در حال بارگذاری ...
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر گفت:

ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر، مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروه‌های نمایشی و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار شد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: اتفاقات خوبی در حوزه هنرهای نمایشی در حال رخ دادن است و ایران به حوزه تئاتر نگاه می‌کند

به گزارش ایران تئاتر در آیین اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به همه جوانانی که پا در مسیر پیشکسوتان گذاشته و چشم‌اندازی ارزشمند از هنر ایران را رقم می‌زنند دست‌مریزاد می‌گویم، اتفاقات خوبی در حوزه هنرهای نمایشی در حال رخ دادن است و ایران به حوزه تئاتر ایران نگاه می‌کند.
وی افزود: از همه عزیزانی که مقدمات برگزاری این رویداد هنری را فراهم کردند بسیار قدردانم و به‌طور ویژه از دبیر جشنواره و داوران که این فرصت را فراهم کردند تا زیر چتر تئاتر، خانواده این حوزه که از ایران گفته‌اند و می‌گویند و آینده ایران را باعزت رقم می‌زنند، بگویم بسیار سپاسگزارم.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی، شهرام کرمی و نادر برهانی مرند برای تجلیل از چهار هنرمند روی صحنه حضور پیدا کردند.
در ادامه با پخش کلیپی بخش آیین بزرگداشت چهار چهره باسابقه حوزه تئاتر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی، کریم اکبری مبارکه و مهدی لزیری برگزار شد.

به این که دوست او هستم افتخار می‌کنم
در بخش بزرگداشت چهار هنرمند شاخص حوزه تئاتر کلیپی از گفته‌های بهزاد فراهانی، قطب‌الدین صادقی، لوریس چکناواریان درباره آندرانیک خچومیان پخش شد. چکناواریان درباره این هنرمند بیان کرد: به این که دوست او هستم افتخار می‌کنم.

تئاتر عشق ماست
همچنین کلیپ دیگری به گفته‌های فرهاد آییش، محمد چرمشیر درباره حسین عاطفی اختصاص یافت و حسین عاطفی با اشاره به علاقه‌اش به تئاتر گفت: تئاتر کار ما نیست، تئاتر عشق ماست و باید به عشق احترام گذاشت. نباید نسبت به تئاتر سهل‌انگار بود. چرمشیر درباره او گفت: حسین عاطفی همواره پیشرو بود و سعی کرد تئاتر تجربی را گسترش بدهد. غمگینم از این که او این روزها مشغول به کار نیست.

نماد اخلاق، جوانمردی، معرفت، مروت و انسانیت
در کلیپی درباره بزرگداشت کریم اکبری مبارکه، این هنرمند گفت: من تئاتر را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کردم. جلیل فرجاد درباره وی گفت: کریم اکبری مبارکه تمام شاخصه‌های هنرمند بودن را دارد. قطب‌الدین صادقی هم درباره اکبری مبارکه این‌چنین بیان کرد: شناخت عموم نسبت به این هنرمند به‌اندازه جایگاه ایشان در تئاتر نیست، او یک نویسنده، کارگردان و بازیگر سرشناس تئاتر است. کاظم بلوچی درباره این هنرمند گفت: کریم اکبری مبارکه در عرصه فرهنگ و هنر و زندگی مرد بزرگی است، او نماد اخلاق، جوانمردی، معرفت، مروت و انسانیت است.

هم هنرمند هم معلم تئاتر
در ادامه مهدی لزیری نیز درباره تئاتر گفت: تئاتر بهترین نوع هنرهاست و من هیچ شکی به این موضوع ندارم، وقتی بهترین است، تکثر آن وظیفه هر فردی است، همه باید تلاش کنند این هنر را تکثیر کنند. ایوب آقاخانی درباره مهدی لزیری گفت: این هنرمند یک معلم تئاتر است و هردوی این‌ها را کنار هم داشتند، یک جایگاه قدسی عجیبی به هنرمندان می‌تواند دهد که کمتر کسی را می‌دانم چنین ویژگی‌هایی را داشته باشد

