در حال بارگذاری ...
 • احسان ملکی در گفت وگو با ایران تئاتر خبر داد:

  اجرای عمومی بازگشت در اوایل سال آینده انجام خواهد شد

  ایران تئاتر: احسان ملکی موسس گروه تئاتری تیتال است و از جمله هنرمندان شهرستانی تئاتر است که به استفاده از المان های بومی و ایرانی در آثارش تاکید و توجه دارد و در سال های اخیر با اجراهای حرفه ای خود حضور موثری در تئاتر را تجربه کرده و در سال های اخیر با نمایش هایی مثل هزار شلاق و چیدا اجراهای موفقی در تهران داشته است.

  احسان ملکی در گفت وگو با ایران تئاتر درباره فعالیت های جدید تئاتری خود عنوان کرد: مشغول نوشتن نمایش نامه ای پژوهشی درباره آثار ویلیام شکسپیر به اتفاق آقای احمدزاده هستیم. در این متن 4 شخصیت محوری نمایش نامه های شاخص شکسپپیر شامل هملت، مکبت، ریچارد و اتللو حضور دارند که در اثر با هم تلفیق می شوند.

  این کارگردان درباره مضمون نمایش نامه گفت: نکته مهم درباره تطبیق دادن این چهار شخصیت بحث قدرت و جنگ بر سر رسیدن به آن است و نگاهی اجتماعی و سیاسی به این قضیه می شود. البته رویکرد امروزی هم در نمایش نامه وجود دارد. با آماده شدن نمایش نامه مقدمات اجرای آن را آماده می کنیم.

  کارگردان نمایش باغ آتش با اشاره به ساختار اجرایی اثر متذکر شد: ساختار اجرایی نمایش فضایی سورئالیستی دارد و البته بخش رئال اثر تنه به فضای کاملا فرا واقعیتی می زند. در کارمان یک نگاه کاملا فرامرزی وجود دارد و به جغرافیا و مکان خاصی اشاره و یا پرداخته نمی شود.

  وی درباره زمان اجرای عمومی نمایش بازگشت تاکید کرد: برای اجرای عمومی نمایش  بازگشت که در جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سال قبل در 5 بخش کاندیدا بود و سه جایزه دریافت کرد؛ صحبت هایی با مدیریت مجموعه تئاتر شهر برای سالن چارسو انجام داده ایم که هنوز زمان دقیق اجرا مشخص نشده است و برای اجرای عمومی از بازیگران مطرح و نام آشنا استفاده می کنم. متن این نمایش نوشته امین ابراهیمی در چهار اپیزود است و هرکدام داستانی دارند و این داستان‌ها به صورت زنجیره‌وار به هم وصل هستند. در واقع روایتی پیرامون گذشته و حال جنگ استشخصیت محوری نمایش مردی به نام یوسف است و تم محوری نمایش درباره جنگ است. جنگ موضوعی است که هنوز هم خانواده‌های بسیاری به انواع مختلف درگیر آن هستند و آنقدر تاثیرش زیاد است که با گذشت زمان از بین نمی‌رود.

  قابل ذکر است احسان ملکی هنرمند لرستانی کارگردانی نمایش هایی همچون مجلس نامه طوبی، اتوبان سکوت، چر، باغ آتش، بلوط برشته، آقای مجنون خانم لیلی، خانه روشنی و یرما را روی صحنه برده و در فیلم سینمایی شرقی، سریال قصه های لب رود، مستند داستانی چاره نویس، نمایش حکایت شهر سنگی، غیب گویی و بلوط برشته به بازی پرداخته است. ملکی در دوران فعالیت کاری خود جوایز زیادی کسب کرده است؛ کسب جایزه در جشنواره تئاتر فجر در سال ۹۳ برای نخستین بار در تاریخ تئاتر لرستان افتخار بزرگی بود که توسط این گروه و در بخش کارگردانی نمایش هزار شلاق رقم خورد  همچنین گروه نمایش تیتال خرم‌آباد به عنوان موفق‌ترین و موثرترین گروه نمایش درعرصه تولید تئاتر ملی سال ۹۳ انتخاب شد. نمایش چز نوشته ناصر حبیبیان و کارگردانی احسان ملکی از خرم‌آباد در بین ۳۵ اثر برگزیده بخش مرور سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور داشت و در مراسم اختتامیه سی‌ و‌ چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجربه عنوان نفرات برگزیده نمایش‌نامه‌نویسی و طراحی بروشور در بخش بین‌الملل انتخاب شد. در اختتامیه جشن اردیبهشت تئاتر هم احسان ملکی سرپرست گروه نمایشی تیتال لرستان و کارگردان نمایش هزار شلاق به عنوان موثرترین و موفق ترین گروه تولید تئاتر در عرصه ملی و بین المللی سال ۹۳ کشور شناخته شد و مورد تقدیر قرار گرفت. گروه نمایش تیتال لرستان در پنج سال گذشته رتبه های برتر جشنواره های سراسری تئاتر ماه را نیز به دست آورده است.

