در حال بارگذاری ...
نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (3)

استندآپ کمدی، راه رفتن روی لبه تیغ

ایران تئاتر- سید علی زرگر*: استندآپ کمدی ، تمسخر یا شوخی؟ تا به حال شده با کسی شوخی کنید ولی در عین حال مخاطب شما احساس کند که مورد تمسخر قرار گرفته است؟

شوخی کردن ایرن روزها دقیقا شبیه به راه رفتن روی لبه تیغ است چرا که نوع شوخی بسته به موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، آموزش و پرورش و تیز هوشی مخاطب متفاوت است. که در میان اینها فرهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است مثلا در فرهنگ آمریکایی و اروپایی ممکن است حرکتی شوخی تلقی شود ولی در فرهنگ پارسی همان حرکت بسیار ناپسندانه باشد اما در چند سال گذشته شاهد این هستیم که گاها استندآپ کمدی به جای اینکه یک نوع شوخی به حساب آید که می تواند با استفاده از قدرت نفوذ خنده، به لایه های درونی انسان ها وارد شود نوعی مسخره کردن به حساب می آید که می شود گفت کمی نا عادلانه است. استندآپ کمدی در واقع نقد و بررسی مسایل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جنسی و دینی با استفاده از ابزار بازیگری، مجری گری و بداهه پردازی است. در واقع استندآپ کمدی یک نوع از تئاتر است که کاملا یه نفره و بدون هیچ گونه ابزار یا وسیله ای بر روی صحنه تئاتر اجرا می شود.

استندآپ کمدی از گونه هنرهایی است که بین کمدین و مخاطب دیوار چهارم وجود ندارد و مخاطب به شکل کاملا اختیاری می تواند هر زمانی که اراده کند با استندآپ کمدین ارتباط برقرار کند که این نیز هوش مخاطب را به کمدین نمایش می دهد چه بسا همین فرصتی برای کمدین باشد که بتواند با استفاده از بداهه پردازی با مخاطب خود شوخی کند که این نیز از طرف مخاطب می تواند خوشایند باشد چرا که وی پس از این ارتباط به دلیل همزاد پنداری، حس بهتر و دوستانه تری نسبت به کمدین پیدا می کند. اما این نیز پوشیده نیست که در تمام مدت نقدی اگر صورت پذیرد حتما باید به صورت غیر مستقیم باشد برای مثال اگر طرف مقابل شما خصوصیت بدی داشته باشد، در خلال گفتگو به او بگویید «به نظر شما آدمهایی که دارای این خصوصیت اخلاقی هستند، غیرقابل تحمل نیستند؟» این شیوه انتقاد باعث می شود که یک حس هوشیاری در وی بیدار شود و وی متوجه شود که دارای چنین مشکلی است. حتماً این مثل را شنیده اید که می گوید «به در می گویند تا دیوار بشنود». این یک مثال متداول در فرهنگ ما برای ابراز همین موضوع است که در استندآپ کمدی به دلیل همراه بودن با خنده و لحظات شاد و دوستانه بیشتر از پیش قابل قبول است چرا که مخاطب در درون خود به آن فکر می کند تا حدودی خود را جای طرف مقابل می گذارد و پذیرفتن آن برایش راحت تر است.

در این صورت می توان نتیجه گرفت که هدف استندآپ کمدی شوخی کردن با برخی مسایل اجتماعی و ... است که در آن هدف فقط خنداندن مخاطب نیست بلکه وی را به خنده دعوت می کند ولی در عین حال به شکل غیر مستقیم انتقادی هم صورت می گیرد که در این صورت مخاطب نه تنها ناراحت نمی شود بلکه تا حد بسیار زیادی آن انتقاد را می پذیرد اما در تمسخر فردی که مورد تمسخر واقع می شود نه تنها از خنده دیگران ناراحت و معذب می شود بلکه آن انتقاد را به دلیل حس بد در آن لحظات نمی پذیرد.

عضو دفتر تحقیق، پژوهش و تولید استندآپ کمدی  با مدیریت امیر کربلایی زاده 
مطالب مرتبط

نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (8)

خنداندن چگونه دنیا را بهتر می‌کند؟
نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (8)

خنداندن چگونه دنیا را بهتر می‌کند؟

ایران تئاتر - امیرعلی کشاورز* : در این مقاله ضمن اشاره به روش‌های تاثیرگذار کمدی در خصوص تغییر دنیا به یک جای بهتر و شاداب تر،به بررسی سازمان جوک ها در اجرا و مهارت های مورد استفاده نیز پرداخته ایم و نهایتا با بررسی اجراهای استندآپ کمدی، تعریفی درست تر و تحلیلی جامع تر از ...

|

نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (15)

گروتسک و کاربرد آن در استندآپ کمدی
نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (15)

گروتسک و کاربرد آن در استندآپ کمدی

ایران تئاتر- علیرضا محمدی*: بین طنز و گروتسک گاهی رابطه ای دوجانبه برقرار است . هر گاه طنز نویس بخواهد برای ایجاد حداکثر حس ریشخند و انزجار در خواننده یا تماشاچی، شگردی به کار برد، قربانی خود را به صورت گروتسک به نمایش در می آورد.

|

نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (14)

10 راه برای خنداندن و به فکر وا داشتن 
رایج ترین سبک های اجرای استندآپ کمدی
نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (14)

10 راه برای خنداندن و به فکر وا داشتن
رایج ترین سبک های اجرای استندآپ کمدی

ایران تئاتر- علی کخجام*: این مقاله مواردی را در خصوص سبک های اجرای استندآپ کمدی بصورت اجمالی توضیح داده است و همچنین به توصیف ده مورد از متداول ترین سبک‌های این هنر نمایشی به همراه معرفی تعدادی از کمدین های سرشناس پرداخته است.

|

نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (11)

خنداننده‌هایی به سبک کمدی نشسته
نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (11)

خنداننده‌هایی به سبک کمدی نشسته

ایران تئاتر- علی کخجام*: این نوشته مباحثی را در خصوص یکی از زیرشاخه های هنر استندآپ کمدی تحت عنوان کمدی نشستهsit down comedy بیان می کند و همچنین توضیحاتی را پیرامون کاربرد ، اهمیت و جایگاه این سبک از کمدی انفرادی در اختیار کمدین ها و علاقه مندان به این رشته هنری قرار می دهد.

|

نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (9)

نگاه گذشتگان به استندآپ کمدی
نگاهی به استندآپ کمدی در ایران (9)

نگاه گذشتگان به استندآپ کمدی

ایران تئاتر - فهیمه صادقی*: مردم در گذشته اصلا اجرا ی استند آپ کمدی را هنر نمی دانستند و از این نوع اجرا صرفاً جهتِ سرگرمی های خانوادگی استفاده می شد. اما امروزه این نوع اجرا را سازماندهی کردند و برای آن با تغییراتی در نوع اجرا چهارچوب هایی گذاشته شده است. پس از مدت ها بررسی، اسم ...

|

در راستای پویش همگانی در خانه بمانیم

انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه  جشنواره مجازی در خانه بمانیم  را برگزار می‌کند
در راستای پویش همگانی در خانه بمانیم

انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه جشنواره مجازی "در خانه بمانیم" را برگزار می‌کند

انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه در راستای پویش همگانی در خانه بمانیم جشنواره مجازی "در خانه می مانیم " را در بخش ها مختلف از جمله استندآپ کمدی، نمایش عروسکی و... برگزار می نماید.

|

نظرات کاربران