در حال بارگذاری ...
 • حمیدرضا آذرنگ در نشست رسانه‌ای جشنواره:

  آثار جشنواره فتح خرمشهر مختص این رویداد تولید شده‌است

  نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره ملی  تئاتر فتح خرمشهر صبح امروز شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر، در این نشست که با حضور حمید نیلی مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد، حمیدرضا آذرنگ دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر و حسین رسولی مدیر روابط عمومی جشنواره به ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه و چگونگی برگزاری این دوره از جشنواره پرداختند.

  بنا بر آمار ارائه شده در این جشنواره در این دوره 16 استان در جشنواره شرکت کرده اند. و ۶۰۰ اثر به دبیرخانه این رویداد  ارسال شده که از این میان ۱۹۰ اثر در بخش نمایشنامه نویسی است. همچنین در این نشست اعلام شد که .شرکت کنندگان در این رویداد از متولدین دهه ۵۰ تا ۷۰ هستند و بیش از ۳۶ کارگردان در این دوره حضور دارند که ۸ کارگردان زن و ۲۸ کارگردان مرد هستند.

  حمیدرضا آذرنگ دبیر بیست و دومین جشنواره ملی  تئاتر فتح خرمشهر در ابتدای سخنانش در این نشست گفت: ما جشنواره فتح خرمشهر را به عنوان یکی از بزرگترین مناسبت های ملی مان برگزار می‌کنیم؛ چرا که  آزادی و رهایی بزرگترین جشن برای ما است؛ همانگونه که آن سال‌ها سراسر ایران در جشن غرق بود. اما زمانی که این رویداد تئاتری می‌شود چرا باید آدم‌ها تا این اندازه در آن احساس تنهایی کنند. شخصاً در تمام زندگی ام این چنین تنهایی را تجربه نکرده بودم. واقعیت این است که ما آدم های خودخو.اهی هستیم و فضای زیست مان را با وعده های توخالی آکنده کرده ایم.  ترجیح می دادم نشست رسانه ای بعد از جشنواره برگزار شود تا بتوانیم درباره مسائل راحت تر و با قطعیت بیشتر صحبت کنیم؛ چرا که هرگونه صحبت کردن پیش از برگزاری جشنواره تنها وعده دادن است و همینطور صحبت درباره وعده هایی که هنوز برآورده نشده اند.. بسیاری از اسامی و اشخاص در ذهن من هستند که وعده های زیادی برای همراهی در جشنواره به ما دادند اما در نهایت ما را تنها گذاشتند.  در حال حاضر از  این اسم‌ها نمی‌گویم،اما در فرصتی دیگر حتماً بازگو خواهم کرد؛ چرا که ما را با امیدواری ها و وعده هایی که دادند در نهایت تنها گذاشتند.. وقتی یک رویداد هنری اتفاق می افتد قاعده بر این است که ارگان‌های مرتبط به صورت طبیعی به آن می پیوندند و نقش خود را بازی می کنند، ولی در مسیر برگزاری این جشنواره هیچ کسی به سراغ من نیامد. اگر همراهی بی دریغ اداره کل هنر‌های نمایشی نبود که در این دوره از جشنواره بیش از گذشته به ما لطف داشتند و اگر همراهی منطقه آزاد اروند د کنار ما نبود که وعده هایی را که دادند عملی کردند بیش از این ها با مشکل مواجه می شدیم. هر چند ما انتظار همراهی های بیشتری را در برگزاری این رویداد ملی داشتیم. مایلم یکی از این موارد را اشاره کنم که در جریان مذاکرات و رایزنی ها به صورت اتفاقی با آقای ناطق نوری ملاقاتی داشتیم که برخورد و استقبال شان از همراهی با این رویداد بسیار دلگرم کننده به نظر می رسید اما متاسفانه در ادامه همه چیز کمرنگ و محو شد و تا امروز دیگر هیچ خبری از آن استقبال و امیدواری دادن های اولیه نیست. ضمنا همینجا باید گلایه خودم را از استاندار خوزستان که در جلسه مان با آقای ناطق نوری حضور داشتند اعلام کنم که در طول این جلسه حتی یکبار به چشم های من نگاه نکردند و با بی میلی به صحبت ها گوش می دادند. مایلم همینجا از استاندار خوزستان دبخواهم که اخم هایشان را باز کنند و  با هنرمندان رودر رو صحبت کنند.

