در حال بارگذاری ...
 • در سن 95 سالگی

  نصرت کریمی درگذشت

  نصرت کریمی هنرمند قدیمی تئاتر و سینما امروز ۱۲ آذرماه در منزل درگذشت. مراسم تشییع این هنرمند روز شنبه ۱۶ آذرماه برگزار خواهد شد.

  به گزارش ایران تئاتر مهرداد اسکویی داماد این هنرمند با تائید این خبر به ایسنا گفت: نصرت کریمی در سن 95 سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت.
  وی ادامه داد: روز شنبه 16 آذرماه مراسم تشییع این هنرمند برگزار خواهد شد که هنوز جزییات آن مشخص نشده است.
  نصرت‌الله کریمی در اول دی‌ماه 1303 در تهران متولد شد. وقتی تحصیلات ابتدایی را می‌گذراند، با اجرای تئاتر “روحوضی” آشنا و به تئاتر علاقمند می‌شود.
  وی با دیدن فیلم‌های چارلی چاپلین به‌شدت تحت تأثیر او بود، همچنین در سال 1323 تحت تأثیر عبدالحسین نوشین و زیر نظر او به یادگیری تئاتر پرداخت.
  کریمی در سال 1320 در تئاترهای تهران، هنر، فرهنگ، فردوسی و سعدی به عنوان گریمور، بازیگر و کارگردان فعالیت‌هایی را ‌آغاز کرده بود و تا سال 1331 به کارش ادامه داد.
  وی به طور همزمان در تمام این دوران به تدریس گریم نیز پرداخت. کریمی لیسانس کارگردانی سینمای خود را در سال 1938 و فوق لیسانس خود را در رشته‌ی فیلمسازی انیمیشن عروسکی از دانشکده‌ی پراگ می‌گیرد.
  گفتنی است این هنرمند علاوه بر بازیگری، کارگردانی، طراحی عروسک، عروسک سازی، عروسک گردانی گریم و انیمیشن به مجسمه سازی نیز بسیار علاقه‌مند بود و حدود پانصد مجسمه ساخت.
  از جمله کتاب‌هایی که نصرت کریمی در حوزه‌ی مختلف نگاشته است: کتاب “درون و برون“ و کتاب “16 نمایشنامه‌ی تلویزیونی“ است. او همچنین طی سال‌های 44 - 59 به تدریس کارگردانی فیلم‌های انیمیشن، بیان، بازیگری، گریم و تئاتر عروسکی در دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک و در سال‌های 48 - 52 به تدریس مبانی گریم در دانشکده هنرهای زیبا، در سال 52 تدریس درام نویسی در دانشکده روزنامه‌نگاران کیهان می‌پردازد، همچنین در کلاس‌های خصوصی به آموزش شناخت و روتوش چهره، مجسمه سازی و فن بیان می‌پردازد. همچنین از جمله فعالیت‌های کریمی طی سال 44 تا 80 ، طراحی و ساخت آگهی‌های تلویزیونی با شیوه عروسکی از جمله آلودگی هوا، فلج اطفال ، صرفه جویی آب ، بوده است.
  آن‌طور که در بیوگرافی مشروح‌تری از نصرت کریمی آمده است؛ وی فارغ‌التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و فارغ‌التحصیل دانشکده‌ی سینمایی پراگ در رشته‌ی کارگردانی سینما و تلویزیون است. 

