در حال بارگذاری ...
در نشست رسانه‌ای چهاردهمین دوره جشنواره عنوان شد

جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد رویدادی گروه‌محور است

نشست رسانه ای چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد صبح امروز شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر، در این نشست که با حضور جمعی از خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد، کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، علی هوشمند دبیر هنری چهاردهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد و مجتبی میرزایی‌نسب دبیر اجرایی جشنواره به بیان توضیحاتی در خصوص نحوه و چگونگی برگزاری این دوره از جشنواره پرداختند.

کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ابتدای سخنانش با اشاره به اینکه چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر بچه های مساجد از 12 تا 14 آذر ماه در استان قزوین برگزار می شود، گفت: جشنواره تئاتر بچه های مسجد رویدادی مهم و استراتژیک برای حوزه هنری است. زمانی که فاضل نظری و محسن مومنی شریف از من خواستند تا در جایگاه مدیر مرکز باشم، این جشنواره دغدغه این دوستان بود و البته این موضوع برای من هم اهمیت داشت. متاسفانه ما نزدیک به دو دهه غیبت این حشنواره را داشتیم و زمانی که مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری شدم تلاش کردیم تا این جشنواره مجدداً به جریان بیفتد. در این جشنواره از نیروهای جوان استفاده شده و نگاه حرفه ای به آن نداریم؛زیرا استعداد نوجوانان است که در این جشنواره کشف می شود. همچنین در این جشنواره از داوران مطرح و مشهور استفاده نشده و سعی داریم خروجی خوبی در این دوره از جشنواره را شاهد باشیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ادامه سخنانش اظهار کرد: سال گذشته همکاری های خوبی میان حوزه هنری و ستاد هماهنگی فرهنگی هنری مساجد وزارت ارشاد رخ داد و تفاهم نامه ای برای همکاری این ستاد و حوزه هنری امضا شد. در دوره پیشین جشنواره که با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی همزمان بود چهل نمایش در چهل مسجد اجرا شد. همکاری دیگر ما تولید ۱۰۰ نمایشنامه بچه های مسجد است که در بخش اول این پروژه با مدیریت احمد مشهدی عباس و مشارکت 30 نمایشنامه نویس کودک و نوجوان ۵۰ نمایشنامه تهیه  در اختیار گروه های نمایشی سراسر کشور قرار خواهد گرفت. علاوه بر این جشنواره، ما در بحث آموزش و تولید نمایش نیز مشارکت داریم و این همکاری ها اتفاق مبارکی است که امیدواریم این همکاری ها ادامه دار باشد.

علی هوشمند دبیر هنری چهاردهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: سیزدهمین دوره جشنواره هم در استان قزوین برگزار شده بود و اکنون میزبان چهاردهمین دوره  این رویداد در این استان هستیم. فراخوان جشنواره مردادماه امسال منتشر شد که به دنبال این فراخوان حدود ۱۱۶ اثر برای بازبینی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.  پس از بررسی آثار ارسال شده در نهایت 15 اثر برای حضور در در جشنواره انتخاب شدند که از این میان  ۶ اثر از تهران و 9 اثر از 13 استان کشور به این جشنواره راه یافتند. مرتضی نجفی ، توحید معصومی و امیر مشهدی عباس از داوران بخش اجرای زنده هستند.

دبیر هنری چهاردهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد در خصوص دیگر بخش های این جشنواره نیز گفت: جوایز این دوره از جشنواره به این ترتیب تعیین شده که جایزه گروه اول پنجاه میلیون ریال، جایزه گروه دوم ۴۰ میلیون ریال و جایزه گروه سوم 30 میلیون ریال خواهد بود. در این دوره از جشنواره همچنین جایزه ویژه ای بر اساس آرای مردمی در نظر گرفته شده که با انتخاب مخاطبین جشنواره به یک گروه منتخب اهدا خواهد شد. همچنین در این جشنواره کارگاه های آموزشی نیز برای گروه های حاضر در جشنواره خواهیم داشت که این بخش از چهاردهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد در مسجد امام حسن عسکری علیه السلام شهر قزوین برگزار می شود.همچنین بخش ویژه ای در چهاردهمین جشنواره تئاتر بچه های مسجد یه تقدیر از حسین پارسایی به عنوان فردی که اولین سنگ بنای جشنواره تئاتر بچه های مسجد را گذاشته اختصاص یافته است. حسین پارسایی نزدیک به ۱۰ سال مسئول تئاتر بچه های مسجد و زحمت بسیاری برای این جشنواره کشید و از هنرمندانی است که در مساجد کار کرد. از این جهت خواستیم تا از او در این جشنواره تشکر کنیم. در این بخش همچنین  از ناصر ایزدفر از پیشکسوتان تئاتر استانی نیز تقدبر خواهد شد.

کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی در ادامه این نشست بیان کرد: جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد  رویدادی گروه محور است. این موضوعی است که ما همواره شعار آن را داده ایم ولی به آن عمل نکرده ایم. به این ترتیب تلاش داریم  تا از مسائل و معضلاتی که گریبانگیر جشنواره‌های بزرگ تئاتری ما است دور شویم. باید اهمیت گروه محوری را به نوجوانان آموزش بدهیم. در این جشنواره نیز بنا بر این است تا در نهایت جوایز را به گروه ها بدهیم. در این راستا در نظر داریم سال آینده شکل داوری نیز تغییر کند و  به صورت مردمی برگزار شود؛ به این صورت که در مساجد صندوق‌هایی تعبیه می‌شود تا مردم به کار مورد نظر رای دهند.

مجتبی میرزایی‌نسب دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره تئارت مردمی بچه های مسجد نیز در بخش بعدی این نشست در توضیحاتی بیان کرد: در جریان شکل گیری این دوره از جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد نیاز به همکاری سازمان‌ها و نهادها داشتیم که خوشبختانه همکاری های خوبی در این زمینه شکل گرفت و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قزوین، بنیاد شهید، شهرداری، سازمان اوقاف، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و صدا و سیمای استان با رهنمودهای دفتر ولی فقیه استان برای آماده‌سازی این جشنواره با ستاد جشنواره همکاری داشتند.

میرزایی نسب در بخش پایانی این نشست نیز بیان کرد: بالغ بر ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد مشغول به کار هستند. ستاد فرهنگی هنری مساجد وزارت ارشاد در کنار حوزه هنری به فعالیت می پردازند.طبیعتا بخش مردمی و تئاتر در مساجد تاثیرگذار خواهد بود و چهار مسجد در استان قزوین برای اجرای نمایش ها آماده شده‌اند که این نمایش ها قبل و بعد از اذان ظهر و قبل  و بعد  از اذان مغرب و عشا به اجرا می پردازد. مساجد ۱۴ معصوم علیه‌السلام جوادالائمه امام حسن عسگری علیه السلام و مسجد توحید برای اجرای گروه ها آماده هستند.نمایش ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب در مسجد النبی به اجرا می رود. کارگاه های آموزشی نیز در همان مسجد اجرا می شود و افتتاحیه جشنواره در امامزاده حسین قزوین برگزار می شود.اختتامیه جشنواره چهاردهم آذرماه در شبستان مسجد النبی بعد از اذان مغرب و عشا برگزار می شود و از گروه های برتر تقدیر خواهد شد.

 

 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران