در حال بارگذاری ...
در نشست هیئت انتخاب و برگزیدگان جشنواره‌ تئاتر استان‌ها؛

مهم‌ترین معیارهای انتخاب آثار ‌استان‌ها بررسی شد

در چهارمین همایش تئاتر استان‌ها اعضای هیئت انتخاب برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی با هنرمندان تئاتر استان‌ها دیدار و معیارهای انتخاب آثار را عواملی چون کیفیت، زیبایی‌شناسی، ویژگی‌های ساختاری نمایش و... مطرح کردند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نشست هیئت انتخاب برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی با شرکت‌کنندگان همایش شامگاه یکشنبه (هشتم دی) با حضور سعید اسدی، رفیق نصرتی و مهرداد کوروش‌نیا و با اجرای وحید لک، مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره ‌بین‌المللی تئاتر فجر در سالن اجتماعات هتل باباطاهر برگزار شد.
وحید لک در ابتدای این نشست در واکنش به نگرانی برخی از هنرمندان تئاتر استانی نسبت به انتخاب‌ها بیان کرد: شنیده‌های ما حاکی از نگرانی برخی از شما دوستان بابت دیده نشدن تمامی آثار ارسالی است، به شما این اطمینان را می‌دهم که هیئت انتخاب تمامی آثار را به‌دقت تماشا و بررسی کرده‌اند و دبیر جشنواره هم توجه ویژه‌ای از ابتدا به این بخش داشتند، بخش استانی و همایش برگزیدگان تئاتر استان‌ها یکی از دغدغه‌های ستاد جشنواره بوده است و بیش از ۱۰ جلسه برای این منظور برگزار کردیم تا آثار به‌دقت بررسی شوند.


اسدی: سهم قصه‌گویی در آثار استان‌ها جالب‌توجه بود
در ادامه سعید اسدی ضمن ابراز خشنودی از حضور در جمع هنرمندان تئاتر استان‌ها گفت: خوشحالم که امسال این بخت را داشتم تا بتوانم آثار برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌های کشور را ببینم. در مجموعه آثار شاهد رشد قابل‌توجهی بودیم. چیدمان عوامل و عناصر نمایش‌ها نسبت به گذشته پیشرفت کیفی داشتند، البته همه کارها طبیعتاً در یک سطح و شبیه هم نیستند اما برآیند کلی به نظر من واقعاً امیدوارکننده است.
وی ادامه داد: به نظرم برگزاری این همایش و حضور شما در جشنواره برای تئاتر ایران بسیار مهم است، چون شاهد شرایط ناعادلانه پایتخت نسبت به سایر استان‌های ایران هستیم و امیدوارم تمایز و تفاوتی که بین مرکز و پیرامون وجود دارد با توجه به این اتفاقات مثبت، از بین برود. ما کارها را با دقت و جزییات دیدیم و این نوید را می‌دهم که در تئاتر ایران تمایز ناخوشایندی که در ذهن‌ها نهادینه‌شده است از بین می‌رود.
این هنرمند تأکید کرد: یکی از مشکلات امروز تئاتر ایران بحران نمایشنامه است که در آثار بخش استانی ازنظر زبان روایت، نسبت با جامعه و ... شاهد این مشکل نبودیم، آثار نشان از تئاتر دغدغه‌مند دارد و نوع پرداختی که گروه‌های نمایشی داشتند نشانگر ارتقای سطح تئاتر ایران بود. مهارت در بازی، به‌کارگیری عوامل و عناصر و... دیگر نکات مثبت کارها بودند. ضمن اینکه در آثار شاهد نسبتی درست با محیط و نقش‌مایه‌های بومی و اقلیمی بودیم.
اسدی با اشاره به توجه آثار استان‌ها به قصه و روایت توضیح داد: تمرکز بیشتر و درست به قصه و چگونگی روایت هم توجهمان را جلب کرد. سهم داستان‌گویی در آثار بسیار زیاد بود، همچنین تحقیق و پژوهش بسیار در نمایش‌های این بخش قابل‌مشاهده بود.


نصرتی: هوشمندی در طراحی صحنه بسیار مهم است
در ادامه رفیق نصرتی با ابراز خشنودی از امکان تبادل دانش در کشور بیان کرد: خوشحالم در دموکراسی دانشی که فضای مجازی ایجاد کرده است کعبه آمالی به‌عنوان تهران دیگر وجود ندارد و به‌راحتی شما می‌توانید با دنیا و اطلاعات در ارتباط باشید، خوشبختانه رقابت کاذب و بی‌دلیل تهران و شهرستان این روزها به‌درستی در حال محو شدن است.
نصرتی همچنین توضیح داد: تئاتر شهرستان درگیر سانسور نیز هست و به نظرم شما باید با آن مقابله کنید و بتوانید کمک کنید تا این اختلاف رفع شود. خوشبختانه امکان دنبال کردن تئاتر شهرستان از طریق فضای مجازی برای ما میسر است و امیدوارم فضای بین منتقدان و هنرمندان تعاملی‌تر از حالا هم بشود.
این منتقد تئاتر با اشاره به نقاط مثبت آثار بخش استانی گفت: من در کارهای استانی چند مورد خوشایند دیدم، خوشبختانه ما شاهد تکرار نمایش‌های تهرانی نبودیم، همچنین نمایشنامه‌نویسی در این دوره بسیار پیشرفت داشت و شاهد رشد قابل‌توجهی در اجرا و بازیگری بودیم. همچنین نسبت به 20 سال پیش حضور زنان در عرصه بازیگری نسبت به کارگردانی و نویسندگی بسیار بیشتر شده بود.
وی ادامه داد: نکته‌ای که در بین آثار به‌شدت آسیب‌زا بود، طراحی صحنه است. کمبود امکانات یک‌راه فرار به‌شدت وحشتناک شده است. به نظرم باید بر مفهوم طراحی صحنه به شکل جدی و به‌مثابه یک عنصر هنری مهم توجه و تأکید ویژه‌ای شود، هوشمندی در طراحی صحنه بسیار مهم است.
لک هم در بخش دیگر این نشست درباره ترکیب حضور شرکت‌کنندگان در همایش، گفت: در این همایش 76 نمایشنامه‌نویس و کارگردان از 34 استان و منطقه حاضر هستند.


