در حال بارگذاری ...
در کمسیون هنرومعماری شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد

شورای هنر احیاء می‌شود

رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام این خبر که شورای هنر احیاء می‌شود و با مهم خواندن فعالیت‌های هنری در جامعه امروز عنوان کرد: در دوره فعلی اهمیت هنر کمتر از معیشت مردم نیست. شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگ کشور آمادگی دارد که با مدیریت جدید دبیرخانه (سعید رضا عاملی) به هنر توجه بیشتری کند و هماهنگی بین دستگاه‌های هنری بیش از گذشته صورت بگیرد و به ظرفیت هنری توجه شود که شاهد رونق هنر در کشور باشیم.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، محمدحسین ایمانی خوشخو- رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی - روز دوشنبه دوم دی‌ماه در جلسه این کمیسون که با حضور جمعی از اعضاء در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد، با اشاره به فعالیت کمیسیون "هنر و معماری " در شورای عالی انقلاب فرهنگی و فلسفه تشکیل آن گفت: در حدود ۱۰ سال پیش شورای هنر که تاثیرگذار بود تعطیل شد و تعطیلی آن شورا باعث شد حوزه هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی تضعیف شود. به واسطه خلائی که بود و ضرورت پیگیری فعالیت‌های هنری، کمیسیون هنر و معماری تشکیل شد و این کمیسیون با حضور افراد صاحب‌نام و تاثیرگذار در عرصه هنرکار خود را آغاز کرد. ما در این دوره و حیات کمیسیون از سال ۹۷ تاکنون مصوبات و جلسات متعددی را با هنرمندان در عرصه موسیقی، سینما و غیره داشته‌ایم.
او یادآور شد: در حوزه موسیقی جلسات متعددی را با هنرمندان خانه موسیقی برگزار کرده‌ایم و بحث‌هایی در این جلسات صورت گرفته است که بتوانیم موسیقی را از حالت بلاتکلیفی خارج کرده و جایگاه آن به شکل قانونمند در کشور مشخص شود. این تشتت آراء و اختلاف‌سلیقه‌ها باعث می‌شود که لطماتی به حوزه موسیقی و به‌خصوص موسیقی اصیل ایرانی وارد شود. در دل جلسات سند موسیقی در حال تدوین است فرایند این جلسات سند موسیقی است که در حال تدوین نهایی است که با تصویب این سند از تشتت آرا و اختلاف‌سلیقه‌ها در این حوزه جلوگیری کند.
ایمانی خوشخو گفت:‌ در حوزه سینما چندین جلسه با همکاری وزارت ارشاد و سازمان امور سینمایی برگزارشده است و همچنین دانشگاه استاد فرشچیان را راه‌اندازی کرده‌ایم که از بهمن‌ماه دانشجویان می‌توانند در این دانشگاه فعالیت کنند. این امر جزو آرزوهای استاد فرشچیان بود که تحقق پیدا کرد. در عرصه تئاتر کشور نیز جلسات متعددی داشته‌ایم که بتوانیم در عرصه جشنواره‌های هنری نیز یک رصد دائمی داشته باشیم. قبل از برگزاری گزارشی از مدیران دریافت می‌کنیم و پس‌ازآن فعالیت آن‌ها را رصد می‌کنیم و نقاط ضعف و قدرت موردبررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. این مصوبات عمدتاً در کنار فعالیت‌های جاری این شورا تشکیل می‌شود.
یکی از اولویت‌های مهم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی احیای شورای هنر است
 رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به رویکرد جدید و تاثیرگذار سعید رضا عاملی – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی- گفت: دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی درصدد هستند که تغییرات ساختار در دبیرخانه شورا را انجام دهند تا این دبیرخانه چابک‌تر و اثرگذارتر در ایفای فرهنگ نقش داشته باشد یکی از اولویت‌های مهم ایشان احیای شورای هنر است. شورای هنر که بسیار تأثیرگذار است اگر این شورا احیا شود با توجه به حضور روسای فرهنگی و هنری کشور در سطح عالی به بحث و تبادل‌نظر می‌پردازند و همین امر باعث می‌شود در حوزه هنری شاهد کاهش تشتت آراء باشیم.
دکتر ایمانی‌خوشخو -رئیس کمیسیون هنر و معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی- در ادامه با مهم خواندن بحث هنر و فعالیت هنری در کشور و جامعه امروز گفت: متأسفانه شاهد فاصله بین جامعه هنری و مدیریت هنری در کشور هستیم و این اصلاً خوب نیست. هنرمندان ما به‌عنوان اقشار و نهادهای مرجع در طول این ۴۰ سال خدمات مهم و متعددی را انجام داده‌اند. اگر تعامل ما با جامعه هنری بیشتر شود و از فضای رفاقتی بین هنرمندان و مدیریت هنری کشور بهره ببریم خیلی از مسائل و سوءتفاهم‌ها برطرف می‌شود. بعضاً به دلیل این فاصله‌ها مواضعی اتخاذ می‌شود که فاصله‌ها را بیشتر می‌کند.

