در حال بارگذاری ...
شهرام کرمی در مراسم تشییع بیان کرد:

بالازاده زندگی خودش را وقف انتقال دانش و علم کرد

مراسم تشییع امیرکاووس بالازاده جمعه ۲۷ دی‌ماه‌ برگزار شد.شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: بالازاده زندگی خودش را وقف انتقال دانش و علم تئاتر به دانشجویانش کرد و با جامعه هنری برای نشان دادن اهمیت تئاتر گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایران تئاتر مراسم تشییع و خاکسپاری امیرکاووس بالازاده، مدرس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگر و محقق حوزه اسطوره‌شناسی جمعه ۲۷ دی‌ماه‌ با حضور جمعی از هنرمندان، همکاران و دانشجویانش در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا (س) برگزار شد.
شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بالازاده را نویسنده و پژوهشگری اخلاق‌مدار معرفی و بیان کرد: بالازاده زندگی پرافتخاری داشت. از ثمرات زندگی او بسیاری ازجمله دانشجویانش بهره‌مند شدند. بالازاده زندگی خودش را وقف انتقال دانش و علم تئاتر به دانشجویانش کرد و با جامعه هنری برای نشان دادن اهمیت تئاتر گفت‌وگو کرد.
وی ضمن ابراز همدردی با خانواده بالازاده گفت: امیدوارم قدردان همه بزرگان و استادانی باشیم که کنار ما زندگی می‌کنند.
امیردژاکام، بازیگر و استاد دانشگاه در ادامه این آیین بابیان اینکه مردان کلمه نمی‌میرند، گفت: اگر باور داریم، مرگ، تغییر صورت حیات است، پس امیر زنده است و من به او سلام می‌کنم؛ امیر جان سلام.
وی با اشاره به تداوم فعالیت بالازاده باوجود بیماری‌اش، افزود: باوجود بیماری همچنان به تدریس ادامه می‌داد و با دانشجویانش صبور و مهربان بود. بالازاده در دنیا دنبال عشق و مطالعه بود.
عارف، استاد دانشگاه و پژوهشگر به سابقه سه دهه همکاری دانشگاهی و پژوهشی با بالازاده اشاره کرد و ادامه داد: پیش‌تر از بالازاده درباره اسطوره، تاریخ ایران و فولکلور آموخته بودم و معتقدم وی فقط در این حوزه‌ها متخصص نبود بلکه وی به بلاگردان تاریخ ایران تبدیل شده است.
وی با اشاره به تاثیر پژوهش‌های بالازاده افزود: علاوه‌بر تسلیت به خانواده و همکارانم، باید به‌دلیل یک عمر فعالیت این پژوهشگر تبریک بگویم این پژوهش‌ها موجب شده تا این مرد هیچ‌گاه نمیرد. بالازاده نهال‌هایی کاشته که بارور خواهند شد.
این استاد دانشگاه، بالازاده را ادامه‌دهنده راه مهرداد بهار معرفی کرد و گفت: دکتر بالازاده، عَلم فعالیت‌های پژوهشی استاد مرحوم مهرداد بهار در زمینه‌ «بُندهش»، ‌ اساطیر ایران و «فرنبغ‌دادگی» را بالا نگه داشت؛ بنابراین معتقدم او نمرده است هرچند دلتنگ می‌شویم، اما یادش همواره گرامی و در طول تاریخ اساطیر ایران برفراز خواهد بود.
اسماعیلی، استاد دانشگاه از همکاران بالازاده، با ابراز تاسف از درگذشت این پژوهشگر گفت: بالازاده، عقاب‌وار و سرافزار زندگی کرد. او بهترین دوست من بود. یادش را زنده نگه داریم.
سحر قدیمی، همسر کاووس بالازاده نیز ضمن تشکر از همراهی و ابراز همدردی دوستان، همکاران و دانشجویان همسرش، بیان کرد: شاگرد مرحوم بالازاده بودم که با هم ازدواج کردیم و تا آخرین روز از ۱۹ سال زندگی مشترکمان نیز شادگرش باقی ماندم. فراموش نمی‌کنیم که چطور همه دوستداران، علاقه‌مندان و دانشجویانش را در کلاس فرهنگ‌عامه هویت تازه داد.
وی به توجه بالازاده به کتاب و پژوهش اشاره کرد و ادامه داد: عشق هر دو ما در ۱۹ سال زندگی مشترک، کتاب بود. یکی از دو اتاق منزلمان را به کتاب اختصاص داده‌ایم کتاب‌هایمان را مثل فرزندانمان دوست داشتیم. بالازاده از نسلی بود که دیگر تکرار نمی‌شود.
علی پویان، با قرائت بیت «به روز واقعه تابوت ما ز سرو کنید/ که می‌رویم به داغ بلندبالایی» گفت: استاد امیرکاووس بالازاده بلندبالا و ‌سروقامت بود. ۲۵ سال باهم دوست و همکار بودیم و باوجود سابقه پژوهشگری از او تواضع، فروتنی و گذشتِ به دور از کبر و غرور آموختیم. بدون کمترین چشم‌داشتی به همه به‌ویژه دانشجویانش کمک می‌کرد. کم حرف اما هرگاه در مباحث سخن می‌گفت، سخنش اساسی بود. انسان مهرورزی بود و کلامش هم پراز مهر بود.
وی ادامه داد: استاد امیرکاووس بالازاده هرچند پراز درد و رنج بود تا آخرین لحظه سروقامت به فعالیت‌هایش ادامه داد. هرچند درد داشت اما هیچ‌گاه دردش را به دیگران به‌ویژه دانشجویانش منتقل نکرد. همیشه امید را ترویج داد نه ناامیدی، خودخواهی، یاس و یا غرور را. هیچ‌گاه به مناصب اداری و سازمانی تن نداد، چون پژوهشگر بود و بدون هیچ منتی همواره آموزش داد.

 
مطالب مرتبط

همسر استاد توضیح داد

ماجرای به‌خاک سپردن امیرکاووس بالازاده در مزار ملک‌مهرداد بهار
همسر استاد توضیح داد

ماجرای به‌خاک سپردن امیرکاووس بالازاده در مزار ملک‌مهرداد بهار

با انتشار خبری با تیتر «خاکسپاری بی‌اجازه شخصی گمنام در مزار دکتر ملک‌مهرداد بهار و برداشته شدن سنگ مزار ایشان» در برخی رسانه‌ها، سحر قدیمی، همسر امیرکاووس بالازاده به این ماجرا واکنش نشان داده و ایسنا متنی را در این خصوص منتشر کرد.

|

نظرات کاربران