  آذرنگ در ادامه سخنانش در این نشست بیان کرد:  من به خاطر هنر این سرزمین بغض دارم. واقعیت این است که آبادان و خرمشهر بسیار محروم هستند؛ در حالی که این شهرهای عزیز لایق جایگاه بلند مرتبه‌ای هستند. برای برگزاری جشنواره وعده ساخت دو پلاتو را داده بودند ولی به مرحله عمل نرسید و اکنون نگرانی جوانان آبادان و خرمشهر تغییر کاربری زمین پلاتو‌ها است. متاسفانه حتی در اندازه تجهیزات ساده ای چون نور سالن ها در این شهرها مشکل داریم. هر ساله برای برگزاری جشنواره تعدادی پروژکتور ارسال می شود و پس از اتمام جشنواره دوباره باز پس گرفته می شود؛ در حالی که اگر هر سال رایزنی صورت می گرفت تا تنها یکی از این پروژکتورها در آنجا بماند امروز دیگر مشکل نور سالن های این شهرها تا اندازه ای برطرف شده بود. با این حال تلاش کرده ایم در حد بضاعت و امکان وسایل و تجهیزات برای برگزاری جشنواره فراهم شود. واقعیت این است که بسیاری از تجهیزات و امکانات این سالن ها فرسوده  و غیر قابل استفاده شده است و در این زمینه هم تلاش کردیم تا اندازه ای به این فضاها رنگ و جلای تازه ای بزنیم. واقعیت این است که وقتی از سالن ها بازدید می کردم احساس کردم جریان زندگی آنطور که باید و شاید رد این فضاها جاری نیست و این احساسم را هم به زبان آوردم، اما گویی تعدادی از دوستان در آنجا از این گفته های من دلخور شدند و این در حالی است که فکر نمی کنم حرف بدی زده باشم. در ۲۳ مهر ماه تعداد ۱۵۰ صندلی با حمایت انجمن هنرهای نمایشی بر‌ای یکی از پلاتوها که گفته می شد برای راه اندازی تنها نیاز به این صندلی ها دارد فرستاده شد ولی تا امروز هنوز به نصب این صندلی ها اقدام نشده است و من امشب شخصاً عازم آنجا هستم تا با حضور در آنجا مسئله نصب این صندلی ها و آماده سازی پلاتو را پی گیری کنم و حتی خودم دست به پیچ و مهره شوم تا این کار عملی شود و هیچ ابایی هم از این کار ندارم. همچنین تعداد 10 سازه تبلیغاتی تهیه شده که بر پیشانی مکان های اجرا در این شهرها نصب نشود که آن هم هنوز محقق نشده است و در این سفر پی گیر خواهم بود که این کار نیز صورت بگیرد و این سازه های تبلیغاتی در کنار سالن‌ها نصب شود و همان جا هم بماند تا گروه‌ها عرصه ای برای تبلیغات فعالیت های خود در اختیار داشته باشند. کوله بار من پر از وعده است و وعده‌های بسیاری داده شد. ایده آل من این بود که برگزاری جشنواره فقط آمار محور نباشد و تمام تلاش ما این بود که پس از برگزاری جشنوار هم یادگاری هایی از این رویداد در شهر‌های آبادان و خرمشهر باقی بماند.

  حمید رضا آذرنگ در بخش بعدی سخنانش در ارتباط با اقتضائات و شرایط برگزاری جشنواره گفت: اگر تصمیم بر این باشد که جشنواره  فتح خرمشهر هر سال در استان های مختلف برگزار شود در حقیقت کم لطفی به بچه های جنوب خواهد بود که در عرصه تئاتر جنوب کشور زحمات و تلاش های بسیار ارزشمندی را صورت داده اند. اما از لحاظ زمان برگزاری جشنواره با توجه به اینکه تابستان به خصوص در شرایط اقلیمی جنوب کشور دشواری هایی را به وجود می آورد تلاش بسیاری برای تغییر فصل جشنواره صورت گرفت که خوشبختانه دوستان پذیرفتند و تغییر در زمان برگزاری جشنواره رخ داد. همچنین شاهد نوعی شتابزدگی در برگزاری و میزبانی از هنرمندان بودیم طوری که در دوره های گذشته در صحبت هایی که با مسئولان داشتیم تمایلشان بر این بود که گروه ها صبح بیایند و نمایششان را اجرا کنند و بلافاصله به شهر خود برگردند که چنین رویه ای به هیچ وجه مطلوب نبود.  ما تلاش کردیم تا در این دوره گروه ها و میهمانان تا آخرین روز در جشنواره حضور داشته باشند و در کنار هم باشند. در این زمینه باید اشاره کنم شهر خرمشهر هتلی که بتواند 270 هنرمند را در خود جای دهد، ندارد و مطلوب ما این بود که گروه های نمایشی جدای از هم اسکان نداشته باشند که خوشبختانه این اتفاق افتاد و حالا هتل داوران نیز نزدیک به هتل هنرمندان در نظر گرفته شده است.

