در حال بارگذاری ...
نگاهی گذرا به پوستر بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان

پوستری پر از حس کودکی و تئاتر و طبیعت

ایران تئاتر_روح الله صالحی:در تمام سال‌هایی که جشنواره کودک ونوجوانان به زادگاهش همدان برگشته است هنرمندان از بدی پوستر جشنواره نالیده اند و با شعار هرسال دریغ از پارسال منتظر یک اتفاق متفاوت بودند که امسال با طراحی خوب شهرام عظیمی از میان پانزده اتود این پوستر مورد قبول مجید قناد قرار گرفت تا دلگرم باشیم که با واگذاری بخشهای مختلف به خود هنرمندان شاهد اتفاقای روشن هنری باشیم

تئاتر همدان-روح الله صالحی؛ شمارش معکوس برای آغاز یکی از شانزده جشنواره مهم حوزه کودکان و نوجوان در سطح جهان و مهم‌ترین اتفاق فرهنگی در سطح استان شروع‌شده است و نقطه طلایی این شمارش معکوس رونمایی از پوستر جشنواره بود که پیش‌تر از آن به‌عنوان «پوستر ویترین هویتی جشنواره است» یادکردیم و گفتم باید نقصان این سال‌ها به یک مزیت تبدیل شود

اولین خواسته تمام این سالهای هنرمندان تئاتر استان این بود که می‌بایست بخش عمده‌ای از این اتفاق مهم فرهنگی به هنرمندان شاخص استان واگذار شود و امسال با طراحی شهرام عظیمی گرافیست سرشناس استان همدان به این مهم گامی نزدیک‌تر شدیم.

برای دست‌یابی به یک پوستر موفق نیاز است بدانیم به چه آیتم‌ها و فاکتورهایی باید توجه کنیم:

    دارای ترکیب‌بندی خوب

    کادربندی مناسب

    در پوستر دو عامل بصری فرم و رنگ از اهمیت زیادی برخوردارند و باید بامهارت بسیار از آن‌ها در پوستر استفاده شود.

    علاوه بر دید بصری، تفکر مفهومی را در مخاطب خود منتقل کند.

    مخاطب خود را به‌خوبی بشناسد.

    دارای میدان دید زاویه‌ای مناسب

    خوانا بودن نوشته‌ها و آمیزش مناسب نوشته‌ها با تصاویر

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» برگزار می‌شود و این نشان می‌دهد  پوستر می‌بایست از شعار اصلی همایش پیروی کند که می‌توان گفت این بخش به‌درستی اتفاق افتاده است

اولین عنصری که در ارتباط تصویری به آن احتیاج داریم؛ بدون کمک گرفتن از نوشته‌هاست مثل علائم راهنمایی رانندگی و ... در نگاه اول به پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اولین عنصری که به چشم می‌خورد درخت و پرندگان و چهره کودکان است که شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» را در ذهن تداعی می‌شود.

سادگی مقوله است که در آثار گرافیکی برای سرعت بخشیدن به درک مفهوم استفاده می‌کنیم. استاد مرتضی ممیز در مراسم تجلیل از خودش گفت زمانی من گرافیک را آموختم که می‌بایست روی جعبه کبریت طرح بزنم. این کوچکی و ساده بودن مرا به خساستی واداشت که این روزها به کار پوستر می‌آید

این سادگی به کمک پوستر شهرام عظیمی آمده است و چشم را اذیت نمی‌کند. در این پوستر فضایی از درختان و پرندگان وجود دارد که در بک‌گراند پوستر یک خورشید این مراعات نظیری طبیعت را کامل می‌کند.

پوستر باید به لحاظ کاربرد رنگ جذاب باشد تا بتواند قابلیت جلب‌توجه کنندگی را همراه خودش داشته باشد. شاید مهم‌ترین برگ برنده جذابیت در پوستر امسال، رنگ باشد. پوستر باید کاملاً وابسته و وفادار به موضوع و مخاطب باشد که این اتفاق در پوستر جشنواره بیست و ششم تئاتر کودک به‌وضوح دیده می‌شود و در نگاه اول رنگ آبی فیروزه‌ای و آسمانی که در حافظه تاریخی ایرانیان جایگاهی بزرگ دارد بیننده‌اش را جذب می‌کند.

در روش‌های ارتباطی پوستر از فاکتور هماهنگی خط و تصویر یاد می‌کنند که در اینجا اگر به درختان دقت کنیم تصویری از ماسک‌ها رادارند و جای چشم‌های آن‌ها را پرندگان را پرکرده‌اند.

ایجاد وحدت موضوعی در پوستر، نکته مهمی است که وقتی تنه درخت‌ها مثل پاهای بازیگران دیده می‌شود این یعنی عدم پراکندگی فرم و عناصر پوستر به‌نحوی‌که طرح واحدی را تداعی کنند.

ترکیب‌بندی مناسب این پوستر در یادها خواهد ماند و توقع ما را از جشنواره سالهای بعد در سطح بالایی نگه می‌دارد گویایی یعنی با نگاه اولیه به پوستر، کلیت موضوع را دریافت کنیم. در توضیح ساده‌تر می‌توانیم بگوییم فضای پوستر نباید بی‌ربط از موضوع آن باشد.