کوروش نیا: خوشحالم که امکان تماشای آثار استان‌ها را یافتم
در ادامه مهرداد کوروش نیا با اشاره به سابقه تئاتری خود در هشتگرد خطاب به حاضر گفت: من در هشتگرد بزرگ شدم و گروه تئاتر داشتم و کار تولید کردم، به همین دلیل با مسائل شما از نزدیک آشنا هستم. امسال از شما و دبیر جشنواره سپاسگزارم که امکان تماشای آثاری درخور از تئاتر استان‌ها را برای ما فراهم کردید.
وی افزود: هر جشنواره قوانینی دارد و بر اساس آن تعدادی آثار انتخاب‌شده و تعدادی هم کنار گذاشته می‌شوند، خواهشمندم پس از اعلام آرا با ما مهربان باشید (با خنده).
کوروش‌نیا هم بیان کرد: امسال اولین بار بود که جلسه انتخاب آثار شش ساعت طول کشید که من تابه‌حال تجربه این میزان بحث و گفت‌وگو برای انتخاب آثار یک جشنواره را نداشتم.
اسدی نیز همچنین گفت: ملاک ما کیفیت است اما این موضوع را باید به امر قابل‌بررسی تبدیل کنیم، معیار ما پس از کیفیت، زیبایی‌شناسی، ویژگی‌های ساختاری نمایش به همراه ویژگی‌های محتوایی بود.
چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها فردا (سه‌شنبه 10 دی) به کار خود پایان می‌دهد.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند 10 تا 20 بهمن‌ماه امسال برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ...

|

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان خود را شناخت

بیگانه در خانه؛شاه ماهی فجر38
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان خود را شناخت

بیگانه در خانه؛شاه ماهی فجر38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. اهدای جوایز برگزیدگان بنیاد حفظ آثار، بخش رادیو ...

|

مرور ایران تئاتر بر حضور زنان در 8 سال اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران
مرور ایران تئاتر بر حضور زنان در 8 سال اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران

ایران تئاتر: در روند جشنواره سی‌وهشت ساله تئاتر فجر که با انگیزه ارزیابی سالانه فعالیت هنرمندان عرصه تئاتر شکل گرفت، با نگاهی اجمالی، می توان دریافت حضور زنان هنرمند سال های سال به شکلی کم رمق ولی محسوس تداوم داشته تا اینکه در سال های اخیر به قدم های آهسته و مقتدر زنان در ...

|

شهرام کرمی در مراسم رونمایی از کتاب و سایت جشنواره تئاتر فجر گفت:

سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی فراهم می‌کند
شهرام کرمی در مراسم رونمایی از کتاب و سایت جشنواره تئاتر فجر گفت:

سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی فراهم می‌کند

به گزارش ایران تئاتر آیین رونمایی از کتاب تاریخچه و فاز اول سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر عصر امروز یکشنبه 20 بهمن‌ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فضایی تعاملی ...

|

امروز از رادیو نمایش همزمان با اجرا در فجر38

نمایش رادیویی «سردارعشق» زنده پخش می‌شود
امروز از رادیو نمایش همزمان با اجرا در فجر38

نمایش رادیویی «سردارعشق» زنده پخش می‌شود

رادیو تئاتر «سردار عشق» با موضوع سپهبد شهید قاسم سلیمانی به کارگردانی بهرام ابراهیمی عصر امروز یکشنبه نوزدهم بهمن ماه هم زمان با اجرا در تالار رودکی به صورت زنده از رادیو تئاتر پخش می‌شود.

|

از سوی دبیرخانه جشنواره

نامزدهای مسابقه نمایش‌های خیابانی فجر38معرفی شدند
از سوی دبیرخانه جشنواره

نامزدهای مسابقه نمایش‌های خیابانی فجر38معرفی شدند

نامزدهای دریافت جوایز بخش مسابقه نمایش های خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 6 رشته موسیقی، طراحی فضا، بازیگری مرد، بازیگری زن، طرح و ایده‌پردازی و کارگردانی معرفی شدند.

|

از سوی هیات داوران

نامزدهای مسابقه رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
از سوی هیات داوران

نامزدهای مسابقه رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

اسامی نامزدهای مسابقه رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 7 بخش افکت زنده یا فولی آرت، تهیه کنندگی، بازیگری زن، بازیگری مرد، نمایشنامه نویسی، کارگردانی و رادیوتئاتر اعلام شد.

|

نظرات کاربران