در حال بارگذاری ...
 • مسئول دفتر تئاتر خیابانی یزد:

  جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی باید تولیدکننده باشد

  مسئول دفتر تئاتر خیابانی استان یزد بابیان اینکه در تلاشیم جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی به بهترین و مطرح‌ترین جشنواره خیابانی کشور تبدیل کنیم، گفت: جشنواره چتر زندگی باید از یک جشنواره مصرف‌کننده به جشنواره‌ای تولیدکننده تبدیل شود، یعنی از سال آینده پذیرای گروه‌هایی باشد که در راستای موضوعات مرتبط با خانواده آثاری را برای ارائه تولید کرده باشند.

  به گزارش ایران تئاتر از یزد؛ علیرضا خورشید نام با اشاره به اینکه تأثیر برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها در بین هنرمندان حوزه تئاتر دارای دو بعد است، افزود: گفت‌وگو با کارگردانان باتجربه دیگر استان‌ها و حضور در کارگاه‌های آموزشی برای هنرمندان سودمند است اما، اگر آن‌ها بخواهند چشم و گوش بسته و مانند یک مقلد از شیوه اجرایی یک نمایش خیابانی کپی‌برداری کنند وارد چالشی بزرگ خواهند شد.

  وی بابیان اینکه وضعیت تئاتر خیابانی در یزد به نسبت دهه پیش  و حتی پنج سال گذشته رشد خوبی داشته است؛ تأکید کرد: بخش زیادی از این رشد و پویایی و گرایش هنرمندان نمایش به این شاخه از تئاتر، در ۳ سال گذشته، وامدار برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی است.

  خورشید نام ادامه داد: در چند سال گذشته به مناسبت‌های گوناگون و یا با سفارش شماری از ادارات و ارگان‌ها، برای تولید نمایش خیابانی در راستای اهداف تبلیغی و آموزشی خود، هنرمندان نمایش، اقدام به تولید نمایش‌های خیابانی با موضوع و محتوای سفارش‌دهندگان زده‌اند و تعدد کارهای اجراشده را افزایش داده‌اند. البته درستی یا نادرستی چنین روندی جای گفت‌وگو دارد که مجال این گفتگو نیست.

  این مقام مسئول بابیان اینکه کارهای ارائه‌شده از یزد در سومین جشنواره چتر زندگی امسال به نسبت سال گذشته دارای پختگی و پیشرفت محسوسی است؛ خاطرنشان کرد: هنرمندان حوزه تئاتر خیابانی یزد برای رسیدن به سطح اول کشور نیاز به تجربه‌اندوزی و کسب دانش هستند که خوشبختانه با شور و شوقی که از خود نشان داده‌اند و روندی که در پیش‌گرفته‌اند، این مهم دور از دسترس نیست.

  وی ابراز امیدواری کرد تا با همراهی و همدلی مسئولان استان به‌ویژه مدیران استانداری، اداره فرهنگ و ارشاد، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، اداره ورزش و جوانان و نیز شخص استاندار محترم و صدالبته حضور گرم و پرشور هنرمندان تئاتر و راهنمایی‌های پیشکسوتان تئاتر، جشنواره چتر زندگی در سال‌های آینده ضمن تداوم، تقویت‌شده و به اهداف والای خود نزدیک شود.

   
  مطالب مرتبط

  رئیس کانون تخصصی تئاتر خیابانی کشور:

کیفیت جشنواره ملی چتر زندگی بسیار بالاست
  رئیس کانون تخصصی تئاتر خیابانی کشور:

  کیفیت جشنواره ملی چتر زندگی بسیار بالاست

  رئیس کانون تخصصی تئاتر خیابانی کشور و عضو هیئت انتخاب سومین جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی با بیان اینکه کیفیت جشنواره چتر زندگی بسیار بالاست گفت: رقابت سختی در مرحله نهایی چتر زندگی وجود دارد.

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تئاتر خیابانی از اصلی ترین شاخه های نمایش است
  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  تئاتر خیابانی از اصلی ترین شاخه های نمایش است

  مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره تئاتر خیابانی رویداد هنر برای هنر نیست گفت: این جشنواره یک رویداد مردمی است و اصلی ترین مخاطبان آن مردم هستند.

  |

  سامان خلیلیان در گفتگو با ایران تئاتر:

ادبیات کهن ایران بزرگترین گنجینه ما برای ایده پردازی تئاتر است
  سامان خلیلیان در گفتگو با ایران تئاتر:

  ادبیات کهن ایران بزرگترین گنجینه ما برای ایده پردازی تئاتر است

  سامان خلیلیان رییس کانون تئاتر خیابانی کشور ، مرداد ماه به عنوان یکی از اعضا هیات انتخاب نخستین جشنواره تئاتر ملی خیابانی شهروند در شیراز حضور یافت و کارگاهی تخصصی درحوزه تئاتر خیابانی برگزار کرد. در حاشه این رویداد با او به گفت و گو نشستیم.

  |

  در میان استقبال پرشور مردم هنردوست

آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی تئاتر شهروند شیراز برگزار شد
  در میان استقبال پرشور مردم هنردوست

  آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی تئاتر شهروند شیراز برگزار شد

  نخستین جشنواره ملی تئاتر شهروند شیراز ۲۲مرداد۱۳۹۸ با راهیابی هنرمندان و عروسک ها در همسایگی ارگ کریمخانی از ساعت ۱۸ آغاز به کار کرد و از ساعت۲۰:۳۰ با برگزاری آئین رسمی جشنواره افتتاح شد.

  |

  نظرات کاربران