از نگاهی دیگر می‌توان تصویر یک کودک را تماشا کرد که خورشید سر کودک است و انعکاس زمین مثل بدن کوک می‌ماند. همچنین تعداد زیادی از کودکان هم در بک‌گراند این تصویر به‌عنوان تماشاگر دیده می‌شوند.

انتخاب کادر مناسب می‌بایست پیش از طراحی پوستر صورت پذیرد. کادر عمودی کادری است خبری و هر چه کادر باریک‌تر باشد خبر تندوتیز تر به مخاطب منتقل می‌شود یا به تعبیری دیگر رسمی‌ترین و با سلابت ترین کادر در پوستر، کادر عمودی است.

برای طراحی این پوستر می‌شد از خلاقیت بهره برد و کادر افقی را انتخاب کرد که کادری است آرام و ساکن که عجله‌ای برای انتقال پیام ندارد. مضامین داستان گونه، مذهب و طبیعت را می‌توان در غالب این کادر در نظر گرفت. کادر خشتی یا مربع کادری است دوستانه و دموکراتیک. این کادر برای موضوعاتی همانند صلح، آشتی و کودکان مناسب است.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار کودک، تئاتر، طبیعت» از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

 

 
مطالب مرتبط

در آیین پایانی چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر

هنرمندهمدانی برگزیده جشنواره نقالان علوی شد
در آیین پایانی چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر

هنرمندهمدانی برگزیده جشنواره نقالان علوی شد

 با آرای اردشیر صالح‌پور، محمدحسین ناصربخت، داود فتحعلی‌بیگی و علی ناری به عنوان داور چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) نفرات برگزیده معرفی شدند که سید مهرداد کاووسی از استان همدان به عنوان  نفر برگزیده معرفی شد.

|

با هدف کشف و شکوفایی استعدادهای جوان

فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان همدان منتشر شد
با هدف کشف و شکوفایی استعدادهای جوان

فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان همدان منتشر شد

امید اجتماعی، ارتقاء نهاد خانواده، هم گرایی ملی و جهش تولید موضوعات پیش نهادی و اولویت دار سی و دومین جشنواره تئاتر استان همدان است که این جشنواره در سه بخش رقابتی –صحنه ای، بخش مرور که ویژه پیشکسوتان و یک نمایش به انتخاب دبیرخانه جشنواره و بخش خیابانی در آذرماه برگزار می ...

|

حسین صفی از تئاتر همدان در سالی که گذشت گفت:

این چراغ هنوز روشن است
حسین صفی از تئاتر همدان در سالی که گذشت گفت:

این چراغ هنوز روشن است

سال 1398 برای تئاتر استان همدان، سال رونق اجراهای عمومی در سطح شهرستان های استان بود که نشان می دهد چراغ صحنه توسط هنرمندانش پر فروغ و روشن می تابد.در مجموع 148 عنوان نمایش در استان تولید شد و بیش از هزار و نهصد نوبت اجرای عمومی تئاتر باعث شد چراغ تئاتر در سالن های نمایش شهرستان ...

|

در نشست قادر آشنا با روسای دفاتر انجمن هنرهای نمایشی رخ داد:

مشخص شدن سهم تئاتر استان‌ها از توجه اداره‌کل هنرهای نمایشی
تفاهم‌نامه حمایت از تئاتر استان‌ها منعقد می‌شود
در نشست قادر آشنا با روسای دفاتر انجمن هنرهای نمایشی رخ داد:

مشخص شدن سهم تئاتر استان‌ها از توجه اداره‌کل هنرهای نمایشی
تفاهم‌نامه حمایت از تئاتر استان‌ها منعقد می‌شود

نخستین جلسه گفت‌وگوی مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور با روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها متاثر از شرایط شیوع بیماری کرونا، روز گذشته ۳۰ تیرماه در فضای مجازی و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

|

با رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر در شرایط کرونا

فراخوان «خیابان تئاتر ایران» منتشر شد
با رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر در شرایط کرونا

فراخوان «خیابان تئاتر ایران» منتشر شد

برنامه «خیابان تئاتر ایران» در پی برگزار نشدن جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به شکل مرسوم در سال جاری به جهت تبعات شیوع ویروس کرونا، با رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر و به ویژه نمایش‌های خارج از صحنه‌های مرسوم، برگزار می‌شود.

|

اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست
اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست

اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل و شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با نهادهای مربوطه از جمله ستاد ملی مبارزه با کرونا، برنامه‌ای جهت حمایت از برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و خیابانی مریوان به شکل سال‌های گذشته ندارد.

|

درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها

اطلاعیه شماره ۳ اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد
درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها

اطلاعیه شماره ۳ اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد

اداره‌کل هنرهای نمایشی سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان‌ها منتشر کرد.

|

نظرات کاربران