در حال بارگذاری ...
شهرام کرمی در مراسم رونمایی از کتاب و سایت جشنواره تئاتر فجر گفت:

سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی فراهم می‌کند

به گزارش ایران تئاتر آیین رونمایی از کتاب تاریخچه و فاز اول سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر عصر امروز یکشنبه ۲۰ بهمن‌ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی جشنواره فراهم می‌کند.

در ابتدای این مراسم وحید لک، مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره با اشاره به اهمیت نیاز به اطلاعات در حوزه نمایش گفت: امیدوارم با توجه به ایده جدیدی که برای رسیدن به بانک اطلاعاتی جامع مطرح‌شده است، این مشکل از امروز کمتر شود و ما بتوانیم با رونمایی از سایت جشنواره و کتاب جامع برخی از مشکلات اطلاعاتی جشنواره تئاتر فجر را مرتفع کرده باشیم.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در دسترس مخاطبان داخلی و خارجی

در ادامه نادر برهانی‌مرند دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در خصوص نیاز به بانک‌های جامع اطلاعاتی گفت: امروز برای من روز فرخنده‌ای است چون با تلاش دوستآن‌همکار سعی شده است بخشی از تاریخ تئاتر ایران یعنی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در دسترس مخاطبان داخلی و خارجی قرار بگیرد.
وی افزود: تا پیش‌ازاین تلاش بسیاری در این راستا توسط دوستان انجام‌شده است و ما امروز میراث دار فعالیت‌ها و زحمت‌های پیشینیان هستیم. اتفاقات و تغییرات بسیاری در طی سال‌های برگزاری جشنواره رخ‌داده است و خوشبختانه به‌واسطه این کتاب تاریخچه و سایت جامع همگی تا حد امکان در دسترس هستند تا برنامه‌ریزی دقیق‌تر، بهره‌برداری بهتر مخاطبان و پژوهشگران و همچنین برگزاری بهتر جشنواره را در آینده شاهد باشیم.
دبیر جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: اولین کتاب تاریخچه جشنواره سال 86 توسط آقای اکبرزاده به‌عنوان راهنمای دوره‌های یک تا 25 این رویداد هنری تهیه و منتشر شد، ایشان در امر پژوهش بسیار حساس و دقیق هستند. کتاب امسال از دوره یک تا سی‌وهفت جشنواره را شامل می شود که دو زبانه است و تا چند روز آینده نسخه چاپی و الکترونیکی آن توسط انتشارات نمایش در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
وی همچنین گفت: اگر اتفاقاتی که امسال رخ داد را شاهد نبودیم ما تصمیم داشتیم دوره سی و هشتم را هم به این کتاب بیافزاییم و ازآنجاکه این روند ادامه خواهد داشت امیدوارم در سال‌های آینده دوره سی و هشتم هم به این کتاب افزوده شود. امسال فاز اول سایت رسمی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را رونمایی خواهیم کرد و فاز دوم انشا الله تا اسفندماه به پایان خواهد رسید، سایت جشنواره در سال‌های پیش رو جز با همکاری هنرمندان تکمیل نخواهد شد.
برهانی مرند با تشکر از علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده و تقی اکبرزاده گفت: امسال این دو امر مهم و مبارک خوشبختانه به سرانجام خواهد رسید.

فقدان مرجع لازم در تمام بخش‌های تئاتر احساس می‌شد
شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی هم بیان کرد: راه اندازی سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر امری ضروری برای این رویداد هنری است امسال و در آخرین روز از برگزاری جشنواره این سایت رونمایی خواهد شد. این سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی جشنواره فراهم می‌کند. وجود سایتی که تمامی اطلاعات ادوار گذشته این رویداد هنری را پوشش دهد هدفی مهم بود که باید پیش‌ازاین تحقق پیدا می‌کرد و دبیران دوره‌های گذشته هم تلاش بسیاری برای عملی شدن این امر کردند اما بنا به هر دلیلی تا به امروز این رونمایی محقق نشد و امیدوارم پس‌ازاین سایت جامع بتواند پل ارتباطی این رویداد با همه مخاطبان داخلی و خارجی باشد.
وی افزود: امیدوارم این سایت در تمام طول سال فعال باشد و مطابق با اتفاقات و رویدادهای جشنواره به‌روز شود.
کرمی درباره کتاب تاریخچه جشنواره هم توضیح داد: فقدان مرجع لازم در تمام بخش‌های تئاتر احساس می‌شد و شاید اطلاعات به‌صورت پراکنده وجود داشتند که لزوم جمع‌آوری آن‌ها احساس می‌شد و امسال با انتشار کتاب تاریخچه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شاهد تحقق این امر خواهیم بود.
در بخش بعدی این مراسم از کتاب تاریخچه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط مهمانان حاضر رونمایی شد.

