در حال بارگذاری ...
 • درباره بازی قابل احترام بهنوش طباطبایی در یک نقش متفاوت

  ستارگی با «مری پاپینز»

  ایران تئاتر- وحید سعیدی: نمایش «مری پاینز» در تالار وحدت روی صحنه است. تاآلان چندین نمایش موزیکال براساس آثار مطرح با فوجی از ستاره های مطرح روی صحنه رفته است. آثاری که از قضا همگی با استقبال مخاطبان روبه رو شده اند. توفیق تجاری این نمایش ها چند دلیل اصلی دارد.

  تاآلان چندین نمایش موزیکال براساس آثار مطرحی چون «الیورتویست»، «بینوایان»، «عروس مرده» با فوجی از ستاره های مطرح سینما و تئاتر روی صحنه رفته است. آثاری که از قضا همگی با وجود بیلت های گران قیمت با استقبال مخاطبان روبه رو شده اند. توفیق تجاری این نمایش ها چند دلیل اصلی دارد، یکی اسم و رسم خود آثار و دیگری سبک و سیاق اجراها و موزیکال بودنشان است، اما در کنار همه این ویژگی ها، مهمترین دلیلی که باعث شده تا آثاری از این دست با اقبال تجاری و... مواجه شود حضور ستاره های سینما و تئاتر در آن هاست.
  در واقع خیلی از مخاطبان و یا شاید بتوان گفت اکثر آنها برای دیدن بی واسطه ستاره های مورد علاقه شان به دیدن این نمایش ها می روند. آنها برای این کار هزینه زیادی هم صرف می کنند، گذشته از قیمت بالای بلیت، هزینه های رفت و آمد و خوراکی را که حساب کنید رقم گنده ای می شود. حالا این رقم گنده برای این هزینه شده که طرف ضمن تماشای بی واسطه ستاره مورد علاقه اش از هنر بازیگری او هم لذت ببرد، یعنی آنچه را که روی پرده یا قاب تلویزیون دیده را حالا بی واسطه ببینند؛ اما در نهایت چیزی عایدش نمی شود، چون ماحصل آنچه که روی صحنه می بیند بازی های بی رمقی است که زیرحجم بالایی از حرکات ریتمیک، آواز و طراحی صحنه و لباس مدفون شده و به چشم نمی آید.
  اینجا بازیگر است که باید انرژی دو صد چندانی بگذارد تا بدون اینکه از چهارچوب خارج بزند، در هیاهوی همسرایان، آواز و جلوه‌گری صحنه و لباس این نوع نمایش ها، بازی اش را به رخ بکشد. اتفاقی که شاید تا الان فقط یک نفر از پسش برآمده. آن یکی هم کسی نیست جز بهنوش طباطبایی که این روزها با نقش «مری پاپینز» در نمایشی به همین نام روی صحنه تالار وحدت است. دلیل این ادعا هم این است که مری پاپینز در بین نمایش های موزیکالی که روی صحنه رفته به ذات موزیکال است و برای اجرای صحنه ای موزیکال نشده. از همین رو از همان ابتدا برای ترانه خوانی ها، حرکات ریتمیک و... طراحی شده و بازیگر برمبنای آن چگونگی خلق شخصیت را طراحی و سپس اجرا کرده است.
  طباطبایی برای به باور نشاندن «مری پاپینزی» ی که روی صحنه به آن جان داده با دو چالش روبه رواست، یک غلبه بر هیاهوی این نوع نمایش ها و دیگری ایجاد حس همذات پنداری مخاطب با کاراکتری چون مری پاپینز. او می بایست در دل این رقص و آوازها و حجم سنگین موسیقی و ... مخاطبش را با مری پاپینز همراه کند. کاری که از همان اولین لحظه حضور در صحنه آن را به درستی شروع و در نهایت به بهترین شکل ممکن به سرانجام می رساند.
  نخست انتخاب لحن درست برای مری پاپینز است که در همان جا تفاوت او با دیگر آدم های نمایش را هویدا می کند، این لحن درست همراه است با طراحی درستی که برای رفتار حرکتی (نوع راه رفتن و قدم برداشتن تا حراکات دست و سر) این کاراکتر توسط بازیگر انتخاب و اجرا شده است. این طراحی هوشمندانه دو کارکرد دارد، یکی تفاوت مری پاپینز با دیگر کاراکترها را هویدا می کند و دیگری اینکه این طراحی همگام است با بخش های موزیکال و ریتمیک نمایش. در اینجا بازی بازیگر در لایه های حرکات ریتمیک و آواز خواندن ها نه تنها پنهان نمی شود، بلکه خود را به بهترین شکل ممکن بروز می دهد.
  بهنوش طباطبایی در تئاتر به یک بلوغ رسیده او طی این سال ها در تئاترهای سختی بازی کرده از «فصل شکار بادبادک ها» تا فیلم – نمایش «آینه های روبه رو». او در کار اولی بیش از 90 دقیقه در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه ای تقریبا معلق یک نمایش سخت را به سرانجام می رساند و در دومی مسیر استحاله شدن یک دختر را باز آفرینی می کند. آنهم در دو مدیوم صحنه و تصویر. او با کوله باری از این تجربیات به مصاف نمایش موزیکال مری پاپینز رفته و از پس آن برآمده است.
  مطالب مرتبط

