در حال بارگذاری ...
 • گزارش مردمی ایران تئاتر در حاشیه برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

  گرمی برگزاری جشنواره سردی هوای همدان را به فراموشی سپرده است

  ایران تئاتر: جشنواره کودک در حالی به روزهای پایانی برگزاری نزدیک می شود که شور و هیجان حضور کودکان خندان و پر انرژی همدانی باعث شده که اصلاً سرمای پاییزی هوای شهر همدان احساس نشود.

  به گزارش ایران تئاتر جشنواره کودک در حالی به روزهای پایانی برگزاری نزدیک می شود که شور و هیجان حضور کودکان خندان و پر انرژی همدانی باعث شده که اصلاً سرمای پاییزی هوای شهر همدان احساس نشود و هر کجا که ردی از برگزاری جشنواره در مجتمع فرهنگی بوعلی ، مجتمع فرهنگی آوینی، تالار فجر، پارک کودک و دیگر مکان‌های فرهنگی این شهر دیده می شود، سر و صدای شادمانه کودکان فضای پر نشاطی را به وجود آورده و همه را به یاد دوران خوش کودکی‌شان می اندازد. در تمام میادین شهر پوسترهای خوش رنگ جشنواره که صورت خندان چند کودک را نشان می دهد بسیار جلب توجه می‌کند.

  بعد از خاتمه اجرای نمایش «خاله سوسکه» به کارگردانی امیر شیخ جبلی با دختر خردسالی به نام مریم رضایی که همراه مادر و دختر خاله اش به دیدن نمایش آمده در باره حضورش در جشنواره و نظرش در باره نمایش می پرسم و او می گوید : سال قبل هم توانستم دوتا از نمایش های جشنواره کودک را ببینیم و برایم خیلی جالب توجه و زیبا بود . نمایش خاله سوسکه  را هم بر اساس داستانی که معلم مهدمان برایم گفته بود برای دیدن انتخاب کردم که کار شاد و آهنگین و جذابی بود و بازیگرانش هم بسیار خوب بازی کردند. دختر خاله مریم هم می گوید : بعد از دیدن نمایش خاله سوسکه خیلی دوست دارم در مهد کودکی که به آنجا می رویم نمایش بازی کنم و حتما این خواسته ام را با خانم مربی ام مطرح می کنم . مادر مریم هم معتقد است که؛ تئاتر دیدن ضمن جذابیت هایش برای کودکان می تواند دارای پیام های اخلاقی مثل مهربانی ، کمک به والدین و کار خوب کردن باشد .

  در محوطه بیرونی مجتمع بوعلی علیرضا جلالی راد  نوجوان ایستاده و برنامه و جدول اجراهای جشنواره را نگاه می کند. از او در باره جشنواره می پرسم و پاسخ می دهد که؛ امروز صبح به همراه پدرش برای کاری به همدان آمده اند و روز گذشته تئاتری را در تریلر سیار کانون در شهرشان دیده و خیلی برایش جذابیت داشته و تجربه مطبوعی را برای او رقم زده و فکر می کند یکی از شغل هایی که در آینده دوست دارد انتخاب کند کارگردانی تئاتر است؛ زیرا کارگردان است که به بچه های گروهش می گویند چه کارهایی را انجام بدهد. علیرضا امیدوار است در نوبت بعد از ظهر بتواند یکی از نمایش های صحنه ای جشنواره را حتما ببیند . اما شلوغی سالن کمی او را در خواسته اش نامطمئن نشان می دهد.

  در روزهای برگزاری جشنواره حضور کودکان مهد کودکی همدان مربیان‌شان در لابی هتل بابا طاهر و خوش آمد گویی شان به میهمانان خارجی و داخلی و دبیر جشنواره تصاویر زیبایی را رقم زده و حسابی بازار عکس یادگاری گرفتن با مجید قناد دبیر جشنواره گرم است. دبیر مهربان و کودک دوست جشنواره هم معمولا کودکان را دست خالی از لابی هتل بدرقه نمی کند و با دادن پکیچ هدیه ای بچه ها را خوشحال می کند. به نظرم شاد کردن بچه ها یکی از بهترین پیش بینی های جشنواره امسال و یکی از نکات مثبت دبیری مجید قناد است . نکته ای که ساده و معمولی به نظر می رسد. اما نشان می دهد با صرف کمی هزینه با بچه ها و کودکان ارتباط بهتری برقرار کرد .

  در محوطه کانون پرورش فکری هم کلی انرژی و نشاط جریان دارد و صدای جوان های استان به گوش می رسد که در ورک شاپ آموزشی کارگاه تئاتر فیزیکال با هدایت خانم پائولا از ایتالیا به شدت با حرف ها و تمرینات جذاب و متنوع این مدرس جوان و خوش فکر ایتالیایی ارتباط برقرار کرده اند . یکی از تمرینات خلاق این مدرس در خصوص ساخت صورتک هایی که بود که هر هنرجو با استنباط از آموزه هایی که مربی برایش گفته بود آن را طراحی می کرد و بازی با توپ در جهت تقویت و تمرکز هنرجویان هم از سایر بخش های ورک شاپ بود .

