در حال بارگذاری ...
 • نگاهی گذرا به پوستر بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان

  پوستری پر از حس کودکی و تئاتر و طبیعت

  ایران تئاتر_روح الله صالحی:در تمام سال‌هایی که جشنواره کودک ونوجوانان به زادگاهش همدان برگشته است هنرمندان از بدی پوستر جشنواره نالیده اند و با شعار هرسال دریغ از پارسال منتظر یک اتفاق متفاوت بودند که امسال با طراحی خوب شهرام عظیمی از میان پانزده اتود این پوستر مورد قبول مجید قناد قرار گرفت تا دلگرم باشیم که با واگذاری بخشهای مختلف به خود هنرمندان شاهد اتفاقای روشن هنری باشیم

  تئاتر همدان-روح الله صالحی؛ شمارش معکوس برای آغاز یکی از شانزده جشنواره مهم حوزه کودکان و نوجوان در سطح جهان و مهم‌ترین اتفاق فرهنگی در سطح استان شروع‌شده است و نقطه طلایی این شمارش معکوس رونمایی از پوستر جشنواره بود که پیش‌تر از آن به‌عنوان «پوستر ویترین هویتی جشنواره است» یادکردیم و گفتم باید نقصان این سال‌ها به یک مزیت تبدیل شود

  اولین خواسته تمام این سالهای هنرمندان تئاتر استان این بود که می‌بایست بخش عمده‌ای از این اتفاق مهم فرهنگی به هنرمندان شاخص استان واگذار شود و امسال با طراحی شهرام عظیمی گرافیست سرشناس استان همدان به این مهم گامی نزدیک‌تر شدیم.

  برای دست‌یابی به یک پوستر موفق نیاز است بدانیم به چه آیتم‌ها و فاکتورهایی باید توجه کنیم:

      دارای ترکیب‌بندی خوب

      کادربندی مناسب

      در پوستر دو عامل بصری فرم و رنگ از اهمیت زیادی برخوردارند و باید بامهارت بسیار از آن‌ها در پوستر استفاده شود.

      علاوه بر دید بصری، تفکر مفهومی را در مخاطب خود منتقل کند.

      مخاطب خود را به‌خوبی بشناسد.

      دارای میدان دید زاویه‌ای مناسب

      خوانا بودن نوشته‌ها و آمیزش مناسب نوشته‌ها با تصاویر

  بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» برگزار می‌شود و این نشان می‌دهد  پوستر می‌بایست از شعار اصلی همایش پیروی کند که می‌توان گفت این بخش به‌درستی اتفاق افتاده است

  اولین عنصری که در ارتباط تصویری به آن احتیاج داریم؛ بدون کمک گرفتن از نوشته‌هاست مثل علائم راهنمایی رانندگی و ... در نگاه اول به پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اولین عنصری که به چشم می‌خورد درخت و پرندگان و چهره کودکان است که شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» را در ذهن تداعی می‌شود.

  سادگی مقوله است که در آثار گرافیکی برای سرعت بخشیدن به درک مفهوم استفاده می‌کنیم. استاد مرتضی ممیز در مراسم تجلیل از خودش گفت زمانی من گرافیک را آموختم که می‌بایست روی جعبه کبریت طرح بزنم. این کوچکی و ساده بودن مرا به خساستی واداشت که این روزها به کار پوستر می‌آید

  این سادگی به کمک پوستر شهرام عظیمی آمده است و چشم را اذیت نمی‌کند. در این پوستر فضایی از درختان و پرندگان وجود دارد که در بک‌گراند پوستر یک خورشید این مراعات نظیری طبیعت را کامل می‌کند.

  پوستر باید به لحاظ کاربرد رنگ جذاب باشد تا بتواند قابلیت جلب‌توجه کنندگی را همراه خودش داشته باشد. شاید مهم‌ترین برگ برنده جذابیت در پوستر امسال، رنگ باشد. پوستر باید کاملاً وابسته و وفادار به موضوع و مخاطب باشد که این اتفاق در پوستر جشنواره بیست و ششم تئاتر کودک به‌وضوح دیده می‌شود و در نگاه اول رنگ آبی فیروزه‌ای و آسمانی که در حافظه تاریخی ایرانیان جایگاهی بزرگ دارد بیننده‌اش را جذب می‌کند.

  در روش‌های ارتباطی پوستر از فاکتور هماهنگی خط و تصویر یاد می‌کنند که در اینجا اگر به درختان دقت کنیم تصویری از ماسک‌ها رادارند و جای چشم‌های آن‌ها را پرندگان را پرکرده‌اند.

  ایجاد وحدت موضوعی در پوستر، نکته مهمی است که وقتی تنه درخت‌ها مثل پاهای بازیگران دیده می‌شود این یعنی عدم پراکندگی فرم و عناصر پوستر به‌نحوی‌که طرح واحدی را تداعی کنند.

  ترکیب‌بندی مناسب این پوستر در یادها خواهد ماند و توقع ما را از جشنواره سالهای بعد در سطح بالایی نگه می‌دارد گویایی یعنی با نگاه اولیه به پوستر، کلیت موضوع را دریافت کنیم. در توضیح ساده‌تر می‌توانیم بگوییم فضای پوستر نباید بی‌ربط از موضوع آن باشد.

