در حال بارگذاری ...
از سوی مجید امرایی دبیر کل انجمن

گزارش سالانه انجمن دراماتراپی ایران منتشر شد

دکتر مجید امرایی* دبیر کل انجمن دراماتراپی ایران گزارش سال میلادی فعالیت انجمن دراماتراپی ایران DTCI در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد.

به گزارش ایران تئاتر در متن این گزارش آمده است: به همت مرکز بین‌المللی دراماتراپی ایران DTCI از سال 2017 میلادی ایران به‌عنوان عضو مؤسس اتحادیه جهانی دراماتراپی WADTh حضور فعال داشته است و تا سال 2019 تعداد دویست متخصص دراماتراپی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دوره‌های مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته دراماتراپی را آموزش‌دیده‌اند.
در این مرکز خصوصی دوره‌ها شامل مفاهیمی چون تعاریف، تئوری‌ها، تکنیک‌ها و فنون مختلف در قالبی علمی و عملی متناسب با پیشرفت‌های روز دراماتراپی در جهان آموزش داده‌شده است.
فراگیران در دوره سوپروایزری (کار با مراجع) حضور یافته‌اند تا تجارب و یافته‌های خود را بیازمایند.
فراگیران عموماً در دو سطح "یاور نمایشی " و "دراماتراپیست " رتبه‌بندی می‌شوند همچنین ده نفر به‌عنوان دراماتراپیست بین‌المللی معرفی‌شده‌اند.
چهار همایش علمی در مشهد، تهران و اهواز با همکاری مرکز هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی، بهزیستی، کانون پرورش فکری و حوزه هنری برگزارشده است.
بیش از 19 جلسه سخنرانی در مجامع علمی و دانشگاهی دانشگاه علامه، الزهرا، تهران، علوم توانبخشی، بهشتی، خوارزمی، میراث فرهنگی و...برگزارشده است.
دوازده برنامه‌ی رادیویی و تلویزیونی با حضور کارشناسان انجمن دراماتراپی ایران تولید و پخش‌شده و چهار میهمان خارجی از کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا به ایران دعوت‌شده‌اند.
نشان بوعلی سینا به‌عنوان بالاترین نشان دراماتراپی ایران ثبت جهانی شده تا سالانه مدال بوعلی به نفرات برتر در حوزه دراماتراپی اهدا شود.
انجمن دراماتراپی اهواز به‌عنوان نخستین انجمن استانی در ایران افتتاح‌شده و چهار استان دیگر در دست اقدام است.
امید که به لطف خدا و تلاش فعالان و دلسوزان عرصه دراماتراپی این مسیر پویاتر و پرثمرتر طی شود.
خدایا چنان کل سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

*دکتر مجید امرایی مدرس دانشگاه، نویسنده، دراماتراپیست و دبیرکل انجمن دراماتراپی ایران DTCI).)
مطالب مرتبط

نگاهی به گفتمان رسانه ای هنردرمانی دیجیتالی

نمایش درمانی ،کرونا و دنیای دیجیتال
نگاهی به گفتمان رسانه ای هنردرمانی دیجیتالی

نمایش درمانی ،کرونا و دنیای دیجیتال

ایران تئاتر- مجید امرایی : تا دهه گذشته، تعداد انگشت شماری از هنر درمانگران از فناوری دیجیتالی در روش های مواجهه خود با مراجعان درمانی استفاده می کردند، اما امروزه بسیاری از مراکز درمانی و توانبخشی، هنر درمانی دیجیتالی را به عنوان یکی از روش های مهم و موثر در بحث درمان و ...

|

درباره تئاتر خیابانی و تاثیر بی بدیل آن بر مسائل اجتماعی

نمایش خیابانی مهر تاییدی بر هنر مردمی
درباره تئاتر خیابانی و تاثیر بی بدیل آن بر مسائل اجتماعی

نمایش خیابانی مهر تاییدی بر هنر مردمی

ایران تئاتر- مجید امرایی*: نمایشگر خیابانی مسائل مردم را گوش می دهد و مسائل خود را به گوش مردم می رساند تا در پس این داد و ستد فرهنگی ، جامعه را به سمت تعالی هدایت کند. این نوع نمایش ها اصولا حاصل کنش و واکنش و مبارزه ی بین ظالم و مظلوم و محصول خیزش های مردمی و سرکوب طاغوت هاست پس ...

|

نگاهی به کارکردهای اجتماعی تئاتر خیابانی به بهانه اجرای طرح «من، تو، ما؛ تئاتر، زندگی، کرونا»

دمخور با عامه وفادار به ارزش ها در بحران
نگاهی به کارکردهای اجتماعی تئاتر خیابانی به بهانه اجرای طرح «من، تو، ما؛ تئاتر، زندگی، کرونا»

دمخور با عامه وفادار به ارزش ها در بحران

ایران تئاتر- مجید امرایی: درمیان شیوه‌های مختلف هنر نمایشی، این نمایش فضای باز یا به قولی نمایش خیابانی است که از گذشته تا کنون به دلیل بی واسطه بودن و مردمی بودن، دمخور با عامه اجتماع بوده و ابزاری کاربردی در دفاع از ارزش ها و آرمان های انسانی در سطوح مختلف محسوب شده است .

|

نظرات کاربران