در حال بارگذاری ...
با حضور نمایندگانی از بیست کشور

پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی آغاز به‌کار کرد

پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران با حضور نمایندگان تئاتر کشورهای مختلف ساعتی پیش در سالن مشاهیر تئاتر شهر افتتاح شد.

به گزارش ایران‌تئاتر پنجمین بازار هنرهای نمایشی ایران با نمایندگانی از کشورهای کرواسی، آذربایجان، ارمنستان، جمهوری تاتارستان، چین، فرانسه، ترکیه، بلژیک، فنلاند، اسلوونی، الجزایر، شیلی، سوئیس، روسیه، تاجیکستان، دانمارک، هلند، گرجستان، عمان و لیتوانی و با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، نادر برهانی‌مرند دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مهرداد رایانی مخصوص مدیر بخش بازار بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مهدی بهداروند، مژگان وکیلی مدیر بین‌الملل اداره کل هنهری نمایشی و جمعی از هنرمندان آغاز بکار کرد.

در این مراسم مدیر بخش بازار بین الملل در سخنانی با خوشامدگویی به مهمانان خارجی و ایرانی گفت: امسال یکی از سال‌هایی است که عمیقاً از دیدارتان خوشحال هستم. ما می‌خواهیم با هم گفت‌وگوی فرهنگی داشته باشیم؛ در حالی که اطراف ایران به خاطر فضای ایرانی ستیزی پر از نگاه‌های غیر فرهنگی است. اما ما تلاش داریم کار فرهنگی انجام دهیم. 

مهرداد رایانی مخصوص در ادامه بیان کرد: متاسفانه موج ایرانی ستیزی درباره ایران در سطح دنیا صورت گرفته است. تا به حال سی و هشت دوره جشنواره تئاتر فجر را برگزار کردیم. من از ۹ سااگی در این جشنواره حضور داشتم و گاهی اوقات بغض میکنم و برخی اوقات نیز خیلی خوشحالم. امروز واقعا از صمیم قلب خوشحالم چون شما دوستان خارجی با همه ایرانی ستیزی در دنیا دست من را گرفتید.

رایانی مخصوص در ادامه جشنواره تئاتر فجر را برای مهمانان خارجی ترسیم کرد: این جشنواره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و توسط دولت حمایت می شود.   

در ادامه شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز طی سخنانی با تاکید بر مهمان نواز بودن ایرانیان عنوان کرد: کشور ایران با افتخار دست صلح و دوستی به سمت همه دنیا دراز میکند. 

وی در ادامه افزود: امیدوارم در این روزها در ایران کارهای خوبی از بچه‌های هنرمند ایرانی را تماشا کنید. ما از برگزاری این بازار استقبال بسیاری می‌کنیم چون می‌توانیم هنرمان را به دیگر فرهنگ‌ها معرفی کنیم. ما دوست داریم این ارتباط را در آینده با شما تداوم دهیم.

کرمی یادآور شد: جشنواره تئاتر فجر جشنواره با سابقه‌ای در منطقه است و سی و هشت دوره اجرا را می‌گذراند. در سال‌هایی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شده بود و ما درگیر پیروزی انقلاب بودیم؛ این جشنواره آغاز به کار کرد. 

مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین توضیح داد: هر روز بیست‌ودو هزار مخاطب، در سالن‌های تئاتر به تماشای نمایش می‌نشینند. سالیانه ما پنج تا هفت میلیون مخاطب تئاتر در کشور داریم. هجده هزار هنرمند در کشور فقط با تئاتر زندگی می‌گذرانند و نزدیک به هزار سالن نمایشی در سراسر ایران فعال هستند. تئاتر فقط در تهران نیست بلکه در شهرهای بزرگ ما هم جشنواره‌های مختلف وجود دارد.

وی با بیان اینکه هشتاد و دو جشنواره در کشور ما برگزار می شود توضیح داد: ما یازده جشنواره بین المللی در طی سال برگزار می‌کنیم؛ اما جشنواره بین المللی فجر بزرگترین گردهمایی تئاتری ما است. در این دوره صد و بیست و یک نمایش در طول ده روز اجرا می‌شوند که امیدوارم فرصت بشودتا شما با برخی از این آثار آشنا بشوید. در نهایت امیدوارم شما سفیرانی برای انتقال فرهنگ و تیاتر ایران به کشورهای خودتان باشید.

وی گفت: ایرانی‌ها  بسیار آرمان خواه هستند و برای آرمان‌هایشان تلاش می‌کنند. با اینکه ما در این چند سال بسیار تحت فشار بودیم؛ اما برای آرمان‌هایمان هزینه میدهیم و هر سختی را تحمل میکنیم اما شما شاهد این صلح دوستی مردم ایران خواهید بود.