کتاب تاریخچه جشنواره، گردآوری نیست بلکه مستندسازی داده‌ها است
تقی اکبرزاده هم در ادامه این مراسم درباره کتاب تاریخچه جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: کتاب تاریخچه جشنواره گردآوری نیست بلکه مستندسازی داده‌های سی‌وهفت دوره گذشته جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است. ما بیش از 270 منبع را برای تهیه این کتاب بررسی کردیم. کتاب از سه بخش تشکیل‌شده است که شامل معرفی هر دوره، معرفی نمایش‌های هر دوره و معرفی نامزدها و برگزیدگان جشنواره می شود. این کتاب دو زبانه است که 800 صفحه به زبان فارسی و 800 صفحه آن‌هم به زبان انگلیسی به نگارش درآمده است.

وقت تمرکز  بر پرورش ایده‌ها است

ادامه این مراسم به رونمایی از فاز اول سایت جامع جشنواره اختصاص یافت. علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده مدیر و سردبیر ایران تئاتر با اشاره به اهمیت نقش رسانه گفت: در آخرین روز از جشنواره تئاتر فجر هستیم و جا دارد ابتدا یک خسته نباشید به همکاران رسانه ای بگویم زیرا همه به‌خوبی می‌دانیم در مسیر توسعه سهم زیادی روی دوش همکاران رسانه است و ازآنجاکه ابزار کار اهل رسانه و به‌خصوص پژوهشگران این حوزه دیتا و اطلاعات است می‌دانیم چیزی که همیشه جای خالی آن حس می شود نبود اطلاعات قابل‌دسترس و یا تجمیع اطلاعات است.
این پژوهشگر درباره سایت جامع توضیح داد: نبود اطلاعات در دنیای امروز بسیار مشکل‌ساز است و ما در کشور تاکنون کمتر نگاه پژوهشی به ادوار گذشته رویدادهای جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر داشتیم. راه‌اندازی سایت جامع این رویداد هنری و همچنین انتشار کتاب تاریخچه باعث می شود تا فعالان حوزه تئاتر به‌جای آنکه وقت خود را صرف جمع‌آوری و پژوهش کنند، بیشتر بر پرورش ایده‌هایشان متمرکز باشند.
وی با اشاره به میزان داده‌های مستند موجود در این سایت گفت: این حرکتی که امروز به‌واسطه حمایت‌های مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر جشنواره به ثمر نشسته در حوزه‌های دیگر ازجمله سینما، موسیقی، تجسمی و ... به‌خصوص در حوزه جشنواره‌های فجر هنوز انجام‌نشده است.
سردبیر ایران تئاتر با اشاره به تجربه انتشار سالنامه تئاتر گفت: حضور منابع جدید پژوهشی در تئاتر باعث می شود تا پژوهشگران دسترسی آسان‌تری به اطلاعات داشته باشند و سیر تولید محتوا در رسانه‌ها ازنظر کیفیت و کمیت افزایش پیدا کند. من امیدوارم راه‌اندازی این سایت نیز ضریب تیتر در رسانه‌ها را افزایش داده تا به‌تبع آن اهمیت و اولویت هنرهای نمایشی روزبه‌روز بیشتر شود.
عبدالعلی‌زاده افزود: سایت جامع جشنواره تئاتر فجر تا این مرحله بیش از هر چیز وامدار همین کتاب آقای اکبرزاده است و ما تمام اطلاعات کتاب را در سایت منتشر کردیم و از همین منابع معرفی‌های تحلیلی را از هر 37 دوره جشنواره منتشر کردیم.و از این به بعد بر جمع آوری و انتشار اسناد بصری مثل عکس ادوار ، بیانیه ها ، مقررات و آیین نامه و... اهتمام می کنیم که  مزیت سایت جامعه است.
در ادامه این مراسم مدیر و سردبیر سایت به معرفی بخش‌های مختلف سایت جشنواره تئاتر فجر که در با زبان فارسی و انگلیسی در دسترس است پرداخت گفت: بخش آرشیو سایت جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شامل پوسترهای منتشرشده هر دوره، مروری جامع بر مهم‌ترین رویدادهای هر دوره، زمان و مکان برگزاری، قوانین و مقررات، بخش‌ها و آثار، انتخاب و داوری، نهادهای داوری، شورای سیاست‌گذاری، ستاد برگزاری، همیاران برگزاری، بازار بین‌الملل، نامزدها و برگزیدگان، انتشارات، کارگاه‌ها و نشست‌ها، بزرگداشت‌ها، نمایشگاه‌ها، عکس، کتاب جشنواره  و نشریه روزانه است.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: اطلاعات سایت جامع جشنواره تئاتر فجر در 18 سرفصل طبقه‌بندی‌شده است و ضمن دارا بودن پوستر تمام ادوار جشنواره   PDF کتاب‌های جشنواره و نشریات روزانه دوره‌های مختلف نیز در این سایت بارگذاری شده است.
سایت جامع جشنواره تئاتر فجر با حضور شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، حجت السلام محمدمهدی بهداروند (مشاور عالی مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره)، سعید اسدی (مدیر مجموعه تئاتر شهر)، جلال تجنگی، علیرضا درویش نژاد، محمدرضا الوند، اتابک نادری ،وحید لک (مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره)، علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده، تقی اکبرزاده و جمعی از اهالی رسانه و هنر رونمایی شد.
مطالب مرتبط