  این بازیگر شناخته شده تئاتر و سینما در ادامه سخنانش در این نشست در ارتباط با  وضعیت بودجه و اعتبارات این جشنواره گفت: تمامی بودجه ای که برای برگزار این جشنواره توانسته ایم تامین کنیم به صورت اعتباری است و اکنون وجهی در اختیار جشنواره نیست. در ابتدای راه و در صحبت هایی که با  آقای قنواتی مدیر ارشاد منطقه آزاد اروند داشتیم گفتند که اختصاص تنها ۲۵۰ میلیون اعتبار برای این جشنواره امکان پذیر است که سعی می‌کنند این مبلغ را به ۳۰۰ میلیون تومان و در مرحله بعد به 400 میلیون تومان افزایش دهند که به نظر می رسید بتوان با این رقم نهایی برگزاری جشنواره امکان پذیر باشد ولی در مقطعی دیگر دوباره به ما اعلام شد که نمی‌توانند ۴۰۰ میلیون تومان را اختصاص بدهند و همان ۲۵۰ میلیون تومان را در اختیار ما خواهند گذاشت و به این ترتیب دوباره به پله اول بازگشتیم. این در حالی بود که با توجه به اضافه شدن بخش هایی به جشنواره که در گذشته تنها در قالب نمایش های صحنه ای برگزار می شد، برآوردهای دقیق تر نشان داد هزینه‌های برگزاری جشنواره  به یک  میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خواهد رسید. در اینجا باید از اداره کل هنرهای نمایشی قدردانی کنم که با لطف و محبتی که داشتند در این دوره حمایت ویژه ای را به جشنواره اختصاص دادند  و بر خلاف دوره های گذشته که مبلغ 50 میلیون را به این جشنواره اختصاص می دادند مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان را در اختیار ما گذاشتند که البته بیشتر این مبلغ برای هزینه اسکان و اقامت صرف خواهد شد.

  دبیر بیست و دومین جشنواره ملی  تئاتر فتح خرمشهر در ادامه سخنانش نیز درباره داوری جشنواره گفت: در دعوت از داوران برای بخش های مختلف جشنواره واقعیت این است که بسیار ایده آل گرا بودیم ولی هنوز به علت مشغله ها و فعالیت های مضاعف این دوستان در بعضی از بخش ها مشخص نیست که همه اشخاصی که در نظر داریم بتوانند با ما همکاری کنند. در این ارتباط باید عنوان کنم در بخش نمایش های کوتاه هنوز به نتیجه قطعی  نرسیده ایم، اما تا فردا ترکیب نهایی داوران نمایشنامه نویسی و نمایش های کوتاه و صحنه ای معرفی خواهد شد و در این دوره داوری بخش خیابانی برعهده مردم و مخاطبین عمومی گذاشته شده است.

