در حال بارگذاری ...
 • در آیین افتتاحیه بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان

  شادپیمایی به رنگ لبخند و عروسک

  ۷گروه نمایشی نیز در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند. پخش ترانه‌‌های کودکانه و اجرای موسیقی زنده محلی از دیگر بخش‌های مراسم افتتاحیه بود.

  به گزارش ایران تئاتر از همدان، مراسم افتتاحیه بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان امروز در  پیاده راه بوعلی برگزار شدجمعی کثیری از خانواده‌های همدانی به همراه فرزندان خود در این مراسم حضور داشتند و ذوق کودکانه بچه‌ها از اجرای برنامه‌های عروسکی شادی مضاعفی به مراسم افتتاحیه بخشیده بود.

  شاد پیمایی کودکان و خانواده‌ها با عروسک‌های غول پیکر در طول پیاده‌راه بوعلی سینا بخش جذاب مراسم افتتاحیه بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان بود.

  7گروه نمایشی نیز در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند. پخش ترانه‌‌های کودکانه و اجرای موسیقی زنده محلی از دیگر بخش‌های مراسم افتتاحیه بود.

  هر کدام از عروسک‌ها لبان کودکان بسیاری را می‌خنداند. وقتی که پدرها و مادرها خودشان مبهوت عروسک‌ها هستند و لحظه‌ای غفلت می‌کنند، خردسال به وجد آمده دل به جمعیت می‌رسد تا عروسک را لمس کند، والدین محترم که به خود می‌آیند بی‌محابا به دل جمعیت می‌زنند، برخی لبخند بر لب دارند و از شیطنت کودک به ذوق آمده‌اند و برخی هم از روی نگرانی، تشری نه چندان بزرگ می‌زنند. صدای "مبارک" هم به گوش می‌رسد که در تلاش است تا با کودکان ارتباط برقرار کند و یک لبخند یا جمله‌ای از آنان بستاند.

  حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی یکی از سخنرانان مراسم افتتاحیه بود که ضمن خوش آمدگویی به میهمانان جشنواره ابراز امیدواری کرد همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین میزبان شایسته‌ای برای این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باشد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه با بیان این که 500 میهمان در این دوره از جشنواره حضور دارند گفت: 52 نمایش ایرانی و خارجی در 6 بخش خردسال، کودک، دانش آموزی، نوجوان، خیابانی و بین الملل در 8 سالن سطح شهر به نمایش در می‌آید.

  احمدرضا احسانی افزود: دو تریلی سیار نیز به شهرهای استان از جمله فامنین، جوکار، مریانج، بهار لالجین و مناطقی از جمله شهرک الوند هر روز اعزام می‌شوند و هر روز و 3 نمایش در این شهرها و مناطق اجرا می‌شود.

  همچنین در روز نخست جشنواره تئاتر کودک و نوجوان 10 نمایش به روی صحنه رفت.

  نمایش «افسانه ماردوش» در بخش نوجوان به نویسندگی منوچهر اکبرلو و کارگردانی محمد جهان‌پا در سه سانس 10 صبح و 15 و 17:30 عصر و به مدت 60 دقیقه در تالار اصلی مجتمع بوعلی‌سینا اجرا شد.

  تالار اصلی مجتمع شهید آوینی در سانس‌های 10:30 صبح و 17:30 عصر آماده نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» در بخش کودک به نویسندگی سپیده فلاح‌فر و کارگردانی الکا هدایت از تهران به مدت 45 دقیقه را بر صحنه داشت.

  نمایش «نمکی و دیو الکی» به نویسندگی محمد حسن شایانی و کارگردانی سعید باغبانی از همدان در بخش کودک و در سه سانس 10:30، 15 و 17:30 به مدت 70 دقیقه در تالار فجر اجرا شد.

  دو سانس 15 و 17:30 عصر در تالار مهدیه همدان هم به اجرای نمایش «خندنده» به نویسندگی محمد پارسائی‌خواه و کارگردانی مجتبی لاله‌زاری از استان یزد در بخش دانش‌آموزی و به مدت 30 دقیقه اختصاص یافت.

  در بخش خیابانی نمایش 30 دقیقه‌ای«آینده مال بچه‌هاست» به کارگردانی هیام احمدی از اصفهان در ساعت 15:30 و نمایش «اوکسی در جزیره بدنستان» به کارگردانی نسا بخشی از همدان به مدت 22 دقیقه در ساعت 16:30 در محوطه مجتمع بوعلی‌سینا به اجرای عمومی رسید.

  محوطه شهید آوینی نیز ساعت 15:30 محل اجرای نمایش خیابانی «نقالی بیژن و منیژه» به کارگردانی مرجان حسین نشتایی از مازندران به مدت 13 دقیقه و نمایش «مرغ، درخت، گل» به کارگردانی غلامرضا محمدی به مدت 20 دقیقه از مشهد بود.