سپس مهمانان این بخش خود را معرفی کردند: برانکو برزوک کارگردان و دراماتورژ با تخصص در نوآوری در تلفیق تئاتر با فرهنگ، موقعیت، زبان و حرکات بازیگران از کشور کرواسی، علی قسمت لالایوف مدیر بخش هنری وزارت فرهنگ آذرباریجان از سال 2003 تا 2006،‌ ژیریار دادسیان کارگردان باسابقه تئاتر از کشور ارمنستان،‌ ریل سدریو کارگردان تئاتر و رییس مرکز نمایشی بانیسکی از کشور جمهوری تاتارستان، جیادی هوانگ مدیر روابط بین الملل در مرکز هنرهای نمایشی شانگهای از کشور چین، پوتی فردریک بازیگر تئاتر و موسس گروه تئاتری درخت نارگیل از کشور فرانسه،‌ بورکو ییلماز دنیز بازیگر، مربی بازیگری و مدیر فرهنگی از کشور ترکیه،‌ ویکتور مایوت فعال در زمینه روابط بین‌الملل و مدیریت فرهنگی از کشور بلژیک،  جوکا هاید هی تی تهیه کننده نمایش‌ها و پروژه‌های حرفه‌ای از کشور فنلاند، نیکا بزلجک مدیر، تهیه کننده و عضو هنری تیم مومنت تیاتر از کشور اسلوونی، شیخ عقباوی بازیگر، کارگردان و دراماتورژ از کشور الجزایر، پاملا لوپز بازیگر، مدیر برنامه‌ریزی اجرای نمایش و شناخت مخاطب در مرکز فرهنگی گابریلا میسترال از کشور شیلی،‌ سندرو لونین دستیار کارگردان و مدیر هنری کمپانی kaserne basel و دبیر جشنواره Zurich theater spektakel kaserne basel از کشور سوئیس، رستم اخمدشین تهیه کننده تئاتر و مدیر تور بین‌المللی از کشور روسیه، قربانعلی نصرت صابر بازیگر و کارگردان تئاتر آکادمی ابوالقاسم لاهوتی پایتخت از کشور تاجیکستان، اینگیرید دی کتلائر عضو یکی از پیشگامان موسسه فرهنگی فدرال بلژیک از کشور بلژیک، سورن والنته اوسن کارگردان، نویسنده و بازیگر در 50 اثر نمایشی از کشور دانمارک، نیل وندر لیندن تهیه کننده موسیقی، تئاتر و پروژه‌های هنری مربوط به خاورمیانه و شمال آفریقا از کشور هلند، تنگیز خوخیا، مدیر جشنواره بین‌المللی تئاترهای منطقه‌ای پوتی از سال 2015 از کشور گرجستان، شبیر بن عبدالرحیم اسماعیل رییس بخش فعالیت های فنی وزارت آموزش و پرورش از کشور عمان و اینسا پیلولیت مدیرکل تئاتر شهر Alytus از کشور لیتوانی.

در ادامه نادر برهانی‌مرند دبیر سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با شعری از طالب آملی سخنان خود را آغاز نمود و از حضور میهمانان این دوره از بازار ابراز خوشحالی کرد. 

در پایان مهرداد رایانی‌مخصوص برنامه‌های بازار و میهمانان آن را در طی روزهای آتی اعلام کرد.

پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران و نشست‌های عرضه داشت تئاتر ایران از 13 تا 17 بهمن ماه هر روز از ساعت 10:30 تا 12:30 در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.
مطالب مرتبط

حسین مسافرآستانه:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند
حسین مسافرآستانه:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به شعار برخی از هنرمندان درباره آنکه بدون فعالیت در عرصه تئاتر نمی‌توان زندگی کرد، گفت: شماری از هنرمندان به شعار خود عمل نکردند از این رو آنها هرگز نباید رسالت فرهنگی‌شان را فراموش کنند.

|

حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم
حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم

دبیر سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: تا به حال چند بار فراخوان طراحی کردیم اما به دلایلی امکان انتشارش فراهم نشد؛ امیدواریم در این یکی ـ دو هفته بتوانیم به تدوین و انتشار یک فراخوان کامل یا حتی چند بخشی از جشنواره دست پیدا کنیم.

|

در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌های حوزه تئاتر
در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌های حوزه تئاتر

قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پرسش‌هایی مبنی بر رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌هایی چون برگزار نشدن جشنواه تئاتر فتح خرمشهر و سکان‌داری جشنواره تئاتر عروسکی تهران-مبارک در دستان بهروز غریب‌پور پاسخ داد.

|

هوشنگ توکلی درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر ۹۹ گفت:

راه حل جدید را بر اساس زندگانی جدید پیاده سازی کنیم
هوشنگ توکلی درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر ۹۹ گفت:

راه حل جدید را بر اساس زندگانی جدید پیاده سازی کنیم

هوشنگ توکلی عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر فجر در برنامه رادیویی تقاطع فرهنگ از احتمال ادغام حوزه‌های مختلف فرهنگی هنری در قالب یک جشنواره فجر خبر داد.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

نظرات کاربران