکز تئاتر کانون در برای اجرا در سایر تماشاخانه‌ها و سالن‌های نمایش شهر تهران مطابق با قوانین و مقررات فعالیت هنرهای نمایشی پذیرفته شود.

معرفی آثار نمایشی مرکز تئاتر کانون به سایر شهرها برای صدور مجوز اجرا، دعوت از کارشناسان نمایش کانون برای حضور در شورای نظارت و ارزش‌یابی و ابلاغ برنامه‌ها و طرح‌های حوزه نمایش برای گسترش همکاری‌های دو سازمان از دیگر تعهدات اداره کل هنرهای نمایشی در این تفاهم‌نامه است.

بر همین اساس مرکز تئاتر کانون نیز متعهد شده است تا فهرست نمایش‌های منتخب و مجوزهای صادر شده در حوزه فعالیت‌های کانون را به اداره کل هنرهای نمایشی ارایه کند و در برنامه‌ها، رویدادها و جشنواره‌های تخصصی تئاتر کودک و نوجوان مشارکت فعال داشته باشد.

هم‌چنین بر اساس این تفاهم‌نامه، مرکز تئاتر کانون باید کارشناسان خوانش متون نمایشی و ارزیابی و بازبینی اجراها را به این اداره کل معرفی کند.

این تفاهم‌نامه به امضای شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و امیر مشهدی‌عباس مدیر مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رسید و از اول آبان ۱۳۹۸ به مدت دو سال قابل اجرا است.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست امضای این تفاهم‌نامه گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان متولی اصلی تئاتر کودک و نوجوان است و همه‌ی ما می‌دانیم که آغاز جریان تئاتر کودک و برنامه‌ریزی از کانون شکل گرفته است به‌گونه‌ای که بسیاری از هنرمندان این حوزه و حتی ساختارهای اجرای دولت نیز کانون را متولی اصلی در این بخش می‌شناسند.

شهرام کرمی افزود: کانون ظرفیت، امکانات و نیروهای انسانی توان‌مندی در بخش‌های مختلف خود دارد که در مراکز تخصصی آن فعالیت‌های خوبی را انجام می‌دهند.

وی هم‌چنین یادآور شد در حوزه بین‌المللی نیز کانون فعالیت‌های خوبی را در سال‌های اخیر داشته و در مجموع به اعتقاد من تئاتر کانون مدیون اقدام‌هایی است که از گذشته تا به حال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صورت گرفته است.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار داشت: این اداره کل به عنوان متولی تئاتر در کشور وظیفه دارد به همه‌ی حوزه‌ها توجه داشته باشد و در بخش تئاتر کودک و نوجوان نیز همواره تلاش کرده‌ است تا در حد توان فعالیت‌هایی را انجام دهد.

کرمی ادامه داد تفاهم‌نامه با کانون به عنوان گام اول گسترش همکاری‌ها می‌تواند به اتفاق‌های خوبی در این حوزه منجر شود به‌گونه‌ای که تمام خانواده تئاتر کودک و نوجوان از آن نفع ببرند.

مدیر مرکز تولید تئاتر کانون نیز در این نشست با اشاره به برخی موانع و مشکلاتی که برای صدور مجوز اجرای نمایش‌های حوزه کودک و نوجوان وجود دارد گفت این تفاهم‌نامه می‌تواند از برخی موازی‌کاری‌ها جلوگیری و روند دریافت مجوزها را آسان‌تر کند.

وی هم‌چنین به ظرفیت‌های کانون برای همکاری بیشتر با اداره کل هنرهای نمایشی اشاره کرد و افزود اجرای جشنواره‌ها و رویدادهای حوزه‌ی تئاتر کودک و نوجوان، مشاوره و کارشناسی‌ها در اجرای نمایش‌ها، بهره‌گیری از امکانات و سالن‌های نمایش و برپایی کارگاه‌های آموزشی از جمله بخش‌هایی است که دو سازمان می‌توانند با هم همکاری داشته‌ باشند.