  از نگاهی دیگر می‌توان تصویر یک کودک را تماشا کرد که خورشید سر کودک است و انعکاس زمین مثل بدن کوک می‌ماند. همچنین تعداد زیادی از کودکان هم در بک‌گراند این تصویر به‌عنوان تماشاگر دیده می‌شوند.

  انتخاب کادر مناسب می‌بایست پیش از طراحی پوستر صورت پذیرد. کادر عمودی کادری است خبری و هر چه کادر باریک‌تر باشد خبر تندوتیز تر به مخاطب منتقل می‌شود یا به تعبیری دیگر رسمی‌ترین و با سلابت ترین کادر در پوستر، کادر عمودی است.

  برای طراحی این پوستر می‌شد از خلاقیت بهره برد و کادر افقی را انتخاب کرد که کادری است آرام و ساکن که عجله‌ای برای انتقال پیام ندارد. مضامین داستان گونه، مذهب و طبیعت را می‌توان در غالب این کادر در نظر گرفت. کادر خشتی یا مربع کادری است دوستانه و دموکراتیک. این کادر برای موضوعاتی همانند صلح، آشتی و کودکان مناسب است.

  بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار کودک، تئاتر، طبیعت» از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

   

   
  مطالب مرتبط

  با حضور هنرمندان تئاتر استان

نخستین مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی همدان برگزارشد
  با حضور هنرمندان تئاتر استان

  نخستین مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی همدان برگزارشد

  نخستین مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی استان همدان با حضور محمد رضا جوادی معاون هنری، سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان  و حسین صفی کارشناس تئاتر استان و کیانوش بهروز پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان و هم چنین محسن پورقاسمی و محمود غفاری با هم اندیشی هنرمندان ...

  |

  پیشکسوت تئاتر همدان:

نگاه نو را جدی بگیریم
  پیشکسوت تئاتر همدان:

  نگاه نو را جدی بگیریم

  احمد بیگلریان گفت: پیشنهاد من به مسئولان جشنواره این است که در هنگام پایان جشنواره، شعار دوره بعدی را اعلام کنند تا هنرمندان فرصت کافی را برای تولید آثار خود بر اساس شعار جشنواره داشته باشند.

  |

  قائم‌مقام دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان عنوان کرد؛

جشنواره تئاتر همدان در جمع ۱۶ جشنواره برتر جهان در حوزه کودک و نوجوان است
  قائم‌مقام دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان عنوان کرد؛

  جشنواره تئاتر همدان در جمع ۱۶ جشنواره برتر جهان در حوزه کودک و نوجوان است

  قائم‌مقام دبیر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان جزو ۱۶ جشنواره برتر دنیا در حوزه کودک به شمار می‌رود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  |

  مجید قناد در اختتامیه جشنواره تئاتر کودک مطرح کرد:

حضور هنرمندان شهرستان‌ها موجب گرما و روشنایی جشنواره شد
  مجید قناد در اختتامیه جشنواره تئاتر کودک مطرح کرد:

  حضور هنرمندان شهرستان‌ها موجب گرما و روشنایی جشنواره شد

  دبیر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در آیین اختتامیه جشنواره که هم‌اکنون در حال برگزاری است، ضمن تبریک هفته وحدت، گفت: حضور هنرمندان از شهرستان‌های دیگر موجب گرما و روشنایی در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان شد.

  |

  یادداشتی به یاد حسین محب اهری

آقا اجازه...!
  یادداشتی به یاد حسین محب اهری

  آقا اجازه...!

  ایران تئاتر_ روح الله صالحی:حسین محب اهری یک نمایش کامل از نبردی گلادیاتوری بود که هر بار شمشیر پیروزی‌اش را بالا آورد تا ما سراسر جیغ و هورا شویم و باز...دریغ،  که آنتاگونیست و پروتاگونیست را در یک لبخند ملیح اجرا می‌کرد که ما یادمان بماند این کودکان بیشتر از هر چیز نیاز دارند ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان:

مدیریت سالن های تئاتر به هنرمندان تئاتر واگذار شد
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان:

  مدیریت سالن های تئاتر به هنرمندان تئاتر واگذار شد

  در این دوره از جشنواره، ۹ سالن پیش‌بینی‌شده که هفت سالن برای اجرای نمایش و دو سالن برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی است. امسال قرار است صندلی‌های سالن‌ها شماره‌گذاری شده و بلیت‌فروشی صورت اینترنتی صورت بگیرد. در این دوره از جشنواره ۳۰ نفر از بانوان و آقایان هنرمند استان ...

  |

  استاندار همدان عنوان کرد؛

ظرفیت‌های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد
  استاندار همدان عنوان کرد؛

  ظرفیت‌های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد

  سید سعید شاهرخی استاندار همدان معتقد است؛ شعار «کودک، طبیعت و تئاتر» برای بیست و ششمین جشنواره کودک و نوجوان همدان شعار بسیار خوبی است و به‌طورقطع همه از این شعار بهره خواهند گرفت زیرا طبیعت از دغدغه‌های همه ما است.

  |

  نظرات کاربران