  دو نمایش خیابانی «نقالی رستم و کک کهزاد» به کارگردانی رضا سالاروند از لرستان به مدت 15 دقیقه در ساعت 15:30 و «نقالی رستم و تهمینه» به کارگردانی طاهره شفیعی از همدان در ساعت 16:30 و به مدت 10 دقیقه اجرا شد.

  سوت بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «تئاتر، کودک، طبیعت» و با دبیری مجید قناد به صدا درآمد و تا 21 آبان ادامه خواهد یافت.

  .
  مطالب مرتبط

  پیشکسوت تئاتر همدان:

نگاه نو را جدی بگیریم
  پیشکسوت تئاتر همدان:

  نگاه نو را جدی بگیریم

  احمد بیگلریان گفت: پیشنهاد من به مسئولان جشنواره این است که در هنگام پایان جشنواره، شعار دوره بعدی را اعلام کنند تا هنرمندان فرصت کافی را برای تولید آثار خود بر اساس شعار جشنواره داشته باشند.

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان:

مدیریت سالن های تئاتر به هنرمندان تئاتر واگذار شد
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان:

  مدیریت سالن های تئاتر به هنرمندان تئاتر واگذار شد

  در این دوره از جشنواره، ۹ سالن پیش‌بینی‌شده که هفت سالن برای اجرای نمایش و دو سالن برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی است. امسال قرار است صندلی‌های سالن‌ها شماره‌گذاری شده و بلیت‌فروشی صورت اینترنتی صورت بگیرد. در این دوره از جشنواره ۳۰ نفر از بانوان و آقایان هنرمند استان ...

  |

  استاندار همدان عنوان کرد؛

ظرفیت‌های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد
  استاندار همدان عنوان کرد؛

  ظرفیت‌های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد

  سید سعید شاهرخی استاندار همدان معتقد است؛ شعار «کودک، طبیعت و تئاتر» برای بیست و ششمین جشنواره کودک و نوجوان همدان شعار بسیار خوبی است و به‌طورقطع همه از این شعار بهره خواهند گرفت زیرا طبیعت از دغدغه‌های همه ما است.

  |

  حسین صفی کارشناس تئاتر استان عنوان کرد؛

14 نمایش در صف انتظار استان همدان هستند
  حسین صفی کارشناس تئاتر استان عنوان کرد؛

  14 نمایش در صف انتظار استان همدان هستند

  حسین صفی کارشناس تئاتر همدان معتقد است؛ در کنار اقشار و صنوفی که در ایجاد فاصله اجتماعی متضرر شدند هنرمندان تئاتر استان همدان نیز دچار آسیب مالی و معنوی شدند که می بایست از طریق وزارت خانه مورد حمایت قرار گیرند.

  |

  در راستای نشاط بخشی به جامعه با موضوع کرونا

نخستین جشنواره ویدئویی استندآپ کمدی همدان برگزار می شود
  در راستای نشاط بخشی به جامعه با موضوع کرونا

  نخستین جشنواره ویدئویی استندآپ کمدی همدان برگزار می شود

  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان، در راستای نشاط بخشی به جامعه ای که فاصله گذاری اجتماعی را به تجربه نشسته است؛ نخستین جشنواره سراسری ویدئویی استندآپ کمدی با موضوع کرونا را برگزار میکند

  |

  حسین صفی از تئاتر همدان در سالی که گذشت گفت:

این چراغ هنوز روشن است
  حسین صفی از تئاتر همدان در سالی که گذشت گفت:

  این چراغ هنوز روشن است

  سال 1398 برای تئاتر استان همدان، سال رونق اجراهای عمومی در سطح شهرستان های استان بود که نشان می دهد چراغ صحنه توسط هنرمندانش پر فروغ و روشن می تابد.در مجموع 148 عنوان نمایش در استان تولید شد و بیش از هزار و نهصد نوبت اجرای عمومی تئاتر باعث شد چراغ تئاتر در سالن های نمایش شهرستان ...

  |

  با حضور هنرمندان تئاتر استان

نخستین مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی همدان برگزارشد
  با حضور هنرمندان تئاتر استان

  نخستین مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی همدان برگزارشد

  نخستین مجمع عمومی انجمن هنرهای نمایشی استان همدان با حضور محمد رضا جوادی معاون هنری، سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان  و حسین صفی کارشناس تئاتر استان و کیانوش بهروز پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان و هم چنین محسن پورقاسمی و محمود غفاری با هم اندیشی هنرمندان ...

  |

  یک کارگردان همدانی:

جشنواره یک کارگاه آموزشی است
  یک کارگردان همدانی:

  جشنواره یک کارگاه آموزشی است

  جشنواره به نوعی یک کارگاه آموزشی نیز محسوب می‌شود که در خلال برگزاری آن، گروه‌ها نمایش‌های یکدیگر را می‌بینند و موارد مختلفی را یاد می گیرند که در ارتقاء سطح دانش خود در تئاتر، ارزشمند است.

  |

  نظرات کاربران