در حال بارگذاری ...
 • اکبر سلمانی زمانی پیشکسوت تئاتر در حاشیه دومین جشنواره‌نمایش‌های کوتاه تئاتر شهر آبادان:

  در میان آتش و خمپاره این هنر تئاتر بود که به ما امید می‌داد

  دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان در حال برگزاری است و در این جشنواره از اکبر سلمانی زمانی پیشکسوت هنر آبادان تجلیل خواهد شد.

  به گزارش ایران تئاتر از خوزستان، اکبر سلمانی متولد 1337 آبادان. او تا 57 سالگی در زادگاهش بود و سپس راهی اصفهان شد.بچه آبادان است هر چند که چندسالی است ساکن اصفهان شده اما نامش برای اهالی فرهنگ و هنر این شهر آشناتر از هر نامی است.

   سال 1361 به استخدام اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان درآمد. روزگاری که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها یک اتاق از ساختمان کتابخانه ثامن الائمه یا همان تئاتر شهر امروز در اختیار داشت.

  خودش می گوید طی 29 سالی که در آبادان و شادگان خدمت کرده با مساعدت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و همکاری ستاد بازسازی شهرستان آبادان؛ شاهد ساخت و افتتاح 5 کتابخانه عمومی، 2 سالن نمایش یک ساختمان اداری، 2 خانه فرهنگ و دانشکده هنر در آبادان و یک سالن نمایش و یک مجتمع فرهنگی و هنری نیز در شادگان بوده است.

  پس از مدت ها و به مناسبت دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان نکوداشت استاد علی غلامی، اکبر سلمانی که سال هاست از این شهر کوچ کرده، به آبادان می آید تا خاطرات اهالی فرهنگ و هنر را دیگر بار زنده کند.

   

  جناب سلمانی از خاطرات آن روزها بگویید؟ زمانی که شما بودی و یک اتاق و جوان هایی تشنه هنر؟

  خاطرات بسیار است. اما ترجیح می دهم از خاطرات تئاتری بگویم. زمانی که در کتابخانه ثامن الائمه مشغول بودم. یک روز صبح یک گروه تئاتر بانوان مشغول تمرین و اجرا در سالن بودند که صدای انفجار مهیبی به گوش رسید. سراسیمه بیرون آمدیم و متوجه شدیم خمپاره 120 اصابت کرده به خیابان رو به روی کتابخانه و تمام شیشه ها شکته شده. همه هراسان و پریشان شده بودند؛ به زحمت آرامش را به آنها بازگرداندیم و اجرا مجددا از سرگرفته شد. روزها پرهیاهویی بود که هرگز فراموشش نمی کنم. حتی در میان آتش و خمپاره این هنر بود که به ما امید می داد.

   

  هنوز هم به آبادان فکر می کنید؟ به برگشت دوباره؟

  همیشه به آبادان فکر می کنم. هنوز هم سالی چند بار به این شهر سفر می کنم. خصوصا دهه اول محرم به خاطر هیئتی که در این شهر از سالیان گذشته داشته ام. اما به دلیل بیماری متأسفانه زندگی و کار در آبادان دیگر برایم مقدور نیست ولی آبادان همیشه بخشی از وجود من باقی خواهد ماند.

   

  از تئاتر آبادان بگویید؟ جایگاه امروزش را چطور ارزیابی میکنید؟

  نزدیک به 10 سال است که از دور نظاره گر تئاتر آبادان هستم. تئاتر امروز آبادان با حضورجوانان با استعداد دیروز که امروز پا به سن گذاشته اند و نسل با استعداد جدید، نمی تواند جایگاه شایسته ای نداشته باشد. اما آن روزگار تئاتر آبادان یک سرو گردن از تمام استان بالاتر بود تا جایی که انجمن نمایش آبادان به عنوان انجمن برتر کشور انتخاب شد. من موفقیت های آن دوران را بجز در همدلی و هم فکری آن عزیزان نمی دانم. امروز نیز دستشان را می بوسم و برایشان آینده ای روشن طلب می کنم.

   

  تئاتر آبادان امسال رخت سیاه یکی از اساتیدش را بر تن کرد. استاد علی غلامی. خاطره ای از مرحوم علی غلامی دارید که بخواهید با ما قسمت کنید؟

  مرحوم علی غلامی یکی از بهترین ها بود. به یاد دارم  روزی که استاد علی غلامی به آبادان آمد؛ بهمن عیوق نمایش «شب با خورشید دل با دریا» را تمرین می کرد. دکور نمایشش یک لنج بود و بیشتر فرم ها وحرکات نمایش شبیه آئین های بوشهری بود. تصمیم گرفته شد کارگردانی فرم را آقای غلامی انجام دهد؛ چرا که با سنت ها و رسوم  بوشهری آشنایی داشت. در نهایت آن کار بسیار خوب و دیدنی از آب درآمد و از همانجا بود که استاد غلامی رسماً پا به تئاتر آبادان نهاد و در این راه ماندگار شد.

