در حال بارگذاری ...
 • از سوی انتشارات ایده نو

  انتشار دو نمایشنامه کارگاهی تجربی از مسعود طیبی

  کتاب «دو نمایشنامه کارگاهی تجربی» نوشته مسعود طیبی از سوی انتشارات ایده نو منتشر شد.

  به گزارش ایران تئاتر، کتاب« دو نمایشنامه کارگاهی تجربی» نوشته شده مسعود طیبی در انتشارات ایده نو منتشر شد.

  مسعود طیبی کارگردان تئاتر،‌منتقد و مدرس دانشگاه درباره محتوای این کتاب گفت: این کتاب شامل دو نمایشنامه کارگاهی تجربی است که در روند اجرا بر اساس یک ایده متولد شده و به مرور زمان شکل نهایی یافته اند،‌ در این فضای تجربی موقعیت های دراماتیک مختلف در طول نمایش به چالش کشیده می شود.

  طیبی در نمایشنامه اول این کتاب با عنوان «هنگامه ای که هملت به دست جادوگران مکبث کشته شد» را بر اساس تفکر یان کات نسبت به هملت نوشته است. یان کات در نگاه به هملت شکسپیر معتقد است؛ در در دنیای امروز دیگر هملت نمی تواند همان تصویر سنتی در نمایشنامه شکسپیر را داشته باشد بلکه پسر جوانی است که به محیط اطراف خود معترض است. از سوی دیگر، نویسنده با اقتباس از تفکر نظم نوین اراده معطوف به قدرت میشل فوکو واخوردگی و سرخوردگی نسل جوان را در این نمایشنامه کارگاهی به تصویر می کشد.همچنین، طیبی این نمایشنامه را در فضایی کاملا مدرن و امروزی با ساختار بیماری سایکوسوماتیک یعنی بیماری روان تنی ترکیب می کند و از این رهگذر می کوشد به بررسی تاثیرات بسیار بد یک اتفاق دردناک بیرونی روی روان و تن انسان و پیامدهای اجتماعی آن بپردازد.

  نویسنده در نمایشنامه دوم این کتاب یعنی «جدایی/رومئو/ژولیت» معضلات ازدواج هایی را که زود به طلاق می انجامند بررسی می کند، این نمایشنامه نیز در فضای کارگاهی شکل می گیرد و تلاش می کند تا در مدت زمان کوتاه نمایش،برش‌های گزینشی از مقطع زمانی بلند مدت از سوء تفاهم‌ها و کج رفتاری‌ها در روابط یک زوج را به تماشاگر و خواننده ارائه بدهد.

  مسعود طیبی نویسنده این کتاب، هر دو اثر نمایشی را در اجرای عمومی به روی صحنه برده است، علاقمندان برای تماشای این آثار می توانند به وب سایت نمایش نت و وب سایت آپارات مراجعه نمایند.

  علاقه‌مندان جهت خرید کتاب نیز می توانند با شماره 66414415 – 09211480428  تماس بگیرند یا به صورت حضوری به دفتر انتشارات ایده نو در خیابان انقلاب،‌ خیابان 12 فروردین، کوچه نوروز،‌پلاک 7،‌طبقه اول مراجعهکنند.‏

  ایده نو ناشر کتاب‌های بین المللی به 17 زبان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری کتاب منتشر می کند.

   
   
  مطالب مرتبط

  ایران تئاتر گزارش می‌دهد

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و یکصد اثر جدید در حوزه تئاتر
  ایران تئاتر گزارش می‌دهد

  سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و یکصد اثر جدید در حوزه تئاتر

  ایران‌تئاتر: امسال هم مثل هر سال ناشران با عرضه کتاب‌های مختلف تلاش می‌کنند به بازار نه چندان مساعد نشر کتاب رونقی بدهند. در این میان مخاطبان کتاب‌های نمایشنامه شاید کمتر از عرصه‌های دیگر حوزه‌های فرهنگی باشند و به همین جهت تلاش ناشرانی که نمایشنامه‌ چاپ می‌کنند، قابل ...

  |

  مسعود طیبی کارگردان و نویسنده نمایش نمایش جدایی رمئو ژولیت:

این نمایش محصول کارگاه های بازیگری انجمن هنرهای نمایشی استان تهران است
  مسعود طیبی کارگردان و نویسنده نمایش نمایش جدایی/ رمئو/ ژولیت:

  این نمایش محصول کارگاه های بازیگری انجمن هنرهای نمایشی استان تهران است

  ایران تئاتر: نمایش جدایی/ رمئو/ ژولیت به نویسندگی و کارگردانی مسعود طیبی از محصولات کارگاه های بازیگری انجمن هنرهای نمایشی استان تهران است که تا 16شهریور ساعت 20 در تالار محراب به روی صحنه است.

  |

  گفتگو با مسعود طیبی کارگردان نمایش «درمه بخوان»

در آثار اکبر رادی گروه اجرایی کاملا تحت سیطره نویسنده قرار می گیرند
  گفتگو با مسعود طیبی کارگردان نمایش «درمه بخوان»

  در آثار اکبر رادی گروه اجرایی کاملا تحت سیطره نویسنده قرار می گیرند

  ایران تئاتر: از ویژگی های آثار اکبر رادی این است که آنقدر فضا را دقیق طراحی می کند که کارگردان و گروه اجرایی نمی توانند چیزی جز آنچه او نوشته اجرا کنند و کاملا تحت سیطره نویسنده قرار می گیرند

  |

  نظرات کاربران