در حال بارگذاری ...
 • در گزارش 9 ماه نخست سال اعلام شد

  مجموعه تئاتر شهر میزبان 70 هزار مخاطب

  مجموعهٔ تئاترشهر در ۹ ماه نخست سال جاری میزبان ۴۲ اثر نمایشی بوده است که بالغ‌بر ۷۰ هزار نفر از این آثار دیدن کرده‌اند.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از دفتر ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعهٔ تئاتر شهر در 9 ماه نخست سال 1398 بالغ‌بر 70 هزار تماشاگر برای دیدن 42 اثر نمایشی روی صحنه رفته به تئاتر شهر آمدند. این امر در حالی است که علیرغم تعطیلی تالار اصلی مجموعه جهت بازسازی بنیادین ماشینری و تعویض صندلی‌ها از 13 اردیبهشت تا 29 آذر، رویکرد حداکثری میزبانی از اجراهای نمایشی در سالن‌های قشقایی، چهارسو، سایه و کارگاه نمایش سبب شد در سه فصل نخست سال جاری، 42 اثر بالغ‌بر 837 نوبت اجرا داشته باشند.


  تئاتر شهر، خانهٔ نمایشنامه‌های ایرانی
  بر مبنای این گزارش از میان 42 اثر اجراشده، 33 اثر بر مبنای متون نمایشنامه نویسان ایرانی روی صحنه رفته است و تنها 9 اثر از نمایشنامه نویسان غربی فرصت اجراشدن در تئاتر شهر را به دست آورده‌اند که نشان از سهم بالای نویسندگان ایرانی و اهمیت متون نمایشی ملی برای مجموعهٔ تئاترشهر دارد.
   

  پیشتازی ژانر اجتماعی و تراژدی
  در این بازهٔ زمانی علاوه بر تکثری که در ایجاد امکان اجرا برای هنرمندان جوان و پیشکسوت تئاتری دوشادوش هم فراهم‌شده است، ازلحاظ تنوع ژانرِ آثار به نمایش درآمده نیز سعی شده است به رویکردهای زیبایی شناسانهٔ گوناگون توجه شود. بر این مبنا ژانر اجتماعی با 9 اثر، تراژدی و تاریخی هریک با 5 اثر، آثار کمدی و عروسکی هریک با 4 اجرا، تئاتر مستند و تجربی هریک با 3 اثر و آثار دفاع مقدس، سیاسی، موزیکال، ملودرام، اساطیری، گروتسک و... از دیگرگونه‌هایی بوده است که می‌توان در فهرست 42 اجرای روی صحنه رفته در 9 ماه نخست سال جاری نشانی از آن‌ها گرفت.

  مضامین اخلاقی و میهن‌دوستی در صدر
  اخلاق و تاکید بر ارزش های اخلاقی شاخص ترین مضمونی است که به شکل های مختلف در آثار نمایشی اجراشده در این بازه زمانی تکرار شده است. بازتاب این امر را می‌توان در مفاهیمی همچون میهن‌دوستی و پاسداری از سرزمین، آزادگی و انسانیت، ستایش عشق و انتقاد از فساد، بی عدالتی و توجه ویژه به مسائل زنان در جامعه امروز ایران شاهد بود. این امر نشان از دغدغه مندی هنرمندان و گروه های تئاتری جهت پرداختن به موضوعاتی دارد که بیش از هر زمان دیگری ناخودآگاه آن‌ها را به خود مشغول کرده است.
   