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ...

|

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان خود را شناخت

بیگانه در خانه؛شاه ماهی فجر38
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برگزیدگان خود را شناخت

بیگانه در خانه؛شاه ماهی فجر38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. اهدای جوایز برگزیدگان بنیاد حفظ آثار، بخش رادیو ...

|

مرور ایران تئاتر بر حضور زنان در 8 سال اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران
مرور ایران تئاتر بر حضور زنان در 8 سال اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران

ایران تئاتر: در روند جشنواره سی‌وهشت ساله تئاتر فجر که با انگیزه ارزیابی سالانه فعالیت هنرمندان عرصه تئاتر شکل گرفت، با نگاهی اجمالی، می توان دریافت حضور زنان هنرمند سال های سال به شکلی کم رمق ولی محسوس تداوم داشته تا اینکه در سال های اخیر به قدم های آهسته و مقتدر زنان در ...

|

حسین مسافرآستانه:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند
حسین مسافرآستانه:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به شعار برخی از هنرمندان درباره آنکه بدون فعالیت در عرصه تئاتر نمی‌توان زندگی کرد، گفت: شماری از هنرمندان به شعار خود عمل نکردند از این رو آنها هرگز نباید رسالت فرهنگی‌شان را فراموش کنند.

|

دلنوشته ای طولانی برای دو سالروز مهم 

مشروطه خواهی یک خبرنگار گنگ خواب دیده 
دلنوشته ای طولانی برای دو سالروز مهم 

مشروطه خواهی یک خبرنگار گنگ خواب دیده 

ایران تئاتر - علی اکبر عبدالعلی زاده : ساعت از نفس افتاد تا در میان بلایای طبیعی و آتش افروزی های بشری و آفت دست ساز و پلید کوید 19، یک سال سپری شود و دوباره تقویم روی هفدهمین  پله از مردادماه برای خبرنگاران ، مکث بی معنایی کند !

|

حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم
حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم

دبیر سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: تا به حال چند بار فراخوان طراحی کردیم اما به دلایلی امکان انتشارش فراهم نشد؛ امیدواریم در این یکی ـ دو هفته بتوانیم به تدوین و انتشار یک فراخوان کامل یا حتی چند بخشی از جشنواره دست پیدا کنیم.

|

در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌های حوزه تئاتر
در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌های حوزه تئاتر

قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پرسش‌هایی مبنی بر رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌هایی چون برگزار نشدن جشنواه تئاتر فتح خرمشهر و سکان‌داری جشنواره تئاتر عروسکی تهران-مبارک در دستان بهروز غریب‌پور پاسخ داد.

|

هوشنگ توکلی درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر ۹۹ گفت:

راه حل جدید را بر اساس زندگانی جدید پیاده سازی کنیم
هوشنگ توکلی درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر ۹۹ گفت:

راه حل جدید را بر اساس زندگانی جدید پیاده سازی کنیم

هوشنگ توکلی عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر فجر در برنامه رادیویی تقاطع فرهنگ از احتمال ادغام حوزه‌های مختلف فرهنگی هنری در قالب یک جشنواره فجر خبر داد.

|

نظرات کاربران