  آذرنگ در ادامه سخنانش نیز به یکی از آسیب های برگزاری ادوار گذشته جشنواره تئاتر فتح خرمشهر اشاره کرد و گفت: در ادوار گذشته جشنواره‌ها شاهد این پدیده نامناسب بودیم که برخی از گروه ها آثار نمایشی شان را با اسامی متفاوتی از آنچه در رویدادهای دیگر شرکت داده بودند ارائه می دادند و برگزارکنندگان جشنواره نیز چندان توجهی به این امر نشان نمی دادند. این بسیار جای تاسف دارد که هنرمندی در این شرایط قرار بگیرد یا ناچار شود با تقلب در رویدادهای تئاتری شرکت کند. خوشبختانه در این دوره با دقت نظر در این موارد و بازبینی های حضوری از آثار نمایشی باید اعلام کنم تمام آثار جشنواره تئاتر فتح خرمشهر برای این جشنواره تولید شده است. به ویژه در این ارتباط باید به این نکته مهم اشاره کنم که امسال نمایشنامه های بسیاری به جشنواره ارسال شده که ویژه این فراخوان تولید شده اند و از این میان چهار اثر نمایشنامه برگزیده جشنواره هم اکنون به انتشار رسیده و به زودی رونمایی خواهد شد. شخصاً از این اتفاق بسیار خرسندم و معتقدم اگر در هر دوره از جشنواره تنها شاهد انتشار دو نمایشنامه ارئه شده به این جشنواره بودیم اکنون می توانستیم مجموعه و آرشیوی ارزشمند و قابل توجه به عنوان یکی از خروجی های اصلی این رویداد در اختیار داشته باشیم.  

  گفتنی است؛ در این دوره از جشنواره کارگاه های آموزشی توسط پیام دهکردی و جلسات نقد توسط نصرالله قادری برگزار خواهد شد.

   
  مطالب مرتبط

  سرپرست انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مطرح کرد

دعوت مسئولان به رفع کمبودهای جشنواره تئاتر فتح خرمشهر
  سرپرست انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مطرح کرد

  دعوت مسئولان به رفع کمبودهای جشنواره تئاتر فتح خرمشهر

  محسن سلیمانی‌فارسانی سرپرست انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با تشکر از برگزارکنندگان دوره بیست و دوم که به جشنواره شکلی پژوهشی- آموزشی داده‌اند، از مسئولان و مدیران خواست تا به جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ادای دین کنند و کمبودهای زیرساختی این جشنواره را برطرف کنند.

  |

  در پیام دبیر جشنواره تئاتر فتح خرمشهر مطرح شد:

کاش بماند از ما ردّ عشقی و خلاص
  در پیام دبیر جشنواره تئاتر فتح خرمشهر مطرح شد:

  کاش بماند از ما ردّ عشقی و خلاص

  حمیدرضا آذرنگ دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در پیامی نوشت: من ادامه‌ی مسیری بیست‌ویک‌ساله‌ام و افسوس که امروز به‌جای سینه ستبر کردن و مفتخر شدن به این وظیفه و به عشق پیمودن تا به‌سلامت رساندنِ این رسالت، در هر قدم پای بر افسوس می‌کوبم و ای‌کاش بر ای‌کاش ...

  |

  در نشست هماهنگی جشنواره مطرح شد:

نیاز جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به مشارکت و هم‌افزایی نهادهای متولی هنرهای نمایشی
  در نشست هماهنگی جشنواره مطرح شد:

  نیاز جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به مشارکت و هم‌افزایی نهادهای متولی هنرهای نمایشی

  نشست هماهنگی و تشریک مساعی به منطور برگزاری هر چه مطلوب بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر با حضور مسئولان تئاتری نهاد و سازمان‌های مختلف و به میزبانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برگزار شد.

  |

  دبیرخانه جشنواره تئاتر فتح خرمشهر اعلام کرد

31 شهریور آخرین مهلت پذیرش نمایشنامه
  دبیرخانه جشنواره تئاتر فتح خرمشهر اعلام کرد

  31 شهریور آخرین مهلت پذیرش نمایشنامه

  دبیرخانه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر براساس برنامه‌ریزی اجرایی خود و برای آگاهی بیشتر تمامی هنرمندان شرکت‌کننده در بخش‌های چهارگانه‌اش، اطلاعیه زیر را منتشر کرد.

  |

  برای ارزیابی در مرحله بازبینی

فهرست طرح و ایده‌های بخش محیطی و میدانی جشنواره تئاتر فتح خرمشهر اعلام شد
  برای ارزیابی در مرحله بازبینی

  فهرست طرح و ایده‌های بخش محیطی و میدانی جشنواره تئاتر فتح خرمشهر اعلام شد

  هیئت انتخاب متون (طرح و ایده) نمایش‌های محیطی و میدانی بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر اسامی ۲۲ متن پذیرفته شده و راه یافته به مرحله بعد را اعلام کرد.

  |

  نظرات کاربران