  تعدادی از  نمایش‌های او عبارتند از: تارتوف، دختر شکلات‌فروش، خسیس و گناهکاران بی‌گناه. در پانزدهم بهمن 1331 برای تکمیل تحصیلات عازم اروپا شد. یکسال در ایتالیا به مطالعه تئاتر و سینما پرداخت و فعالیت سینمایی را نیز در ایتالیا و با کارآموزی در فیلم ”ایستگاه مرکزی” ساخته ویتوریودسیکا شروع کرد.
  سپس عازم چکسلواکی شد و دوره پنج ساله‌ی دانشکده‌ی سینمای پراگ را در رشته‌ی کارگردانی سینما و تلویزیون به پایان برد. سپس یک دوره‌ی تخصصی فیلم‌های عروسکی را گذراند در سال 1343 به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ و هنر استخدام و متصدی کارگاه نقاشی متحرک شد و در مان دوران حدود ده فیلم کارتونی / عروسکی کوتاه مدت ساخت فعالیت در سینمای حرفه‌ای ایران را از سال 1344 با فیلم ”‌افق روشن” به عنوان مشاور کارگردان و نویسنده آغاز کرد.
  مطالب مرتبط

  خسرو سینایی در مراسم تشییع گفت:

نصرت کریمی می‌دانست هنر بهترین راه برای زندگی است
  خسرو سینایی در مراسم تشییع گفت:

  نصرت کریمی می‌دانست هنر بهترین راه برای زندگی است

  نصرت کریمی صبح شنبه ۱۶ آذرماه با حضور همکاران قدیمی‌اش در خانه سینما برای تشییع به سمت آرامگاه ابدی بدرقه شد و در این مراسم در خانه سینما جمع زیادی از سینماگران ازجمله بهمن فرمان آرا، مرضیه برومند، داریوش فرهنگ و آیدین آغداشلو حضور داشتند.

  |

  جُستاری بر زندگی هنری نصرت کریمی

کمتر کسی دل به چنین سرنوشت بادوامی می سپرد
  جُستاری بر زندگی هنری نصرت کریمی

  کمتر کسی دل به چنین سرنوشت بادوامی می سپرد

  ایران تئاتر- رضا آشفته: نصرت کریمی هنرمندی چند جانبه بود و بر هنرهای گوناگون تسلط و اشراف داشت و همه را می توانست تحت تاثیر هنرش قرار دهد و هیچگاه برای آشکار کردن هنرهایش کم نمی آورد و همواره می توانست ما را دچار شگفتی کند؛

  |

  یادداشت گلزار محمدی برای هنرمند

ریشه آموزه‌های نصرت کریمی در جان عروسکی‌ها خواهد ماند
  یادداشت گلزار محمدی برای هنرمند

  ریشه آموزه‌های نصرت کریمی در جان عروسکی‌ها خواهد ماند

  گلزار محمدی، رئیس انجمن نمایشگران عروسکی و دبیر هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک در یادداشتی که در اختیار ایران تئاتر قرار داد از زنده‌یاد نصرت کریمی گفت.

  |

  یادداشت اردشیر صالح پور به مناسبت درگذشت چهره نام‌آور یونیما

نصرت کریمی قدیمی‌ترین هنرمند عروسکی ایران بود
  یادداشت اردشیر صالح پور به مناسبت درگذشت چهره نام‌آور یونیما

  نصرت کریمی قدیمی‌ترین هنرمند عروسکی ایران بود

  دکتر اردشیر صالح پور رئیس یونیمای ایران در یادداشتی که به مناسبت درگذشت نصرت کریمی منتشر کرد نوشت استاد نصرت کریمی عضو افتخاری و چهره نام‌آور اتحادیه بین‌المللی نمایشگران عروسکی بود که سال گذشته از سوی یونیمای ایران به‌عنوان قدیمی‌ترین هنرمند عروسکی ایرانی به یونیمای ...

  |

  نگاهی به تقویم نمایش ایران در اولین ماه فصل زمستان

دی،ماه گرم تئاتری ها
  نگاهی به تقویم نمایش ایران در اولین ماه فصل زمستان

  دی،ماه گرم تئاتری ها

  ایران تئاتر: تولد هنرمندانی همچون بهرام بیضایی، نصرت کریمی، مهدی شفیعی، زنده یاد جعفر والی، علی رفیعی و درگذشت هوشنگ حسامی، رقیه چهره آزاد و مهین اسکویی از مهم ترین رویدادهای تقویم تئاتری دی ماه به شمار می آید.

  |

  نظرات کاربران