  رونق رویدادهای پژوهشی و فرهنگی
  امسال از جهت تعدد تعطیلات رسمی یکی از پر فراز و نشیب ترین سالهای کار مجموعه بود با این حال حضور 68349 تماشاگر در این مجموعه بالغ‌بر 28.355.570.000 ریال درآمد برای این مجموعهٔ دولتی کسب کرده است و در کنار آثار اجرایی، انتشار فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی کارگاه نمایش و طراحی و اجرای 11 رویداد و فعالیت پژوهش محور در قالب برگزاری نشست های تخصصی، برگزاری جلسات رونمایی کتاب و نمایشنامه خوانی از دیگر دستاوردهای مجموعه بوده است. ضمن آنکه از آغاز سال جاری تئاتر شهر میزبان 27 نشست و رویداد تخصصی تئاتری و جلسات نقد و بررسی نمایش ها نیز بوده است.
  امید است این روند در 3 ماه پایانی سال نیز ادامه یافته و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده شاهد آثار نمایشی پر مخاطبی در این مجموعه باشیم.
  تمامی مستندات آماری اجراها و فعالیت های فرهنگی مجموعهٔ تئاتر شهر از آغاز تا پایان آذر ماه 1398 به این گزارش پیوست شده است و علاقمندان می‌توانند فایل PDF آن را از قسمت فایل‌های ضمیمه در انتهای خبر دریافت کنند.
  مطالب مرتبط

  باهدف راه‌اندازی «موزه مجازی تئاتر شهر» منتشر شد

فراخوان جمع‌آوری اسناد تاریخی مجموعه تئاتر شهر
  باهدف راه‌اندازی «موزه مجازی تئاتر شهر» منتشر شد

  فراخوان جمع‌آوری اسناد تاریخی مجموعه تئاتر شهر

  مجموعه تئاتر شهر باهدف راه‌اندازی موزه مجازی خود از طریق تکمیل مستندات اجراهایی که از آغاز به کار این مجموعه تاکنون روی صحنه رفته‌اند، فراخوانی را منتشر کرد.

  |

  مسئول ارزیابی هنری مجموعه تئاترشهر مطرح کرد

تئاتر شهر در جستجوی انعکاس چندصدایی ، خلاقیت و دوری از نگاه تجاری است
  مسئول ارزیابی هنری مجموعه تئاترشهر مطرح کرد

  تئاتر شهر در جستجوی انعکاس چندصدایی ، خلاقیت و دوری از نگاه تجاری است

  عباس اقسامی مسئول ارزیابی هنری مجموعه تئاتر شهر با اشاره به فرآیندهای سازماندهی شده پذیرش درخواست های اجرایی از آغاز سالجاری گفت : تئاتر شهر نگاهی دموکراتیک و مبتنی بر چندصدایی برای پذیرش اجراهای صحنه ای دارد و برای ما سرعت عمل، صداقت و همکاری با گروه ها در الویت قرار دارد.

  |

  با اعلام پرفروش‌ترین نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۹۷

«مالی سوئینی» با فروش بیش از یک میلیارد تومان در صدر قرار گرفت
  با اعلام پرفروش‌ترین نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۹۷

  «مالی سوئینی» با فروش بیش از یک میلیارد تومان در صدر قرار گرفت

  روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر با انتشار گزارشی آمار پرفروش‌ترین نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف این مجموعه در سال ۹۷ را اعلام کرد. در این گزارش نمایش «مالی سوئینی» با فروش بیش از یک میلیارد و 24 میلیون تومان در صدر قرار گرفت.

  |

  با صدور اطلاعیه‌ای از سوی مجموعه تئاتر شهر

برنامه اجراهای به تعویق افتاده اسفندماه 98 اعلام شد
  با صدور اطلاعیه‌ای از سوی مجموعه تئاتر شهر

  برنامه اجراهای به تعویق افتاده اسفندماه 98 اعلام شد

  واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر با صدور اطلاعیه‌ای درباره نحوه اعلام برنامه‌های آینده تالارهای این مجموعه در سال 99 و اجراهای به تعویق افتاده اسفندماه سال 98 توضیحاتی را ارائه داد.

  |

  در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر به صحنه می‌روند
  در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

  هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر به صحنه می‌روند

  هشت اثر نمایشی منتخب تئاتر شهر که طی ماه‌های گذشته در تالارهای مختلف این مجموعه به صحنه رفته بود، هم‌زمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرند.

  |

  نظرات کاربران