  واکنش هنرمندان به زلزله دردناک کرمانشاه و استان های غربی کشور

کام قصر شیرین تلخ شد
  واکنش هنرمندان به زلزله دردناک کرمانشاه و استان های غربی کشور

  کام قصر شیرین تلخ شد

  حادثه زلزله شب گذشته در سطح وسیعی از استان­های غربی کشور به ویژه در استان کرمانشاه که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان عزیز گردید، موجب تأثر همگانی و اندوه فراوان شد.

  |

  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی

زندگی بی پایان در ضیافتِ اسطوره ها
  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی

  زندگی بی پایان در ضیافتِ اسطوره ها

  ایران تئاتر: واکنش هنرمندان به حادثه جان باختن دانش آموزان نخبه جزیره هرمز در داراب، زادروز هنرمندان شهریورماهی عرصه تئاتر، تأکید مجدد هنرمندان به خاموش بودن موبایل‌ها در هنگام اجرای نمایش‌ها، پیوستن اهالی هنر به کمپین تا یک حسرت ملی تنها 50 یوز باقیست و... ازجمله مباحث ...

  |

  گفت وگو با داود فتحعلی بیگی بازیگر نمایش بنگاه تئاترال

اگر قدرت انتخاب داشتم نقش سیاه را بازی می کردم
  گفت وگو با داود فتحعلی بیگی بازیگر نمایش بنگاه تئاترال

  اگر قدرت انتخاب داشتم نقش سیاه را بازی می کردم

  ایران تئاتر:داود فتحعلی بیگی بازیگر – کارگردان ارزنده کشورمان در نمایش بنگاه تئاترال در نقشی جذاب و کمیک در قالب شخصیت جعفرقلی ارائه می کند. فرهنگ ایران سرشار از منابع غنی ادبی است که می توان با استفاده از آنها آثار جذاب ، متفاوت و پرمخاطبی را بی نظیری خلق کرد.

  |

  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی

خاطره لحظه‌ای که دنیا فقط براى تو فراهم کرده
  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی

  خاطره لحظه‌ای که دنیا فقط براى تو فراهم کرده

  سالگرد درگذشت عباس کیارستمی، افتخارآفرینی کیمیا علیزاده در جهان، درخشش هنرمندان بر روی صحنه تئاتر و... ازجمله مباحث موردتوجه شبکه‌های اجتماعی هنرمندان در هفته گذشته است.

  |

  نگاهی به اهمیت اجرای زنده خواننده‌ها در آثار نمایشی

موسیقی؛ ابزاری برای ارتباط بیشتر با مخاطب
  نگاهی به اهمیت اجرای زنده خواننده‌ها در آثار نمایشی

  موسیقی؛ ابزاری برای ارتباط بیشتر با مخاطب

  اهمیت حضور خواننده های ایرانی در نمایش های چند ساله اخیر یکی از نکات جذاب و با اهمیت است که همواره هنرمندان موسیقی از اجرای زنده در آثار نمایشی استقبال کرده اند.

  |

  نظرات کاربران