  جان سوما بازیگر با سابقه استرالیایی که سال قبل هم مهمان و مدرس جشنواره بود، با توجه به فیریک خاص و مهربانی و بداهه گوی هایش حسابی بین بچه ها جا باز کرده است و از همه مهم تر در هر روزی که سر کلاس می آید با جعبه شیرینی که خریده از بچه ها پذیرایی می کند و در مسیر بازگشت به هتل هم با خرید جعبه چند کیلویی شیرینی تر از مهمانان پذیرایی می کند و برای خودش حسابی یک مارکو پولو است. او می گوید به تازگی در پاکستان و لبنان بوده اما ایران بهتر است. در مسیر از بازگشت از هتل هم که به شوخی از او خواستم تا مرا با خودش برای بازیگر شدن به استرالیا ببرد با طنز خاصش جواب داد؛ همان بهتر است که روی کار خبرنگاریم تمرکز داشته باشم و فکر بازیگری را از سرم بیرون کنم.!

  حضور دکتر قطب الدین صادقی هنرمند ارزشمند کرد تبار کشورمان با کوله باری از تجربه به عنوان داور به طور حتم یکی از جذابیت های جشنواره امسال بود که با تغییر چهره اش ( گذاشتن ریشی انبوه) حسابی تغییر چهره داده بود. سر میز نهار و شام و یا در لابی هتل مدام عوامل گروه های حاضر در جشنواره با او حرف می زدند و راهنمایی می خواستند. دکتر صادقی که خاطره چند سفر مشترک تئاتری را با او دارم یکی از خوش مشرب ترین و خوش سخن ترین آدمهای تئاتری است که از مصاحبت با او به طور حتم خسته نمی شوید. حضور بانو احترام برومند که برای نسل من به واسطه اجرای برنامه های کودکش پر از نوستالژی ، خاطره و جذابیت است فوق العاده حائز اهمیت است. بانوی موقری که با مرگ داود رشیدی تنها به نظر می رسد و انتخاب ایشان توسط دبیر جشنواره برای داوری نشان می دهد باید  بیشترمراقب تنهایی هنرمندان با سابقه مان باشیم . حضور داوود کیانیان موقر و جنتلمن، حضور حسن زارعی هنرمند خوش زبان شیرازی که اغلب مردم او را با بازیش در مجموعه دیوار به دیوار می شناسند . در حالی که سابقه چند دهه ای در تئاتر شیراز دارد نیز جالب توجه است؛ به خصوص با لباس های شیکی که هر روز بر تن می کند و به طور حتم خوش پوش ترین مهمان جشنواره بعد از چند خانم اروپایی حاضر در جشنواره است. در زمانی که با او صحبت می کنم قرار می شود روزی به ایران تئاتر بیاید و رزومه اش را در بانک اطلاعاتی هنرمندان تکمیل کند. حضور جواد انصافی با همسر محترمش هم حائز اهمیت است؛ هنرمندی که مردم بیشتر او را با برنامه اوس عبدلی می شناسند و تئاتری ها با نمایش های سنتی و سیاه بازیش که سیاه را معرکه بازی می کند. صبوری و متانت این هنرمند حداقل برای من خیلی درس عبرت دارد که سر هر چیز ساده ای عصبانی نشوم و درس صبوری کنم.

  شب های سرد همدان که به کسی امان نمی دهد زمان زیادی از  محوطه هتل بیرون برود و باعث شلوغی لابی هتل شده. شنبه شب هم تعدادی از جوان ها اقدام به نمایش نامه خوانی کردند که حسابی مورد استقبال قرار گرفت.

  همدان حداقل در یک مورد در میان سایر شهرهای ایران متمایز و متفاوت است . معماری عصر پهلوی اول که تحت تاثیر معماری شهر برلین آلمان و تحت نظارت مهندسان آلمانی تقریبا در نود سال پیش انجام شده این شهر را تبدیل به شهری پر از میدان های مرتبط با یکدیگر کرده که بزرگیبرخی از این میدان ها نظیر میدان بابا طاهر واقعا به لحاظ وسعت جالب است و موقعی که به مزار ابوعلی سینا هم سر می زنید دیدن سنگ قبر مرمری سفید رنگ عارف قزوینی هم حس نوستالژی جذابی را  در شما ایجاد می کند.

