در حال بارگذاری ...
معاون هنری در نشست هماهنگی چهار جشنواره هنری فجر:

ستادها می تواند نقایص احتمالی آیین نامه ها را روشن کنند

نشست هماهنگی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر چهارشنبه ۱۸ دی ماه در معاونت امور هنری برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر جلسه هماهنگی جشنواره‌های هنری فجر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی، شهرام کرمی مدیر هنرهای نمایشی، مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمید قبادی، مشاور اجرایی معاونت هنری، سید امین مویدی، مشاور برنامه ریزی معاونت هنری، ابراهیم حقیقی، دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نادر برهانی مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مجید فروغی، مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری، وحید لک مدیر روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سعید اسلام زاده، مدیر روابط عمومی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر  برگزار شد.
حسینی در آغاز این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: چهار جشنواره هنری فجر، سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در حوزه معاونت هنری برگزار می شود و ضرورت دارد که با در نظر گرفتن تفاوت ها و ضرورت های هر حوزه، جشنواره ها هماهنگی و انسجام داشته باشند.
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هرچند امسال مضایق بودجه‌ای در زمینه هنر داریم اما جشنواره های هنری فجر با کیفیت و مشارکت هنرمندان برگزار می شود.
حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع تصویب آیین نامه های جشنواره‌های فجر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تکیه ‌بر برآیند و تجمیع مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات و تجربه های دوره‌های گذشته جشنواره های آیین نامه های جشنواره های تدوین شد تا جشنواره‌ها بر یک روش مشخص برنامه ریزی و برگزار شوند و با تغییر افراد، تغییری در روند برگزاری آن‌ها ایجاد نشود. با تدوین آیین نامه جشنواره ها، برنامه برگزارکنندگان جشنواره، نحوه مشارکت هنرمندان و ارتباط مخاطبان با جشنواره نیز مشخص و روشن است. امسال دومین سال است که جشنواره بر اساس آیین نامه برگزار می شود و ستاد جشنواره می توانند نقایص احتمالی آیین نامه ها را روشن کنند تا آیین نامه ها در بهترین حالت ممکن قرار گیرد.
محمد اله یاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: برنامه‌ریزی سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از چند ماه پیش آغازشده است. در این دوره جشنواره موسیقی فجر در بخش فراخوان بیش از 240 گروه برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی و ثبت نام کردند و هیات انتخاب از بین آنها گروههایی را برای حضور در جشنواره انتخاب کرد. همچنین در بخش مدعوین گروههایی پیشنهاد شد که هیات انتخاب گروههایی را نیز در بخش مدعوین انتخاب کرد. در بخش بین المللی تعامل هایی انجام شد و گروههایی از دیگر کشورها در جشنواره امسال حضور خواهند داشت.
مدیرکل دفتر موسیقی افزود: سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسقی فجر 24 تا 30 بهمن ماه برگزار می شود و جایزه موسیقی و رسانه، نشست های پژوهشی و تجلیل از هنرمندان و اجرای گروههای بانوان از برنامه های این دوره جشنواره است.
هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی گفت: امسال جشنواره تجسمی فجر از 23 تا 30 بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می شود و10 بخش اصلی و یک بخش گالری‌ها در قالب 11 بخش از جمله رخدادهای این دوره هستند که هر یک دارای دبیر و هیات‌داوران مجزا هستند. بخش طوبای زرین که مسابقه جشنواره است، چارسوی هنر(حضور گالری ها)، بخش پژوهشی و بخش کیوریتوریال از برنامه های دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است. مهلت ارسال آثار به جشنواره تا 24 دی ماه است و پس از ان بررسی و انتخاب آثار انجام می شود.
ابراهیم حقیقی، دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در این جلسه گفت: تاکنون استقبال خوبی از جشنواره شده است و هنرمندان در جشنواره ثبت نام کرده اند.
شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی نیز گفت: افراخوان سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در خردادماه منتشر شد و همچون دیگر ادوار جشنواره با استقبال بسیار خوبی از سوی گروه‌های نمایشی شاهد بودیم. جشنواره فجر همواره به‌عنوان رویدادی مهم و اثرگذار در میان خانواده تئاتر ایران و در عرصه بین المللی به شمار می‌رود.
امسال جشنواره بر کیفیت تمرکز دارد و تعداد اجراها مورد توجه نیست و تلاش کردیم این رویکرد را در بخش بین‌الملل نیز حفظ کنیم.
نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: در یک سال گذشته چند جلسه آسیب شناسی جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار شد که در آنها حضور یافتم، عده ای موافق رقابتی بودن جشنواره هستند و عده ای مخالف آن اما در این دوره با بررسی ها بخش های رقابتی جشنواره کاهش یافت. ساختار جشنواره تئاتر فجر در این دوره متفاوت است هرچند در ادامه منطقی دوره های پیشین است.
برهانی مرند ادامه داد: تئاتر ملل، بازار جهانی تئاتر، گروههایی در بخش رقابتی و غیررقابتی، تئاتر خیابانی، مسابقه نمایشنامه نویسی، دیگرگونه های اجرایی رادیو تئاتر، مسابقه عکس و پوستر و اقلام تبلیغاتی و سمینار از برنامه های جشنواره امسال است.
مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از 24 تا 29 بهمن در بوستان گفتگو برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا 8 بهمن فرصت دارند تا آثار خود را در بخش‌های مختلف جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.
شفاپور به برگزاری این جشنواره در بخش‌های طراحی  شامل مسابقه و نمایش، علمی، دانشگاهی، صنعت و فناوری‌های نوین، فرهنگی، هنری، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خانه‌های مد و مؤسسات مد و عفاف و حجاب، استان‌ها و اقوام (به‌صورت غیرمتمرکز در سراسر کشور)، عرضه محصولات کاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیرمتمرکز) و بخش  بین‌الملل اشاره کرد و گفت: مجموعه ها، موسسات و برگزاری کارگاهها از برنامه های این دوره جشنواره است.
سید امین مویدی، مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امورهنری نیز در این جلسه گفت: هماهنگی و انسجام جشنواره های فجر در معاونت هنری مورد توجه است. یکی از موارد آیین نامه جشنواره های فجر، شورای ارزیابی جشنواره است که جلسات شوراهای ارزیابی جشنواره های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی فجر تشکیل می شود.
حمید قبادی، مشاور اجرایی معاونت امور هنری گفت: برنامه های چهار جشنواره تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر در سال جاری تاکنون به خوبی و جدی پیش رفته است. ضرورت دارد که در زمینه های اجرایی، اطلاع رسانی و امور جشنوار ه های فجر معاونت امور هنری هماهنگی و هم افزایی داشته باشیم. همچنین ستاد جشنواره ها می توانند با توجه به برگزاری جشنواره بر اساس آیین نامه، نظرات و پیشنهادات خود را درباره آیین نامه بیان کنند.
مطالب مرتبط