  اکبر سلمانی در پایان گفت و گو یادی کرد از یوسف جوکار اولین کسی که بعد از جنگ به آبادان آمد و به هنر این شهر جان داد؛ استاد محسن حاتمی نژاد، بهمن عیوق و نعمت الله لاربان اساتیدی که نامشان در تئاتر آبادان جاودانه شده استبچه های سال های دور و نزدیک آبادان این مرد را خوب می شناسند. مردی که با دستان خالی کنارشان بود و از آنها حمایت کرد تا چراغ فرهنگ و هنر این شهر خاموش نشود. اکبر سلمانی مردی از جنس خاطرات این بار به حرمت تئاتر و یاد استاد علی غلامی از یاران دیرینش، مهمان تئاتر شهر آبادان و دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه است.

   

  دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان به دبیری مهدی پرویش از 23 الی 28 بهمن ماه 1398 در شهرستان آبادان در حال برگزاری است.
  مطالب مرتبط

  با اعلام هیئت داوران سه بخش جشنواره؛

برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان معرفی شدند
  با اعلام هیئت داوران سه بخش جشنواره؛

  برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان معرفی شدند

  دومین جشنواره استانی تئاتر شهر آبادان با حضور جمعی از اهالی هنر تئاتر، مسئولین فرهنگی منطقه آزاد اروند و گروه های نمایشی با اعلام برگزیدگان در سینما مهر آبادان به کار خود پایان داد.

  |

  گفت و گو ی ایران تئاتر با سرپرست یک گروه استانی در آستانه روز ملی هنرهای نمایشی

گروه تئاتر ماتریوشکای امیدیه ؛ فعال و پرافتخار
  گفت و گو ی ایران تئاتر با سرپرست یک گروه استانی در آستانه روز ملی هنرهای نمایشی

  گروه تئاتر ماتریوشکای امیدیه ؛ فعال و پرافتخار

  ایران تئاتر - ساسان شکوریان : غزل بویری کارگردان، موسس و سرپرست گروه تئاتر ماتریوشکا در شهرستان امیدیه از استان خوزستان است که چند سالی است در تئاتر شهرستان امیدیه به عنوان بازیگر و کارگردان فعالیت می کند و در طی یکسال اخیر در جشنواره های مختلف تئاتر در استان خوزستان و کشور ...

  |

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

کانون نمایش‌های آیینی و سنتی خوزستان تشکیل می‌شود
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

  کانون نمایش‌های آیینی و سنتی خوزستان تشکیل می‌شود

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان گفت: در زمینه سازماندهی تشکیلاتی و تخصصی کردن کارکرد کانون‌های زیرمجموعه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان کانون نمایش‌های آیینی و سنتی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با سه دفتر زیرمجموعه با شرح وظایف مشخص تشکیل خواهد شد.

  |

  در جلسه ستاد جشنواره اتفاق افتاد

معرفی اعضاء ستاد دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان
  در جلسه ستاد جشنواره اتفاق افتاد

  معرفی اعضاء ستاد دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان

  دبیر اجرایی دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان در این جلسه گفت : این جشنواره استانی به مناسبت نکوداشت زنده یاد استاد علی غلامی از تاریخ 14 الی 20 بهمن ماه جاری در محل مجتمع فرهنگی هنری ثامن الائمه آبادان برگزار خواهد شد.

  |

  در پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد

تئاتر خوزستان، بزرگ‌مردی را از دست داد
  در پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان شد

  تئاتر خوزستان، بزرگ‌مردی را از دست داد

  مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت عبدالرضا حیاتی، هنرمند پیشکوست خوزستانی را تسلیت گفت. در این پیام عنوان شد تئاتر ایران و به طور اخص تئاتر خوزستان، بزرگ‌مردی را از دست داد.

  |

  در آیین افتتاح سوگواره ملی تئاتر اربعین حسینی مطرح شد:

پیاده روی اربعین ظرفیت بزرگ
 ارائه آثار هنری در خوزستان است
  در آیین افتتاح سوگواره ملی تئاتر اربعین حسینی مطرح شد:

  پیاده روی اربعین ظرفیت بزرگ
  ارائه آثار هنری در خوزستان است

  در دیدار مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان، توجه ویژه به آسیب های اجتماعی توسط هنرمندان تئاتر استان خوزستان در تولیدات نمایشی برای اجرا در مناطق مختلف استان خوزستان مطرح شد.

  |

  نظرات کاربران