او یادآور شد: بدون هیچ طرفداری خاصی این را می‌گویم که کارنامه تولیدات هنری ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خیلی از شاخه‌ها بهتر از قبل از پیروزی انقلاب بوده است. ما تولیدات فاخری در عرصه موسیقی داشته‌ایم و سینمای امروز ما در جهان شناخته‌شده است. طبق سخن استاد ریاحی جوانانی در حوزه موسیقی پرورش پیداکرده‌اند که هنر آن‌ها با هنر این اساتید در ابتدای فعالیت‌شان قابل مقایسه نیست و بهتر از آن‌ها فعالیت داشته‌اند. جایگاه رفیع هنر بعد از انقلاب ارزشمند است اما اگر ما بیشتر به این حوزه توجه می‌کردیم مشکلاتی را که اکنون داریم را شاهد نبودیم. سرمایه فرهنگی که در هنر داریم را می‌توانیم برای از بین بردن مشکلات استفاده کنیم. لازم است که در وضعیت کنونی که دشمنان با گارد خاصی وارد شده‌اند ما به داشته‌های خودمان بیشتر تکیه کنیم. هنر جزء فعالیت‌هایی است که در دیپلماسی عمومی کشورها نقش ایفا می‌کند. دیپلماسی عمومی هم‌میدان ایفای نقش مردم است.

هنر باید به‌عنوان دیپلماسی عمومی بیش از گذشته موردحمایت قرار گیرد

ایمانی‌خوشخو افزود: بعضاً می‌بینیم حتی اگر دولت‌ها با یکدیگر مشکل داشته باشند مردم کشورهای مختلف از طریق دیپلماسی عمومی در حال مراوده هستند و گروه‌های هنری در کشورها رفت‌وآمد می‌کنند. حتماً باید هنر را به‌عنوان دیپلماسی عمومی بیش از گذشته موردحمایت قرار بدهیم. در دوره فعلی اهمیت هنر کمتر از معیشت مردم نیست. خاصیت دیگر هنر در شرایط سخت کشورها این است که هنر به‌عنوان صیقل دهنده روح انسان‌ها فعالیت می‌کند. ما در عرصه توسعه می‌توانیم از هنر بهره ببریم. بعضاً ممکن است به علت محدودیت بودجه کم‌توجهی نسبت به این عرصه صورت بگیرد اما باید بیشتر از همیشه از هنر حمایت کنیم. مخصوصاً اینکه در کشور ما هنر در جای‌جای شهرها و روستاها دیده می‌شود و معطوف به یک قشر خاصی نیست. بعضی‌ها به‌اشتباه هنر را وسیله تفریح مرفهان می‌دانند هنر خود از بطن مردم و سرمایه کشور است.

هنر می‌تواند ابزاری برای مقابله با تحریم‌ها باشد

وی افزود: امیدواریم مسئولان عالی نظام که اکنون در حال تصویب بودجه سال ۹۹ هستند به عرصه هنر توجه بیشتری کنند. هنر می‌تواند ابزاری برای مقابله با تحریم‌ها باشد. در دوران جنگ از استادان موسیقی برای ایجاد شور و انگیزه در بین مردم استفاده می‌کردیم و فیلم‌هایی در این دوران ساخته می‌شد که اثرگذار بودند. در حوزه تجسمی کم آثاری نداریم که سیمای جنگ را در تابلو به‌خوبی نشان بدهند. اکنون هم کمتر از دوران جنگ نیستیم. امروز می‌بینیم که تلویزیون به برنامه‌هایی روی آورده است که مردم راحت‌تر بتوانند فشار تحریم‌ها را تحمل کنند. امیدواریم در این عرصه شاهد حمایت‌های دولت باشیم.

 ایمانی خوشخو با مهم خواندن فعالیت هنری در کشور گفت: این تنگنای بودجه‌ای نباید به شکل مضاعف و مضر در عرصه هنر خود را نشان بدهد. برای اینکه تاب پذیری مردم بیشتر شود از هنرمندان و گروه‌های مرجع می‌توانیم بهره ببریم. چراکه آن‌ها در این عرصه اثرگذار هستند. شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگ کشور آمادگی دارد که با مدیریت جدید دبیرخانه آن به هنر توجه بیشتری کند و هماهنگی بین دستگاه‌های هنری بیش از گذشته صورت بگیرد و به ظرفیت هنری توجه کنیم که شاهد رونق هنر در کشور باشیم.

در ادامه جلسه بحثی با محوریت کمیته تجسمی با حضور اعضاء موردبحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست، اسماعیل آذر، مجتبی آقایی، حسن ریاحی، مجید فروغی، محمدعلی خبری، محمدرضا جعفری جلوه، محمد خزاعی، سید غلامرضا اسماعیلی به‌عنوان اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی سخن گفتند. محمدحسین نیرومند، حمیدرضا نوربخش، بهمن نامور مطلق، حسن بلخاری، رحمت امینی و منصور پارسایی از دیگر اعضای این شورا هستند.

در نشست یادشده، علی متقیان - مدیرعامل ایسنا - نیز به‌همراه علیرضا بهرامی - مدیر اداره اخبار فرهنگی هنری این خبرگزاری - به‌عنوان میزبان سخن گفتند.
مطالب مرتبط

در جلسه دوم شورای عالی انقلاب فرهنگی

پیش نویس سند توسعه هنر بررسی شد
رشد هفت برابری تماشاگران تئاتر از 85 تا97
در جلسه دوم شورای عالی انقلاب فرهنگی

پیش نویس سند توسعه هنر بررسی شد
رشد هفت برابری تماشاگران تئاتر از 85 تا97

جلسه دوم شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با موضوع بررسی پیش نویس سند توسعه هنر، ماده واحده تأسیس مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و همچنین ...

|

نظرات کاربران