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ...

|

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان خود را شناخت

بیگانه در خانه؛شاه ماهی فجر38
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان خود را شناخت

بیگانه در خانه؛شاه ماهی فجر38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. اهدای جوایز برگزیدگان بنیاد حفظ آثار، بخش رادیو ...

|

مرور ایران تئاتر بر حضور زنان در 8 سال اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران
مرور ایران تئاتر بر حضور زنان در 8 سال اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران

ایران تئاتر: در روند جشنواره سی‌وهشت ساله تئاتر فجر که با انگیزه ارزیابی سالانه فعالیت هنرمندان عرصه تئاتر شکل گرفت، با نگاهی اجمالی، می توان دریافت حضور زنان هنرمند سال های سال به شکلی کم رمق ولی محسوس تداوم داشته تا اینکه در سال های اخیر به قدم های آهسته و مقتدر زنان در ...

|

شهرام کرمی در مراسم رونمایی از کتاب و سایت جشنواره تئاتر فجر گفت:

سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی فراهم می‌کند
شهرام کرمی در مراسم رونمایی از کتاب و سایت جشنواره تئاتر فجر گفت:

سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی فراهم می‌کند

به گزارش ایران تئاتر آیین رونمایی از کتاب تاریخچه و فاز اول سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر عصر امروز یکشنبه 20 بهمن‌ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فضایی تعاملی ...

|

امروز از رادیو نمایش همزمان با اجرا در فجر38

نمایش رادیویی «سردارعشق» زنده پخش می‌شود
امروز از رادیو نمایش همزمان با اجرا در فجر38

نمایش رادیویی «سردارعشق» زنده پخش می‌شود

رادیو تئاتر «سردار عشق» با موضوع سپهبد شهید قاسم سلیمانی به کارگردانی بهرام ابراهیمی عصر امروز یکشنبه نوزدهم بهمن ماه هم زمان با اجرا در تالار رودکی به صورت زنده از رادیو تئاتر پخش می‌شود.

|

از سوی دبیرخانه جشنواره

نامزدهای مسابقه نمایش‌های خیابانی فجر38معرفی شدند
از سوی دبیرخانه جشنواره

نامزدهای مسابقه نمایش‌های خیابانی فجر38معرفی شدند

نامزدهای دریافت جوایز بخش مسابقه نمایش های خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 6 رشته موسیقی، طراحی فضا، بازیگری مرد، بازیگری زن، طرح و ایده‌پردازی و کارگردانی معرفی شدند.

|

از سوی هیات داوران

نامزدهای مسابقه رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
از سوی هیات داوران

نامزدهای مسابقه رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

اسامی نامزدهای مسابقه رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 7 بخش افکت زنده یا فولی آرت، تهیه کنندگی، بازیگری زن، بازیگری مرد، نمایشنامه نویسی، کارگردانی و رادیوتئاتر اعلام شد.

|

نظرات کاربران