در حال بارگذاری ...
پیام دهکردی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

درآمد سلبریتی‌ها قابل تعمیم به کلیت جامعه هنری نیست

پیام دهکردی بازیگر و کارگردان شناخته شده گفت: اگر نگاه عده ای معطوف به درآمدهای تنها چند نفر معدود در آثار نمایشی باشد، اما این نگاه هرگز قابل تعمیم به کلیت جامعه هنری نیست.  

پیام دهکردی بازیگر و کارگردان شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون در گفت و گو با ایران تئاتر در خصوص حواشی اخیر که بعضی جریان های رسانه ای در ارتباط با مسئله حضور سلبریتی ها و درآمدهای آنان دنبال کرده اند، بیان کرد:  اصلی ترین نکته ای که در این ارتباط باید در نظر بگیریم این است که در حال حاضر قاطبه تئاتری های ما در چه شرایطی تولید تئاتر می کنند و برای نمونه یک کارگردان تئاتر با چه دشواری ها و خون دل خوردن هایی کاری را آماده اجرا می کند؟ طوری که در نهایت نه تنها دستمزدی عایدش نمی شود بلکه بدهکار و مقروض و دچار ضرر مالی هم می شود. این در تئاتر ما یک قاعده است و اینکه حالا بیاییم تنها دو یا سه نمایش را که درآمدهای قابل توجهی نصیبشان می شود مبنا قرار بدهیم و گمان کنیم قاعده تئاتر ما بر این است، تصوری کاملاً اشتباه خواهد بود.

وی همچنین گفت :در بحث حضور و درآمد سلبریتی ها از سوی بعضی رسانه ها باید توجه داشته باشیم که مگر تعداد این هنرمندان به چند نفر می رسد. واقعیت این است که اکثریت قاطع جامعه هنری هیچیک جزو این چند نفر قرار نمی گیرند؛ بنابراین شخصاً معتقدم اگر در این ارتباط هم مسئله معافیت مالیاتی را به میان بکشیم باز هم دچار همان اشتباهی شده ایم که در خیلی از دیگر بخش های  اتفاق می افتد. واقعیت این است که حتی اگر لغو معافیت مالیاتی برای این چند نفر اعمال شود، اتفاقی برای آن ها نخواهد افتاد و برای کسی که برای مثال بابت حضور در یک فیلم یک میلیارد تومان دریافت می کند، پرداخت بخش ناچیزی از این مبلغ به عنوان مالیات چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟  اما تصور کنید در مقابل اخذ مالیات از کسی که کل دستمزدش در یک نمایش پانصد هزار تومان یا یک میلیون تومان است که اصلاً اطمینانی هم نیست که در نهایت این مبلغ هم به دستشش برسد، برای کارگردانی که با سختی و مشقت بسیار اثری را تولید می کند، برای همه هنرمندانی که با دشواری و محدودیت های بسیار در سراسر کشور به فعالیت مشغولند؛ و برای صدها آموزشگاه و موسسه که در عرصه تئاتر فعالیت دارند چه سرانجام دهشتناکی را رقم خواهد زد؟

دهکردی که ینیانگذار یکی از اولین جشنواره های خصوصی تئاتر در دهه های گذشته است در ادامه سخنانش افزود:  اقدام برای حذف معافیت مالیاتی از اساس عملی اشتباه است و همانطور که اشاره کردم حتی اگر نگاه عده ای معطوف به درآمدهای تنها چند نفر معدود در این میان باشد، اما این نگاه هرگز قابل تعمیم به کلیت جامعه تئاتری نیست. اگر قرار باشد نگاه منصفانه و عادلانه ای در این خصوص داشته باشیم، باید به سراغ کسانی رفت که برای فرار مالیاتی حوزه مظلوم و ضعیف فرهنگ و هنر را به عنوان حیاط خلوت و در جهت پولشویی و  چپاول و غارت برمی گزینند. این مسئله ای است که در شرایط حاضر به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاعات کافی از این حوزه نادیده گرفته می شود یا پنهان می ماند.

این هنرمند که اولین موسسه هنرهای نمایشی  با محوریت آموزش و تولید اثر در شرق گیلان را نیز راه اندازی کرده در بخش پایانی سخنانش گفت: تئاتر نه وزارتخانه و نه مغازه بلکه نهاد تولید اندیشه است. از طریق تئاتر می توان از بسیاری از بزه هایی که در جامعه اتفاق می افتد پیشگیری کرد و کارکردهای پداگوژیک و تربیتی تئاتر در همه جهان امری پذیرفته شده است. با تئاتر می شود جامعه را پانسمان کرد، نشاط را به آن بازگرداند و حتی به جامعه نهیب زد. این واقعیت را باید پذیرفت که نسل امروز اساساً بیزار از نصیحت است و تاثیری که تئاتر به ویژه در نسل های جدید می تواند داشته باشد هرگز از نصیحت کردن بر نمی آید. اما متاسفانه تئاتر در باور مسئولین پدیده ای با این عظمت در نظر گرفته نمی شود و تا زمانی که در باور کج و معوج آن هایی که به زعم خود جریان فرهنگ و هنر را در دست دارند، تئاتر امری مذموم و ناپسند عنوان می شود، ما دچار همین وضعیت نابهنجار خواهیم بود.

دهکردی در پایان افزود : این سال ها که ساکن یکی از شهرستان های کشور هستم شاهدم که جوانان هنرمند با دست خالی است که چراغ تئاتر شهر خود را روشن نگه داشته اند و چنین وضعیتی انگار  برای مسئولین اصلاً اهمیتی ندارد. در این شرایط طرح مباحثی چون دریافت مالیات را جز وقاحت و جسارتی مسلم نمی توانم بنامم. واضح است که نه تنها فکر دریافت مالیات از هنرمندان نباید به ذهنمان خطور کند، بلکه باید دست و پای این هنرمندان را بوسید و آن ها را به طور مضاعف تجلیل کرد؛ تا بتوانند همچنان فرهنگ کشور را بسامان نگه دارند و برای مردم حال خوب رقم بزنند، از آلامشان بگویند و برایشان چشم انداز ارائه دهند.   

 
نظرات کاربران