نه آبان، نه آذر، نه دی بلکه زاده مهرم
حسین عاطفی متنی را به این شرح قرائت کرد: «نه آبان، نه آذر، نه دی بلکه زاده مهرم، پس از مدت‌ها دوباره روی صحنه ایستادم، اینبار برای جشن تئاتر؛ تئاتری که از صلح و عشق می گوید وزندگی بهتری را می طلبد. از جهان هستی سپاسگزارم که با ودیعه گذاشتن کمی خلاقیت هنری در من امکان این را فراهم آورده تا بتوانم در تئاتری کار کنم که از دروغ بیزار است، از فریب بیزار است، از تک جنسیتی، تک صدایی و تبعیض بیزار است. در تمامی سال های فعالیتم از همه آموختم از استادان، دانشجویان دانشکده هنرهای دراماتیک، از مردمان میدان شهدا. با بازی در دو نمایش به همراهی دو کارگردان شریف ایران، دو دوره تاریخی را تجربه کردم که در زندگی من بسیار تاثیرگذار بود، با «محاکمه ژاندارک» در کنار رکن الدین خسروی و «گالیله» زنده یاد حمید سمندریان اما هیچکدام مجوز اجرا نگرفت. امشب شاید بهترین شب زندگی من تلقی شود، این هدیه ای است که شما به من تقدیم کردید. اجازه می خواهم این هدیه ارزشمند را با تمامی هنرمندان فراموش شده کشورم شریک شوم.»

در ادامه کریم اکبری مبارکه با لحنی بغض آلود گفت: من مدیون هنرمندانی چون استاد سمندریان، دکتر کوثر، گلشیری و حسین پرورش هستم که امشب در بین ما نیستند، من به راحتی به اینجا نرسیدم، 50 سال زحمت کشیدم و امشب جزو یکی از بهترین شب های زندگی من است.
مهدی لزیری هم در سخنانی گفت: امشب همه خاندان تئاتر با پدر خانواده کنار هم هستند، ما از آغاز خاکمان را با آردبیز ریختند و با روح ملکوتی اندود کردند و کوزه ای ساختند که این کوزه آب گوارا، صاف و پاک را می طلبد اگر کوزه ترک بردارد، نه آب می ماند نه آبرو. باید همواره باهم باشیم.
آندرانیک خچومیان هم بیان کرد: من از دوستانی که جشنواره تئاتر فجر را برگزار کردند تشکر می‌کنم، من در طول روزهای برگزاری جشنواره شاهد بودم بسیاری از جوانان فعال و علاقه مند کار می کردند و خیلی علاقه مند بودم تا در مراسم حضور داشته باشم و بتوانم برایشان دست بزنم.
وی افزود: واقعیت این است که در سال های اخیر بسیاری از جوانان به حوزه تئاتر وارد شده اند، این جوانان عاشق تئاتر هستند و از مسئولان می خواهم امکانات لازم را در اختیار آن ها بگذارند چون آن ها هستند که فردا را می سازند.

سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره)، مهدی افضلی (مدیرعامل بنیاد فرهنگی رودکی)، حمیدرضا افتخاری، علیرضا تابش، حمید قبادی، مسعود فروتن، اسماعیل خلج، ناصر آقایی، احترام برومند، ایوب آقاخانی، فریدون محرابی، ناصر آقایی، مهران رنجبر، مهدی لزیری، حسین عاطفی، حسین پارسایی، بهروز بقایی، کریم اکبری مبارکه، شهریار کرمی، حسین مسافرآستانه، مهرداد رایانی مخصوص، سپیده نظری پور، رحمان سیفی آزاد، مجید رحمتی، رضا بهرامی، عزت الله رمضانی فر، حمید نیلی، سعید اسدی، خیام وقار کاشانی، سیامک زمردی مطلق، مسعود دلخواه و جمعی از مهمانان بین الملل از جمله حاضران در این مراسم بودند.
مطالب مرتبط

همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

همراه با اطلاعیه شماره یک دبیرخانه، فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. فراخوان 3 بخش دیگر از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است نیز به زودی اعلام می شود.

|

حسین مسافرآستانه:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند
حسین مسافرآستانه:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به شعار برخی از هنرمندان درباره آنکه بدون فعالیت در عرصه تئاتر نمی‌توان زندگی کرد، گفت: شماری از هنرمندان به شعار خود عمل نکردند از این رو آنها هرگز نباید رسالت فرهنگی‌شان را فراموش کنند.

|

حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم
حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم

دبیر سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: تا به حال چند بار فراخوان طراحی کردیم اما به دلایلی امکان انتشارش فراهم نشد؛ امیدواریم در این یکی ـ دو هفته بتوانیم به تدوین و انتشار یک فراخوان کامل یا حتی چند بخشی از جشنواره دست پیدا کنیم.

|

در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌های حوزه تئاتر
در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌های حوزه تئاتر

قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پرسش‌هایی مبنی بر رد یا تایید شایعه‌ها و شائبه‌هایی چون برگزار نشدن جشنواه تئاتر فتح خرمشهر و سکان‌داری جشنواره تئاتر عروسکی تهران-مبارک در دستان بهروز غریب‌پور پاسخ داد.

|

نظرات کاربران