مشهدی‌عباس هم‌چنین در این نشست گزارشی از فعالیت‌های مرکز تولید تئاتر، اسیتژ و انجمن هنرهای نمایشی کانون ارایه کرد و گفت: رویکرد کانون ایجاد اتفاق درست در حوزه تئاتر کودک و نوجوان است.

نشست امضای تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روز ششم آبان ۱۳۹۸ در دفتر مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار شد.
مطالب مرتبط

مدیرکل هنرهای نمایشی:

برپایی جشن های روز هنرهای نمایشی برنامه ریزی شده است
مدیرکل هنرهای نمایشی:

برپایی جشن های روز هنرهای نمایشی برنامه ریزی شده است

شهرام کرمی،مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: برنامه ریزی ها برای جشن های روز هنرهای نمایشی (هفتم فروردین ماه) انجام شده که برپایی آنها بستگی به شرایط کرونا در کشور دارد، البته برخی از برنامه ها را به تناسب شرایط موجود خواهیم داشت.

|

شهرام کرمی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:

از گروه‌های نمایشی خسارت‌دیده حمایت خواهیم کرد
شهرام کرمی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:

از گروه‌های نمایشی خسارت‌دیده حمایت خواهیم کرد

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: قطعاً تا اعتماد عمومی برای ورود مردم به سالن‌ها جلب شود از گروه‌ها به اشکال مختلف حمایت خواهیم کرد؛ اولویتمان امکان اجرای مجدد نمایش گروه‌های متضرر اسفند 98 برای سال آتی است.

|

مدیر کل هنرهای نمایشی بعد از جلسه با سالن‌داران اعلام کرد:

حمایت‌ مالی و دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار است
مدیر کل هنرهای نمایشی بعد از جلسه با سالن‌داران اعلام کرد:

حمایت‌ مالی و دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار است

شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی که سه‌شنبه، ۶ اسفندماه با مدیران تمام سالن‌های دولتی و غیردولتی جلسه‌ای درباره وضعیت این سالن‌ها در پی شیوع ویروس کرونا داشته است، تاکید کرد: حمایت‌های مالی لازم از تمام تماشاخانه‌ها انجام می‌شود تا هنرمندان و سالن‌دارها دچار زیان ...

|

در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد:

جشنواره تئاتر فجر، شکوه و بزرگی هنر تئاتر را به رخ می کشد
در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد:

جشنواره تئاتر فجر، شکوه و بزرگی هنر تئاتر را به رخ می کشد

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی به سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، برگزاری جشنواره تئاتر فجر به عنوان یک میراث باشکوه را فرصتی دانست که شکوه و بزرگی هنر تئاتر را به رخ می کشد.

|

در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

خبرهای جدید درباره بدهی‌، حمایت مالی و شفاف‌سازی
در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

خبرهای جدید درباره بدهی‌، حمایت مالی و شفاف‌سازی

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با اعلام اینکه تمام بدهی‌های سال گذشته به گروه‌های نمایشی پرداخت شده است، گفت: برای آغاز فعالیت تئاترها، هر نمایشی که اسفند ماه متوقف شده بود، در صورت از سرگیری اجرا ۵۰ درصد رقم مصوب شده حمایتی خود را به طور نقدی در همان ابتدا دریافت می‌کند.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

پیگیری لغو «مالیات بر ارزش افزوده تئاتر» در مجلس یازدهم
مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

پیگیری لغو «مالیات بر ارزش افزوده تئاتر» در مجلس یازدهم

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد ارشاد از طریق نمایندگان دوره جدید مجلس شورای اسلامی پیگیر اقدام قانونی برای لغو کسر مالیات بر ارزش افزوده از گروه‌های تئاتری در سال جاری است.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی خبرداد:

احتمال شروع اجراهای خیابانی در استان‌های سفید و تهران
مدیرکل هنرهای نمایشی خبرداد:

احتمال شروع اجراهای خیابانی در استان‌های سفید و تهران

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه بی‌صبرانه منتظر تصمیمات وزارت بهداشت درباره تئاتر هستیم، احتمال داد در صورتی که جشنواره‌های تئاتری برگزار نشوند، بتوان بودجه‌ آن را برای حمایت از فعالیت‌های نمایشی اختصاص داد.

|

نظرات کاربران