   

  گزارش از احمد محمد اسماعیلی
  مطالب مرتبط

  ایران تئاتر 8 اثر حاضر دربخش خردسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

دنیای رنگی رنگی
  ایران تئاتر 8 اثر حاضر دربخش خردسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

  دنیای رنگی رنگی

  ایران تئاتر در سلسله گزارش هایی به تفکیک به معرفی آثار راه یافته در هر بخش از بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان پرداخته است. در اولین گزارش از این مجموعه 8 نمایش راه‌یافته به بخش خردسال جشنواره معرفی می شود.

  |

  ایران تئاتر 9 اثر حاضر دربخش بین الملل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

عروسک‌ها و تصورات باشکوه در سرزمین بازی
  ایران تئاتر 9 اثر حاضر دربخش بین الملل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

  عروسک‌ها و تصورات باشکوه در سرزمین بازی

  ایران تئاتر در سلسله گزارش هایی به تفکیک به معرفی آثار راه یافته در هر بخش از بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان پرداخته است. در اولین گزارش از این مجموعه 9 نمایش راه‌یافته به بخش بین الملل جشنواره معرفی می شود.

  |

  ایران تئاتر 7 اثر حاضر دربخش نوجوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

رویاهای کودکانه با ابوالقاسم فردوسی و عطار نیشابوری
  ایران تئاتر 7 اثر حاضر دربخش نوجوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

  رویاهای کودکانه با ابوالقاسم فردوسی و عطار نیشابوری

  ایران تئاتر در سلسله گزارش هایی به تفکیک به معرفی آثار راه یافته در هر بخش از بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان پرداخته است. در اولین گزارش از این مجموعه هفت نمایش راه‌یافته به بخش نوجوان جشنواره معرفی می شود.

  |

  شهرام کرمی در مراسم رونمایی پوستر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

رخدادهای حوزه کودک و نوجوان  تاکید بر اهمیت نسل آینده‌ساز کشور است
  شهرام کرمی در مراسم رونمایی پوستر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

  رخدادهای حوزه کودک و نوجوان  تاکید بر اهمیت نسل آینده‌ساز کشور است

  مراسم رونمایی پوستر بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بعدازظهر امروز دوشنبه 13 آبان 1398 با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در خانه تئاتر برگزار شد.

  |

  ایران تئاتر 8 اثر حاضر دربخش کودک جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را بررسی کرد

رقابت افسانه با تخیل و فانتزی
  ایران تئاتر 8 اثر حاضر دربخش کودک جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را بررسی کرد

  رقابت افسانه با تخیل و فانتزی

  ایران تئاتر در سلسله گزارش هایی به تفکیک به معرفی آثار راه یافته در هر بخش از بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان پرداخته است. در اولین گزارش از این مجموعه هشت نمایش راه‌یافته به بخش کودک از میان ۸۲ اثر ارسال شده معرفی می شود.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با میلاد رمضانی کارگردان نمایش« کاشف گیج»

تکنیک داستان‌های مصور روی صحنه نمایش
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با میلاد رمضانی کارگردان نمایش« کاشف گیج»

  تکنیک داستان‌های مصور روی صحنه نمایش

  میلاد رمضانی کارگردان نمایش کودک و نوجوان« کاشف گیج» گفت: شیوه روایت در این نمایش بازآفرینی شیوه ای در تصویرسازی کتاب های مصور است که با عنوان «کمیک استریپ» شناخته می شود.

  |

  عادل بزدوده در پاتوق ایران تئاتر :

فقدان شاخه دانشگاهی تئاتر کودک و نوجوان آسیب‌زا است
  عادل بزدوده در پاتوق ایران تئاتر :

  فقدان شاخه دانشگاهی تئاتر کودک و نوجوان آسیب‌زا است

  عادل بزدوده نویسنده و کارگردان شناخته شده تئاتر کودک و نوجوان معتقد است؛ واضح است که حضور دانشگاه در تبیین و ترسیم مسیر درست فعالیت ها در حوزه تئاتر کودک بسیار تعیین کننده است و به دلیل این فقدان نتوانسته ایم در این عرصه چنان که باید رو به جلو برویم.

  |

  پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

هنگامه گسترش دامنه تئاتر کودک و نوجوان به مسائل بنیادی‌تر است
  پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

  هنگامه گسترش دامنه تئاتر کودک و نوجوان به مسائل بنیادی‌تر است

  وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به مناسبت شروع بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در پیامی بر گسترش دامنه تئاتر کودک و نوجوان به مسائل بنیادی‌تر تاکید کرد.

  |

  پیام عزیزی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

اتاق جادویی بر اهمیت رویاپردازی کودکان تاکید دارد
  پیام عزیزی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  اتاق جادویی بر اهمیت رویاپردازی کودکان تاکید دارد

  پیام عزیزی کارگردان نمایش «اتاق جادویی» گفت: در این نمایش می خواهیم بگوییم رویاپردازی و تخیل هم به اندازه فعالیت های درسی و حتی بیشتر از آن دارای اهمیت است و کودکان نباید در شرایطی قرار بگیرند که ذهن خیال پرداز و خلاق خود را از دست بدهند.

  |

  نظرات کاربران