در حال بارگذاری ...
نگاهی به «بازیگری با استفاده از تکنیک‌های انگیزشی» در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

کارگاهی پرشور و پویا به نام بازیگری

ایران تئاتر- علیرضا خورشیدنام: جان ساماها، هنرمند استرالیایی حاضر در بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان بازیگری را کُنشی مانند رانندگی می‌داند که با فراز و فرود و سرعت‌های کم‌و زیاد در لحظات و موقعیت‌های گوناگون همراه است.

در بخش جنبی بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان کارگاهی آموزشی با عنوان «بازیگری با استفاده از تکنیک‌های انگیزشی» طی سه روز با تدریس «جان ساماها» از کشور استرالیا برگزار شد.

بیشترین هدف مدرس این کارگاه، برانگیختن و تلنگر زدن به احساسات گوناگون هنرجویان بود. احساسات و عواطفی که روزانه در شرایط گوناگون زندگی به‌گونه‌ای «ناخودآگاه» سراغ ما می‌آیند یا ما به سراغشان می‌رویم، ولی روی صحنه و هنگام بازی، دور از دسترس می‌شوند یا گمشان می‌کنیم!

تمرینات این کارگاه زمینه‌ای فراهم می‌آورد تا ما به‌گونه‌ای «خودخواسته و آگاهانه» به سراغ این احساسات رفته، در اختیارشان بگیریم و چون پرنده‌ای در آسمان رهایشان کنیم؛ رهایی و گسست از قیدوبند قالب‌های ظاهری و همراه با احترامات فائقه، که شاید یکی از راه‌های ایفای نقش، به‌گونه‌ای روان و باورپذیر باشد.

این کارگاه، هنرجویان را به شناخت بهتر و بیشتر احساسات و عواطف خود وا‌داشت، ‌و پس‌ از آن به هنرجویان کمک کرد تا بتوانند به کمک ابزار بدن و به‌ویژه چهره و چشم‌هایشان، احساسات درونی خود را به نمایش بگذارند.

«جان ساماها» بازیگری را کنشی مانند رانندگی می‌دانست که با فراز و فرود و سرعت‌های کم‌وزیاد در لحظات و موقعیت‌های گوناگون همراه است.

«باور کردن» موقعیتی که برای اجرای اتود نمایشی، به هنرجو پیشنهاد می‌شود، نکته‌ مهمی بود که بارها مدرس استرالیایی کارگاه به آن سفارش می‌کرد.

اتودهای نمایشی کاملاً متفاوت و دور از هم و حتی دور از تجارب و پیش‌زمینه‌های ذهنی و درونی هنرجویان، از ویژگی‌های مثبت این کارگاه به شمار می‌آید.

پیشنهادگونه: بهتر بود مکانی مناسب‌تر، مانند یک پلاتو برای برگزاری این کارگاه در نظر گرفته می‌شد.
نظرات کاربران