در حال بارگذاری ...
شهرام کرمی در آئین اختتامیه سی ویکمین دوره جشنواره

کرمانشاه ظرفیت و تاریخچه بسیار موثری برای تولید نمایش دارد

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور در اختتامیه سی ویکمین جشنواره تئاتر استان کرمانشاه از فعالیت های این استان در زمینه تئاتر به خوبی یادکرد و گفت: کرمانشاه  فرهنگی غنی چه در حوزه ادبیات و چه درحوزه هنر دارد.

به گزارش ایران تئاتر از کرمانشاه، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی کشور در اختتامیه سی ویکمین جشنواره تئاتر استان کرمانشاه گفت:  در دورهای دوم و سوم جشنواره  شرکت داشتم وهمین جشنواره آغازگر فعالیتم در عرصه هنرهای نمایشی بود. با وجود اینکه جز شرکت کردن در جشنواره های استانی جز برنامه ها نبود با این حال به عنوان یه تکلیف وظیفه خودم دانستم که درجمع شما همشهریان عزیز باشم. تشکر میکنم از کسانی که کمک کردند که دوره سی و یکمین این رویدار برگزار شود.

کرمی ادامه داد: جشنواره تئاتر استانی به عنوان اصلی ترین رویداد تئاتر در استان ها شناخته شده  که در طول چند دوره برگزاری سی ویکمین دوره اش نیز برگزار شد.  جشنواره تئاتر استانی نقش بسیار جدی و موثر در معرفی تئاتر استان ها دارد.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه نقش جشنواره تئاتر استانی در بین دیگر جشنواره های کشوری اشاره کرد و گفت: هشتاد دو جشنواره تئاتر در سطح کشور داریم، که جشنواره های تئاتر استانی به جهت ایجاد فرصت درمعرفی تئاتر استان ها و شناساندن عیار تئاتر استان نقش موثری در جشنواره ها داردن، که علاوه بر ایجاد فرصت برای تئاتری های جوان و پیشکسوت شرایط  ایجاد می کند نه به معنی رقابتی  بلکه بهانه ای شود برای گردهمایی هنرمندان  و فرصتی باشد برای معرفی آثاری که در طول یکسال در استان ها اجرا می شوند.

شهرامی کرمی افزود: در چند سال گذشته رویکرد جشنواره تئاتر استانی تغییر پیدا کرده و ماهیت جشنواره تئاتر استانی به سمت اجراهای عمومی رفته است. نکته ای که اهمیت دارد، اهمیت  دادن به اجراهای عمومی می باشد. استان کرمانشاه ظرفیت ، پتانسیل و قابلیت و تاریخچه بسیار موثر و خوبی برای تولید نمایش دارد. شاید بیشتر این ظرفیت برای هنرمندان تئاتری ناشناخته باشد.

وی بیان داشت: کارکردن نمایش مبنا و معیاری ندارد و ژانرهای تئاتری خیلی گسترده  است، ولی اگر به فرهنگ هر استان  توجه شود، به خصوص استان خوبمان که فرهنگ بسیار غنی و ارزشمندی دارد قطعا می تواند تئاتر استان را هم شکوفا کند و هم در عرصه تئاتر کشور نیز مطرح شود. در حقیقت تئاتر کرمانشاه را با آثار شاخصی که برگررفته از فرهنگ  و ادبیات این استان است می شناسند. در خارج از استان اگر شما اسمی از تئاتر استان کرمانشاه بیارید همه؛ تئاتر استان کرمانشاه را با آثار هواس پلوک ، محمدرضا زندی و... می شناسند، آثاری که با حضور بازیگران و عوامل پر توان کار شده اند. کسانی که رجوع کردن به فرهنگ غنی این استان توانسته اند آثار شاخصی را تولید کنند.

کرمی در پایان گفت: انتخاب یک اثر یا نمایشنامه ای از منطقه ی دیگه یا کشور دیگه می تواند برنامه ای بلند مدت و کامل کننده باشد. اما صرفا بخواد نگاهی باشد برای رجوع به درام های سایر مناطق یا کشور هایی دیگر که متاسفانه آفتش در خیلی  از استان ها پخش شده قطعا  نمی تواند به بارور شدن تئاتر استان ها کمکی کند. خواهشم این است برای کارهای آینده به این فرهنگ غنی استان توجه بیشتری شود که این حرکت می تواند تئاتر استان را به نقطه اوج، توسعه و کمال خوبی هدایت کند.

 
نظرات کاربران