در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با کارگردان نمایش «کریملوژی» حاضر در فجر 38

تلاش برای اجرای یک نمایش ایرانی امروزی

ایران تئاتر: نمایش«کریملوژی» به کارگردانی رضا بهرامی روز دهم و یازدهم(۱۹ و ۲۰ بهمن) سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در بخش رقابتی در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود. به همین بهانه گفت‌وگو با کارگردان این نمایش را بازنشر می کنیم.

رضا بهرامی با اشاره به ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیح داد: نمایش «کریملوژی» یک اثر کلاژگونه از سبک های مختلف نمایشی است که ما تلاش کردیم با خلق یک فضای جدید به مخاطبان تئاتر تلنگر بزنیم تا بدانند نمایش‌های ایرانی دارای قابلیت‌های بسیار فراوانی هستند که فقط محدود به شبیه‌خوانی، نقالی، خیمه‌شب‌بازی و پرده‌خوانی نمی‌شود و دارای ارزش‌های زیادی است که دربرگیرنده شیوه‌های ارزشمندی در حوزه بازیگری و نمایشنامه‌نویسی است.
وی افزود: محمود استاد محمد، اکبررادی، عباس نعلبندیان، غلامحسین ساعدی برخی از نویسندگان ارزشمند حوزه نمایش‌های ایرانی هستند که در زمان حیات خود با آثاری که خلق کردند تاثیر بسیار زیادی در جریان نمایشنامه‌نویسی ایران گذاشتند، اما اکنون ما در شرایطی هستیم که به غیر از مواردی معدود این گونه نمایشی بسیار مهم در حیطه فراموشی قرار گرفته در حالیکه بنده معتقدم اگر از این زبان به درستی استفاده کنیم می توانیم شرایط جدیدی را برای تئاتر ایران ایجاد کنیم که قطعا می تواند چارچوب ارزشمند این گونه نمایشی را دوباره احیا کند.
بهرامی با اشاره به دغدغه گروه اجرایی نمایش «کریم لوژی» برای به صحنه بردن این نمایش گفت: مهران رنج به عنوان نویسنده و کهبد تاراج به عنوان طراح متن از جمله هنرمندانی هستند که زبان نمایش‌های ایرانی را با تسلط کامل بلدند و به سهم خود تلاش می کنند تا در این حوزه متونی را تولید کنند که بتواند فضای تازه ای را از نمایش ایرانی پیش روی مخاطب قرار دهند. من هم بر اساس این توانایی و تجربه های مختلفی که در عرصه نمایش‌های ایرانی کسب کرده ام، کوشیدم در جهت احیای نمایش‌های ایرانی و تطابق آن با دغدغه‌های امروز جامعه، نمایشی را روی صحنه ببرم که بتواند حرف هایی برای گفتن داشته باشد.
این کارگردان تصریح کرد: متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای شده که بسیاری از هنرمندان تئاتر گرایش بسیار زیادی به اجرای متون غربی پیدا کرده اند در حالیکه من معتقدم اگر بتوانیم خودمان را با آنچه در جامعه مان رخ می دهد، به روز کنیم قطعا مخاطب پذیرای نمایشی خواهد بود که بوی ایرانی می دهد. ما نباید خودمان را در پوشش برخی واژه ها و سبک هایی که دائم تحت تاثیرمتون غربی است، پنهان کنیم. تئاتر امروز ایران به قدری دچار حاشیه شده که بسیاری از افراد تن به اجرای آثاری می دهند که واقعا ادا بازی است. به هر حال نمایش «کریم لوژی» تلاشی برای اجرای یک نمایش ایرانی با قواعد امروزی است که به طور حتم طرح ارزشمند کهبد تاراج، متن پراز چالش و تفکر مهران رنجبر و بازی کم نظیر مجید رحمتی برایم شرایط ویژه ای را در عرصه کارگردانی پدید آورد که قطعا لذت بخش بوده و امروز بسیار خوشحالم که تماشاگر نیز واکنش خیلی خوبی نسبت به آن داشته است.
نظرات کاربران