   

  گفت وگو و خبر از احمد محمد اسماعیلی
  مطالب مرتبط

  گفت و گو با کارگردانان یک نمایش کمدی که نوروز هم روی صحنه است

استفاده از دانش روانشناسی در نمایش طریقه حکومت گجرخان
  گفت و گو با کارگردانان یک نمایش کمدی که نوروز هم روی صحنه است

  استفاده از دانش روانشناسی در نمایش طریقه حکومت گجرخان

  ایران تئاتر: به بهانه اجرای نمایش طریقه حکومت گجر خان در ایام نوروز و در تالار سنگلج با دکتر مجید امرایی نویسنده وکارگردان این نمایش واحسان ملکی دیگر کارگردان این اثربه گفتگو نشسته ایم.

  |

  نگاه نمایش درمانی به «طریقه حکومت گجرخان»؛

الگویی رفتاری با زبانی آگاهی‌بخش
  نگاه نمایش درمانی به «طریقه حکومت گجرخان»؛

  الگویی رفتاری با زبانی آگاهی‌بخش

  ایران تئاتر- علی شهاب: نمایش «طریقه حکومت گجرخان» این روزها به کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی در تالار سنگلج تهران به روی صحنه رفته است. اثری که پشت زبان طنزش به ما کمک می‌کند بدانیم اگر احساس می‌کنیم هیچ‌چیز سر جای خودش نیست به چه دلیل است.

  |

  دو نمایش جدید در تماشاخانه سنگلج

«وقایع اتفاقیه» و «طریقه حکومت گجرخان» به روی صحنه می روند
  دو نمایش جدید در تماشاخانه سنگلج

  «وقایع اتفاقیه» و «طریقه حکومت گجرخان» به روی صحنه می روند

  دونمایش «وقایق اتفاقیه» به کارگردانی شهرام عبدلی و «طریقه ی حکومت گجرخان» به کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی به ترتیب از 8 و 9 اسفند ماه 97 در تماشاخانه ی سنگلج به روی صحنه می روند

  |

  احسان ملکی در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد

چیدا؛ حالت تطبیقی بین یک باور بومی با داستان ادیپ دارد
  احسان ملکی در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد

  چیدا؛ حالت تطبیقی بین یک باور بومی با داستان ادیپ دارد

  ایران تئاتر: احسان ملکی در سال های اخیر با اجراهای حرفه ایش حضور موثری در تئاتر داشته و امسال بعد از اجرای هزار شلاق در تماشاخانه سنگلج، این بار در اسفند ماه چیدا را در این تماشاخانه روی صحنه برده و این نشان دهنده رشد تئاتر در سال های اخیر در شهرستان ها است. کارگردان در اجرای ...

  |

  احسان ملکی در گفت و گو با ایران تئاتر

در «هزار شلاق» قهرمان و ضدقهرمان وجود ندارد
  احسان ملکی در گفت و گو با ایران تئاتر

  در «هزار شلاق» قهرمان و ضدقهرمان وجود ندارد

  ایران تئاتر: نمایش هزار شلاق روایتی خلاقلانه و بدیع از تاریخ نه چندان دور ما و روایتگر داستان اسبی به نام کرنگ و زندگی سیصد ساله‌اش است. هم چنین وفاداری او به سواری دادن در طی تاریخ روایت می شود.

  |

  نظرات کاربران