در حال بارگذاری ...
 • مجید علم بیگی در گفت‌وگو با ایران تئاتر خبر داد

  در ایام نوروز با نمایش باباکرم به صحنه می‌آیم

  ایران‌تئاتر: مجید علم بیگی بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون بیش از دو دهه است که در تئاتر حضور موثری دارد و در سال های اخیر در حوزه تئاتر کودک به نتایج خوبی رسیده است. نمایش کودکانه پروفسور جیلی بیلی از جمله آخرین کارهای علم بیگی در حوزه تئاتر کودک است.

  مجید علم بیگی در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره فعالیت های جدید کاری خود گفت: قرار است از ششم فروردین ماه در نمایش بابا کرم به کارگردانی وحید شاهینی بازی کنم. این نمایش شهریور ماه اجرای بسیار موفقی در جشنواره بین المللی تئاتر آینی سنتی و در تماشاخانه سنگلج داشت و در دو نوبت با توجه به استقبال غیر منتظره مخاطبان اجرا شد.

  وی در ادامه در باره سالن اجرای نمایش بابا کرم خاطر نشان کرد: نمایش در تالار اصلی محراب روی صحنه می رود.

  علم بیگی درباره نقش خود و فضای نمایش افزود: در نمایش دو نقش بازی می کنم؛ نقش اول زن پوش است و نقش دیگرم شمشال است. شمشال رئیس گروه مطرب ها است که در صندوقی حبس شده است. در این نمایش به این موضوع که بابا کرم چه کسی بوده و ملودی‌های او چگونه شکل گرفته است، پرداخته می شود. دو روایت این نمایش مربوط به دوران پهلوی اول و یک روایت آن مربوط به دوره قاجار است. نمایشی که ساختار موسیقیایی آن نقش مهم و اساسی در ساختار نمایش دارد و موسیقی به صورت زنده توسط نوازندگان سازهای کمانچه، ویلون، تنبک، دف، کلارینت، ترومپت، تار و سه تار اجرا می شود و این اثر نمایشی ادای دینی به موسیقی‌های مطربی یا مجلسی ایرانی و به شیوه نمایش‌های ایرانی است و قصه آن پیرامون روایت‌های کوچه بازار و ضد و نقیض ملودی باباکرم است.

  وی در ادامه تاکید کرد: فاز اول تمرینات این نمایش قبل از جشنواره تئاتر آئینی و سنتی در حدود 3 ماه به طول انجامید و در حال حاضر هم یک ماهی است که تمرینات را شروع کرده ایم. در ضمن فضای نمایش براساس نمایش‌های ایرانی، تخت حوضی، پرده‌خوانی، تعزیه، خیمه شب بازی، لال بازی و نقالی است.

  علم بیگی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اجرای نمایش بره ناقلا عنوان کرد: در حال حاضر نمایش بره ناقلا را که ویژه خردسالان و کودکان است را در فرهنگ سرای فردوس روی صحنه دارم و کار هم مورد استقبال قرار گرفته است.

  گفتنی است مجید علم بیگی فارغ التحصیل رشته کارتوگرافی است و در ضمن دوره بازیگری را زیر نظر استاد حمید سمندریان گذرانده است. همسرایی مختار، آه سوسک عزیز، مهمانخانه ستاره دریایی، ترب، مهرگیاه، بعد از محاکمه، خسیس، آخه اینجا نزدیک‌تره به خدا، خاله سوسکه، فریاد در شب، عشق + ۲، تنها، کاشانه، آوایی در گلستان، توپ گرد، برای آخرین بار،  قصه اسباب بازی‌ها و اندر حکایت شمشک از جمله کارها مهم کارنامه کاری مجید علم بیگی هستند.

   

   

   

    
  مطالب مرتبط

  مجید علم‌بیگی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

دراماتورژی در تئاتر کودک و نوجوان کارکردهای ویژه‌ای دارد
  مجید علم‌بیگی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  دراماتورژی در تئاتر کودک و نوجوان کارکردهای ویژه‌ای دارد

  مجید علم‌بیگی کارگردان نمایش «پروفسور جیلی بیلی» به ایران تئاتر گفت: معتقدم دراماتورژی در تئاتر کودک و نوجوان از کارکردهای ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند نقش موثر و مثبتی در کیفیت نهایی آثار داشته باشد.

  |

  یک نمایشنامه امروز ساعت 18:30 خوانده می شود

کمدی فراموش کاران در خانه نمایش
  یک نمایشنامه امروز ساعت 18:30 خوانده می شود

  کمدی "فراموش کاران" در خانه نمایش

  نمایش کمدی " فراموش کاران " که پیش از این مقرر بود در تاریخ دوم بهمن ماه در برنامه کمدی خوانی خانه نمایش اجرا شود، به دلیل اعلام عزای عمومی برای قهرمانان آتشنشان حادثه ی تلخ ساختمان پلاسکو متوقف و به نهم بهمن ماه موکول شد.

  |

  نظرات کاربران